VIDEO: 17 morti in atentatele din Istanbul

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 11:37 Actualitate | Internaţional

17 morti la Istanbul
Foto: Rompres
Bilantul dublului atentat care a avut loc duminica seara la Istanbul se ridica la 17 morti, dupa ce unul dintre raniti a decedat luni, anunta AFP.

Numarul mortilor ar putea creste insa, in conditiile in care sapte persoane se afla in stare foarte grava. In total, 154 de oameni au fost raniti.

Atentatul, calificat de autoritati drept "terorist", a avut loc pe o artera comerciala a Istanbulului. Mai multe ziare au atribuit atacurile Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), care lupta pentru independenta sud-estului Anatoliei.

Atentatele au loc intr-o perioada tensionata, in conditiile in care autoritatile efectueaza o ancheta asupra unei posibile lovituri de stat iar partidul de guvernamant ar putea fi interzis de justitie, pe motivul ca promoveaza o politica de islamizare a tarii.

La sfarsitul saptamanii trecute, un tribunal din Istanbul a decis judecarea retelei nationaliste Ergenekon, acuzata ca a incercat sa provoace haos si violente in tara pentru a pregati terenul pentru o lovitura de stat militara impotriva guvernului aparut din miscarea islamista, potrivit NewsIn.

De asemenea, atentatul coincide cu lansarea la Ankara, luni dimineata, a deliberarilor Curtii Constitutionale privitoare la o posibila interzicere a Partidului Justitie si Dezvoltare, aflat la putere, acuzat de activitati antilaicitate.

Premierul turc Recep Tayyip Erdogan a decis sa anuleze sedinta de Guvern pentru a se deplasa la Istanbul.


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4191 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    otv?! (Luni, 28 iulie 2008, 12:34)

    eu [anonim]

    hei, schimbati imaginea, sau macar puneti o avertizare ceva!!! ma dezamagiti
    • 0 (0 voturi)    
      nu otv, "le point" ! (Luni, 28 iulie 2008, 14:44)

      Altul [anonim] i-a raspuns lui eu

      Uite ma ipocritule, un link catre un ziar francez de prestigiu, sa vezi cu ce poza ilustreaza macelul din Turcia! Sau ce te deranjeaza de fapt e faptul ca asemenea scene de cosmar sunt in Istanbul?

      http://www.lepoint.fr/actualites-monde/un-double-attentat-meurtrier-a-istanbul-secoue-une-turquie-sous/924/0/263458
  • 0 (0 voturi)    
    limita (Luni, 28 iulie 2008, 12:36)

    eu [anonim]

    PS nici nu cred ca ma mai intorc pe site-ul asta, ce naiba deschid site-ul si dau peste asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    POZA??? (Luni, 28 iulie 2008, 12:38)

    m [anonim]

    De ce puneti asa poza brutala? Felicitari :|
  • 0 (0 voturi)    
    Graphic Content! (Luni, 28 iulie 2008, 12:43)

    Adrian [anonim]

    Graphic Content!... sau noi suntem deja atat de obisnuiti cu astfel de imagini, incat le putem plasa linistiti pe prima pagina, ca pe o simpla poza cu masini ?
  • +1 (1 vot)    
    Islamisti, fascisti, teroristi kurzi, etc. (Luni, 28 iulie 2008, 13:01)

    Cap de turc [anonim]

    Si ziceti ca tara asta, in care predomina o atmosfera de razboi civil, unde armata si PKK se masacreaza reciproc, unde nationalistii planuiesc omorarea unor intelectuali, unde Orhan Pamuk (premiu Nobel pt. literatura, de origine armeana) a fost pus sub protectie si apoi a parasit Turcia, unde islamizarea se vede cu ochiul liber pe strada si unde sunt macelariti oameni in plin Istanbul, tara asta e "europeana"? Si ar avea pretentia sa adere la UE, proiect de cultura si civilizatie europeana?

    Minoritatea de turci moderni, pro-occidentali, trebuie sustinuta, insa nu cu pretul asta!

    Turcia e o tara din Asia Mica, o tara construita pe jaf si invazie, o tara facuta din bucati luate cu japca, sangeros, de la greci, armeni, kurzi, toti erau acolo sute de ani inainte sa apara primele hoarde de salbatici nomazi turcofoni, veniti cu buluk-ul!

    Mentalitatea care domina e apropiata de aceea arabo-musulmana, din Orientul Mijlociu, libertatea e restransa de armata si de religia islamica, ambele gata sa faca uz de violenta si crima pt. a se impune!

    70 de milioane de musulmani inapoiati si semi-analfabeti (Turcia are cel mai scazut grad de alfabetizare dintre tarile membre sau candidate la UE!), din care jumate sunt gata sa intre in tarile europene imediat ce s-ar deschide UE pt. ei! Germanii (care au 4-5 milioane de turci) nu stiu cum sa mai faca pt. a-i integra si a-i convinge sa renunte la traditiile primitive (crime de "onoare"), austriecii devin nervosi numai cum aud cuvantul "turk" si asta pt. ca ii cunosc bine, sute de mii s-au aciuat ca tiganii prin Austria!

    Am fost deja cenzurat pe Hotnews cand am trimis un avertisment in privinta atentatelor previzibile pt. oricine urmareste situatia de acolo, daca vreti sa faceti turism mergeti in Crotia, Grecia, Bulgaria, etc. e la fel de cald, de interesant, de litoral cu plaje si macar nu va macelareste nimeni, voit sau nu, in explozii. Nu vedeti ca Turcia e incapabila sa impiedice un atentat chiar in Istanbul?
  • 0 (0 voturi)    
    Finnaly. (Luni, 28 iulie 2008, 18:53)

    Adrian [anonim]

    In sfarsit, s-a schimbat poza de pe prima pagina.

    @Altul > Da, asemenea imagini, ca cea cu oameni sfartecati de bombe si plini de sange, nu ar trebui sa reprezinte un fapt obisnuit, cu atat mai mult sa fie postate pe prima pagina,usor accesibile si de catre copii. That's "the point" ! Capisci ?

    Tu, in labilitatea ta psihica, poti urmari linistit (si probabil cu placere) imagini cu oameni sfartecati,dar altii doresc sa aiba optiunea de a alege sau nu sa le priveasca, nu sa fie asaltati direct fara nici un fel de avertisment.
    Peace !
    • 0 (0 voturi)    
      Adriane, (Marţi, 29 iulie 2008, 11:49)

      haril [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      asemenea imagini cu oameni sfartecati de bombe,cu maini si picioare zburate departe de trup,le vei gasi,in mod sigur,in publicatiile islamice,avand rolul de a provoca indignarea celor,care au avut ideea de a le privi.Acest mod de a prezenta consecintele unui atentat terorist,nu il vei gasi in mas media israeliana si,din aceasta cauza,actele teroriste soldate cu victime umane israeliene,sunt trecute cu vederea de celelalte tari,creind impresia ca nu s-a intamplat nimic condamnabil pentru autorii palestinieni.Mai mult decat atat,posturile de stiri internationale(CNN,SKAY,BBC,etc.) diminueaza numarul victimelor si fac abstractie de numarul ranitilor,atunci cand atentatul a fost facut impotriva poporului israelian.Nu stiu cum este bine,a arata imaginile reale ale unui asemenea eveniment sau nu,dar ori si cum trebuie prezentae imagini in mod echidistant si in mod obiectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    ce au cu PKK (Luni, 28 iulie 2008, 23:19)

    yo [anonim]

    VIOLENTA NASTE VIOLENTA......