Raspuns propagandistic la scutul SUA: Bombardierele rusesti ar putea reveni in Cuba

de Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 21 iulie 2008, 11:00 Actualitate | Internaţional

Bombardierele rusesti Tu-160 si Tu-95M s-ar putea intoarce in Cuba, ca raspuns la amplasarea scutului american antiracheta in Polonia si Cehia. Cel putin asa sustine cotidianul rus Izvestia, citind "o sursa de la virful puterii". Potrivit Izvestia - ziar detinut de Gazprom - deocamdata nu exista o "decizie politica" in acest sens, dar subiectul se discuta.

Potrivit unor experti citati de portalurile ruse de stiri, initiativa are sanse minime de realizare, dar reprezinta un raspuns propagandistic la adresa amplasarii scutului antiracheta al SUA in Europa Centrala si de Est.

"Exista dezbateri si nu pot spune ca in spatele lor nu se afla nimic real", a afirmat respectiva sursa.

Generalul Leonid Ivasov, fostul sef al Directiei de Colaborare Militara Internationala din cadrul Ministerului Apararii, a declarat ca in Cuba nu este nevoie de avioane rusesti pentru stationare permanenta, dar Cuba poate fi folosita ca "punct de alimentare", ca "aerodrom escala".























1517 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ce bombardiere, dom'le? (Luni, 21 iulie 2008, 11:26)

    reciprocitate [anonim]

    Puneti-i niste machete ale rachetelor de la '61 sub nas si sa vedeti cum joaca Oncle Sam square-dance de merg fulgii ...
    • 0 (2 voturi)    
      reciprocitate? (Luni, 21 iulie 2008, 15:34)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui reciprocitate

      de la sfarsitul 'razboiului rece' SUA si aliatii NATO nu mai au indreptata nici o racheta spre spatiul ex-sovietic,Rusia a pierdut cursa inarmarilor datorita avansului tehnologic si mijloacelor financiare de care dispune NATO, unde de curand sa integrat si Ro, Rusia nu face decat sa 'cosmetizeze' acest fapt prin declaratii belicoase pentru a creea impresia de 'alternativa' la NATO
      • +2 (2 voturi)    
        gresit (Luni, 21 iulie 2008, 18:40)

        chupacabra [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        rusii au pierdut razboiul rece datorita problemelor financiare,americanii nu erau mai avansati tehnologic doar iau facut sa creda pe rusi asta su proiectul lor "razboiul stelelor" care era practic imposibil de aplicat,a se intelege tehnologic -militar nu ma bag in alte lucruri sa nu sariti acum sa ma faceti pro rus sau comunist ca asa fac unii idioti cu sange de ketchup din new jersey
        • 0 (2 voturi)    
          poate fi gresit (Luni, 21 iulie 2008, 19:07)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui chupacabra

          dar eu raman la opinia ca tocmai problemele financiare au fost o cosecinta a lipsei de dezvoltare atat economic cat si social ,si aici putem judeca pe 'cifre' concrete ,productivitate,pib,produs pe cap de locuitor,infrastructura,competivitate pe piata externa etc,si cifrele sunt clar in favoarea SUA domnule.
  • -1 (3 voturi)    
    unde sunt slugoii (Luni, 21 iulie 2008, 13:59)

    smen [anonim]

    unde sunt batozele imbuibate cu mustar texan sa ne expuna marea putere a poporului obez american au uitat ca in 61 americanilor le dardaiau chilotii pe ei
    • -2 (4 voturi)    
      mda (Luni, 21 iulie 2008, 15:02)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui smen

      Din plimbarile tale prin America (sunt sigur ca nici nu ai fost, ai vrea... dar nu iti dau astia viza si acum arunci cu noroi), cati obezi ai vazut tu?

      Asta e doar indobitocire de turma, realizata de televiziunile romanesti care, ca sa tina romanii buni in tara (ca ii e frica statului roman sa ramana din romania o tara numai de prosti si de tigani), si fac propaganda negativa americanilor.
      • +1 (3 voturi)    
        e statistica confirmata (Luni, 21 iulie 2008, 15:32)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Marius

        ba ne lasi luru asta e stiut in toata lumea unde crezi ca sa inventat mcdonalds sau kfc in singapore cat despre america un om ca tine care sta si baleste cand se uita la un film hollywodian ar vrea sa mearga acolo ca sluga dar sunt multi care prefera sa ramana in romanica noastra
        • -2 (2 voturi)    
          lol (Luni, 21 iulie 2008, 17:27)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui smen

          vezi ca in marele tau paragraf (si interesant dealtfel), ai greseli gramaticale. daca tie iti convine sa stai printre jegosi pe 300 euro, bafta!
          • 0 (2 voturi)    
            corect ai dreptate (Luni, 21 iulie 2008, 18:37)

            smen [anonim] i-a raspuns lui Marius

            lasama pe mine printre jegosi si sa nu fiu sluga si dute tu sa speli wc-urile acolo
            • -2 (2 voturi)    
              ... (Luni, 21 iulie 2008, 22:08)

              Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

              stai tu linistit si fa treaba asta aici in continuare, eu ma duc la treburi serioase, nu sa stau la patroni romani pe 400 euro cand pot sa iau acolo 3000 pe aceeasi treaba ;)
      • +2 (2 voturi)    
        totusi... (Luni, 21 iulie 2008, 22:41)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Marius

        imi pare rau sa o spun, dar americanii sunt grasi... nu toti, dar chiar sunt. Mai nou invata sa se hraneasca sanatos si incep sa evite vechile alimente fast food. Poate se mai indreapta situatia, dar ochiometric 30% sunt supraponderali...
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i cea mai buna veste de azi. (Luni, 21 iulie 2008, 15:01)

    Alin [anonim]

    Sa ne rugam sa nu se incaiere atunci.
  • -2 (2 voturi)    
    vrabia mihai viteazul.... (Luni, 21 iulie 2008, 16:13)

    dorinteodor [anonim]

    vremurile s-au schimbat. cubanezii se apropie incet si sigur de america. ultimul lucru la care se gindeste raul este intrarea intr-o confruntare de natura militara cu america. oricum, de cind cubanezii au voie sa-si cumpere calculatoare (da fratilor, ACUM au voie!), internetul incepe sa le arate lumea reala iar cuba va intra, mai repede sau mai tirziu in lumea civilizata....
  • -2 (2 voturi)    
    propaganda (Luni, 21 iulie 2008, 19:36)

    V-ul original [anonim]

    am o sugestie (ironica): daca tot strang bani de benzina sa mearga pana in Cuba sa faca cumva sa ajunga pana in America sa vada si ei ce frumos e. Propaganda asta a lor tot pentru ei e mai mult.. ii face sa se simta mai bine cred.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusia (Luni, 21 iulie 2008, 22:16)

    Nicolae [anonim]

    Atentie sub mandatele lui Putin Rusia a crescut spectaculos la capitolul tehnica militara !!!
    Cine credeti ca a doborat avionul "invizibil " in Serbia ,tata mara ???
    Verificati cresterea spectaculoasa de armament a rusilor si in special anul incheiat .
    • 0 (2 voturi)    
      cacaia tehnika? (Marţi, 22 iulie 2008, 0:19)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      nicolae,
      dupa eforturi imense de creare de calculatoare, acum rusii (inclusiv armata) au dat-o pe intel si microsoft. dupa imense eforturi de a face avioane comerciale (tu154, il62,......) acum baza aviatiei comerciale ruse este airbus si boeing. racheta lor soiuz este o capodopera tehnologica dar alta nu au mai facut de 40 de ani....in toate domeniile in care tehnologia se impleteste cu eficienta economica, rusii sint zero (iti poti imagina loganul circulind in america? rusii il produc in fabrici renault din tara lor). asa ca atit timp cit statul investeste, rusii fac lucruri bune. dar economia lor, indiferent citi bani fac din petrol si gaze, este la pamint si acolo va ramine....