UE si SUA avertizeaza Rusia ca interventia in Georgia va afecta relatiile bilaterale. Raspunsul Moscovei: Occidentul impiedica incetarea starii de lupta in zona de conflict

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2008, 18:12 Actualitate | Internaţional

Tot mai multe tari au lansat apeluri pentru incetarea imediata a focului si incheierea unui armistitiu in zona de conflict din Osetia de Sud, iar Statele Unite si Uniunea Europeana au amenintat, voalat, Moscova, cu racirea relatiilor bilaterale in cazul in care Rusia isi continua interventia armata pe teritoriul georgian, potrivit Realitatea Tv. Raspunsul Moscovei: "Occidentul impiedica incetarea starii de lupta in zona de conflict georgiano-osetina", a declarat secretarul de stat Grigori Karasin, adjunct al sefului diplomatiei ruse, potrivit Eho Moskvi, citat de Rador.

UPDATE: Aviatia rusa a bombardat, duminica dupa-amiaza, suburbiile capitalei georgiene Tbilisi, in ciuda apelului la pace lansat de Georgia, inclusiv Aeroportul International Tbilisi.

"Statele occidentale s-au comportat ciudat in primele ore de la lansarea agresiunii la adresa Osetiei de Sud, pastrand o tacere inexplicabila", a declarat diplomatul rus. "Apoi, ca la comanda, unele state s-au situat pe pozitia de a critica Rusia iar in prezent impiedica decizia legata de incetarea luptelor, punand sub semnul intrebarii metodele, obiectivele si ritmul acesteia, ceea ce ridica semne de intrebare fata de cat de sincera si cat de corecta este atitudinea lor fata de Rusia", a afirmat Karasin. "In viitor, cand va participa la discutiile privind structurile internationale, Moscova va tine cont de aceste aspecte", a mentionat Grigori Karasin.

Intre timp, Ucraina a amenintat ca va interzice flotei ruse intoarcerea in portul Sevastopol, pana la solutionarea conflictului, iar autoritatile de la Tbilisi au cerut oficial medierea Statelor Unite in conflict si asteapta reuniunea de urgenta a diplomatilor UE, de miercuri.

In paralel, insa, Rusia a cerut ONU sa-si retraga observatorii din Abhazia, a declarat pentru AFP Chota Outiachvili, purtator de cuvant al Ministerului georgian de Interne, citat de Realitatea Tv.

Rusia a trimis duminica alti aproximativ 10.000 de soldati in zona de conflict si a intensificat bombardamentele asupra Georgiei. Rusia si-a continuat atacurile cu toate ca Georgia si-a retras, duminica dimineata, aproape in intregime trupele din Osetia de Sud si a cerut Moscovei sa negocieze un armistitiu. Rusia nu a dat niciun raspuns invitatiei la armistitiu inaintata de Georgia, insa a acuzat Georgia ca isi continua operatiunile in Osetia de Sud, in ciuda faptului ca a anuntat ca si-a retras trupele din zona.























3268 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    E prea de tot (Duminică, 10 august 2008, 18:25)

    radukku [anonim]

    Rusia asta - care se comporta ca un psihopat care a fost violat cand era mic - e dezgustatoare.

    AR TREBUI SA PRIMEASCA O LECTIE CA SE CRED PREA TARI!

    Multi vor zice ca au arme nucleare si alte vrajeli. Faza e ca armata rusa e intr-o stare deplorabila si probabil nici nu ar fi in stare sa lanseze o racheta balistica cu precizie. Si chiar daca ar face-o e sigur ca nu ar avea incarcatura nucleara. Ei stiu mai bine de ce: accidentul de la Cernobil inca se simte la ei. Sa vedeti cand vin aia 2000 de georgieni din Irak ce o sa fie daca nu se face pace pana atunci (practic sunt 2000 soldati cu tehnica si antrenament american nu ca rusii care nu au armata profesionista)
    • -4 (14 voturi)    
      bine ca le stii tu pe toate (Duminică, 10 august 2008, 18:58)

      papukku [anonim] i-a raspuns lui radukku

      ...tu le stii mai bine.
      • +3 (5 voturi)    
        mda (Duminică, 10 august 2008, 21:58)

        radukku [anonim] i-a raspuns lui papukku

        bine ca le stiu
    • -4 (14 voturi)    
      deplorabila (Duminică, 10 august 2008, 19:03)

      CIUCUR [anonim] i-a raspuns lui radukku

      se vede ca esti indopat cu tampenii tu ai auzti de ss-27 topol sau de ss18 satan,stapanii tai teau indobitocit prea rau,lasa hamburgerii si documenteazate cu privire la armata rusa care vrei nu vrei e singura care poate distruge in totalitate SUA
      • +1 (5 voturi)    
        poate (Duminică, 10 august 2008, 19:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CIUCUR

        in visele tale provocate de ingurgitarea sistematica a samagonului, mai ivane, mai. Fa o cura de dezintoxicare la intelect si dupa aia vii si mai stam de vorba.
        Dosfidania, ivane, vise placute, paduchii cei rosii sa te sarute!
        • -5 (5 voturi)    
          beculete (Duminică, 10 august 2008, 21:05)

          smen [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          nu esti pe campul de lipta sai sustii pe georgieni amicii tai de big mac si popcorn
          • +3 (5 voturi)    
            . (Duminică, 10 august 2008, 23:01)

            Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

            bai, deci sunteti doi tembeli care va ganditi numai la mancare, care nu stiti sa aratati texas-ul pe harta (ca new york-ul e prea mic ca sa il vedeti) si care ii fac pe americani grasi.

            pai daca voi toata ziua ziceti de big mac, e clar ca toata ziua asta mancati/visati, deci sunteti niste obezi.

            ia zi, din calatoria ta prin America, cati obezi ai vazut? ;)
            ah, da, stai... ca disperatii nu primesc viza.

            pofta buna!
            p.s. aveti abonament la Mc?
      • +4 (4 voturi)    
        da de unde (Duminică, 10 august 2008, 22:00)

        radukku [anonim] i-a raspuns lui CIUCUR

        "armata rusa care vrei nu vrei e singura care poate distruge in totalitate SUA"
        orice tara care detine arsenal nuclear poate distruge Terra, nu doar USA ; daca nu stiai (si se pare ca nu) asta e indobitocire mai grava.
      • +4 (4 voturi)    
        . (Duminică, 10 august 2008, 22:58)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui CIUCUR

        si tu lasa anti-americanismul nejustificat (sau justificat prost - auzi...hamburgeri, aici e vorba de razboi si el se gandeste la mancare) si pune mana pe o carte de gramatica. ca in momentul asta, un copil de clasa a 4-a te-ar face de tot rasul.
        • -2 (2 voturi)    
          nejustificat (Luni, 11 august 2008, 10:59)

          ciucur [anonim] i-a raspuns lui Mda

          pai tu nu auzi ce prostii debiteaza ala in primul rand singurele tari cu arsenale nucleare destul de mari sa distruga lumea sunt SUA SI RUSIA
          • 0 (0 voturi)    
            :)) (Luni, 11 august 2008, 13:01)

            radukku [anonim] i-a raspuns lui ciucur

            daca asa spui tu , tovarase...
    • 0 (6 voturi)    
      E urat ce se intampla (Duminică, 10 august 2008, 19:41)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Pana sa invete Rusia o lectie, sa nu uiti ca ce se intampla in Georgia e consecinta Kosovo, unde Occidentul a facut o greseala cumplita, incalcand legile internationale si creand un precedent cumplit de periculos. Acum, in baza caror principii sa mai intervina, cand 90% din cetatenii din Osetia de Sud au pasaport rusesc, pot sa spuna ca, conform precedentului Kosovo, Osetia de Sud, are dreptul sa isi proclame independenta, daca prin referendum o vor.
    • -7 (9 voturi)    
      americanii-s de vina (Duminică, 10 august 2008, 19:43)

      marius [anonim] i-a raspuns lui radukku

      sua si-a varat coada ca de obicei... ei sunt de vina... rusii doar au raspuns la mutare.. doar sunt mai buni la sah :p
      • +5 (5 voturi)    
        . (Duminică, 10 august 2008, 23:02)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui marius

        alt nebun
        mai sunteti multi?
    • -5 (7 voturi)    
      raspuns pentru radukku [anonim] (Duminică, 10 august 2008, 20:16)

      dancrus [anonim] i-a raspuns lui radukku

      te pricepi la operatii militare ca baba cu mitraliera.
      • +4 (4 voturi)    
        din pacate... (Duminică, 10 august 2008, 22:03)

        radukku [anonim] i-a raspuns lui dancrus

        baba aceea s-ar fi priceput mai bine sa imi dea o replica , sa ii zic, mai inteleapta si documentata decat remarcile pe care le faci
    • -4 (4 voturi)    
      HAHA stai jos ca esti prost (Duminică, 10 august 2008, 21:43)

      Acidutzuh [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      pustiu....du-te la mamica si plangi intre fustele ei...nu ai idee despre cine vorbesti..nu sunt pro rus dar tehnica militara rusa este cel putin la nivelul celei occidentale....si nu ma face sa rad la ideea celor 2000 de georgieni antrenati de americani...toata armata georgiana a avut advisori americani si a fost antrenata in conceptul american....pt rusia georgia reprezinta o musca pe spatele batranului urs....sunt impartit deoarece in aceeas situatie se afla si transnistria noastra....adica la fel ca osetia..dar totusi..cu rusii nu te pui.... si nici ue si nic sua nu se vor pune vor latra si ii vor lasa pe rusi sa isi faca treaba
      • +3 (3 voturi)    
        daca spui tu (Duminică, 10 august 2008, 22:19)

        radukku [anonim] i-a raspuns lui Acidutzuh

        ca nu esti pro-rus atunci inseamna ca esti pro...hai ca nu imi aduc aminte ce urma...poate iti dai tu seama
    • -5 (5 voturi)    
      raspuns (Luni, 11 august 2008, 6:16)

      grigore [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Mă gândesc dacă maică-ta a făcut mai mulţi copii tot aşa de deştepţi ca tine. Ceea ce spui le-ai gândit tu singur sau ţi-a suflat vreun dobitoc. Americanilor le ţâţâie fundul de teama ruşilor şi tu vezi ca curca-n lemne o naţiune terminată, numai bună de luat cu făraşul. Poate şi georgienii au fost ameţiţi de vorbele occidentalilor aşa ca tine şi au reuşit să-şi dea foc la bască. Apropo, poţi să-mi numeşti o naţiune care a ucis mai mulţi oameni de pe globul acesta decât naţiunea americană. Cred că va veni şi timpul când va putea fi denumită pe şleau aşa cum este, o naţiune criminală.
      • +3 (5 voturi)    
        Tu mai ai frati? (Luni, 11 august 2008, 9:59)

        AntiGrigore [anonim] i-a raspuns lui grigore

        "Apropo, poţi să-mi numeşti o naţiune care a ucis mai mulţi oameni de pe globul acesta decât naţiunea americană."
        Probabil ca ai vrut sa pui semnul intrebarii. La intrebarea ta raspunsurile sunt numeroase: rusii (ai auzit de fenomenul gulag? - si asta pe timp de pace), germanii (ai auzit de holocaust?), chinezii (Mao iti spune ceva?).
        Eu am o mare nelamurire: daca va dezgusta atat de mult SUA si Occidentul, de ce nu emigrati in tari "libere si independente" cum sunt Cuba, Coreea de Nord, China, Vietnam? Va retine ceva?
    • -2 (2 voturi)    
      mim (Luni, 11 august 2008, 8:49)

      mim [anonim] i-a raspuns lui radukku

      s-a trezit si asta micu' sa-si dea cu parerea. sau cand vorbesti de antrenament american ai impresia ca vizionezi filmul alexandru cel mare? si a propos de antrenament, ar trebui sa sti ca americanii se bazeaza pe tehnica mult mai mult decat pe oameni. ai impresia ca georgienii au tehnica asta?
      si ca o concluzie obiectiva: fara ajutor strain (tehnica si oameni) georgienii nu au nici o sansa in fata rusilor.
      • +1 (1 vot)    
        e clar (Luni, 11 august 2008, 12:51)

        radukku [anonim] i-a raspuns lui mim

        mesajul initial al meu era "[...]practic sunt 2000 soldati cu tehnica si antrenament american[...]"
        observi cuvantul tehnica? si LOGIC daca au primit tehnica superioara au si nevoie de ANTRENAMENT pentru a putea folosi acea tehnica.
        • 0 (0 voturi)    
          mim (Luni, 11 august 2008, 15:35)

          mim [anonim] i-a raspuns lui radukku

          hai ca m-am linistit. cu 2000 de oameni echipati cu marea tehnica americana, georgienii vor ocupa moscova in maxim 2 saptamani.
          dar sti ce m-a deranjat cel mai tare in comentariile tale? ca ai facut su37 avion de generatia 3, 4. daca se apuca avionul asta sa faca ceva acrobatii de incalzire si radarele americane il depisteaza or sa traga concluzia ca sunt vizitati de extraterestrii.
          ia de aici si uitate ca pari baiat simpatic:
          http://www.youtube.com/watch?v=GDXm9bt0s1Y
          http://www.youtube.com/watch?v=bWN3-s9ACpw
          • 0 (0 voturi)    
            uite (Luni, 11 august 2008, 18:05)

            radukku [anonim] i-a raspuns lui mim

            cei 2000 nu o sa ajunga in moscova dar cu siguranta le-ar pune probleme mai mari rusilor (care deja sunt betzi).

            http://en.wikipedia.org/wiki/Fighter_aircraft#Jet-powered_fighters
            http://en.wikipedia.org/wiki/Su-37

            daca ti-e lene sa te documentezi iti recomand paginile de mai sus. dupa cum vezi su-37 e avion bun, dar nu a fost construit decat 1 (unu) si dupa cum vezi generatiile de avioane nu arata neaparat cat de bune sunt, mai mult arata anii in care au fost proiectati. chiar si asa tot nu ar fi de generatia 5. USA are singurul avion de generatia 5 in dotare (F-22 raptor) iar F-15 SE e superior oricarui avion din generatia 4.5 in afara de Eurofighter; si in zilele noastre avioanele stealth au sanse mari sa nu fie doborate daca asupra lor se trage o racheta, sau posibil sa nu fie detectate, in schimb celelalte avioane depind de indemanarea pilotului. degeaba imi arati un filmulet youtube cu su-37 cand nici nu e in dotarea armatei. a ramas la stadiul de prototip la fel ca su-47 (prea scumpe sau nu indeplinesc anumite cerinte)

            p.s: mai uita-te pe wikipedia, ar fi un inceput!
  • -6 (12 voturi)    
    war! (Duminică, 10 august 2008, 18:42)

    blabla [anonim]

    Sa nu suestimam rusia ,in legatura cu armamantul ei ca fara doar si poate se ridica la nivelul usa sau chiar peste,la toate categoriile de bombe si rachete,avioane ,blindate etc.sa nu uitam ca au bombe termo barice care corespund cu cele nucleare .asa ca nu-i de joaca.
    • -7 (7 voturi)    
      ai grija tata (Duminică, 10 august 2008, 20:25)

      ciucur [anonim] i-a raspuns lui blabla

      daca spui aceste adevaruri umflatii iti dau repede minusuri sa nu cumva sa pateze imaginea de hyperputere a drogatilor,adevarul doare
      • +5 (5 voturi)    
        . (Duminică, 10 august 2008, 23:05)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui ciucur

        ce pampalau. cati drogati ai vazut tu personal in State?
    • +6 (6 voturi)    
      nu subestimam (Duminică, 10 august 2008, 22:10)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui blabla

      Rusia e o forta in lume, dar nu e cea mai tare. Armamentul e invechit si prost intretinut. E adevarat ca are o groaza de bombe nucleare, dar am dubii ca le-ar folosi vreodata (pe pamant) contra cuiva. Rachetele lor sunt performante dar nu cele mai performante; avioanele sunt majoritatea de generatia 3 si 4, ale USA sunt generatia 4 si 5. Blindatele...orice tzaran cu racheta anti-tanc poate distruge orice blindat rusesc (sau american). Bombele termobarice sunt inca putine dar sunt totusi arme de distrugere in masa si nimeni in lume nu ar risca sa atace cu acea bomba.
      • 0 (2 voturi)    
        mim (Luni, 11 august 2008, 8:59)

        mim [anonim] i-a raspuns lui radukku

        asa este. si georgienii s-au gandit la asta de anul trecut si au cultivat in locul porumbului rachete antitanc. dovada indubitabila stau zecile de tancuri rusesti distruse pana in prezent.
  • -1 (7 voturi)    
    ? (Duminică, 10 august 2008, 18:51)

    Mario [anonim]

    "nu ca rusii care nu au armata profesionista", asta de unde stii?
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Duminică, 10 august 2008, 22:12)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui Mario

      armata e obigatorie si nu au soldati profesionisti in afara ce unitati speciale.
  • -1 (5 voturi)    
    de rusi se tem toti (Duminică, 10 august 2008, 19:17)

    loko [anonim]

    sa nu uitam ca este prima tara care a lansat primul satelit de spionaj in spatiu,are bomba cu hidrogen,In 1953 URSS testeaza prima bomba termonucleara(armata este obligatorie si pana nu de mult era de 1 an si 4 luni,) Tari cu armament atomic
    In acest moment, urmatoarele tari dispun de armament atomic: SUA, Rusia, Marea Britania, Franta, China, India, Pachistan, Coreea de Nord si Israelul.
  • -1 (7 voturi)    
    SUA & Saakasvili &oil (Duminică, 10 august 2008, 19:19)

    sempere [anonim]

    10 iul 2008, Condoleezza Rice face o vizita oficiala in Georgia si se intalneste cu Saakasvili;

    7 aug. 2008 presedintele georgian Mihail Saakasvili decide sa-si trimita trupele in Osetia de Sud;

    8 aug (fix in ziua deschiderii JO, nu e coincidenta) capitala Osetiei e atacata, rusii reactioneaza violent.

    Care-i miza? Ce vor americanii sa faca in Georgia incat au nevoie de un motiv atat de puternic? Vom vedea, probabil inarmarea pana in dinti a Georgiei, instalarea de base militare, vreun scut ceva.
    De ce? Sa fie faptul ca prin Georgia trece o foarte importanta conducta de petrol (Baku-Tbilisi-Ceyhan) care trebuie protejata de orice posibil atac.
    Sau cumva apropierea unui razboi cu Iranul?

    Vom vedea.
  • +7 (7 voturi)    
    bietii rusi! (Duminică, 10 august 2008, 19:39)

    eeeuuuu [utilizator]

    de ce le dati peste mana cand fura? cam asa suna de fapt intrebarea diplomatului cu grade fsb grigori karasin! tupeu de derbedeu! in ce priveste reactia occidentala, are dreptate: nici eu nu sunt de acord cu ea. la ce reactie m-as fi asteptat? proteste diplomatice dure, retragerea personalului diplomatic din rusia, izolarea completa a acestui stat care se comporta ca o organizatie mafiota si terorista! stiu mi se va aduce cunoscutul argument "gaze". exista insa si contraargumentul "valuta". daca europa este dependenta (din proproa ei decizie) de gazele rusesti, su rusia e dependenta de valuta opccidentala cu care isi plateste putin haitele de talhari, impropriu denumiti "armata" si organizatia terorista fsb, impropriu denumita "servicu secret". o izolare economica pe tremen mediu a rusiei l-ar sfarama pe putin si regimul satrapic pe care l-a instaurat!
  • +5 (7 voturi)    
    Support Georgia (Duminică, 10 august 2008, 19:48)

    Support Georgia [anonim]

    Support Georgia, sign petition! http://www.saulesjosta.lv
    If You wont, please repost this message !
  • -3 (5 voturi)    
    petrol si gaze (Duminică, 10 august 2008, 19:57)

    stefan v [anonim]

    Sunt primele 2 arme rusesti. Tremura UE, dependenta de energia ruseasca. Intre timp rusii au si incasat bani ca nu le mai stiu socoteala, din scumpirea petrolului. Parte din ei i-au bagat in armata. In sfarsit, Putin si Medvedev sunt departe de tipologia Brejnev. Sunt pragmatici, isi cunosc bine puterea, nu cauta cearta cu lumanarea, nu sunt paranoici, dar daca ii calci pe bataturi.....
  • -4 (4 voturi)    
    ati inghitit-o! (Duminică, 10 august 2008, 20:00)

    tata lui radukku [anonim]

    Radukku isi bate joc de voi, ageamiilor ! Ce baieti distepti sunt romanii astia si cum inghit ei toate prostiile pe nemestecate. Vai, mama lor! Radukku n-are decat 5 ani, bai strategilor!
  • +7 (9 voturi)    
    putin=hitler ? (Duminică, 10 august 2008, 20:04)

    rov [anonim]

    rusia e tare, dar si germania a fost,
    Chiar trebuie sa moara iar milione de oameni ca libertatea, dreptatea, adevarul si civilizatia sa guverneze ?
    Se uita asa usor istoria ? Asta se doreste ?
    • -2 (2 voturi)    
      mim (Luni, 11 august 2008, 12:31)

      mim [anonim] i-a raspuns lui rov

      si germania a fost mare pana cand a avut impresia ca rusia e mica. la fel si napoleon. spre binele nostru sper sa nu se zica si de americani acelasi lucru peste cativa ani. ca noi nu cred ca o sa mai putem spune ceva... doar suntem in linia intai.
  • -3 (5 voturi)    
    armamentul expirat trebuie detonat cumva (Duminică, 10 august 2008, 20:11)

    Gigi [anonim]

    Am aflat intamplator ca munitia care depaseste termenul de garantie trebuie "trasa" pentru ca este mai scump sa o reconditionezi decat sa cumperi munitie noua. La noi in tara se trage aiurea in poligoane o groaza de munitie "expirata".
    Rusii au si ei multa munitie care probabil nu cel putin pe hartie nu mai este in parametrii normali si acum au un motiv sa scape de ea.
  • +9 (9 voturi)    
    rusia fara occident = 0.00 (Duminică, 10 august 2008, 20:14)

    rov [anonim]

    Puterea cea mai mare a omenirii este civilizatia. Cu ce contribuie rusia ?
    Cine arunca bomba de bomba va murii......
    Cu cat omori mai multi oameni nevinovati cu atat desfintezi ca putere, ca stat.
    Invata din istorie....perfid popor.
    • -5 (5 voturi)    
      sa iti fac trimitere? (Duminică, 10 august 2008, 21:53)

      Acidutzuh [utilizator] i-a raspuns lui rov

      la japonia 1945...coreea...vietnam....iraq...? asa contribuie si SUA nu?
    • 0 (4 voturi)    
      Doctoru' pt.rov (Luni, 11 august 2008, 10:26)

      Doctoru' [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Perfid SISTEM....(comunismu'!!) N-are nimic de-a face cu poporul !
      Invata din istorie, rov !
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu (Duminică, 10 august 2008, 20:17)

    oscar [anonim]

    nu esti serios.nu cunosti starea internationala.citeste,priveste.Nu fi lenes.
  • +10 (10 voturi)    
    pentru admiratorii bestiilor moscovite (Duminică, 10 august 2008, 20:27)

    lucid [anonim]

    Armata ruseasca nu poate sustzine nici un razboi modern nici macar cu Japonia, darmite cu USA. Doar santajul nuclear - jodokanul kaghebist cu ochi de peshte mort ar fi in stare sa se sinucida "atomic" - ii mai face de luat in seama. Dovada mediocritatzii armamentului conventzional rusesc sunt avioanele SUHOI - mandria putinistilor- doborate de artileria georgiana (Georgia nu are practic aviatzie). Sa-i vedem pe rusnacii "profesionisti" - doar in numarul de sinucideri in timpul serviciului militar - cum vor lupta cu cei doua mii de gruzini revenitzi din Irak. Cu cecenii au luat-o pe coaja rau de tot, i-au invins doar prin tradare si exterminare barbara a civililor care-i sustzineau. Banda de ucigasi psihopatzi, nu armata profesionista, asta a ajuns krasnaya armiija.
    • -7 (7 voturi)    
      yea you like hamburgers (Duminică, 10 august 2008, 21:04)

      ciucur [anonim] i-a raspuns lui lucid

      ciobanule gergienii au doborat un singur avion su 25 un avion lent,si sarbii au doborat celebrul avion"invizibil" ,cu o racheta ruseasca din anii 60,vad ca esti si teoretician militar iti permiti sa faci aprecieri cu privire la armata rusa,care si amercanii au recunoscut ca este cel mai puternic adversar al lor, spalatul wc-urilor la obezi tia afectat gandirea
      • +3 (3 voturi)    
        cine zice ala este (Duminică, 10 august 2008, 23:14)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui ciucur

        Cine zice ala este: sarbii au doborat F-117 cu antiaeriana (adica proiectile pentru tine). S-au bazat pe observatia ca de fiecare data cand bombardau o tinta treceau doua avioane la o distanta de cateva zeci de secunde. Asta era tactica americana pentru bombardare cu F-117. Sarbii n-au facut nimic decat sa inceapa sa traga cu proiectile pe directia de zbor si al doilea F-117 a intrat in tir. De atunci americanii au schimbat tactica.
        • -1 (1 vot)    
          mim (Luni, 11 august 2008, 12:36)

          mim [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          corect. l-au dat jos cu o banala antiaerina cu "ghidare vizuala" si cu o foarte valoroasa informatie cu privire la strategia militara americana. imi inchipui ca au dat search pe google si au aflat informatia asta. sau au primit-o de pe un site fsb? iar rusii astia... ce fraieri si invechiti sunt...
        • -1 (1 vot)    
          o da (Luni, 11 august 2008, 12:42)

          smen [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          asta e o nascocire a americanilor ca sa nu cada de prosti,ne lasi bai si rusii au pierdut in georgia avioane fiindca gerogienii aveau spioni asta poate spune oricine
    • -5 (5 voturi)    
      mai ia un hamburgher (Duminică, 10 august 2008, 21:56)

      Acidutzuh [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      altu...ai creierul paralizat de hamburgheri...2000 de soldati ..hahah stai jos ai 2...si SUA si UK se straduiesc cu afghanistan si iraq....afghanistan care aum 20 de ani americanii l-au sustinut ,pe saddma la fel..acum se chinuie cu ei si esueaza la fel de lamentabil ca rusii...
    • -1 (1 vot)    
      Dovada de 2 bani. (Luni, 11 august 2008, 10:44)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui lucid

      Pai americanii n-au pierdut vreo 3 avioane invizibile la 2.5miliarde/bucata in lupta cu clasica armata sarba. Pe rationamentul tau ar trebui sa intelegem ca si americanii au o armata conventionala de rahat si ca singura forta reala in aceasta lume este Japonia :))).
  • -3 (5 voturi)    
    bravo USA !!!... (Duminică, 10 august 2008, 22:05)

    immortal [anonim]

    Ce fel de logica poate sa aibe Georgia sa atace Rusia si dupa 2 zile sa fuga !!!???.... Oficial, Rusia avea in Osetia de Sud rolul de MEDIATOR intre cele 2 parti. Prin acest razboi, Georgia (la comanda prietenilor americani) incearca sa spuna: " Cum poate sa fie Rusia mediator cand uite ... Rusia ataca Georgia ".... o logica simpla dar din pacate mor oameni TOTAL NEVINOVATI pentru ca presedintele Georgiei e sclavul americanilor !!!! ... RUSINE !!!! Iar celor care sustin aici RAZBOIUL le urez sa aibe ei soarta acelor bieti oameni nevinovati !!!
  • -5 (5 voturi)    
    Ce au facut UE si SUA in Kosovo? (Duminică, 10 august 2008, 22:13)

    Relu [anonim]

    nu tot aia?
    Ce a facut US in Irak sau Serbia? Ce a facut Israel in Liban? au facut totul una cu pamantul.
    Acuma vorbesc de invazii si alte drepturi.
    Rusia trebuie sa mearga pana la capat caci este randul ei sa faca o tara praf.
  • +10 (10 voturi)    
    inca o data (Duminică, 10 august 2008, 22:29)

    directia 5 [anonim]

    Rusia are comportamentul unui elefant intr un magazin de portelanuri ,iar bombardarea unor regiuni din afara zonei de conflict ,arata ca pentru ea ,valorile umaniste nu reprezinta absolut nimic. Si toate astea Rusia le intreprinde impotriva unui stat care nu a folosit sarinul impotriva propriei populati,nici nu a invadat Kuweitul si nici nu a amenintat comunitatea internationala cu arme de distrugere in masa.Sper ca UE si SUA sa sprijine acest popr brav in lupta cu despotismul asiati manifestat plenar de Rusia
    • +1 (3 voturi)    
      mim (Luni, 11 august 2008, 9:10)

      mim [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      ce ma enerveaza astia de au impresia ca razboiul poate fi uman. e cam si cum ai spune de dracu' ca e baiat de treaba.
  • -4 (6 voturi)    
    10.000 = 5 x 2.000 (Duminică, 10 august 2008, 22:44)

    gogu [anonim]

    Se pare ca forumistii care ameninta cu cei 2000 de soldati georgieni ori sunt amnezici, ori sunt atat de destepti incat nu au considerat necesar sa citeasca macar stirea pe care o comenteaza pana la capat! "Rusia a trimis duminica alti aproximativ 10.000 de soldati in zona de conflict" spune stirea de mai sus, in afara de cei existenti deja acolo...si probabil ca si maine vor trimite alti 10000, si poinaine la fel...
    Nu sunt un sustinator al Rusiei, dar avand in vedere precedentul creat de "ocrotitorii si promotorii democratiei", interventia lor se justifica. Iar Georgia a dat dovada de lasitate ( a atacat la "adapostul" Olimpiadei) si prostie (s-a bazat pe ajutorul SUA, desi ar fi putut sa isi dea seama ca nu a fost primita in NATO din cauza opozitiei Rusiei si sa traga concluzia ca in zona respectiva Rusia are un cuvant de spus)...Ii propun presedintelui georgian sa isi traga un glont in cap cat mai are timp...a facut cea mai mare greseala pe care o putea face!
    • +2 (2 voturi)    
      mare greseala (Duminică, 10 august 2008, 23:58)

      Mankind [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Mai oameni buni voi faceti o mica/mare greseala plasand Rusia singura.... vorbiti de ue si america inpotriva rusiesi dar aveti inpresia ca rusia e singura? Ultima oara cand mam uitat erau frati cu china care au echipamentul militar la acelasi nivel ca america, vorbiti de 10.000 2000 de soldati.. armata chinei are 200 milioane de soldati iar noi ca stat avem vreo 20 milioane locuitori, cand si daca america sau ue trag un foc catre rusia incepe al 3lea razboi mondial.Asa ca va rog eu nu va mai certati aiurea nu mai luati parti si rugativa sa se potoleasca toti ca, daca nu tot noi o sa iesim batuti morti si vaide noi.
  • +6 (6 voturi)    
    Ipocrizia Rusiei (Duminică, 10 august 2008, 23:22)

    Gogu extremistu [utilizator]

    Putin are tupeul sa vorbeasca in fata jurnalistilor de " genocidul comis de Georgia". Asta dupa ce ,in calitate de presedinte a condus al 2-lea razboi cecen. Cum l-a provocat ? Simplu... Criminalii lui din FSB (securitatea Rusa) au dinamitat cateva blocuri din Moscova si au acuzat "banditii ceceni".A expulzat din Rusia pe toti cei proveniti din Caucaz si a trimis armata sa preia controlul Ceceniei. O armata formata din recruti indobitociti si traumatizati ei insisi de regimul care li se aplica in timpul serviciului militar.Au folosit tot arsenalul lor ca sa infranga o mana de musulmani inarmati doar cu armament usor.Au distrus prin bombardamente nemiloase toate orasele cecene fara sa tina cont de prezenta civililor, au violat femei , au torturat si masacrat prizonieri.S-a ajuns la situatia ca fiecare cecen are de razbunat macar un membru al familiei.Toate astea s-au intamplat pe teritoriul Federatiei Ruse ! Si-au masacrat proprii cetateni ! In schimb, Putin s-a transformat peste noapte dintr-un tip sters in "salvatorul Maicii Rusia" .Si-a castigat simpatia tuturor rusnacilor frustrati care regretau vremurile cand inrobeau jumatate din Europa.Si nu i-a afectat cu nimic popularitatea faptul ca a nimicit comandourile cecene impreuna cu multi din nevinovatii ostateci rusi.Rusia lui Putin sponsorizeaza toate dictaturile din spatiul ex-sovietic, care altfel nu ar putea supravietui.Unde este samanta de conflict , hop si armata rusa ! Toti separatistii de origine rusa sunt ocrotiti de el.Fiecare stat care incearca sa se apropie de Occident este persecutat si amenintat fie cu marirea pretului la petrol si gaze, fie cu secesiunea unor parti din teritoriu.Asta din cauza politicii externe slabe a UE, pt care conteaza mai mult relatiile comerciale cu Rusia decat principiile morale.Doar nu o sa piarda bani magnatii implicati in politica europeana.....Din pacate, aici se vede ca politica e curva si ca oamenii simpli sufera.
    • -2 (2 voturi)    
      INTERESU poarta FESU (Luni, 11 august 2008, 11:51)

      gigi kelu [anonim] i-a raspuns lui Gogu extremistu

      <<Asta din cauza politicii externe slabe a UE, pt care conteaza mai mult relatiile comerciale cu Rusia decat principiile morale .... Din pacate, aici se vede ca politica e curva si ca oamenii simpli sufera.>>

      EU si SUA nu cracnesc in fatza Rusiei si Chinei, orice ar fi. Pentru ca cele doua pe langa forte armate insemnate au si bomba atomica.

      In plus, Rusia are insemnate rezerve de petrol si gaze, pe care daca nu le directioneaza catre UE, le va directiona spre China, cum deja au inceput.

      Asa ca ... UE are ciocul mic pentru ca pierde (resurse energetice). In plus, o alianta Rusia + China ar fi fatala pentru UE + SUA.

      E EVIDENT ca Georgia a fost servita pe tava Rusiei, de catre UE si SUA. Caci altfel care fraier pe lumea asta ar declara razboi indirect Rusiei si mai ales fiind CHIAR in coasta Rusiei?

      <<Intre timp, Ucraina a amenintat ca va interzice flotei ruse intoarcerea in portul Sevastopol, pana la solutionarea conflictului ...>>
      .... si poate ca asta e si un alt scop/pret ==> Ucraina "eliberata" de fortele maritime rusesti cu posibilitatea de a se alipi UE-ului. Nu???? :-)
  • +2 (4 voturi)    
    Atentie la tot ce se intampla acum! (Luni, 11 august 2008, 0:18)

    danilsihastrul [anonim]

    Oare ce se va intampla atunci cand Moldova va proclama unirea cu Romania?Ar risca rusii un razboi cu Romania pentru Transnistria?
    • +2 (4 voturi)    
      Ai innebunit? Ce unire? (Luni, 11 august 2008, 10:23)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui danilsihastrul

      Exceptand "geniile" si saraciile alea cu cine altcineva ne mai vezi uniti?
  • -6 (6 voturi)    
    Traiasca Mama Rusia (Luni, 11 august 2008, 0:24)

    Ivan [anonim]

    Traiasca Mama Rusia.
    Singura putere adevarata a lumii.
    Americanii se screm de 5 ani in Afganistan si Irak, iar Rusia a rezolvat totul intr-o zi.
    Se roaga acum dusmanii georgieni sa se indure vitejii soldati rusi de ei.
    • +5 (5 voturi)    
      nu te grabi cu concluziile! (Luni, 11 august 2008, 8:26)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      americanii au rezolvat iute cu regimul taliban si cu Saddam, dar apoi a inceput razboiul terorist impotriva lor! daca georgienii au c... vor incepe si ei gherila, ca in Cecenia, si apoi sa vezi mii de soldati rusnaci morti saptamanal si un razboi care va toca atat Georgia cat si Rusia! deci mai ho cu laudele la adresa rusilor, care n-au facut de cand exista ei decat rau, sper ca macar cu asta esti de acord!
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate, n-ai sa vezi! (Marţi, 12 august 2008, 6:08)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        georgienii n-au atata sange in ei, sunt cam colaborationisti din fire. iti mai aduci aminte cine i-a urmat lui zviad gamsakhurdia? eduard shevarnadze, fost demnitar sovietic (ministru de externe). georgienii sunt scindati intre cei care-si cauta o identitate nationala si cei bantuiti de sindromul stockholm, care-si doresc "siguranta" relativa a cizmei sovietice. si nici intr-o interventie militara n-are rost sa ne punem speranta. nato si ue, char daca au tehnica militara, sunt formate din natiuni carora le cam lipseste combativitatea. in acest moment, numai sanctiunile diplomatice si, mai ales, economice ar putea rezolva situatia.
    • +4 (4 voturi)    
      inca ceva (Luni, 11 august 2008, 8:28)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      daca americanii ar putea sa aplice in Irak si Afganistan metodele pe care le aplica rusii in Cecenia, razboiul din acele tari era gata demult, avand in vedere dotarea militara americana; din pacate, nu poti castiga un razboi acordandu-le teroristilor inamici drepturi ca unor cetateni corecti.
  • -3 (3 voturi)    
    reply (Luni, 11 august 2008, 9:35)

    yyxx [anonim]

    dar georgienii aveau impresia ca rad capitala osetiei de sud, omoara 1500 civili (cetateni rusi); soldati rusi si apoi totul e ok? Iar acum cand sunt invinsi militar repede "vrem incetarea focului"; in prima zi de conflict rusia a cerut incetarea focului la onu iar occidentul nu a dorit; ce crezi ca facea us daca cetatenii si soldatii sai erau omorati? ce a facut israel in liban cand au fost rapiti 2 soldati: blocada navala/bombardarea aeroportului international (cum face acum rusia); +omorarea a mii de civili; de ce judecam tot timpul cu dubla masura?
  • -1 (3 voturi)    
    OAMENI BUNI, ATI INNEBUNIT!!! (Luni, 11 august 2008, 10:09)

    gabifm [utilizator]

    Am citit forumul; voi NU realizati un lucru: ACOLO MOR OAMENI!!!
    Oare mai e vorba cine a inceput, de ce, ce se vrea, cine pe cine sprijina????
    ACOLO MOR OAMENI!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Cum ramane cu Kosovo??? (Luni, 11 august 2008, 10:46)

    Alin [anonim]

    Astia care critica Rusia ca-si apara cetatenii oare au criticat si SUA ca a intervenit in Kosovo???
  • 0 (2 voturi)    
    dragii mei (Luni, 11 august 2008, 11:15)

    itic [anonim]

    Sunt pe acest forum cu spirit de pace nu-i judec nici pe rusi nici pe americani toti au hibele lor dar din cate stiu eu lucrurile stau cam asa
    RUSIA dispune de armament nuclear strategic in numar de 16000 de incarcaturi nucleare atat terestre cat si navale,rachete balistice intercontinentale in numar de 6000 care pot ajunge oriunde pe glob,12 submarine nucleare functionabile care pot lansa rachete balistice inclusiv de sub calota glaciara,dispune a doua flota de avioane strategice de bombardament dupa Sua,armata terestra dispune de 1 milion de oameni din care o proportie sunt MAC(militar angajat pe baza de contract),22000 de tancuri si blindate,are cel mai vast si cel mai avansat sistem de aparare antiaeriana lucru confirmat de americani,are cel mai mare arsenal de arme chimice si bacteriologice,a doua flota ca marime.Deocamdata sunt pe locul 2 in lume din pct de vedere militar cauzele sunt:integrarea deficitara a sistemelor digitale pe campul de lupta,tehnologizarea insuficienta a unor sisteme
    Avantaje fata de americani:mai multe blindate,sistem mai bun de aparare antiaeriana,mai multe rachete nucleare,avantajul unui teritoriu mai vast de sipunere a fortelor strategice,artilerie mai mare cantitativ(calitativ este la paritate cu SUA),
  • +1 (1 vot)    
    SUA (Luni, 11 august 2008, 11:25)

    itic [anonim]

    SUA are cel mai mare buget militar 548 miliarde dolari fata de Rusia aproximativ 50 miliarde
    Are incarcaturi nucleare in numar de 10000,din care 5000 sunt rachete balistice,de asemenea are o flota de 15 submarine cu capacitate de lansare de ogive nucleare,arme chimice dar nu si bacteriologice
    Armata dispune de 1 milion 300 de mii de oameni profesionista,aproximativ 10 mii de blindate din care 8 mii sunt tancuri moderne abrams,prima flota de avioane strategice din care fac parte si avioane stealth(un f117 a fost doborat)unii generali americani au anunta ca se tem ca noul sistem rusesc S-400 Triumph poate dobori avioane stealth,prima flota maritima a lumii,cel mai avansat sistem de lupta tehnologizat,aproape toata armata are implemetate sisteme digitale,avioane care pot lansa bombe cu precizie chirurgicala
    Avantaje:tehnologia superioara,flota mai mare din care fac parte 11 nave purtatoare de avioane(aircraft carrier),770 de baze raspandite in tot globul
    mai pe scurt datorita tehnologiei si capacitatii de a ajunge oriunde de pe glob precum si a alocarii a 548 miliarde dolari pentru inzestrarea armatei sunt considerati lideri mondiali din pct de vedere militar
    Totusi se cosnidera ca pana in anul 2020 in ritmul actual de crestere a inzestrarii armatei ruse precum si cresterii economice aceasta va ajunge la paritate cu SUA
  • +1 (1 vot)    
    deocamdata (Luni, 11 august 2008, 12:20)

    niv [utilizator]

    nimeni nu mai pomeneste de Iran,de intentia de atac din partea SUA ori a Israelului ;deocamdata "spectacolul" ,geopolitic batand spre Iran,este in Gruzia;armata rusa se afla in plina activitatate,foarte aproape de Orientul Mijlociu,mi se pare ca rusii sunt campioni la sah-mat...Macar ca ne aflam in timpul Olimpicelor si ar fi un ragaz de pace,dar se vede ca unii o iau inainte ca maestri sah-matisti...Ciudat cat de mult seamana limba gruzina cu cea persana,data fiind apropierea dintre vechiul imperiu persan si micile lui foste provincii la M.Neagra,nu e pe atat de ciudat...Oricum ,cine poate sti care este reala miza a intamplarilor din partea aceea ? Presedintele George W. Bush a trebuit sa se pronunte imediat in chestia Suveranitatii Gruziei,a trebuit sa declame singur un memento relativ la suveranitatea de stat a Iranului,pe care intentiona sa-l atace...in timpul Jocurilor,se zvonea,parca...Domnul Saakashvili este si el un foarte bun jucator de sah-mat,scoala sovietica de sah este cea mai valoroasa,iar gruzinii admira acest joc,avand,pe timpul cand erau si ei ,din plin,sovietici,mari campioni si campionese la Mondialele de sah-mat...Asta e un joc inventat in Persia.
  • +1 (1 vot)    
    vedeti ce s-a intamplat si cu compatriotii nostrii (Luni, 11 august 2008, 15:37)

    http://www.procesulcomunismului.com/marturii/fondu [anonim]

    http://www.procesulcomunismului.com/marturii/fonduri/basarabia/nandris/siberia/docs/
    Vedeti ce pot face rusii.
  • -1 (1 vot)    
    ce vrea rusia (Luni, 11 august 2008, 21:29)

    MYTH [anonim]

    E clar ca nu o sa se mai opreasca rusia orice ar face presedintele georgiei. Vreau sa vad daca ce tara o sa mai cadideze dupa ce termina Rusia cu Georgia. Cred ca o fost de ajuns pt PUTIN, sa adere atatea tari fost sovietice in N>A>T>O>. Si marile puteri nu or sa faca nimica , pt ca nu poate risca un al 3 razboi mondial. Degeaba Gergia or trimis trupe in Irak sa ii ajute pe americani . . . asta nu inseamna ca acum asa o sa faca si ei. Rusia vrea sa bage frica in statele ce vor sa adere la N.A.T.O.
    • -1 (1 vot)    
      stai linistit (Marţi, 12 august 2008, 0:43)

      Invictus [anonim] i-a raspuns lui MYTH

      Sa fim "mandrii" ca suntem membrii UE si NATO, asa putem sa stam prin diverse sedinte "importante" cu ceilalti membrii si sa zicem ca luam decizii importante, cand de fapt, ne ascundem de rusi, ca avem armate atat de puternice, incat nu merita sa le ducem la ceva ce se merita... ca vorba aceea in Irak, Afganistan si alte zone, era necesara "eliberearea" petrolului de sub mainile "tiranilor", aici, unde mor oameni nevinovati, (ca si in alte parti, cum sunt tariile sus mentionate), dar agresorul este chiar unul dintre membrii coalitiei eliberarii lumii de dictatorii nenorociti care suprima libertatile omului. De ce nu le zic nimic rusilor gen : stati cuminti sau veti fi invadati?
  • 0 (0 voturi)    
    rusia? (Marţi, 12 august 2008, 16:57)

    vai de noi [anonim]

    eu zic ca nu vedti unde ne indreptam si ce ipocriti sunt toti ..
    sa ne fie rusine de lumea in care traiam..eliberam irakul sa l ocupe altii ..SERBIA TIBET TOT ::si toti tacem ca e vb de rusia de china sau america...sunetm o rasa de ipocriti ..si sper din tot sufletul ca intr o zi totul sa se stermine...imi pare rau si ma uit cu mila la copii care se joaca fara sa stie in ce lume vor creste...sa ne ajute ratiunea si mintea de pe urma...ca in rest ...ne place sa vorbim..intr o zi si Romania ca fi lovita de unii sau altii si atunci...vai de noi ..nu ca acum suntem ok si fericiti...oricum ar fi ne meriatm soarta si tot ce va urma...!!!