Radovan Karadzici va fi predat in secret Tribunalului Penal International de la Haga

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 21:12 Actualitate | Internaţional

Transferarea lui Radovan Karadzici la Tribunalul Penal International de la Haga va fi efectuata in secret pentru a evita presa si protestele planuite de sustinatorii nationalisti ai fostului lider politic al sarbilor bosniaci, anunta Mediafax.

Karadzici, care este acuzat de genocid in timpul razboiului din Bosnia din 1992-1995, a fost arestat saptamana trecuta in Serbia. În prezent, Radovan Karadzici se afla intr-o inchisoare din Belgrad, asteptand sa fie extradat.

Surse din cadrul serviciilor de securitate sustin ca exista numeroase optiuni pentru a-l transfera pe Karadzici in secret, inclusiv vehicule deghizate, iesiri secrete, false coloane de masini pentru a-i induce in eroare pe jurnalisti.

"Doar zece persoane din Serbia stiu cu exactitate ce se va intampla", a declarat o sursa guvernamentala de rang inalt. "Transferul va fi facut intr-un mod pe cat se poate de discret", a precizat si o alta sursa.

Radovan Karadzici a fost pus sub acuzare pentru ca ar fi responsabil de masacrarea a circa 8.000 de musulmani bosniaci la Srebrenita si de asediul orasului Sarajevo, unde peste 11.000 de persoane au murit. Multi nationalisti il vad pe Radovan Karadzici ca pe un erou atacat de propaganda antisarba, planuind, astfel, pentru marti un protest de masa fata de extradarea si judecarea acestuia.

Guvernul prooccidental de la Belgrad doreste sa il transfere pe Karadzici cat de curand la tribunalul de la Haga pentru a evita tensiunea si protestele prelungite.























407 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sarbul Radovan a aparat sarbii,era un patriot (Luni, 28 iulie 2008, 21:32)

    Hubertus [anonim]

    deci ce invatatura tragem noi romanii : nu va aparati tara ,vindeti-va pe nimic,furatio pana nu mai puteti si nu mai aveti ce ,ca nimeni nu va face biserica , nema recunostiinta ,totul e de vanzare inclusiv patriotismul -negustorii de oameni aflati la conducerea Serbiei nu mai au nimic sfant -nici nu e cazul cu niste gunoaie umane
    • 0 (0 voturi)    
      si tu ce propui? (Marţi, 29 iulie 2008, 19:16)

      trail [utilizator] i-a raspuns lui Hubertus

      Daca patritotismul se demonstreaza prin executia a mii de oameni care nu au nici macar posibilitatea sa se apere.. forget it... nu vreau sa fiu patriot niciodata!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Serbia Mica (Marţi, 29 iulie 2008, 10:56)

    Sarbescu [anonim]

    Strategic, e bine pt. Romania ca are un vecin diminuat in pretentii si capacitate de a crea probleme.
    O astfel de Serbie (chiar daca o parte a populatiei e radicalizata politic) are mai putin teritoriu, mai putini locuitori (si mecanic creste importanta minoritatii romanilor timoceni si banateni), mai putin potential economic si e mai dispusa sa asculte si sa aiba nevoie de prieteni ca Romania.
    In Serbia de azi mai exista probabil 7,5 milioane etnici sarbi, restul de pana la 1 milion fiind in principal romani si maghiari, la care se adauga musulmanii din Sandjak si albanezii din valea Presevo.
    Cu tot cu etnicii sarbi din Bosnia, Croatia si Kosovo, nr. etnicilor sarbi nu depaseste in Balcani 9 milioane, echivalent cu nr. etnicilor greci sau cehi, mai mult decat bulgarii (7 milioane) si alti slavi balcanici sau central-europeni (slovaci, sloveni, croati, macedoneni, muntenegreni), dar mai putin decat romanii (circa 25 de milioane din Ucraina pana in nordul Greciei) si maghiarii (13 milioane din Slovacia pana Harghita).
    Romania s-a comportat extrem de loial si amical fata de Serbia, fiind singura tara vecina care nu a tradat poporul sarb in numele "aliatilor UE/NATO"! Insa asta nu poate dura daca Serbia continua sa nu acorde drepturi minoritatii romanilor timoceni si banateni, un conflict pe tema asta va indeparta opinia romaneasca de sarbi si Serbia Mica va deveni si mai izolata.
    O buna idee ar fi sa ii ajutam pe cat posibil sa se reuneasca cu fratii lor din Bosnia si Kosovo, in schimbul unei autonomii reale si substantiale pt. romanii nostri din Serbia. Fara a mai pune la socoteala ca o unificare a sarbilor (cum au reusit si germanii de altfel) ar fi un bun precedent pt. reunirea romanilor din Romania si Basarabia.
    Vom fi puternici si mai respectati daca ne urmarim consecvent interesul national ajutand in paralel si pe vecinii prietenosi.
  • +1 (1 vot)    
    Tribunalul penal (Marţi, 29 iulie 2008, 12:05)

    Al Bright [anonim]

    Intr-adevar "tribunalul" de la Haga este penal... Nu de mult l-a achitat pe unu' Haradinaj... baiat bun...
  • +1 (1 vot)    
    Sarbii sub domnia lui Radovan macelarul (Marţi, 29 iulie 2008, 17:58)

    zet [anonim]

    zet [anonim] i-a raspuns lui Lae
    Uite un filmulet dragut. Cativa sarbi din trupele speciale Scorpionii (beretele visinii), sub comanda patriotului Radovan, se lupta in lupta dreapta cu cativa bosniaci. Se vede clar ca e confruntare armata, bosniecii sunt echipati militar cu haine civile, si sunt inarmati pana in dinti cu niste sfoara cu care au mainile legate la spate. In fine, trebuie stomac tare sa vezi filmul pana la sfarsit. Ce au facut sarbii in 1995 a fost crima. Au dezonorat poporul sarb pentru secole, au dezonorat europa.

    Filmul:

    http://www.youtube.com/watch?v=r74hsAsbqnQ

    Foarte dragut filmuletul. Pacat ca e facut la viteza, se plange operatorul ca ramane fara baterie. Stimatii mei concetateni de pe forum se pare ca ii simt mai aproape pe Radovan, comandant de sarbi care omoara oameni nevinovati decat pe musulmani, ca vezi doamne, Radovan si sarbii care comit atrocitati sunt ortodocsi. Da, sunt ortodocsi, dar nu sunt oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      foarte bine spus (Marţi, 29 iulie 2008, 19:20)

      trail [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Majoritatea celor care posteaza comentarii sunt pe langa orice subiect.. si de cate ori gasesc ocazia sa se afirme impotriva Americii o fac.
      Am o intrebare insa.. ce v-a facut voua America? Romanilor in mod special..si sa nu-mi veniti iar cu teo Peter, regretabil ce s-a intamplat, recunosc..
      Interesati-va ce fac romanii in State si credeti-ma ca daca sunteti mandri ca sunteti romani.. o sa va fie rusine.
      • 0 (0 voturi)    
        Draga America face chiar numai fapte bune (Marţi, 29 iulie 2008, 22:23)

        Hubertus [anonim] i-a raspuns lui trail

        dar in numele planului masonic mai face si greseli -trebuie sa recunosti Irakul este mult mai periculos astazi decat pe vremea lui Saddam , Afganistanul nu mai vorbesc, Pakistanul nu mai vorbesc ! singura voastra speranta este Obama daca nu il asasinati inainte de a fi ales Presedinte !
    • 0 (0 voturi)    
      De probe trucate ai auzit ? (Marţi, 29 iulie 2008, 22:18)

      Hubertus [anonim] i-a raspuns lui zet

      Crezi ca e cineva prost sa comita crime si sa le filmeze naive ? te rog pentru anii in care mai faci umbra pamantului nu mai crede in chestii din astea -tot ce s-a dat pe film este trucaj si butaforie -te rog nu mai crede in mii de morti bosnieci este o inselatorie ca si incalzirea globala ,nu exista tot ce se arata sunt cioace pentru vestici care sunt si mai naivi decat tine
      • 0 (0 voturi)    
        Butaforie cu morti adevarati (Marţi, 29 iulie 2008, 22:42)

        zet [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

        "Butaforia" asta a fost crezuta de mama unuia dintre baieti, care si-a recunoscut baiatul in film, a aparut la stiri in 2003 cand a fost gasita caseta in seiful unui sarb bosniac. A fost crezuta si de bosnieci, care i-au urmarit pe sarbii filmuletul asta si unii sunt asasinati, altii sunt arestati si judecati pentru crime de razboi, si culmea, unii au recunoscut ca au facut crime. probabil sarbii care recunosc ca au facut crime ei insisi, sunt si aia vanduti occidentului. Miile de cadavre sunt cercetate, se preleva ADN-ul, si gropile comune sunt la locul lor, poti sa dai o fuga de cateva ore cu masina sa vezi cu ochii tai ceva ce nu exista, ca girafa lui moromete.