Sarbatoare la Paris 

Pilotii romani zboara deasupra bulevardului Champs-Elysées de Ziua Nationala a Frantei  

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2008, 12:02 Actualitate | Internaţional

Sarbatoare la Paris. 36 de sefi de stat si de Guvern participa la traditionala parada militara organizata la Paris cu ocazia Zilei Nationale a Frantei. Alaturi de presedintele francez Nicolas Sarkozy, la tribuna oficiala se afla si secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, si 36 de sefi de stat si de Guvern din intreaga lume, printre care si Traian Basescu, potrivit Realitatea Tv.

Alaturi de aeronavele franceze, o aeronava MIG-21 Lancer apartinand Bazei Aeriene 86 de la Fetesti zboara, astazi, deasupra bulevardului Champs-Elysée in cadrul paradei de la Paris, informeaza un comunicat MApN remis HotNews.ro.

Aeronava MIG-21 Lancer va zbura in formatie cu patru avioane de lupta franceze de tip Mirage F1, de la Bazele Aeriane din Reims si Colmar in cadrul paradei anuale prilejuite de Ziua Nationala a Frantei deasupra bulevardului Champs-Elysée.

In premiera in acest an, alaturi de cele apoximativ 90 de avioane de lupta, scoala si elicoptere ale Fortelor Armate Franceze, dispozitivul de defilare aeriana va cuprinde si aeronave militare din alte sapte state europene: Belgia, Germania, Italia, Romania, Slovacia, Spania si Ungaria.

Initiativa Frantei de a realiza o defilare aeriana internationala constituie o marturie a calitatii cooperarii dintre statele europene, angajate alaturi de Franta in teatre de operatii externe, sub egida Organizatiei Natiunilor Unite, NATO sau Uniunii Europene.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2032 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    mig la paris? (Luni, 14 iulie 2008, 12:11)

    fredylor [anonim]

    ma nu trimiteti mig-urile la paris, ca poate nu ami vin acasa....lol...am emotii, pentru turnul eifel
  • 0 (2 voturi)    
    ziua frantei, trafic perturbat la bucuresti :) (Luni, 14 iulie 2008, 12:29)

    atreus [anonim]

    Eu nu pricep de ce daca e serbare la paris, sa se restrictioneze traficul in Bucuresti...In primul rand e ziua Frantei. Ce treaba avem noi? Ce, in paris se perturba traficul de 1 decembrie? La noi traficul are de suferit de ziua SUA, Franta, Gabon, Japonia, Noua Guinee, China si Vietnam... adica ... tot anu...
  • -1 (3 voturi)    
    SI CE? (Luni, 14 iulie 2008, 12:30)

    nero [anonim]

    Adica cum? De 1 Decembrie francezii trimit avioane la noi? Ce treaba avem noi cu ziua lui Honolulu (pardon franta?)
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Luni, 14 iulie 2008, 12:40)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Avem Mig-ul 21 Lancer, cu asta defilam. In mod sigur a fost ales un pilot bun si s-au facut verficarile tehnice necesare. Este pentru fortele aerine romane o misiune, la fel ca si misiunea de politie aeriana din tarile baltice efectuata tot cu avioane MIG 21 Lancer si sper sa fie indeplinita cum se cuvine. Bafta!
  • +2 (2 voturi)    
    ptr @nero (Luni, 14 iulie 2008, 12:46)

    cititor [anonim]

    Cand Romania o sa ajunga la recunoasterea internationala apropiata de a Frantei atunci o sa vedem si avioane franceze la defilarea de la 1 dec. Pana una alta noi nu trecem examenele la facultatea UE cu toate ca am intrat FARA EXAMEN!
    • 0 (2 voturi)    
      cooperare unilaterala? (Luni, 14 iulie 2008, 13:18)

      nero [anonim] i-a raspuns lui cititor

      si ce are a face "recunoasterea"? Nu e ziua mea, nu e ziua Romaniei deci de ce sa platesc avioane care sa zboare in franta? Pentru mine ziua asta este o zi ca oricare alta, fara o semnificatie aparte. De ce sa incurcam traficul pe strazi in bucuresti? Parca era vorba de "cooperare internationala" nu de "recunoastere internationala". In cazul asta, daca noi "cooperam" cu ei inseamna ca si ei "coopereaza" cu noi, deoarece din cate vad eu, "cooperare unilaterala" nu se poate. Asadar, astept sa vad pe 1 decembrie avioane franceze pe cerul bucurestiului. Daca nu, atunci nu au ce cauta nici ale noastre acolo. Nu stiu daca mai trebuie sa insist in pleonasme dar nu consider ca ziua frantei are vreo relevanta pentru mine sau pentru romania in general.
      • 0 (0 voturi)    
        ar trebui sa aiba (Luni, 14 iulie 2008, 15:08)

        c [anonim] i-a raspuns lui nero

        Ziua asta nationala a lor are mare relevanta pentru toata omenirea intrucat marcheaza prima declaratie a drepturilor omului si cetateanului. Adica fraza aia banala cu "Oamenii se nasc si traiesc liberi si egali in drepturi".
        • 0 (0 voturi)    
          du-te (Luni, 14 iulie 2008, 16:47)

          zica [anonim] i-a raspuns lui c

          du-te si spune-o asta la francezi...
        • -1 (1 vot)    
          Exact ZICA (Luni, 14 iulie 2008, 20:14)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui c

          Subscriu la ce-a zis Zica: Zile-o francezilor si daca e posibil sa fie si niste emigrantii din Africa prin franta...stii tu din aia pe care Franta i-a f@%ut in fund ani se zile
      • +1 (1 vot)    
        a devenit traditie (Luni, 14 iulie 2008, 17:00)

        fraternité [anonim] i-a raspuns lui nero

        incorporarea detasamentelor straine in parada nationala de 14 iulie. In aceasta zi a anului 1994 au defilat soldati germani ai Brigazii franco-germane din cadrul Eurocorps, cvasi pe urmele Wehrmachtului anului 1940. A fost un semnal miscator al impaciuirii celor doua inamice crancenen de odinioara.
        Cum Germania nu organizeaza parade militare, din motive usor de inteles, reciprocitatea nu e ceruta de nimeni. Ar fi cazul ca si criticii romani sa interpreteze gestul drept unul al solidaritatii europene si al pretuirii.
        • +1 (1 vot)    
          motive usor de inteles? (Luni, 14 iulie 2008, 18:50)

          nero [anonim] i-a raspuns lui fraternité

          de ce sa fie asa de usor de inteles motivele pentru care germania sa nu organizeze parade militare? Ce are germania de azi cu nazismul de acu' mai bine de o jumatate de secol? De ce sa-si tot puna cenusa in cap germanii pentru ce a facut un dezaxat acu 60 de ani? Stiti careva textul de la imnul frantei si de la cel al germaniei? Pe mine ma apuca greata cand ascult textul de la imnul frantei. Sau cum e cu sange, chestiile insangerate, etc. numai intr-un sange o tin, parca ar fi la un centru de transfuzii... Sa-mi arate mie cineva ceva agresiv sau xenofob in imnul germaniei, inclusiv in ultima strofa, aia scoasa acum!
          • -1 (1 vot)    
            motivele constau in restrangerea germaniei de azi (Luni, 14 iulie 2008, 20:12)

            fraternité [anonim] i-a raspuns lui nero

            cu privire la manifestari in forta, lesne de inteles este ca n-au chef sa puna in joc increderea pe care si-au redobandit-o cu pretul a multor stradanii si jertfe. (Suspiciuni mai persista berechet, vezi spectacolul gemenilor polonezi, nu demult). Cine e cu adevarat puternic, n-are nevoie de exhibitii de biceps. Imnurile nu conteaza aici, nici limbajul oficial (grande nation, gloire) - Germania corespunde in momentul de fata menirii sale europene de la Bismarck mostenite: un Atlas in centrul continentului, relaxata in sine (in sich ruhend), garant al echilibrului, mai degraba respectata decat temuta (sau si iubita).
            • +1 (1 vot)    
              chef la ambasada si salut popor (Luni, 14 iulie 2008, 20:57)

              nero [anonim] i-a raspuns lui fraternité

              Si ce? N-am stiut ca franta are in plan sa faca al 4-lea reich... Si totusi manifesta in forta... Sau romania isi propune la fiecare 1 decembrie sa cucereasca lumea? Sau Gabon, cand i-o fi fiind ziua? Astea sunt niste manifestari normale ale mandriei nationale. Toata stima pentru francezi ca se manifesta asa. Chestia e ca nu inteleg de ce sa ne incurcam noi mai mult decat trebuie: trafic restrictionat, avioane impinse din spate etc. Un "bon aniverser" si un chef la ambasada ar fi fost de ajuns. (Nu stiu sa scriu in franceza... pentru corectorii inraiti)
  • +1 (3 voturi)    
    Pilotii romani zboara (Luni, 14 iulie 2008, 13:34)

    A Garici [anonim]

    Pai daca e un singur MIG 21 ceilalti ploti (din titlu) ce fac, zboara pe rind? Sa nu-mi ziceti ca e o varianta MIG 21, oltenesc, cu toate locurile in fata!
    • 0 (0 voturi)    
      probabil ca este un avion dubla-comanda (Luni, 14 iulie 2008, 14:25)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui A Garici

      serios ca sunteti rautaciosi cu totii....
      • +1 (1 vot)    
        NU sunt rautacios (Luni, 14 iulie 2008, 18:39)

        A Garici [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        Dar puteau sa zica "Un LanceR(MIG 21- modernizat) va zbura de Ziua Frantei la Paris" ...nu "Pilotii romani zboara deasupra bulevardului Champs-Elysées de Ziua Nationala a Frantei"...de parca ar fost o aplicatie comuna franco-romana.
        • 0 (0 voturi)    
          Si daca (Luni, 14 iulie 2008, 21:06)

          nero [anonim] i-a raspuns lui A Garici

          Si daca la magar ii zici avion zboara...
    • +1 (1 vot)    
      celalalt mig? (Luni, 14 iulie 2008, 14:31)

      nero [anonim] i-a raspuns lui A Garici

      merg pe jos... ce crezi?! Eu proun sa trimitem si CELALALT mig 21...
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Luni, 14 iulie 2008, 18:50)

      wow [anonim] i-a raspuns lui A Garici

      wow, chiar zboara?!
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 14 iulie 2008, 13:40)

    BobbyRo [anonim]

    "cooperare unilaterala" = cam viol :))) Lasa'i ma sa se bucure si ei de ziua lor... nici cand vor sa fie si ei patrioti nu ii lasi? Fac pariu ca toata miscarea asta cu avionasul trimis pe la parada X sau Y si inchiderea sau impunerea unor restrictii pe marile artere nu prejudiciaza societatea civica prea mult... Gandeste'te ca se schimba vreo sina de tramvai sau i'a murit vreunui incepator motorul in intersectie si d'aia e blocaj... Deja incepem sa ne obisnuim cu traficul... Viata'i scurta, de ce sa iti faci 1098398 de nervi in fiecare zi!? Pastrati'va pt ocazile cu adevarat speciale!
  • 0 (2 voturi)    
    Liberte, Egalite, Fraternite ! (Luni, 14 iulie 2008, 13:54)

    Jean Valjean [anonim]

    Mi-ar placea sa fiu acum la Paris sa il vad executand niste acrobatii cu MIG-ul pe Dorel Luca [cel mai bun pilot roman - referitor la acrobatia cu acest aparat ] :)

    o trecere pe sub Arcul de Triumf, sase loopinguri si o trecere in limita de viteza in dreptul tribunei oficiale si apoi un Immelman in dreptul turnului Eiffel :)

    Ar fi spectaculos !

    Omagiu asilor romani din veacul ce trecu ......
  • -1 (1 vot)    
    Sper ca (Luni, 14 iulie 2008, 13:59)

    v [anonim]

    s-a facut verificarea tehnica la sistemul de catapultare al pilotului, la MIG-urile astea te bazezi pe el in primul rind ...