VIDEO Test reusit cu un aparat de zbor personal in Noua Zeelanda

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 31 iulie 2008, 11:44 Actualitate | Internaţional

Un inventator din Noua Zeelanda a prezentat public "primul jet-pack operational din lume" - aparat de zbor personal, gata sa fie vandut oricarei persoane dispuse sa plateasca 100.000 de dolari, informeaza CNN. Dupa spusele inventatorului, aparatul de zbor este capabil sa zboare circa 50 de kilometri in 30 de minute.

In cadrul salonului aeronautic din Wisconsin, Glenn Martin si-a prezentat proiectul la care a lucrat timp de 30 de ani: "primul jet-pack operational din lume", aparat care va intra in productia de serie la inceputul lui 2009 si va costa 100.000 de dolari.

Asistat de doua persoane care se asigurau ca aparatul de zbor nu va fi "luat de vant", baiatul de 16 ani al lui Martin s-a ridicat de la sol si a zburat timp de 45 de secunde. Inventatorul a recunoscut ca a mers mai bine decat se astepta.

Jet-pack-ul a fost construit conform reglementarilor Administratiei Aviatiei Federale in domeniul aparatelor usoare de zbor si cantareste 115 kilograme, ceea ce inseamna ca utilizatorul aparatului nu va avea nevoie de brevet de pilot, scrie CNN.

Glenn Martin crede ca aparatul sau de zbor va fi intai "doar o jucarie pentru cei bogati, dar in timp, va fi asimilat de fortele armate, de trupele de patrulare a granitelor sau de echipe de salvare".

Ca masuri de siguranta, aparatul este dotat cu o parasuta de urgenta, eficienta doar de la inaltimi de peste 122 de metri, si un "tren de aterizare" care absoarbe impactul, dupa cum declara inventatorul.
























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5268 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    extraordinar, incredibil (Joi, 31 iulie 2008, 12:14)

    lucian11 [anonim]

    sigur merge cu 100km/h ?
    ca eu am vazut-o stand vreo 30 de secunde.. si tinuta de doi insi ca sa nu se dezechilibreze si sa cada probabil

    foarte slab
    • +2 (4 voturi)    
      Minunat!! (Joi, 31 iulie 2008, 17:50)

      Geoana [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      Ma scuzati ca ma implic si eu in discutie, dar as dori si eu un aparat. Sunt Geoana, Gioana M. si vreau sa zbor pe Luna . Poate cineva sa ma ajute sa achizitionez si eu un zburator din asta mecanic?
      Va multumesc!
  • +1 (1 vot)    
    intr-adevar (Joi, 31 iulie 2008, 12:55)

    dany999 [anonim]

    daca te gandesti mai bine, poate aia doi care erau langa il ridicau , nu il tineau :))
  • +1 (1 vot)    
    Pare FOARTE, FOARTE instabil... (Joi, 31 iulie 2008, 13:30)

    Anonim [anonim]

    Pare FOARTE, FOARTE instabil...
  • 0 (0 voturi)    
    E doar un prototip (Joi, 31 iulie 2008, 13:31)

    Martian [anonim]

    Majoritatea componentelor vor putea fi miniaturizate, motoare mai mici si eficiente, designul ameliorat pt. a "compacta" volumul, etc. Pretul va fi deveni si el mult mai mic, probabil in cativa ani asa ceva va avea pretul unei masini mai bune, gen 15-20.000$. Va fi util doar in locurile unde accesul cu masina e penibil si riscant, in aglomeratiile urbane foarte circulate (si care vor permite astfel de vehicule aeriene).
    In schimb e sigur ca militarii vor dori sa-l testeze in toate configuratiile, pt. a-l face mai mic, mai silentios si mai rapid, pt. comandouri.
    E o idee veche, nu e clar daca "inventatorul" aduce noutati tehnologice.
    • 0 (0 voturi)    
      miniaturizare (Joi, 31 iulie 2008, 17:15)

      dany999 [anonim] i-a raspuns lui Martian

      si eu sunt de parere ca dupa miniaturizare o sa poata ridica aparatul doua femei, nu dou dulapuri ca in filmulet.

      ideea e veche si armata a renuntat de mult timp la ea, nu e fiabila - soldatul e mult prea expus pentru misiuni de orice fel
  • 0 (2 voturi)    
    "Ne"shtiintza! (Joi, 31 iulie 2008, 14:31)

    Mistretzu [anonim]

    D-ul Victor Cozmei o fi trecut in viata lui prin muzeul tehnic Leonida, din Parcul Carol, ca sa vada cine si cand a inventat acest tip de vehicul?!?
    • +1 (1 vot)    
      stai asa (Joi, 31 iulie 2008, 14:45)

      Cerbul [anonim] i-a raspuns lui Mistretzu

      ce legatura are ce zici tu?...

      Stirea prezentata e alta si anume "primul jet-pack operational din lume" (spusele inventatorului, citate de autor) care va fi produs in serie si cu un pret accesibil pentru unii mai excentrici.

      Probabil daca ai fi citit articolul mai atent ai fi sesizat ca se incearca o detasare de faptele prezentate (nimeni nu le recunoaste ca cine stie ce mari si credibile descoperiri - drept dovada ghilimelele folosite in evidentierea informatiilor), adica se prezinta "informatiile" date de inventator ( vezi chestiile alea dubioase cu 100km/h si greutate mica sa te scuteasca de brevet de pilot) si te lasa pe tine sa le judeci...
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Joi, 31 iulie 2008, 18:54)

    nero [anonim]

    Da, ideea e veche dar era inpracticabila tocmai pentru ca zborul nu era stabil. Aparatele de care stiam cu totii de abia reuseau sa isi mentina o directie clara. Inovatia consta in a stabiliza zborul si cresterea manevrabilitatea. Cand o sa poata face loopinguri si piruete controlate si poate ceva acrobatii aeriene atunci voi spune ca este intr-adevar un salt calitativ. Daca au realizat asa ceva atunci cinste lor, inlocuim motocicletele si scuterele cu chestii de genul asta.
    • +1 (1 vot)    
      motorul cu piston e la masini (Vineri, 1 august 2008, 10:39)

      Robie [anonim] i-a raspuns lui nero