VIDEO Dupa Britney Spears si Paris Hilton, McCain il compara pe Obama cu Moise

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 august 2008, 14:23 Actualitate | Internaţional

Obama, comparat cu Moise
Foto: YouTube
Dupa ce l-a comparat pe Barack Obama cu Britney Spears si cu Paris Hilton, echipa de campanie a lui John McCain a recidivat: intr-o incercare de a critica ceea ce staff-ul lui McCain numeste "ingamfarea" si "falsa perceptie regala" a lui Obama, a realizat un nou videoclip in care candidatul democrat la alegerile prezidentiale este comparat cu Moise. Sau, cel putin, cu Charlton Heston, versiunea hollywoodiana a personajului biblic, noteaza foxnews.com.

In clip, intrebarile sunt puse din off, cu o voce grava, iar raspunsurile sunt colaje din declaratii facute de Barack Obama de-a lungul campaniei electorale. Reclama nu va fi difuzata de televiziunile americane si se bazeaza doar pe accesarile pe internet.

Reclama incepe cu cuvintele: "In 2008, lumea va fi binecuvantata. Il vor numi The One".

NARATORUL: "Vezi lumina?"

OBAMA: O lumina va straluci din ceruri. Va cobora asupra ta. Vei experimenta epifania si iti vei spune: 'Trebuie sa votez pentru Barack'

NARATORUL: Si intreaga lume va fi binecuvantata.

OBAMA: Acesta este momentul in care nivelul oceanelor nu va mai creste si planeta noastra va incepe, incet, sa se vindece.

CHARLTON HESTON - MOISE, scena in care desparte apele: Iata mana sa atotputernica!

NARRATOR: Barack Obama ar putea fi alesul. Dar este el pregatit sa conduca?

"Este trist ca, intr-o zi in care aflam ca 51.000 de americani si-au pierdut slujbele, candidatul republican pentru presedintie isi pierde timpul cu astfel de jocuri juvenile de semnatica", a reactionat purtatorul de cuvant al lui Obama.

McCain a aparat insa reclama: "Nu cred ca putem vorbi despre o reclama negativa. Noi credem ca are destul umor si vom continua sa ne batem pana la data alegerilor".






















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1658 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    E un clip f. reusit (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:53)

    NObama [anonim]

    Ceea ce e cel mai impresionant e faptul ca sunt folosite chiar cuvinte si descrieri facute de Obama (bizara comparatia lui cu lumina venita din cer care te face sa votezi cu..Obama, la noi presa si-ar fi batut joc ani de zile de Basescu sau Geoana cu astfel de idei:))), doar Becali mai vine cu asa ceva!!), folosite si reactii ale partizanilor sai isterici care urla si sar ca in fata unui tele-evanghelist.
    Metisul e clar depasit, fara un discurs scris pierde sensul realitatii, probabil i se urca la cap psihoza colectiva democrata:).
    Azi iar a socat partizanii sai, dupa ce de saptamani injura republicanii ca vor sa foreze dupa petrol pe langa coastele USA, Obama tocmai a declarat, in Florida: "sunt de acord cu aceste foraje, daca ele ne pot ajuta sa trecem mai repede la alte surse de energie"!?!:))))
    Pana acum, republicanii au contabilizat 10 "major issues" (probleme importante) asupra carora Obama si-a schimbat radical pozitia, fiind numit "flip-flop candidate". Kerry a pierdut exact la fel, pt. ca era tensionat intre pozitii realiste, pragmatice, si demagogia electorala tipica pt. stangistii partidului sau!
    Noile sondaje arata ca McCain (sustinut de 71% din americani pt. ideea cu forajul) s-a apropiat la doar 2% de Obama, ba chiar in randul celor siguri ca merg la vot, republicanul conduce cu 4%.
    In iulie 2004, Kerry conducea pe Bush cu 5 puncte, mai bine cotat decat Obama. Si se stie cum s-a terminat :).
    Democratii au facut o grava eroare strategica preferand Obama lui Hillary si o vor plati in toamna. Acum 1 an ei considerau ca si castigata Casa Alba, diferenta era de peste 20%, si pana recent spuneau ca e "imposibil sa mai ramana republicanii la presedintie". Numai ca n-au un program bun si viabil, doar promisiuni contradictorii si uneori iresponsabile. Iar McCain nu e Bush, e mai popular, mai respectat si mai putin conservator.
    • -1 (3 voturi)    
      YObama (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:00)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui NObama

      Cred că pui cam prea mult patos în propaganda pe un site destinat unui neam care nu-l va putea nici alege nici repudia pe Barack.
      Energie irosită.

      Şi apoi, ţinând seama de obiceiul americanilor de a alege cele mai nepotrivite personaje în funcţia cu pricina, cred că, oricum, nu mai contează.

      Remarc numai că republicanii sunt cei mai fideli ascultători ai mesajului candidatului democrat... Îi ştiu vorbele pe de rost. Nici nu-i de mirare, atâta timp cât reprezentantul lor, senil deja, probabil, nu are niciun mesaj...
  • +2 (2 voturi)    
    John Rich (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:59)

    Country Man [anonim]

    http://www.johnrich.com/

    Aici gasiti ultimul mare succes country dedicat lui McCain, un single excelent!

    Republicanii raspund astfel ironic unui cantec rap pro-Obama, in care negrul Ludcris (foarte laudat de Obama, amic cu el) o insulta pe Hillary, ii zice "catea"!!
    • 0 (2 voturi)    
      "Bitch" (Sâmbătă, 2 august 2008, 18:50)

      Gangsta Man [anonim] i-a raspuns lui Country Man

      Am ascultat melodia aia, negroteiul are limbajul grosolan si anit-feminist al majoritatii rapperilor afro-americani. Mesajul e hyper-simplu, pt. retardati low IQ: daca nu votezi Obama esti un rasist, un tampit, o catea !
      Insulta va infuria numerosi partizani democrati ai lui Hillary de care Obama are absolut nevoie. Din pacate pt. el, Obama s-a afisat in public cu acel raper pe care l-a numit " e un prieten al meu"!
      Se pare ca Hillary refuza sa apara cu Obama (a facut-o pana acum doar 1 data) si va vorbi democratilor 1 data, la conventia din Denver, atat!! Asta spune multe, o parte din clintonisti vor vota McCain pt. ca "obamistii" ii injura permanent :))
  • 0 (4 voturi)    
    pro obama (Sâmbătă, 2 august 2008, 16:47)

    prObama [anonim]

    Dupa mine campania lui Obama este una dintre cele mai reusite. De ce intr-o perioada de depresie sa voteze un ramolit de peste 70 de ani? Ala e mai pregatiti sa ajunga in sicriu decat la casa alba! Asa ceva numiti voi "ready to lead"?
    • 0 (2 voturi)    
      moshimoshi, se aude la Tokyo? (Sâmbătă, 2 august 2008, 18:45)

      Moshu [anonim] i-a raspuns lui prObama

      Tembelica tata, uite cum e treaba, poti sa ai 20 de ani sau 70 si sa ai un creier brici si o energie foarte buna.
      Sau poti sa fii un amarat de emo de 20 de ani sau un pensionar la bloc de 70 de ani si ai creierul varza :)).

      Probabil n-ai nici un fel de experienta de viata daca iti imaginezi ca a fi mai tanar ca altul inseamna ca esti mai destept:)) sau mai cu experienta:)). Nu exista legatura directa intre una si alta!

      Campania lui Obama e doar un fel de isterie colectiva ca "se schimba ceva", insa orizontul e foarte nebulos si daca-i intrebi pe partizanii lui Obama 80% habar nu au ce program are el, il trateaza ca pe un fel de star, de vedeta, e "simpatic", nu le pasa daca are idei valabile, adica aplicabile sau daca le toarna si el "sa dea bine pe sticla" micului ecran!

      Azi era in direct la tv in Florida si chiar in spatele lui, dintre militantii democrati, s-au ridicat 3 negri cu un banner si au strigat la el: "cand te ocupi si de problemele negrilor, ca ne bate politia si suntem discriminati"? Negrii din USA voteaza cu el rasial, ca e de culoarea lor si o recunosc deschis, nu se jeneaza, in timp ce albii care-l sustin fac un adevarat efort de a se identifica cu un asemenea candidat, ei sunt de felicitat, nu turma afro-americana.
      • 0 (0 voturi)    
        fara ramoliti in politica (Duminică, 3 august 2008, 7:37)

        prObama [anonim] i-a raspuns lui Moshu

        pana la urma este un fapt biologic. Creierul se degradeaza cu varsta. Atinge un maxim pe la 25-26 de ani dupa care incet incet incepe sa devina mai putin dinamic. E clar ca la 30-40-50 de ani nu se prea observa dar apoi incepe s-o ia la vale. Sunt convins ca, biologic, la 75 de ani nu va functiona la fel ca la 30. Pana si testele de inteligenta se fac in functie de varsta si in principiu urmeaza o curba gauss. Batraneii de peste 75 de ani (uf, ar avea 80 la sfarsitul mandatului) ar trebui sa faca exercitii cu Dr Kavashima si Sudoku sa se tina in forma si nu sa decida politica internationala. Asta e biologia...
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanta (Sâmbătă, 2 august 2008, 23:28)

    Adrian [anonim]

    campanie ... toata lumea vb de Obama ..pana si republicanii in clipurile de promovare ... e chiar aiurea nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    primul mesaj... (Duminică, 3 august 2008, 0:03)

    andrei [anonim]

    a primit premiul "Dick move of the year", la ultima emisiune Daily Show.

    Nu e cine stie ce grozavie, emisiunea fiind un fel de Circotasi de unu singur, dar spune multe despre cum a fost perceput.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 3 august 2008, 2:05)

    BigBoss [anonim]

    Mi-as dori sa existe politicieni romani care sa poata articula macar o mica parte din ideile lui Barack Obama.

    Me cago en esos putos rumanos...
    • 0 (0 voturi)    
      Moderatorii exista? (Duminică, 3 august 2008, 21:14)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui BigBoss

      N-am nicio simpatie pentru vreun candidat la presedintia SUA, dar mi se pare ca ai sarit calul prin injurii gratuite la adresa romanilor in general. Daca esti cumva in Spania si doar propozitia asta ai reusit sa o inveti, imi pare sincer nespus de rau pentru tine.

      ALO, moderatorii nu vad, nu aud? Chiar se permite asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Imi placea candva (Duminică, 3 august 2008, 9:06)

    gaspy [utilizator]

    La inceput imi placea Obama - cu mesajul lui "fresh" si speranta intr-o schimbare.

    Am impresia ca i se potrivea mai mult imaginea de "oropsit" (underdog) cand era in cursa cu Clinton. De cand e candidatul oficial al democratilor, a demonstrat ca e doar gura de el, iar votul in privinta FISA (o lege care acorda drepturi sporite de spionare a cetatenilor americani fara mandat) i-a facut pe multi suporteri sa se indeparteze.
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate Obama (Duminică, 3 august 2008, 22:57)

    ALex [anonim]

    Din pacate Obama va castiga. Dar asta pentru ca republicanii nu au avut flerul de a-l sustine pe Ron Paul.
  • 0 (0 voturi)    
    Deficuitul SUA e de 175.000$ pe cap de locuitor (Luni, 4 august 2008, 12:30)

    Alui [anonim]

    40% din deficit e in relatia cu China.
    Americanii inca viseaza visul lor american.
    Dar cand se vor trezi la realitate o sa se cam sperie.
    Pot sa zic doar ca McCain sustine reducerea taxelor introduse de Bush. Desi americanii au platit mai putin taxe, au pierdut 38% din averea personala datorita deprecierii dolarului de cand e Bush presedinte. Ieseau mai bine daca plateau taxe mai mari, si dolarul se mentinea stabil. Ce urmeaza? China si tarile exportatoare de petrol o sa cumpere banci, porturi, aeroporturi, etc in America pe bani putini datorita recesiunii economice, si americanii o sa lucreze pt chinezi si arabi.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant cum romanii din state se regasesc (Luni, 4 august 2008, 14:29)

    meh [anonim]

    in mesajul republican, nu in cel democrat.
    asta vorbeste volume despre mentalitatea lor.

    republicanii sunt aia mai rasisti, xenofobi, conservatori, bible freaks etc. sunt votati constant de cei de pe bible belt care viseaza doar apocalipsa si de toti rednecks care nu pricep nici cele mai elementare concepte de economie sau politica externa dar sunt inculti si usor de manevrat si sunt mai speriati de teroristi decit cei care locuiesc in orasele mari. de parca teroristii le vor arunca lor in aer lanul de porumb in loc de cladiri importante din metropole.

    in schimb democratii sunt votati de populatia mai educata, care are acces la mijloace de informare si le mai si foloseste. statele cu orase mari si cosmopolite voteaza mereu democrat (california si statele de pe coasta de nord est).

    din nou, faptul ca majoritatea romanilor din US se regasesc in mesajul republican arata cit de (putin) deschisi sunt ei la minte, cit de rasisti, cit de lipsiti de principii democratice. in acelasi timp arata ca nici macar nu au suficienta minte pt a vedea ca republicanii sunt campioni absoluti la ipocrizie si, de cind partidul a inceput pe mina neoconservatorilor cu legaturi cu industria petroliera si cea de armament, nu mai are nici o legatura cu partidul fondat de Lincoln (caruia i-ar fi rusine sa vada ce rasisti ordinari au pus mina pe partidul sau).
  • 0 (0 voturi)    
    Un presedinte pentru linistea noastra ! (Luni, 4 august 2008, 18:53)

    Ionel [anonim]

    Cititi articolul lui Hurezeanu. E excelent,
    http://www.cotidianul.ro/un_presedinte_american_pentru_linistea_noastra-40830.html