Italia: A inceput desfasurarea militarilor in orase pentru a asigura ordinea

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 4 august 2008, 16:44 Actualitate | Internaţional

Aproximativ 3.000 de militari au fost desfasurati in marile orase din Italia, dupa ce un decret referitor la siguranta pe strazi adoptat de Guvernul Silvio Berlusconi a intrat in vigoare, luni dimineata.

O mie de militari vor supraveghea obiectivele importante precum ambasadele, o mie au fost trimisi la centrele unde sunt retinuti imigrantii ilegali, in timp ce o mie vor participa la "patrule mixte" cu politia, pe strazile oraselor mari, precum Roma, Napoli sau Milano.

La Roma, 400 de soldati au fost desfasurati in zece statii de metrou, printre care cea din gara centrala Termini. In schimb, primarul Romei Gianni Alemanno a dat asigurari ca nici un militar nu va patrula pe strazile centrului istoric, vizitat de mii de turisti.

Decretul a fost adoptat la sugestia ministrului de interne, Roberto Maroni, care si-a motivat demersul prin necesitatea unei mai bune gestionari a fenomenului imigratiei ilegale.

Opozitia a contestat masura luata de Executivul italian, pe motiv ca "aceasta situatie nu va face decat sa mareasca confuzia si ingrijorarea printre cetateni, in legatura cu situatia imigrantilor din Italia". De asemenea, sindicatele politistilor considera ca Guvernul Berlusconi ca vrea sa militarizeze marile orase, precizand ca excesul de uniforme pe strada va alunga, pe termen lung, turistii straini din peninsula.

Oficialii italieni au salutat insa decizia si s-au declarat optimisti pentru reusita acestei operatiuni. "In 1992, doar in Sicilia patrulau 20.000 de militari. In prezent, pentru toata Italia sunt 3.000", a afirmat fostul comandant al armatei, generalul Mario Buscemi, precizand ca "de aceasta data, sprijinul militarilor pentru fortele de politie va fi mai mic, mai degraba simbolic".

Surse: La Repubblica, NewsIn

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1305 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Ne agitam degeaba pipota inflamata (Luni, 4 august 2008, 19:10)

    titirca [anonim]

    Multa faina umflata in pipota romaneasca degeaba ( ca de obicei). Italia nu a facut decat sa ia exemplu de la cea pe care, invidioasä, vrea sa o copieze :FRANTA. Uitati-va la Paris cum patruleaza cate trei militari ( doi soldati si un subofiter) pe strazi cu tevile mitralierelor indreptate spre picioarele tale, in metrou, in piete, pe strazi etc. Si acolo nu mai urla nimeni atat, precum neamul nostru de barbugiu mereu inselat de propia-i prostie. Treziti-va BAAAAA'.
    • +3 (3 voturi)    
      Hmm (Luni, 4 august 2008, 20:15)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui titirca

      Probabil sunt eu un ignorant, dar am stat 3 saptamani la Paris si aproape ca nu am vazut politisti, darmite militari, cu exceptia unei perioade de 2 zile in jurul Place de la Concorde unde se termina Tour de France. Oricum, preferabil decat tiganii nostrii de care sunt satul...
    • +2 (2 voturi)    
      pt. titirca (Luni, 4 august 2008, 21:20)

      emigrantul [anonim] i-a raspuns lui titirca

      Explicatia ta este valabila, mai ales ca sunt sigur ca Italia are vro 150-180 mii de politisti si 3000 sunt mai nimic, dar oricum efectul psihologic are ceava efect. Dar stirea a fost repetata de multe ori si in Spania, am auzit asta chiar azi la radio, asa ca este o stire internationala, nu doar romanii o supun.
    • 0 (0 voturi)    
      ????????? (Marţi, 5 august 2008, 20:49)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui titirca

      Unde d**kku ai vazut "cate trei militari pe strazi cu tevile mitralierelor indreptate catre picioarele tale, in metrou, in piete, pe strazi etc." in Paris????? PRECIS stii unde e Parisul? Eu n-am vazut in viata mea "militari patruland" prin Paris - iar in metrou singurul lucru care mi-a atras atentia a fost (inca de la prima mea vizita acolo, pe cand Romania habar nu avea daca va intra in UE) o inscriptie care apare prin vagoane: "attention au picpoquets" (atentie la hotii de buzunare!)!!!

      Trezeste-te, BAAAAAAAAAAA!!!
  • +3 (3 voturi)    
    foarte bine (Luni, 4 august 2008, 19:14)

    BigBrother [anonim]

    Si care-i problema? Turistii se vor bucura, ca in loc de tigani hoti si cersetori vor vedea militari. Poate asa imi voi petrece si eu un concediu pe acolo. Ultima data am fost in 2000, si daca se clarifica cine sunt romanii si cine sunt tiganii ma voi duce din nou.
    Le dau dreptate 100%
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 4 august 2008, 20:51)

    Vladutz [anonim]

    corect! de acord cu BigBrother si Aph 100%

    Si eu prefer sa vad militari si politie la greu patruland pe strazi, in metrou si peste tot.

    dar...e doar un vis la noi...
  • +2 (2 voturi)    
    Perfect de acord (Luni, 4 august 2008, 21:24)

    motanes [anonim]

    Eu ma simt in siguranta cand vad politie si armata pe strada. Probabil ca daco esti hot de buzunare si te ocupi de talaharii te deranjeaza sa vezi oamenii legii pe strazi.
  • 0 (2 voturi)    
    miscari populiste (Luni, 4 august 2008, 21:26)

    Alias [anonim]

    si fara niciun efect. Berlusconi, un abil magnat al entertainment-ului, a mizat pe cartea castigatoare: oamenii se uita la filme americane de mana a enshpea in care apare Garda Nationala pe strazi si le tresalta pipota pe bucurie si patriotism.

    Paine si circ, asta e un dicton inventat de romani.
  • 0 (2 voturi)    
    ordine (Luni, 4 august 2008, 22:50)

    FAR EASTERN [utilizator]

    Remember fascismul.
    Nu cred ca prezenta militarilor va asigura un confort sporit. Nu pentru mine. ATENTIE!, Nu va lasati inselati de protectionism. In final duce la sclavie!
    Ar fi de preferat actiunile carabinierilor care isi fac treaba eficient decat sa vezi pe strada patrule,,,,
  • -2 (2 voturi)    
    nu de militari e nevoie! (Luni, 4 august 2008, 23:14)

    Nicky [anonim]

    Nu de militari au nevoie italienii (si nici noi) ci de vanatori, vanatori de ciori
  • -2 (2 voturi)    
    Tancuri si Vatican (Luni, 4 august 2008, 23:27)

    Lucian [anonim]

    si totusi nu imi poate face nimeni rost de o imagine cu Papa flancat de militari? sau un tanc postat la intrare in Vatican? Ar fi imaginea anului...in Romania!!!
  • -1 (1 vot)    
    ca pe vremea raposatului (Marţi, 5 august 2008, 1:46)

    urcan [anonim]

    militari pe strada...
    ca in România pre vremea lui Nea Nicu (1988, 1989)
    Bravos Italia! Halal sa-ti fie
    Nu poti opri progresul
  • +1 (1 vot)    
    De acord cu Berlusconi ! (Marţi, 5 august 2008, 10:27)

    Alemanno [anonim]

    Toate jegurile comuniste se contorsioneaza si se schimonosesc pe la tv cu "brodeste" ca "e razishjdi", de disperare ca o mare majoritate de italieni si europeni sunt de acord cu masurile luate de Berlusconi.

    Exista militari si pe strazile din Paris, dupa un plan special, numit "Vigipirat", destinat a trimite patrule de 3 militari in zone turistice si zone cu obiective strategice. Sunt in uniforme de camuflaj, cu berete negre si cu arme automate pe umar, i-am vazut patruland. Turistii sunt doar curiosi si uneori le cer sa se fotografieze cu ei:)), in nici un caz nu sunt "speriati" sau se pregatesc sa "fuga", cum sustin sindicalistii "fanuloni" (adica "puturosii", termen familiar folosit de italieni pt. a indica functionarii:))

    Prezenta militarilor pe strazi e simbolica, colectivitatile umane sunt dirijate cu masuri psihologice, presiuni fizice sunt folosite mai mult in regimuri de dictatura islamica sau comunista (China, Cuba, Arabia saudita, etc.).

    Italia era satula de haosul si gunoaiele lasate de guvernul stangist Prodi, satula de tigani si clandestini extra-comunitari. Europa are dreptul sa se apere de paraziti, de cei care incearca sa profite de toleranta si de legile blande pt. a se instala ca un virus in cultura si civilizatia europeana, luand ce e mai bun si aducand in schimb mentalitati primitive islamice, analfabetism si criminalitate tribala arabo-africana sau clanica tiganeasca.
    • 0 (0 voturi)    
      shi? (Marţi, 5 august 2008, 20:52)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui Alemanno

      Si care ar fi rostul militarilor alora (mai exact fisa lor de post - sau ce scrie in ordinul lor de deplasare): sa traga in cine nu le place sau cine misca mai ondulat ori mai smucit - or uat???

      La ce sunt buni militarii pe strazi? sau chiar si militarii in general, ashaaaa???
  • 0 (0 voturi)    
    Splendid! (Marţi, 5 august 2008, 17:18)

    Alin [anonim]

    Coroborat cu o stare de urgenta le-ar permite sa si traga.
    Oamenii s-au simtit lezati de ceva si actioneaza.
    Doar noi stam ca vitele si nu reactionam ca Nastase n-are chef sa fie judecat, ca politistii nu impun ordinea si au legaturi cu interlopii, si ca, mai pe scurt, cine fura, nu respecta legea, are de castigat si cine o respecta i se cauta nod in papura.