Razboi in Caucaz / Dmitri Medvedev: Militarii rusi au preluat controlul asupra capitalei Tshinvali

de Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 11 august 2008, 12:08 Actualitate | Internaţional

Dmitri Medvedev
Foto: AGERPRES
Presedintele rus, Dmitri Medvedev, a declarat luni ca fortele armate ruse de mentinere a pacii din Tshinvali - capitala Osetiei de Sud - ar fi preluat controlul asupra capitalei regiunii separatiste, scrie ITAR-TASS.

Medvedev a avut luni dimineata o intilnire cu principalii oficiali guvernamentali si ai fortelor armate din Rusia.

Presedintele Rusiei a afirmat ca operatiunile militare din Osetia de Sud sunt aproape finalizate: "O parte semnificativa a operatiunii care a avut drept scop sa oblige autoritatile georgiene sa faca pace in Osetia de Sud a fost finalizata. Tshinvali este sub controlul fortelor rusesti de mentinere a pacii".

Saakasvili: Rusia vrea sa controleze rutele energetice

In replica, liderul georgian Mihail Saakasvili a declarat ca Moscova vrea sa inlocuiasca actualul regim de la Tbilisi pentru a controla rutele de transport a hidrocarburilor din Caucaz.

"Rusia nu este interesata de Osetia de Sud ... totul se reduce la controlul rutelor energetice", a declarat luni Saakasvili.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1986 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    trupe (Luni, 11 august 2008, 12:28)

    militaru' [anonim]

    trupe de mentinere a pacii? Poate trupe de ocupatie
    Dmitri Medvedev? Poate Putin , sau nu se stie cine conduce rusia?
    • -3 (5 voturi)    
      ce trupe de ocupatoe (Luni, 11 august 2008, 13:33)

      Esa [anonim] i-a raspuns lui militaru'

      am impresia ca lumea nu stie despre ce este vorba.
      Osetia de Sud este o zona autonoma cu populatie majoritar rusa, cred, care nu mai vrea sa faca parte din Georgia de prin 1989. Intre 1990 si 1992 Georgia si Osetia au fost in razboi. De atunci si pana in prezent sunt in armistitiu cu rusii ca arbitrii.
      Oricat de mult nu imi place Rusia trebuie sa recunosc ca de data asta Georgia a gresit. ce i-a apucat dupa 16 ani sa se apuce sa atace Osetia, plus ca au si facut-o in ziua deschiderii jocurilor olimpice.
      Rusia bineinteles ca nu a stat degeaba si a reactionat, doar ii stim bine pe rusi si nu dau din mana asa usor ceea ce au.

      Greseala primordial vine din tratamentul diferentiat care este aplicat diferitelor tari in functie de interese. daca in Kosovo, unde dpdv etnic este cam aceeasi situatie ca si in Osetia, SUA si UE au recunoscut independenta, doar trebuia pusa la punct Serbia, in Osetia unde trebuia sustinuta Georgia nu au mai facut acelasi lucru. Vise pare corect???
      • +2 (4 voturi)    
        Rusia militarista (Luni, 11 august 2008, 13:51)

        Tzarevici [anonim] i-a raspuns lui Esa

        Ai o impresie gresita. Se stie f. bine despre ce e vorba acolo, 70.000 de etnici osetini (care nu sunt rusi asa cum eronat crezi tu) vor sa se reuneasca cu vecinii lor din nord, tot osetini. Doar ca aia din sud sunt in Georgia si cei din nord sunt in Rusia. Ca de obicei, cel cu ghioaga mai mare isi impune "opinia", recte Rusia.
        Nu ca le-ar pasa rusilor de o adunatura de tzaranoi de munte care nici un stadion nu pot umple:))
        Le pasa de faptul ca Gerogia nu e pro-rusa ci pro-occidentala si de faptul ca sunt conducte de petrol care trec prin Georgia si nu le poate Rusia controla.
        Despre asta e vorba.
        Faptul ca a fost recunoscuta independenta Kosovo e o eroare grava nu pt. americani (care au aceeasi politica imperialista ca Rusia, nu le pasa de niste retardati albanezi, ci vroiau sa puna un picor in mijlocul Balcanilor, zona strategica pt. tranzit de gaz si petrol), e o eroare grava pt. tembelii de lideri europeni care n-au castigat absolut nimic din asta, nimic :)).

        Nu inseamna ca daca USA a facut un gest crimiinal, acelasi gest al Rusiei trebuie sustinut numai din prostie anti-americana. Calmeaza-te si vezi ca pe lista pot fi si altii din regiune, USA e la mii de km, Rusia e chiar alaturi si ambele tari sunt agresive si militariste. Doar ca americanii iti mai platesc despagubiri, rusii nu-ti dau ce au furat nici dupa 50 de ani !
        Deocamdata e mai onorabil sa fii un georgian pro-occidental si curajos in fata invaziei ruse decat un roman pro-rus, pe Internet, pe care rusii nu dau nici 2 kopeici:)))
        • -1 (3 voturi)    
          Curajul georgian (Luni, 11 august 2008, 14:36)

          Shota Rustaveli [anonim] i-a raspuns lui Tzarevici

          Toata lumea apreciaza nota de civilizatie care transpira din mesajul asta legat de onorabilitatea georgianului pro-occidental fata de romanul pro-rus... Acuma fiindca veni vorba de civilizatie, vreau sa va atrag atentia ca osetinii nu sunt doar niste taranoi de munte iar albanezii nu sunt in nici un caz niste retardati. Sunt oameni care conteaza, poate ca americanii ii privesc altfel, poate ca asa ne privesc si pe noi, in cazul asta ar fi mai bine sa mergeti acasa.

          Georgian curajos in fata invaziei ruse? Georgia a atacat civili la ei acasa iar acum le-a aruncat in aer canalizarea. Asta e curajul georgian?
          • 0 (0 voturi)    
            hai acasa (Luni, 11 august 2008, 17:37)

            directiashvili piaty [anonim] i-a raspuns lui Shota Rustaveli

            sunt de acord cu dumneavoastra ,ca nu sunt taranoi si retardati, sau daca sunt taranoi nu sunt si retardati, dar ce cauta 'civili' cu pasaport rusesc in buzunare cu AKM-47 in manini si AG in spate cred ca nu mai este un mister pentru nimeni.
        • -2 (2 voturi)    
          cu parere de rau (Luni, 11 august 2008, 15:13)

          Esa [anonim] i-a raspuns lui Tzarevici

          Imi cer scuze ca am confundat nationalitatea locuitorilor Osetiei.

          Am impresia ca nu ai citit cu atentie ceea ce am scris. Tot ceea ce am spus a fost ca Georgia a gresit oferind Rusiei prilejul de a interveni. Daca Georgia nu ataca rusii nu aveau nici un motiv de a in conflict.

          Sper ca nu exista aici o divergenta referitoare la cine a declansat evenimentele. Dpdv al meu Rusia doar a profitat de prilejul oferit.
      • 0 (0 voturi)    
        davai ceas davai petrol (Luni, 11 august 2008, 17:17)

        yo [anonim] i-a raspuns lui Esa

        dai dovada de un paralelism debordant. sunt sigur ca esti blonda... altfel nu se explica logica ta de cocalar. da, georgienii au atacat primii dar... ca reactie la nenumaratele provocari ale osetinilor care au primit indicatii pretioase de la rusi. armata rusa era deja demult la poalele caucazului (oare de ce?) si astepta ceea ce stia ca se va intampla. si s-a intamplat. de ce? simplu. pt ca petrolul si gazele spre europa trebuie sa treaca numai prin conducte rusesti. shaka e si el vinovat ca a cazut in plasa rusa. "lumea nu stie despre ce e vorba" "Vise [sic!] pare corect?" APROPO stiti de ce e traficu' asta asa in bucuresti? pt. ca se plimba analistii de la o tv la alta. unele cazuri insa (vezi Esa) sunt penale.
      • 0 (0 voturi)    
        dupa capul tau ... (Luni, 11 august 2008, 17:41)

        bgs [anonim] i-a raspuns lui Esa

        si "logica" ta ar trebui sa revina hargita si covasna ungariei, ca deh sunt majoritari unguri acolo
        P.S.: multi prosti mai are Romania asta
  • -1 (3 voturi)    
    Rezultat (Luni, 11 august 2008, 12:28)

    Weather [anonim]

    Asadar scorul e 1-0 pentru Rusia.La pauza ;)
  • +4 (6 voturi)    
    Si nu v-ati inecat in canalizare? (Luni, 11 august 2008, 12:30)

    Claude [anonim]

    Parca spuneati ca e orasul inundat dupa ce georgienii au aruncat canalizarea in aer. Rsii astia, nu stiu ce fac dar tot in rahat ajung!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa se aleaga praful (Luni, 11 august 2008, 12:53)

    gabifm [utilizator]

    de nenorocitii astia de rusi!!
    Nemernicii planetei! Forte de pace, auzi, si noi am avut asa ceva zeci de ani (parte la propriu dar cel mai mult le simteam suflarea in ceafa) si ne-au nenorocit.
    Jigodiile naibii.
  • -1 (3 voturi)    
    Iopti foi mati Rassia ! (Luni, 11 august 2008, 13:07)

    Tsarevici de chirpici [anonim]

    Rusia va anexa Osetia de sud (un cadou facut de Stalin propriei tari natale), pt. ca osetinii (care au dreptul sa aiba un stat unic desi e un popor mic, sub 500.000 de etnici in total) nu vor dori independenta ci alipire la Rusia, care le poate da subventii si ii poate proteja.

    E probabil ca va anexa si Abhazia (etnicii abhazi fiind foarte putin, circa 30.000, restul sunt armeni pro-rusi 70.000 si mingrelieni pro-georgieni 90.000) daca va reusi sa alunge trupele georgiene din sudul Abhaziei (de asta vrea Rusia sa atace Zugdidi).

    Anexarea celor 2 minuscule "republici" (mari cat 2 judete romanesti) va crea un precedent pt. alte 2 miscari geo-strategice: anexarea Crimeii si estului Ucrainei (propaganda anti-ucrainena e foarte puternica acum la Moscova) si o tentativa de a anexa Transnistria sau a o transforma in "cap de pod" rusofon militarizat la frontiera NATO, printr-o asa zisa "confederare" cu Rep. Moldova (ccea ce ar echivala cu o recunoastere internationala a unui stat suveran transnistrean.

    Romania trebuie neaparat sa prinda trenul asta (dupa ce a ratat anexarea la destramarea URSS) si sa cada de acord cu Rusia la impartirea Ucrainei si Transnistriei.
    Sudul Basarabiei (ce va fi anexat la partea rusofona sud-estica a Ucrainei) poate fi recuperat la schimb cu Transnistria.
    In schimbul recunoasterii romanesti a anexarii estului Ucrainei, Rusia poate recunoaste alipirea Rep. Moldova la Romania.
    Am reusi astfel sa readucem in patrie maxim de teritorii si populatii romanesti cu minim de pierderi. Si mai scapam si de 500.000 rusofoni din Transnistria.

    Basescu are curajul si tupeul necesar, USA ne sustine, UE la fel, au vazut ce au facut rusii in Georgia. Numai ca trebuie si Tariceanu sa vada interesul national istoric si sa renunte temporar la pupinkurism liberal pro-UE. UE a devenit un obstacol pt. aspiratiile romanesti, e santajata de Rusia si nu are nici un fel de politica externa coerenta. Sa negociem direct cu rusii, sa fim pragmatici !
    • 0 (2 voturi)    
      Berceniul cere independenta !!! (Luni, 11 august 2008, 14:05)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Tsarevici de chirpici

      ...acum de cannd avem METRO, SELLGROS, Holbach, REAL si ne pregatim sa avem si Carrfour..... este normal sa ni se trezeasca constiinta nationala....pana cand sa mai suportam p grumaji cizma lui Oprescu ....Bei miticilor , in curand la Piata Suduluui vom avea punct de frontiera...
  • +1 (1 vot)    
    pretext (Luni, 11 august 2008, 14:34)

    OLU [anonim]

    ursul a fost zgandarit de gruzini, care nu pot fi banuiti de prostie in toata afacerea,rusii fiind previzibili in reactie. curand o forta -de pace - americana se va instala cu baze permanente .si va fi cat se poate de legitima.s/ar putea concluziona cu ..... noua impartirea caucazului. in conditiile esecului revolutionarilor prorusi de rasturnare a actualei puteri.......rusia va ceda .va ramane cu cele 2 caricaturi autonome.