VIDEO: Soldati rusi surprinsi in timp ce jefuiesc o banca din Gori

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 august 2008, 11:30 Actualitate | Internaţional

Mai multi soldati rusi au fost surprinsi de o camera de filmat in timp ce jefuiau o banca din orasul georgian Gori. Dupa ce au intrat in banca, soldatii au inceput sa caute prin birouri. La iesirea din banca acestia carau echipamente electronice si ceea ce pare a fi un sertar de la o casa de marcat, transmite Realitatea TV.

Vineri, o ziarista georgiana a fost impuscata in mana de un lunetist, in timp ce transmitea in direct pentru o televiziune locala. Incidentul s-a petrecut in apropiere de orasul Gori, controlat de fortele rusesti.

Trupele rusesti isi mentin controlul asupra oraselor Gori si Poti. Fortele ruse erau prezente vineri in cea mai mare parte a Georgiei in cateva localitati importante: la Poti, pe tarmul Marii Negre, la Zugdidi, la Senaki si la Kutaisi, in vest, si la Gori, in centrul tarii.

In ciuda acordului de incetare a focului convenit cu cateva zile in urma, trupele rusesti au continuat sa se miste pe teritoriul Georgiei si chiar au fost semnalate bombardamente de artilerie si schimburi de focuri.

Si presedintele Saakasvili a vorbit despre actele de agresiune pe care militarii rusi, dar si luptatori paramilitari care ii insotesc in operatiunile din Georgia le savarsesc impotriva civililor nevinovati si chiar a jurnalistilor. Au fost semnalate jafuri, ucideri de persoane, incendieri de proprietati, iar Saakasvili, dar si alte oficialitati georgiene au acuzat Rusia pentru purificare etnica pe care o practica in Georgia.
























4505 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    banditi (Sâmbătă, 16 august 2008, 11:53)

    kronk [anonim]

    Armata rusa (definitie):cind sta pute,cind merge cinta.Cind joaca in deplasare jefuieste,sparge banci,violeaza,impusca jurnalisti,ataca cu bombe ilegale si bea pina crapa.O gasca de banditi condusi de cel mai mare bandit :Putin.
    • +4 (6 voturi)    
      completare (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:12)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      niste nenorociti notorii pe modelul conducatorului lor odios si sinistru P...
      • 0 (0 voturi)    
        Care au vinzarile de arme ale US? (Duminică, 17 august 2008, 17:47)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        Care a fost volumul vinzarilor de arme ale US, Israel, UK catre Gruzia in ultimul an?
        • 0 (0 voturi)    
          gruzia trebuie sa se apere (Luni, 18 august 2008, 20:44)

          elis [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          Gruzia (Georgia) trebuie sa se apere nu? Sper ca nu ai pretentia sa se apere cu furci, sapa si alte unelte asemanatoare. Trebuie sa o ajute cineva...
    • +4 (6 voturi)    
      Rusi amarati (Sâmbătă, 16 august 2008, 14:05)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Politica ruseasca nu-mi este simpatica. Rusii poate au castigat in teren dar mediatic au fost facuti zob desi nu ei au inceput razboiul. Saakashvili (sustinut puternic de administratia americana actuala) NU ar fi zgandarit pe rusi de unul singur. Si de fapt, interesele americane au avut de castigat resuscitand razboiul rece, daca de fapt nu au dat chiar ordinul marionetei Saakashvili. De ce zic asta? Dupa lupte a aparut McCain (vezi articol hotnews) demonizand pe rusi si pozand ca salvator. Asta pentru ca in filozofia politica neo-conservatoare ai nevoie mereu de un dusman pentru a te mentine in forma si acum i-au regasit pe "ruskis". Se stie ca McCain e sustinut de interesele actuale din jurul casei albe unde ar fi un dezastru daca politica militarista nu ar mai finanta corporatiile militare. Ca sa va dati seama cine trage sforile pe plan militar mondial e bine de stiut ca Sua au ~50% din bugetul militar mondial. Deci cheia acestui conflict se poate gasi, pe langa interesele din caucaz, si in alegerile americane care urmeaza si unde mccain are un mesaj razboinic iar obama unul mai pacifist. Deci atentie la manipulare ca avem cu toii de pierdut daca se continua militarizarea lumii.
      • +2 (6 voturi)    
        Exact (Sâmbătă, 16 august 2008, 14:20)

        RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Draga Mihai, ai perfecta dreptate cu Neocons. Ei sint primii care au nevoie de un razboi, si daca nu e in Georgia, va fi in Iran. Altfel cum sa isi convinga propria populatie ca dupa Geniul Pamintului (Bush). sa il voteaze pe McCain, dand girul din nou republicanilor?

        Oricum, pentru oameni ca tine, care au largimea de vederi sa vada situatia in anasmblu, cred ca v-ar interesa si www.exiledonline.com - o sursa de stiri si analize diferita de cele mainstream. Eu am descoperit incidental site-ul asta si mi-au placut f. multe analizele de pe el.

        Bafta.
      • +1 (1 vot)    
        miza: petrolul (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:39)

        Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Deocamdata oleductele pentru transportul petrolului caucazian sunt la dispozitia rusilor. Ei au instituit blocada maritima, deci o cale de transport a petrolului este blocata. In plus aviatia rusa a lansat niste bombe pe langa o coducta care merge in Turcia, nu au distrus-o, au aratat doar ca pot. Daca se opreste petrolul din Caucaz, iar creste enorm pretul barilului. Aste e cauza razboiului: banii din petrol, restul sunt doar motive. Nu le plang rusii de mila osetilor, doar se folosesc de ai. In plus Nabuco ( care a fost amant cu 5-6 ani) este pus in pericol de proiectul South stream al rusilor. Mai vorbim de independenta energetica a Euopei? Sau de tranzitare Romaniei de un oleduct? Putem sa-i jignim pe rusi cat vrem, ei sunt la mutare acum.
      • +2 (2 voturi)    
        pt. Mihai (Sâmbătă, 16 august 2008, 21:44)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Nu uita ca imperiul roman a cazut ca s-a facut crestin si pacifist. Practic cetatenii romani si-au pierdut gustul pt. a merge la lupta. Daca inainte era o mare onoare, in ultimele clipe ale imperiului, existau cetateni care se mutilau, numai ca sa nu mearga la lupta. Au mai gresit permitand barbarilor sa se aseze in imperiu " cotropirea pacifica". Vezi cazul emigrantilor musulmani care nu se europenizeaza.
      • 0 (0 voturi)    
        Despre neo-conservatori (Duminică, 17 august 2008, 23:00)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Un documentar BBC despre politica actuala de la washington

        http://www.youtube.com/watch?v=Qk1WkmioQvA
    • 0 (0 voturi)    
      Acelasi lucru despre US Army in Irak, etc. (Duminică, 17 august 2008, 17:24)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui kronk

      O gasca de banditii condusi de cel mare bandit: Administratia USA.
  • +5 (7 voturi)    
    Războiul e prostia omenească (Sâmbătă, 16 august 2008, 12:02)

    666 [utilizator]

    Prilej de a-ţi lăsa în voie trăsăturile de bestie.

    Îmi povestea bunicu-meu (Dumnezeu să-l ierte) că nemţii, când au început să fugă la venirea ruşilor, în confuzia iniţială, se amuzau tăind cu baionetele degetele ostaşilor români care încercau să se agaţe de camioane.
    Desigur, în "gloriosul" moment al "întoarcerii armelor", noii "camarazi" ruşi se distrau spărgând dinţii românilor cu patul puştii.
    C-aşa-i în război, chipurile.
    • +3 (9 voturi)    
      Deja-vu? (Sâmbătă, 16 august 2008, 12:42)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui 666

      Mie imi spunea bunica ca nemtii cumparau animalele care le mancau, pe cand rusii le luau direct si iti trageau si o mama de bataie ca te opuneai. Scrie si in cartile de istorie despre jafurile si violurile care le-a facut armata rusa in Moldova la retragere dupa venirea comunismului la putere asa ca suntem patiti si vad ca au ramas la fel.
      • +4 (8 voturi)    
        Aşa am auzit şi eu. (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:19)

        666 [utilizator] i-a raspuns lui Rumalun1st

        Decenţă nemţească uluitoare.
        Cât erau stăpâni pe situaţie.

        În clipa în care teama s-a transformat în groază, nu a mai rămas loc de politeţuri ci numai cruzime. Cele spuse mai sus sunt reale.
        • +5 (5 voturi)    
          Cam asa... (Sâmbătă, 16 august 2008, 15:19)

          gaspy [utilizator] i-a raspuns lui 666

          ... sunt si povestile pe care le-am auzit eu de la bunici.

          Per total (in Romania), nemtii s-au purtat decent cel putin pana in ultima clipa. E posibil sa fi existat abuzuri ici si colo, dar nu a fost ceva generalizat. Nu se dadeau la jafuri, plateau pentru rechizitionari, etc.

          Despre rusi, numai lucruri de groaza. Nu doar violuri, ci mutilari, sadism si crime. E aproape incredibil ca o armata in secolul 21 se mai poate comporta ca pe vremea lui Gingis-Han.
      • +6 (6 voturi)    
        De la bunica (Sâmbătă, 16 august 2008, 17:19)

        korellus [utilizator] i-a raspuns lui Rumalun1st

        In Galati, in anii '40-'44, nemtii (chiar daca erau ocupanti) erau politicosi, cintau la instrumente in parcurile publice, ...
        (E drept, bunicu' a murit "sarind in aer" impreuna cu slepu' pe care'l conducea, bombardat de nemti in august '44.)
        Rusii, DUPA (subliniez: DUPA) trecerea frontului, au venit cu vestitele "regimente de asiatici"(!!!), care au trecut "ca lacustele".
        Soldatii, NE-inarmati-de-razboi, au lasat "amintiri de ne-uitat": furturi, jafuri, VIOLURI, omoruri, ...
        (Cred ca acest tip de comportare pare a fi "o noua arma: sociala sau chiar biologica!")
        Si eram ... "aliati", dupa o capitulare NECONDITIONATA!?!?!?
        Oare ce ne'ar fi facut daca nu am fi fost aliati?
        Cine uita istoria, e silit s'o re-traiasca ...
      • +2 (2 voturi)    
        asa era (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:58)

        Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui Rumalun1st

        Nemtii plateau pentru ca eram aliati cu ei, nu eram sub stapanire germana, chair daca ei ne spuneau ce sa facem. Rusii nu ne-au luat in considerare "insurectia armata", ei considerau ca am capitulat in fata lor si au si confiscat tehnica militara romanesca desi avem semnate acorduri cu ei. Da, asa este rusii confiscau totul, omorau nemtii prinsi sau romanii care au luptat pe frontul rusesc. Si bunicului meu care i-au luat caii, desi el a luptat cu nemtii pana in Tatra, iar celalt bunic care a lupta pe frontul de rasarit se ascundea de ei sa nu-l omoare. Inca mai aud povesti de la batrani ce faceau rusii in Ardeal.De fapt, am avut parte de o armata de ocupatie ruseasca, desi am devenit intre timp aliati.
    • 0 (0 voturi)    
      Bunicu nu ti-a spus sa nu te pui cu rusii? (Duminică, 17 august 2008, 17:53)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui 666

      Bunicu nu ti-a spus sa nu te pui cu rusii ca sint salbatici precum ursii si nu este bine sa te iei de ei?
  • +4 (8 voturi)    
    Infricosator (Sâmbătă, 16 august 2008, 12:45)

    Un cetatean [anonim]

    Chiar crede cineva ca mujicii se vor civiliza vreodata? Comportamentul actual nu difera de ceea ce povesteau bunicii nostrii.
    • +1 (3 voturi)    
      normal ca nu difera (Sâmbătă, 16 august 2008, 18:25)

      jijel [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

      Armata nu e o scoala de bune maniere. Orice armata are nevoie de multi soldati fara creier care sa execute orice ordin. Armata pregateste soldatii sa omoare, nu sa spuna poezii, nu sa planteze floricele. In armata constiinta ti se altereaza in mod deliberat, pentru ca altfel nu poti lupta pe viata si pe moarte. Cei mai multi sunt indobitociti, unii chiar definitiv.
      Ce vreau sa spun e ca toate armatele au facut faradelegi de cand e lumea, fac si acum si la fel va fi si de acum incolo. Problema e cand se ordona faradelegi de la cel mai inalt nivel, cum s-a intamplat de curand intr-un anumit caz legat de tortura...
      • +1 (1 vot)    
        Bolnavi de putere (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:33)

        Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui jijel

        Adevarat ca la nivelul conducatorilor povestea este mult mai complexa. Mai ales cand este vorba de agresiune si nu de aparare. Eu pun la indoiala sanatatea mentala a celor care comanda.
        Daca ai timp, rabdare si curiozitate citeste Rusia lui Putin.
        • 0 (0 voturi)    
          documentar BBC despre oligarhi, Rusia, Putin (Duminică, 17 august 2008, 0:56)

          jijel [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

          Dureaza aproape 2 ore dar merita:

          http://video.google.com/videoplay?docid=3268094681121902785

          http://video.google.com/videoplay?docid=-1323727873840541949
        • 0 (0 voturi)    
          rectificare (Duminică, 17 august 2008, 1:03)

          jijel [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

          Astea sunt linkurile bune:

          http://video.google.com/videoplay?docid=-3420571934802454375

          http://video.google.com/videoplay?docid=4900320181426639282

          Primele nu au subtitrari in engleza in timpul interviurilor.
        • 0 (0 voturi)    
          The Putin System (Duminică, 17 august 2008, 2:48)

          jijel [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

          Inca un documentar interesant:
          http://video.google.com/videoplay?docid=2415519262644118846
        • 0 (0 voturi)    
          Si in oglinda (Duminică, 17 august 2008, 22:59)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

          In oglinda si un film despre politica neo-conservatoare de la washngton:
          http://www.youtube.com/watch?v=Qk1WkmioQvA
  • +6 (6 voturi)    
    sufertina civililor este problema, nu banca jefuit (Sâmbătă, 16 august 2008, 12:59)

    Gabriel din Deva [anonim]

    O armata moderna este in primul rand o armata disciplinata. Intr-adevar nu toti sunt militari, dar cineva detine comanda in aceste operatiuni militare.Operatiunile militare ruse au fost prea bine executate si este imposibil sa nu existe un plan coerent si un centru de comanda rus in zona. Acesti combatanti au incalcat ordinul presedintului rus de incetare a focului, Conventia de la Geneva si ma gandesc ca si regulamentele militare rusesti. Asa cum au fost judecati sarbi si croati de un tribunal international, sau militari americani de catre justitia militara trebuie sa fie judecati si cei vinovati de atrocitatile din Georgia. Jefuirea bancii, este ceva nesimnificativ, au luat valori mici; problema este cu cei care au comis atrocitati impotriva civillor.Am vazut o imagine cu o persona imbracata in haine militare ruse, care parea beat si care a rapsuns fara remuscari ceva de genul " si ce daca" la intrebarea daca a ucis civili,Acest lucru este de neiertat.
    • +3 (5 voturi)    
      Just. (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:08)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

      Jefuirea bancii reprezinta doar un act penal marunt (cu toate ca, in vreme de lege martiala, stiu ca jaful, furtul se pedepsesc cu executie sumara). Atrocitatile comise sunt problema si, daca ar exista justitie suprema, ar fi pedepsite.
    • -3 (5 voturi)    
      Detalii şi optică din unghiuri diferite (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:15)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

      O armată modernă nu este neapărat eliberată de apucături omeneşti în situaţii extreme.
      Operaţiunile ruseşti au fost puţin cam prea precise, ordinul de încetare a focului putea fi pt. naivii din Vest iar un potenţial criminal de război e decorat şi pus şef al forţelor "de menţinere a păcii":

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-3924832-miscare-simbolica-rusiei-durul-vladimir-samanov-comanda-trupelor-mentinere-pacii-din-abhazia.htm

      Cât despre "de neiertat", poate în ochii moraliştilor şi moralilor. Judecarea sau iertarea, adevărul sau minciuna sunt noţiuni abstracte. Sunt dictate de învingătorul final iar învinşii sau spectatorii trebuie să le accepte.
      • 0 (2 voturi)    
        va veni si judecata lor odata (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:18)

        Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui 666

        Am recitit articolul la care ai trimis linkul. Din pacate,persona in cauza este chiar ceea ce aveau nevoie rusii in Gerogia: un militar bun dar o bestie. Totusi, cred ca intr-o buna zi, georgienii vor putea sa aduca in fata justitiei o parte din vinovatii de atrocitati. Si lituanienii au reusit sa-l captureze si sa-l judece pe comandantul detesamentului care a cucerit sediul ministerului lor de interne.
    • +6 (10 voturi)    
      . (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:34)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

      sper ca nu ai impresia ca armata ruseasca este una moderna. nu, este cea mai mare adunatura de betivi, violatori, batausi si hoti la un loc.
      • -1 (5 voturi)    
        ce sa spun... (Sâmbătă, 16 august 2008, 18:08)

        jijel [anonim] i-a raspuns lui Mda

        Ca alte armate sunt formate numai din doctoranzi cu ochelari... hai ca ne-ai umplut de intelepciune.
      • +1 (1 vot)    
        rusii au si ofiteri eficienti (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:00)

        Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui Mda

        Au totusi o armata puternica, nu este armata sovietica de la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, sau cea din anii 50-60, dar Rusia este totusi o putere militara. Pe langa betivi si talhari au si ofiteri capabili (nu discut despre moralitatea lor). Uite cum au evoluat lucruile: georgienii au raspuns provocarilor si au incercat sa faca ordine in Osetia de Sud. Apoi armata rusa impreuna cu militiile locale a inceput ofensiva (planificata anterior) din Osetia de Sud, Osetia de Nord si Abhazia. Au distrus aeroportul din Gori, apoi au cucerit orasul, oras in care erau cele mai importante trupe de aviatie, artilerie si infanterie georgiene. Au distrus fortele navale georgiene (foarte slab dotate; am vazut o vedeta purtatoare de rachete Osi, model depasit, distrusa) si au blocat portul Poti. Din pacate la eficienta lor s-a adaugat si salbaticia de care au dat dovada. Rusii au totusi o mare slabiciune: au probleme in lantul de comanda, lucru iesit la iveala atunci cand nu-au putut sa salveze echipajul de pe Kusk. La ora actuala desi s-a semnat acordul de pace si de catre presedintele rus si de presedintele gerogian armata rusa este la 30 km de Tbilisi. Sper ca rusii sa se intoarca inapoi pe pozitiile anterioare declansarii ostilitatilor, in ordine, pentru ca rusii sunt in stare sa faca acest lucru daca vor.
  • +4 (6 voturi)    
    Bolsevism... (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:20)

    traian [anonim]

    Acesti tembeli cu creierele spalate nu fac decat ce i-a invatat comunismul... Aceleasi fapte se petrec si la noi, atata ca - la o scara mai mare si "sub acoperire"!
    Sper ca aceste bestii bolsevice sa-si primesca pedeapsa de la statele pe care le-au asuprit atata amar de ani.
  • -3 (3 voturi)    
    nici o diferenta (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:27)

    alexx [anonim]

    vreo deosebire intre soldatii romani si cei rusi? NU! si sa nu aud vorbe de lauda la soldatii romani(80%) din irak, afganistan ca sunt disciplinati ca stiu destule,difera limba dintre rusi si romani in rest acelasi comportament poate cu 5,10 procente sunt in fazta rusii dar incercam sa ii ajungem,bravo rusilor atacati ma in continuare sa vada jigodia de roman si celelalte natii cu cine am venit din cel de-al 2-lea razb mond
  • 0 (6 voturi)    
    de rasul lumii, (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:35)

    vivi [anonim]

    americanii cand au intrat in Bagdad au tras cu tunul in ferestrele hotelului Palestine unde erau osptati numai ziaristi occidentali ... 2 morti, 1 era spaniol ... Aznar era prietenul lui Bush. Ca sa nu mai vorbim de primul Minister ocupat: Ministerul Petrolului ... de toate documentele iraqiene transportate in USA sau despre cele 25 de milioane de dolari furati din Banca Iraqului ... despre care un Tribunal american a hotarat ca nu puteau fi confiscati ... repere arheologice disparute ... Seful Partidului Conservator englez a fost denuntat pentru asata, etc. etc. Lasati-o moarta !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Armata rusa = banda de hoti (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:37)

    Gigi [anonim]

    In razboi intotdeauna cei cu arma-n mana vor comite abuzuri dar sunt convins ca dintr-e marile puteri Rusia e campioana detasata. Armata rusa si poporul rus sunt niste barbari, necivilizati, lenesi, pusi doar pe jaf si furt, utati-va la istoria lor si spuneti-mi unde gresesc...
    • -1 (1 vot)    
      yes yes, yes of course, yes... yes yes (Sâmbătă, 16 august 2008, 18:05)

      jijel [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Iti spun eu unde gresesti: iti bati capul prea mult. Incearca sa te rezumi la probleme reale: unde e cel mai ieftin ulei, la Real sau la Metro? Sau vezi ce abonamente destepte au mai aparut la Orange, Vodafone, etc... incearca sa le compari, studiaza bine problema cu prietenii la o bere... M-ai inteles?
      Ca daca o fi sa fie vreun razboi, te cheama ei, iti dau pusca, iti arata in cine tre sa tragi... e totul organizat, nu-ti mai fa atatea probleme. Hai noroc!
    • 0 (2 voturi)    
      exemplu clar de prostie esti tu (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:00)

      SMEN [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      ca sa stii si tu rusai este cea mai civilizata tara din europa uitat-e pe statistici aurolacule
      • +1 (1 vot)    
        . (Duminică, 17 august 2008, 0:46)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui SMEN

        asta chiar ca e cea mai mare tampenie spusa vreodata de cineva!
  • +3 (7 voturi)    
    bun exemplu si prilej de mandrie... (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:41)

    judex [anonim]

    pentru toti rusofilii care murdaresc forum-urile in aceste zile.
    • 0 (2 voturi)    
      oare eu sunt rusofil? (Sâmbătă, 16 august 2008, 16:25)

      jijel [anonim] i-a raspuns lui judex

      Ce crezi, daca imi plac rusoaicele oare sunt rusofil???
      • +1 (1 vot)    
        Dobitoc (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:25)

        izbitzel [anonim] i-a raspuns lui jijel

        Nu esti rusofon, esti doar dobitoc! Rusii au fost si au ramas niste barbari care isi bat joc de tarile invecinate geografic cu ei.
        • -1 (1 vot)    
          Re: (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:38)

          jijel [anonim] i-a raspuns lui izbitzel

          Mai obraznicatura, ai facut istorie la scoala? Ia spune tu o mare putere (fosta sau actuala) care nu si-a batut joc de tarile din jur si de toate tarile de care a putut sa-si bata joc.
          Si intreab-o pe maica-ta care-i diferenta dintre rusofon si rusofil, ca esti prost de dai in gropi.
      • +1 (1 vot)    
        iubeste-le, jijele.... (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:23)

        judex [anonim] i-a raspuns lui jijel

        aplica principiul prieteniei intre popoare, iti mai aduci aminte de el? sau de proletari din toate tarile uniti-va? se pare ca revin la moda.
  • +1 (1 vot)    
    DAVAI CIAS... (Sâmbătă, 16 august 2008, 14:17)

    iancu jianu [anonim]

    ...Ca de nu, ti-l iau oricum, ramine in continuare valabil. Si nu atit la nivel de mujic, cit la nivel guvernamental.
  • +1 (1 vot)    
    Nelamurire (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:50)

    Un cetatean [anonim]

    Oare de ce si cum, in ultima vreme, cele mai scumpe si excentrice proprietatii sunt achizitionate de rusi?
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt 240 de milioane ... (Duminică, 17 august 2008, 0:18)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean

      si au bani din gaze ;)
  • -2 (2 voturi)    
    e fake (Sâmbătă, 16 august 2008, 22:56)

    lr [anonim]

    video e fake si face parte dintr-o ampla politica de manipulare. Hotnews oricum este un instrument la indemana pentru astfel de manipulari pt ca da dovada de exces de zel in adunarea de tot felul de stiri.

    Priviti atent imaginile din video, se vede zapada. In plus e imposibil sa dovedesti ca sunt rusi, ca actiunea se petrece in Gori, etc.

    P.S. nu sariti pe mine ca tin cu rusii ca nu e asa dar nu mai inghiti tot ce zboara si numai luati drept aur tot ce straluceste.
  • -1 (1 vot)    
    HE, HE, HE... (Duminică, 17 august 2008, 1:37)

    victorino [anonim]

    1. Arata astia a soldati, cum as fi eu pompier!
    2.Urmariti atent! Intra 3 indivizi si ies 4...:))))))))))
    3. Ce seriozitate ai cand iei materiale de pe youtube?
    4. Faza cu lunetistul si ziarista... Nu i se vede mana stanga decat atunci cand vrea ea...Chiar asa de tampiti sa fim? Daca era un lunetist o facea varza, pe aia si pe ceilalti.
    5. Nu sunt rusofon, dar cand vad atata prostie...
  • -1 (1 vot)    
    Pt. revoltatii de pe forum (Duminică, 17 august 2008, 4:41)

    ma-mi-mo-mu [anonim]

    In primul rind cei ce jefuiesc banca sint combatanti osetini. Dupa tinuta si adidasii din picioare v-ati putea da seama f. usor daca nu ati fi atit de partinitori.
    Pt. cei ce vorbesc de armate civilizate.... cautati putin pe net si veti vedea ce jafuri incredibile au facut soldatii americani dupa invadarea Irakului. De la banci, la muzee de arta sau istorie.
  • 0 (0 voturi)    
    se vede ca nici o armata nu are... (Duminică, 17 august 2008, 12:02)

    niv [utilizator]

    ...mainile curate,oricare ar fi cauza pe care o apara,violenta militara ca atare,dorinta de a-i umili si pedepsi in exces pe cei cazuti,toate sunt dezlantuite de razboi .Dupa al doilea razboi mondial, Tribunalul de la Nurenberg stabilea, in intelepciunea sa, responsabilitatea colectiva simultan si consecutiv cu responsabilitatea individuala ,( adica a fiecarui om in uniforma, a fiecarui militar in parte )a Wehrmacht-ului, a Gestapo-ului, etc., considerand mai presus de orice valoarea liberului arbitru,a constiintei individuale a fiecarui soldat si ofiter, subliniind dreptul contestarii ordinelor scelerate ale superiorului ierarhic, libertatea de constiinta, valoare inalienabila.
  • -1 (1 vot)    
    frustrare si politica (Duminică, 17 august 2008, 12:11)

    neptun [anonim]

    Se pare ca romanii se afla pe primul loc in materie de politica de cafenea. Nu e ins care sa n-aiba o parere clara si definitiva despre politica. Este semnul celor fara ocupatiem, a frustrarii celor care au pierdut la ruleta capitalismului. Fac politica cei ramasi pe dinafara la praduirea si impartirea economiei nationale, cei carora le este dat sa traiasca de-a pururi cu frica zilei de maine. Atunci isi incordeaza ei muschii creierului si vorbesc despre democratie, lustratie, rusi si americani, cu voluptatea prostului. Chiar si pe forumul de fata semneaza destui din aceasta nobila familie.
  • +2 (2 voturi)    
    Stire neinteresanta. (Duminică, 17 august 2008, 17:01)

    Alin [anonim]

    De aici sa trag concluzia ca ce a facut Rusia e gresit? E aberanta propaganda americana. De ce nu supuneti comentariului calcarea cu tancurile georgiene a copiilor oseti? De ce dati doar jumatati de adevar? Mai priviti si la Euronews! Doua calculatoare se cumpara usor, dar o viata ?