Efectul Osetia: Transnistria rupe legaturile cu Moldova

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 18:35 Actualitate | Internaţional

Razboiul dintre Georgia si Rusia tensioneaza relatiile dintre republicile separatiste din fosta URSS si tarile din care fac inca parte. Incurajate de reactia Rusiei, oficialitatile din Transnistria au anuntat suspendarea oricaror contacte cu Republica Moldova.

Astfel, Biroul de presa al Ministerului de Externe al autoproclamatei Republici Transnistrene a dat publicitatii un comunicat privind introducerea unui moratoriu asupra contactelor cu autoritatile Moldovei.

Textul, citat de ziarul rus Vzgliad, consemneaza faptul ca Tiraspolul, care s-a numarat printre primii care au acuzat Georgia de genocid, este extrem de preocupat de absenta oricarei condamnari de catre autoritatile de la Chisinau a actiunilor Georgiei.























3163 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Cu mamaligile alea de moldo-rusi... (Miercuri, 13 august 2008, 19:05)

    Ziggy [anonim]

    Cu mamaligile de moldo-rusi nu vor avea nici un fel de probleme transnistrenii. Bine ca moldovenii stiu sa se dea cocosi catre Romania ca ei vorbesc limba moldoveneasca!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 13 august 2008, 20:41)

      poshtashul [anonim] i-a raspuns lui Ziggy

      ai mare dreptate din pacate
    • 0 (4 voturi)    
      rep. moldova (Miercuri, 13 august 2008, 21:01)

      smar [anonim] i-a raspuns lui Ziggy

      mintea ta aminteste de cabotaj. lucrurile trebuie luate mai profund. nu acuza niste oameni care au tinut si tin geopolitic spatele romaniei si care involuntar si natural sau transformt, ....au fost sacrificati. in esenta nu sunt mai mamaligi ca toti rceilalti romanii
    • 0 (0 voturi)    
      mamaligile astea de moldo-rusi.... (Joi, 14 august 2008, 9:23)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Ziggy

      au invadat forumurile din Romania cu propaganda kgb-ista. Altfel, nu-mi pot imagina ca in Romania ar fi atat de multi rusofili. Cel putin, nu am costatat asa ceva pana acum. Oricum, SRI-ul ar trebuie sa fie mai atent.
  • 0 (0 voturi)    
    ce legaturi? (Miercuri, 13 august 2008, 20:21)

    ileana [anonim]

    Dar ce legaturi au aia cu Moldova?
    Aia sunt mai mult decat "Stat in Stat"!, iar tot acel Stat , Transnistria, este impartit intre 2 clanuri .
    Unul are puterea politica si unul puterea economica. Restul, n-are nimeni nimic de zis acolo...
  • -1 (1 vot)    
    ei, zau! (Miercuri, 13 august 2008, 20:33)

    EU'S [anonim]

    pai ce, Moldova e "tara"? Cati locuitori mai are? Sau mai are locuitori?
    • +1 (1 vot)    
      Incultule!!! (Joi, 14 august 2008, 8:24)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui EU'S

      Pune mana si citeste putina istorie . Acei oameni au fost candva cetateni romani.
  • +1 (1 vot)    
    vizitati RM (Miercuri, 13 august 2008, 21:19)

    lr [anonim]

    o sa ramai suprins (ca si un american probabil) ca RM este tara!

    Oare cati din cei care obisnuiesc sa comenteze la subiectele legate de RM au fost acolo...
  • 0 (0 voturi)    
    cine stie ce-o sa mai iasa si din asta? (Joi, 14 august 2008, 7:06)

    eeeuuuu [utilizator]

    daca vechiul conflict moldo-transnistrean se acutizeaza, exixta sansa ca puterile occidentale sa se lamureasca in sfarsit de intentiile agresive ale moscovei. in plus treaba asta s-ar putea sa provoace reactii si la kiev, caci o interventie a rusiei in zona s-ar face prin ucraina, ca in cazul georgiei. mai mult moscova s-ar apropia, de data asta, nepermis de mult de granitele unui stat care e deja membru nato si pe teritoriul caruia exista o baza militara americana. ma refer la romania. motive suficiente pentru mobilizarea tuturor celor care au stat pana acum cu bratele incrucisate si, pe alocuri, au cainat timid situatia populatiei civile din georgia.
  • 0 (0 voturi)    
    transnistrenii sunt blocati (Joi, 14 august 2008, 9:18)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Transnistria are ca vecini: Ucraina si Moldova. De fapt miscarea din Transnistria este o miscare de a tine in sah nu numai pe moldoveni ci si pe romani, dar mai ales pe ucrainieni. Transnistrenii executa ordinele de la Moscova. Trupele rusesti sunt blocate acolo, chair daca au provizii le lispeste un element important: liniile de aprovizionare. Printr-o colaborare intre Ucraina, Moldova si Romania si ceva ajutor UE si SUA se poate face ceva pentru populatia romana de acolo. A, utitasem un lucru important: sefii serviciilor de informatii externe sunt in concediu si ca ei, probabil, multi oficiali cu atributii in politica externa.
  • +1 (1 vot)    
    Numai cu parerea va dati (Joi, 14 august 2008, 11:09)

    Ana [anonim]

    Sant basarabeanca stabilita in Romania cu cetatenie redobandita in 1998. Buneii mei au avut 2 facultati facute, bunica a absolvit Sorbona si stia 5 limbi straine. Cati dintre voi aici in Romania se pot lauda cu asa radacini. Din pacate, stiti sa vorbiti mult si in necunostinta de cauza. Mergeti in RM si numai atunci o sa vorbiti. Dupa modificarea Constitutiei populatia nu mai alege direct presedintele, ci Parlamentul. Iar alegerile parlamentare se pot truca foarte usor. Asa ca prostiile care le indruga un om nu reflecta realitatea. Nici rusii din Moldova nu mai sustin Moscova cum o faceau, pt. ca Moscova de mult a uitat de ei. Basarabenii nu sant mai mult mamaligi decat cei de aici din Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      radacini (Joi, 14 august 2008, 12:32)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Acesta este scopul unui forum: sa-ti dai cu parerea. Sunt pur si simplu discutii, fara o finalitate concreta. Mie imi place sa citesc parerile altora si sa-mi dau si eu cu parerea. Totusi, nici eu nu sunt de acord cu epitetul de "mamaligi", mai ales moldovenilor care au avut de suferit de pe urma unui razboi in anii 90. Dar ne doare sufletul pe noi, ca romani, cand presedintele Moldovei jignesti prin afirmatiile sale poporul roman, mai ales ca republica Moldova a fost ajutata si economic de Romania. Chiar faptul ca ai cetatenia romana spune ceva. Inca ceva referitor la studii: majoritatea celor de pe forum cred ca au studii superioare si cunosc cel putin o limba straina si probabil "se pot lauda cu asa radacini".
      • 0 (0 voturi)    
        radacini? nobilitate? (Joi, 14 august 2008, 13:28)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

        Din pacate am impresia ca se intinde coarda. Mamaligi am fost noi cand am permis ca toti romanii din actuala Republica Moldova sa cada ofranda rusilor (inainte de al 2-lea razboi nu se numeau moldoveni sau moldovani, ci romani si noi ceilalti aveam resposabilitate pentru ceilalti). Nu discut ratiunile de atunci pentru ca timpurile nu erau tocmai "linistite". A fost un compromis pe care ei l-au platit mai scump ca noi.
        Pentru Ana: Nu conteaza ca bunica ta vorbea 5 limbi sau ca "Gabriel din Deva" vorbeste 3 sau 11. Cand lucrurile merg bine toti au sansa unei educatii mai bune, cand merge rau toti o uita si pe cea pe care au dobandit-o.
        Gabriel, sincer faptul ca presedintele actual al RM spune tampenii care jignesc romania nu are relevanta, e un fel de mascota pro-rusa, avid de putere sibani (avand in vedere ca fiul lui e unul din cei mai infulenti "oameni de afaceri" din Moldova). Conteaza exact ce putem face concret pentru RM, daca putem sa dezoltam relatiile dintre noi MACAR ca buni vecini.
        Si-au castigat cu greu independenta si e dreptul lor de a face ce vor cu ea. Dar poate ne putem ajuta reciproc avand in vedere ca amenintarea Rusie va persista mereu pentru toti cei din zona
    • 0 (0 voturi)    
      Ana... (Joi, 14 august 2008, 12:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Am doua intrebari si eu:

      1. De ce nu schimbati Constitutia ca sa va puteti alege Presedintele?
      2. De ce moldovenii cu sentimente patriotice legate de Romania nu raman in Rep Moldova?

      Eu unul sincer nu am ceva direct impotriva rusilor din Moldova. Mai degraba am ceva impotriva comunismului, care nu lasa o tara sa se dezvolte economic armonios. Dupa ce Moldova o sa fie o tara mai dezvoltata economic, oamenii vor putea alege liber si democratic daca vor sa se apropie de Romania sau Rusia.
      • 0 (0 voturi)    
        Ana probabil ca este exceptia care confirma regula (Joi, 14 august 2008, 14:22)

        judex [anonim] i-a raspuns lui alex

        Pun si eu intrebarea nr. 3. De ce majoritatea romana din Basarabia se lasa umilita si batjocorita de rusofoni si a ales pe comunisti?