VIDEO Caricatura lui Barack Obama cu turban stirneste pasiuni in SUA

de D.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2008, 8:45 Actualitate | Internaţional

Saptaminalul american The New Yorker a publicat pe coperta ultimei sale editii o caricatura a lui Barack Obama, deghizat in militant islamist, stirnind proteste violente din partea staffului acestuia. Caricatura o infatiseaza si pe sotia lui Obama cu un Kalasnikov, iar pe peretele Biroului Oval se afla un portret al lui Osama bin Laden.

Bill Burton, directorul de comunicare al lui Obama, a declarat pentru Le Monde ca desenul este "de prost gust si ofensator", in timp ce jurnalistii de la The New Yorker au declarat ca aceasta caricatura nu face decit sa ia in deridere cliseele si minciunile lansate de adversarii lui Obama.

Redactorul-sef al The New Yorker, David Remnick, a declarat pentru CNN ca a vrut "sa desfiinteze stereotipurile legate de lipsa de patriotism a lui Obama".

Chiar si adversarul lui Obama in cursa pentru presedintia SUA, republicanul John McCain, s-a aratat deranjat de caricatura.

The New Yorker este un saptaminal considerat de stinga, citit cu preponderenta de intelectuali, si utilizeaza adesea umorul si ironia.

Vezi reactia purtatorului de cuvint al lui Obama, via CNN:

























4381 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    la comanda republicanilor (Marţi, 15 iulie 2008, 9:44)

    cristi [anonim]

    oricum, pasiunile din titlu ma duc cu gandul la alte chestii
    • +6 (6 voturi)    
      la comanda prostilor... (Marţi, 15 iulie 2008, 10:53)

      bibicu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Staff-ul lui Obama e foarte jenat si incurcat, nu stiu cum sa reactioneze pt. ca "atacul" vine chiar din tabara lor:)))
      Comentatorii din presa americana ziceau azi "imaginati-va ca un ziar republican ar fi publicat asa ceva, ar fi fost rascoala de partizani ai lui Obama":))
      Ce e bine e ca acest desen va putea fi preluat si difuzat pe larg de blogurile republicane fara a putea fi acuzate de rasism si discriminare, pt. simplul fapt ca democratii l-au facut si pus in circulatie:)))
      Felicitari desenatorului "progresist" si redactiei The New Yorker :).
      • 0 (0 voturi)    
        avem probleme cu sinapsele... (Miercuri, 16 iulie 2008, 9:59)

        Ems [anonim] i-a raspuns lui bibicu

        bibicutzule, ce ai inteles din "The New Yorker este un saptaminal considerat de stinga, "?
        Stii din ce partid face parte Barack Obama? Pentru ca daca nu stii, ar trebui sa te abtii de la comentarii pe teme politice.

        "Redactorul-sef al The New Yorker, David Remnick, a declarat pentru CNN ca a vrut "sa desfiinteze stereotipurile legate de lipsa de patriotism a lui Obama"."
        Domnu' redactor sef a facut o declaratie cu doua "intelesuri": Prima ar fi ca patriotismul lui Obama se manifesta fata de islamism, dupa cum arata si desenul; iar al doilea inteles prin care incearca sa scape "cu fata curata" este ca desenul vrea sa ridiculizeze speculatiile cum ca Obama ar fi de partea teroristilor.

        La raspunsul asta "cu doua capete" s-a gandit inainte sa publice desenul, pentru ca a prevazut ca va starni reactii.

        Mi-e mila de Obama: initial discreditat de colega de partid Hillary Clinton, pe vremea cand se aflau in concurenta, iar acum supus la discreditari miselesti si agresive din partea unei publicatii de stanga insolite.

        Ma cam dezgusta spiritul concurential american
  • -5 (5 voturi)    
    din tantar armasar.. (Marţi, 15 iulie 2008, 10:48)

    Robie [anonim]

    .."caricatura a lui Barack Obama, deghizat in militant islamist..." Care ? Eu vad un musulman atat. Nevasta-sa aduce a militant. Calmati-va cu titluri din astea.
  • +1 (9 voturi)    
    Unde dai si unde crapa :)))) (Marţi, 15 iulie 2008, 10:49)

    NObama [anonim]

    The New Yorker e citit de intelectuali de stanga, e un saptamanal foarte apreciat de homosexualii democrati si "progresisti", de "fashion-victim", acolo gasesti sistematic critici dure contra republicanilor, contra crestinilor, contra lui Bush, etc.

    Ideea lor "smechera" a fost sa scoata in evidenta asa zise "prejudecati" despre familia Obama cu un fel de exagerare sub forma de caricatura.
    Numai ca foarte putini vor intelege sensul secundar, de gradul 2 si o majoritate de electori care vor vedea coperta isi vor pune intrebari mult mai simple:
    De ce Obama s-a convertit la crestinism doar tarziu, dupa 30 de ani, la Chicago?
    De ce Obama a ales ca indrumator spiritual un pastor rasist ca Wright?
    De ce Obama a continuat sa frecventeze timp de 18 ani o biserica unde se predica contra albilor si contra statului si guvernelor americane (democrati sau republicani, nu conta)?
    De ce sotia lui Obama a declarat apasat si de 2 ori in public ca doar acum, cand sotul sau candideaza, e "cu adevarat" mandra de tara ei?
    De ce Michelle Obama a participat la discursuri si predici de o rara violenta contra albilor, numiti de ea pejorativ "whitey" (echivalentul lui nigger pt. albi)?
    De ce inamicii declarati ai Americii (Hizbullah, Hamas, al Qaida, Castro, Chavez) au anuntat deschis sau au sugerat ca il prefera pe Obala la Casa Alba? (in nici un caz pt. ca ar spera ca America sa mearga mai bine:)))

    Treptat, o majoritate de americani vor regreta ca n-a fost desemnata Hillary si ca partidul democrat, ce avea toate sansele, a preferat sa investeasca un metis rasist, demagog si lipsit de experienta!
  • -1 (1 vot)    
    CNN my ass (Marţi, 15 iulie 2008, 15:16)

    bogdan [anonim]

    De cand CNN emite sub sigla Fox News?!!
  • +2 (2 voturi)    
    Allah Akbar! (Marţi, 15 iulie 2008, 15:54)

    Ahmad [anonim]

    Vazut poza cu fratile Obama si placut la Allah.
    Asa vor fii totii americani care devenim musulmanii.
    Obama samana cu Osama.

    Allah Abkar!
  • +1 (1 vot)    
    "Efecte" de campanie electorala (Miercuri, 16 iulie 2008, 20:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este si acesta un mod de a face propaganda electorala in favoarea lui Obama (de echipa lui), victimizindu-l. Mai aduce ceva voturi.
    Ingrosind "culorile" caricaturii, autorul plaseaza in deriziune unele acuzatii pe care le aduc republicanii lui Obama..
    Probabil ca aceste efecte au fosturmarite de consilierii de campanie ai lui Obama, iar el joaca bine rolul de victima, mimind revolta pe care i-o provoaca desenul.
    Se folosesc si pe la noi asemenea siretlicuri in campania electorala. Putem face schimb de consilieri cu americanii. Dam unul de-i nostri, pe doi de-ai lor.