VIDEO: Ziaristi turci atacati in apropierea orasului Gori

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 august 2008, 15:03 Actualitate | Internaţional

Militari deschid focul asupra ziaristilor turci
Foto: YouTube
Patru ziaristi turci au scapat cu viata dupa ce militari neidentificati au deschis focul, in Georgia, in apropierea orasului Gori, asupra masinii in care se aflau. Unul dintre ziaristi a continuat sa filmeze, in timp ce un alt jurnalist intoneaza o rugaciune musulmana. Atacul a avut loc duminica, 10 august, dar imaginile au fost difuzate astazi.

Un ziarist a fost impuscat in cap, dar rana nu i-a pus viata in pericol.

"Prieteni, am fost lovit la cap. Acum sunt in regula, dar in cateva minute...", striga ziaristul turc.

Imaginile arata grupul de ziaristi intonand o rugaciune musulmana, dupa care incep sa strige, in engleza, "Presa! Presa!".

Cei patru ziaristi, de la posturile de televiziune NTV si Kanal Turk, s-au intors joi in Turcia. 



























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2577 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    razboiul si marketingul (Vineri, 15 august 2008, 15:17)

    comisar european [anonim]

    un incident intr-adevar nefericit. cred insa ca ziaristii -indiferent de natie- nu prea mai inteleg ce e ala teatru de razboi. In Irak faceau numai ce le permiteau americanii. Aici, vor sa-si bage nasul peste tot. O fac pe riscul lor. Rusii au gresit ca nu au precizat de la inceput cadrul in care le este permis sa se miste. Se vede ca rusii nu au arta punerii in scena pe care o au americanii. Nu stiu sa faca marketing.
    • +3 (5 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 15 august 2008, 16:24)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui comisar european

      Ziaristii sunt protejati de Conventia de la Geneva... la fel ca si Crucea Rosie. Ca paranteza, de asta a iesit scandal cand, recent, soldatii columbieni au recuperat ostateci ai gherilelor; soldatii s-au dat drept lucratori ai Crucii Rosii, care doreste sa ramana total neutra, tocmai pentru a fi acceptata de rebeli, gherile si teroristi.

      Ideal ar fi ca ziaristii sa aiba acces cat mai larg; astfel se pot preveni abuzuri. Ziaristii "embedded" in armata americana nu pot spune decat jumatate din poveste.

      Dincolo de asta, ca si in cazul ziaristei, s-a tras in civili. Nu conteaza ca erau ziaristi sau nu. S-a tras in civili neinarmati cu buna stiinta. Astia au scapat, si au avut si camere sa inregistreze.

      Oare cati oameni nevinovati nu au fost mitraliati de tembeli inarmati?
  • 0 (8 voturi)    
    WW III (Vineri, 15 august 2008, 15:19)

    Nostradamus [anonim]

    Va miroase si voua a razoboi mondial seria III - Hitler`s reincarnation ?
    In orice caz, rusnacii astia merita sa-l cunoasca pe Sf. Petru cat mai curand.
  • -5 (9 voturi)    
    ioi (Vineri, 15 august 2008, 15:56)

    Weather [anonim]

    Ca in filmele cu prosti :))))
    Mai ales chestia cu impuscatu in cap e mortala :)))Bine ca n-o zis ca l-o impuscat in inima si ca n-ara nimic dar cine stie...peste citeva minue....
  • +2 (4 voturi)    
    asta tot facatura, asa-i? :D (Vineri, 15 august 2008, 16:04)

    georgeb [utilizator]

    Aia erau soldatei de jucarie, trageau cu pistoale de apa si de fapt aia nu era masina ci carutza....

    Rusi, Georgieni sau Osetieni, nu conteaza. Asta e act criminal.
  • +2 (8 voturi)    
    presa (Vineri, 15 august 2008, 16:10)

    tv [anonim]

    Fraierii aia isi pun viata in pericol ca va informeze pe voi, desteptilor; cum adica isi baga nasul peste tot?
    In irak americanii au pus botnita ziaristilor ca sa nu relateze nimeni prostiile pe care le fac ei acolo. Somn usor, cetateni..
    • +1 (5 voturi)    
      razboiul si presa (Vineri, 15 august 2008, 16:30)

      comisar european [anonim] i-a raspuns lui tv

      ce sa relatezec cetatene?ce-ti inchipui ca se intampla la razboi? daca esti mort de curiozitate sa afli, inroleaza-te,. mai viteazule! Nu confunda parlamentul si viata cotidiana cu razboiul. Acolo nu mai functioneaza asa-zisa democratie de mahala, ci este care pe care! Acolo, se moare, nu se sta la povesti. Vrea poporul informatii de pe front? armata stabileste atunci, si numai daca vrea, ce permise da, cine-i insoteste pe ziaristi, ce au voie sa filmeze. Nu vine fiecare handicapat , isi leaga de gat un afis cu presa si se baga intre soldati. Ii incurca, mai sunt si teroristi. si multe altele, maestre. e clar ca aia nu aveau ce cauta in calea armatei.
      • 0 (0 voturi)    
        Din cauza acestui tip de gandire... (Vineri, 15 august 2008, 17:22)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui comisar european

        ...se pot comite atrocitati in razboaie si nimeni nu afla. Ce, conteaza ca e genocid? Tu nu vrei sa afli si basta. Doar e razboi, mor oameni, asa ca ce e asa anormal ca sunt omorati civili in mod intentionat...
  • +2 (4 voturi)    
    Tuturor "curajosilor" de pe aici (Vineri, 15 august 2008, 16:16)

    Claude [anonim]

    Nu va urez sa ajungeti sub tirul unei arme automate...
  • +3 (3 voturi)    
    am prestat cu AK-47 in armata (Vineri, 15 august 2008, 16:46)

    mircea [anonim]

    ... si va spun ca atunci cand am auzit prima oara cum pocnesc mi s-au inmuiat picioarele. Nu vreau sa ma gandesc cum e sa fii pe post de tinta.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu mr. comisar european (Vineri, 15 august 2008, 18:14)

    Regizor [anonim]

    Ciudat este faptul ca au fost lasati sa plece cu filmarea...
  • -2 (2 voturi)    
    Miltii (Vineri, 15 august 2008, 18:53)

    Dan D. [utilizator]

    Astea's mai degraba actiuni ale militiilor osteiene sau avhaze, rusii e improbabil ca ar face asha ceva, sint armata regulata. Rusii au tot interesul ca presa sa ii filmeze pentru ca vor sa demonstreze ca au fortza, pe cind militiile nu au nici un interes sa apara in presa.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Vineri, 15 august 2008, 20:20)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      nu, nu sunt o armata regulata, ei reguleaza pe altii ;)
      sunt niste cretini de fapt.