Miscare simbolica a Rusiei: durul Vladimir Samanov, la comanda trupelor de mentinere a pacii din Abhazia

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 11:07 Actualitate | Internaţional

Generalul Vladimir Samanov a preluat conducerea fortelor militare ruse de mentinere a pacii din Abhazia, cea de-a doua republica separatista din Georgia. Miscarea, anuntata de agentia ITAR-TASS, este importanta prin faptul ca generalul Samanov este unul dintre cei mai duri militari din Rusia, el facindu-se remarcat in timpul razboiului din Cecenia.

Trupele rusesti de mentinere a pacii din Abhazia numara 9.000 de militari si peste 300 de unitati de tehnica armata. Vladimir Samanov a comandat in timpul campaniei cecene una din diviziile trupelor de interne, iar in timpul celei de-a doua interventii a fost in fruntea unei divizii de elita a Ministerului Apararii.

Pina in noiembrie 2007, Samanov a ocupat postul de consilier al Ministrului Apararii. El a fost acuzat de organizatia Human Rights Watch de savirsirea unui "masacru" in Cecenia, fapt care nu a impiedicat Kremlinul sa-l decoreze cu medalia de Erou al Rusiei.























3611 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 12 august 2008, 11:34)

    Vladutz [anonim]

    sa inceapa masacrul... sau nu?

    sper ca totusi sa ramana doar o miscare pentru intimidarea georgienilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Samanov:"in pacea mamii voastre.." (Marţi, 12 august 2008, 11:38)

    Votka Express [anonim]

    Cifrele astea sunt pline de dezinformari, macar precizati care e sursa, in cazul de fata ITAR-TASS, agentie sovietica :))
    Cifra e intre 9.000-20.000 soldati si intre 350-500 tancuri, plus alte vehicule, coroborati sursele!

    Samanov va "mentine pacea" omorand pe oricine se opune ordinelor venite de la Kremlin.
    E genul pe care-l doare in kozorok de dreptul international, Constitutia rusa, libertatile individuale si alte finetzuri din astea occidentale.
    E un asasin in uniforma, cu permis de ucis eliberat direct de la Kremlin. E in vechea traditie de "ataman".

    Abhazia/Osetia si restul Georgiei vor deveni o noua Cecenie, zeci de mii de morti, distrugeri uriase, ani de zile de gherila. E in cel mai pur stil rusesc, diferit de ala roman (cu divide et impera), la rusi e "distruge si stapaneste"!
    • +2 (2 voturi)    
      Populatia osetiei (Marţi, 12 august 2008, 12:56)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Votka Express

      Au dublat populatia provinciei, la fiecare locuitor au mai adus un soldat.
  • +8 (8 voturi)    
    "Pacea" criminalilor (Marţi, 12 august 2008, 11:41)

    georgio [utilizator]

    Minunat un criminal de razboi acuzat de genocid in Cecenia asigura "pacea". Acest montru este "Goering" al lui Putin. Ce mai conteaza 2,3 milioane de georgieni cand deja ai masacrat 1 milion de ceceni. Trebuie sa fim deja realisti si sa stim ca din 08.08.2008 a inceput noul razboi rece si sa speram ca nu se transforma in WW3.
  • +2 (2 voturi)    
    Ghilimelele (Marţi, 12 august 2008, 11:50)

    Iulian [anonim]

    Folosirea ghilimelelor pe Hotnews e de-a dreptul dubioasa, ori se pun cand e vorba de sensul figurat/ironic al cuvantului "dur" (adica moale, tantalau, ori cand... naiba stie ce.

    Nu puteti sa va hotarati.

    Masacru de ce naiba a fost pus intre ghilimele? A fost actiune imanitara de impartit lapte si miere?
  • 0 (0 voturi)    
    si... (Marţi, 12 august 2008, 11:53)

    nu conteaza [anonim]

    tpi cind o sa-l acuze, urmareasca, prinda, judece ? sau este o prada prea mare ?
    • -1 (3 voturi)    
      TPI -o gluma buna (Marţi, 12 august 2008, 12:30)

      TPI :) [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Ce-i ala TPI? O besina trasa de USA la fel ca Guvernul prodemocratic irakian sau fortele de mentinere a pacii din Serbia . Cine crede crede ca va ajunge vreodata un rusneac in fata TPI e ori fraier ori se hraneste zilnic cu Reality Show gen Prigoana . Mother Russia nu-si abandoneza copii , fie ei si criminali dovediti .
      • 0 (0 voturi)    
        tpi (Marţi, 12 august 2008, 16:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui TPI :)

        e o basina trasa de prietenii europeni germania, franta , belgia. luxemburg si tot asa. Senatul american nu a recunoscut jurisdictia tpi si nici nu o va face in viitorul apropiat.
  • +5 (7 voturi)    
    Alcoolicii astia de rusi (Marţi, 12 august 2008, 12:22)

    gabifm [utilizator]

    nu se intreaba de ce acum presedintii din Polonia, fostele tari baltice se duc azi in Georgia si nu la ei???
    Avortonii naibii de rusi!
  • -2 (4 voturi)    
    no muslims (Marţi, 12 august 2008, 12:25)

    Cristi [anonim]

    Stiu ca nu intrunesc ''sufragiile'' ( si nici nu-mi doresc ) si ca voi fi pus la stalpul infamiei pentru afirmatiile ce urmeaza. Cred ca in primul rand trebuie sa o luam mai usor cu cifrele. ''Ai masacrat 1 milion de ceceni....''....conform wikipedia populatia Ceceniei , regiune a federatiei Ruse cu statut de republica , este de : 1.103.686 (2002) –...din acest total exista facctiuni pro si anti -ruse.Conform unui coleg utilizator generalul cu pricina ar fi ucis cam toti cecenii , inclusiv pe cei pro-rusi. In alta ordine de idei,am putut urmari cu ceva timp in urma pe defunctul site ''ogrish.com'', un scurt filmuletz in care separatisiti ceceni macelaresc cu cutitele un biet soldat rus , un copilandru in fapt care implora mila si plangea cu lacrimi de crocodil pentru viata sa. De ce va mira atitudinea Rusiei in problema cecena. Mai este pentru cineva un secret ce inseamna islamul? Orice altceva numai o religie a pacii nu. Doar coranul afirma raspicat ca urmareste islamizarea omenirii.Am studiat islamul in profunzime incercand sa patrund dincolo de paradoxurile care socheaza un crestin. In ceeace priveste dorinta Rusiei de a NU se inconjura de potential fundamentaliste , nu pot decat sa-i aprob. Chiar daca pare crud. Nici musulmanii nu-s altfel.
    • +3 (3 voturi)    
      Atatia au mai ramas (Marţi, 12 august 2008, 12:43)

      georgio [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Masacrul cecen are loc de vreo 15 ani. Respectivul criminal a fost seful armatei ruse din acea zona din anii 90. Da peste 1 milion de ceceni au murit. Trebuie sa vezi "big picture" cecenii nu sunt un popor doar in cecenia , tatuca stalin a avut grija sa ii imprastie. Ceceni au fost si in Osetia si in Afganistan si in Ingusetia si alte mici state din zona asta. Rusii au dus o politica de exterminare a acestora in toate aceste regiuni nu doar in cecenia. Ca si cecenii au comis atrocitati sunt de acord dar nu poti compara atrocitatiile comise de niste rebeli abrotizati de decenii de violenta cu atrocitatiile conduse sitematic cu sange rece si calculat de un stat.
      Si rebelii evrei au ucis in WW2 soldatii germani care ii prindeau dar nu au create lagare de exterminare si nu au facut programe de stat pt exterminarea germanilor.
      • 0 (0 voturi)    
        se poate (Marţi, 12 august 2008, 13:11)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui georgio

        Se prea poate sa ai dreptate in privinta numarului de ceceni ( m-am informat la repezeala copy-paste ) dar nu imi schimb parerea in ceeace priveste aspectul geo-politic al vecinatatii unor state musulmane. Cum spuneai si tu, daca avem de-a face cu o shleahta de rebei abrutizati de decenii de violenta la ce ne putem astepta de la ei odata constituiti intr-un stat de drept ( admitand ca va fi unul de drept ). Stiu , imi vei spune ca un stat independent nu va fi format doar din asemenea indivizi dar istoria omenirii este plina de exemple in care vecinatatea plina de ura nu degenereaza in buna vecinatate ci doar buna vecinatate degenereaza in ura. ...si aici il putem cita si diseca la nesfarsit pe Huntington...cu stima....mi-a facut placere.
    • +2 (2 voturi)    
      daca era invers, nici copilandrul ala nu avea mila (Marţi, 12 august 2008, 12:52)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      poti sa fii sigur de asta. nu zic ca nu sunt crude chestiile de genul asta, dar sa nu crezi ca vreunii sunt mielusei. din contra, de multe ori copiii si cei tineri sunt mult mai fanatici si mai rai decit cei mai batrini. poate pt ca sunt mai prosti/ne-experimentati si mai usor de indoctrinat.

      cindva erau copii de 14-15-16 ani, blonzi si cu ochi albastri de la care nu te-ai fi asteptat la nimic rau, dar ei te-ar fi trimis in lagare fara nici o remuscare - da, vorbesc de copiii recrutati de hitlerjugend. la fel, erau (sin in mod sigur mai sunt) copii in armata rusa care te-ar fi casapit fara sa clipeasca.

      sa nu crezi ca rusii nu au torturat si macelarit zeci si sute de ceceni. inclusiv copii si femei. pina si americanii care sunt mult mai civilizati decit rusii sau irakienii sau cecenii si tot au facut timpenii pe la abu-grahib si guantanamo.

      razboiul naste monstri, sau le da posibilitatea de a-si arata adevarata fata.
    • +1 (1 vot)    
      Rusia şi islamul (Marţi, 12 august 2008, 12:56)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      au o legătură neglijabilă în situaţia asta. Rusia şi petrolul, Rusia şi gazele, Rusia şi controlul energetic astea sînt cele importante.
      De altfel se ştie că Rusia Putinică îi sprijină pe islamişti atunci cînd are nevoie de puţină dezordine prin lume, mai ales în zonele de interes.
      • -1 (1 vot)    
        wrong.maia druzia (Marţi, 12 august 2008, 13:52)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui aac

        Gresit draga prietene, gresit. In rusia exista in momentul de fata un puternic curent antiislamic. Momentele cheie care au declansat isteria au fost urmarite de intreaga lume in criza ostatecilor de la teatrul moscovit , scoala din beslan si invitatiile lui putin adresate musulmanilor de as-i face circumcizie la moscova. Este adevarat ca miza centrala o constituie resursele energetice, rusia fiind singura tara din lume cu excedent energetic...mai pe romaneste care are resurse mai mari decat consuma si fac tot posibilul ca lucrurile sa ramana asa. Ti-o spune unul care stie prea bine care este starea de spirit pe acolo. Cu stima.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru informarea ta (Marţi, 12 august 2008, 13:14)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Atunci cand si-a proclamat independenta Cecenia era un stat secular. Atrocitatile armatei rosii i-au aruncat in bratele extremismului islamic. Si nu mai acorda credit la tot ce vezi pe toate siturile. Exista destule imagini si cu ceceni torturati de armata rosie. Dementi exista in cadrul tuturor popoarelor.
      • 0 (2 voturi)    
        Tot pentru informarea ta (Marţi, 12 august 2008, 13:38)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        daca nici pana acum nu ai invatat ca a fi un stat secular nu mai este garantia civilizatiei si a proaperitatii precum si a constiintei de sine atunci atunci ar trebui sa scrii pe forumuri de tip ''Nu mi-e frica de magarush''. Americanii ( asa huliti cum sunt ei ) au creeat o civilizatie in 300 de ani in timp ce noi ( tot seculari ) suntem de tot rasul si nu ne gasim identitatea. Chiar m-ai facut sa ma amuz desi nu am starea necesara. Cat priveste site-urile...nu''le dau crezare'' ci pur si simplu privesc imagini care nu mint. Cuvintele poate mint, forumistii poate sunt neinformati si au mintile odihnite...dar imaginile fac uneori nu cat 1000 de cuvinte ci cat un milion
      • +2 (2 voturi)    
        era sa uit. (Marţi, 12 august 2008, 13:42)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Nu violenta rusilor i-au aruncat pe ceceni in ''bratete extremismului islamic''.....ISLAMUL ESTE PRIN EXCELENTA FUNDAMENTALIST sau macar ofera cel mai propice teren pentru extremism. Studiaza-l si vei vedea. Dar STUDIAZA-L.....nu-l citi si atat.
        • 0 (0 voturi)    
          Islam (Marţi, 12 august 2008, 14:19)

          C. T. [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Am inteles din comentariile dumneavoastra ca ati studiat Islamul in profunzime. Care sunt cele mai prolifice carti studiate in acest sens? Caci daca este vorba numai despre Coran... este totalmente insuficient. Limba araba coranica este greu de tradus. Coranul poate fi tradus, inclusiv interpretat. Dar pentru o cunoastere cuprinzatoare este nevoie sa cunosti sensurile in araba. Altminteri, multe lucruri pot fi intelese gresit.
          • 0 (0 voturi)    
            cu repect (Marţi, 12 august 2008, 20:53)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui C. T.

            Va informez ca nu doar coranul a stat la baza studiilor mele. In alta ordine de idei trebuie specificat ca in momentul de fata islamul este o religie in plina expansiune , poate cea mai dinamica religie, si numara ( aproximativ , desigur ) 1,300,000,000 de adepti. In timp ce lume araba ( luand in consideratie doar orientul mijlociu , recte , cei ce detin ''robinetul'' aurului negru, daca se apropie de cifra de 300 milioane ( daca gresesc corectati-ma va rog ). Asadar, confundam ( fara voia noastra , evident ) islamul cu cauza panaraba. Desigur, butoiul cu pulbere al omenirii cam pe acolo se situeaza cu tot cortegiul de nenorociri si popoare asuprite. Desi se face tam-tam pe seama prezentei americane in Irak, de departe cea mai tragica mi se pare soarta poporului Palestinian. Cu stima.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 12 august 2008, 16:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      asa e, cind ucid rusii islamisti, fac un bine civilizatiei, cind ii ucid americanii e crima de razboi, genocid, incalecarea drepturilor omului, etc. Este, dnu cristi?
  • -1 (1 vot)    
    In Iad cu ei. (Marţi, 12 august 2008, 12:59)

    SorY [utilizator]

    Toti ca astia sa arde in adancul Iadului pt. totdeauna.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 12 august 2008, 14:07)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui SorY

      Ete fleosc.
    • +1 (1 vot)    
      Contraopinie (Marţi, 12 august 2008, 16:03)

      Hihi [anonim] i-a raspuns lui SorY

      Tare imi e teama ca-l pune sef si apoi o sa fie vai si amar de fundul tau..
  • 0 (0 voturi)    
    in vizita (Marţi, 12 august 2008, 14:36)

    gkorki [anonim]

    UNDE este marele strateg de la Marea Neagra, cel cu lacul rusesc? Polonia, Estonia, Lituania, Letonia se duc in Gruzia numa' al nostru mare promotor al strategiei de la MNeagra e lipsa. iar a ramas de caruta si fac altii cartile. sau poate "negociaza" un pret mai bun la gazele pe care le vom plati la iarna ;o)
  • 0 (0 voturi)    
    ete na (Marţi, 12 august 2008, 16:32)

    cucurigu [anonim]

    singura diferenta intre asta si generalii americani e ca lu asta ii place sa o faca in stilu vechi si nu face pe el de frica pe cand americanii find mai umflati un pic apasa pe un buton
  • 0 (0 voturi)