Legea interceptarii telecomunicatiilor - aprobata de Senatul American

Liber la ascultatul telefoanelor americanilor

de Anca Rascutoi     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2008, 18:11 Actualitate | Internaţional

Dupa doi ani de dispute cu referire la incalcarea drepturilor si a libertatilor, Senatul american a aprobat controversata lege privind interceptarea comunicatiilor in cadrul luptei antiteroriste. Presedintele Bush vrea sa o promulge cat mai “rapid”. Candidatul democratilor, Barack Obama, a votat si el pentru aprobarea legii.

Legea protejeaza companiile de telecomunicatii care au participat la programul Casei Albe de ascultare a convorbirilor telefonice neautorizate si permite Guvernului american sa isi continue actiunile de supraveghere telefonica, transmite Reuters.

“Textul le va permite profesionistilor din domeniul securitatii nationale sa supravegheze, rapid şi eficient, planurile teroristilor care se afla in afara Statelor Unite, respectand totodata si libertatile americanilor", a declarat presedintele Bush, la intoarcerea din Japonia unde a avut loc summitul G8. 

“Legea este esentiala pentru securitatea Americii si ar fi trebuit adoptata cu mult timp in urma” a mai adaugat George W. Bush.

Administratia Casei Albe a fost aprig criticata dupa ce programul sau de ascultare si monitorizare a devenit cunoscut opiniei publice, insa aceasta anuntase ca va merge pana la a face uz de veto-ul prezidential in cazul in care Congresul nu ar fi acordat imunitate companiilor care au participat la program din ordin prezidential.

Toate pretentiile Casei Albe au fost respectate de Congres. "De aceea, voi promulga rapid această lege", a spus presedintele.

Potrivit noii legi, autoritatiile au nevoie de o saptamina pentru a obtine mandat de la judecator, spre deosebire de 72 de ore anterior. Practic, de acum inainte convorbirile americanilor cu strainatatea pot fi interceptate timp de un an.

Candidatul democrat la presedintie, Barack Obama, a votat si el in favoarea acestor masuri, desi gestul sau i-a atras unele critici din partea sustinatorilor sai.

Barack Obama a explicat pe website-ul sau ca  “Traind intr-o lume periculoasa, Guvernul trebuie sa dispuna de autoritatea necesara pentru a strange toate informatiile de care noi avem nevoie pentru a asigura protectia poporului american”.

Senatul american a aprobat textul legii cu 69 de voturi pentru si 28 impotriva.























1431 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    bravoooo! (Joi, 10 iulie 2008, 18:26)

    guardia [anonim]

    hahahahahha! ma sparg de ras si e f bine ca se intampla asta, caci tot raul spre bine. acum sa ii aud pe vesnicii laudatori de serviciu ai democratiei americane de pe siteuri ce mai zic; acum, la modul serios, tot raul spre bine, caci poate cu ocazia asta se mai desteapta si americanii de rand, caci prea sunt spalati pe creier sisitematic de mass-media, si isi dau seama de directia clara de stat politienesc pe care a luat-o tara lor in mod ireversibil,; oricum asta ne paste pe toti; noua ordine mondiala se instaureaza rapid; aaa.. si aprpos, uite-l si pe barack obama, "we are change", cine e de fapt si pt cine face jocuriel; aceeasi marie cu alta palarie.
    • -1 (1 vot)    
      capra vecinuui! (Joi, 10 iulie 2008, 20:10)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui guardia

      daca crapa si ea, nu-i bai ca dintr-a noastra nu a mai ramas nici ciolanele, asa-i? astia or sa se destepte, ca la ei interesele divergente, nu mintea prostimii fac legea, dar noi tot tampiti pagubosi ramanem! acu' astept sa vad, dupa stranutul american, laringita autohtoba! sau poate edemul pulmonar! daca la americani e necesar un mandat emis de un judecator, oare putorile de securisti (pardon, sristi, dar tot un drac!) de pe plaiuri dambofitene se vor mai incurca, oare, cu astfel de mofturi legale? tare-mi e ca nu! n-am mare lucru de ascuns de ochii si urechile lor, ca ce fac dimineata, fac singur, la buda, si mai trag si apa, iar daca au de gand sa-mi examineze alinentatia dun ziua precedenta, n-au decat sa caute prin canale, dar sa-i vad pe bobodii necopti cum reactiopneaza la proba cuptorului!
    • -1 (1 vot)    
      Islamul salafist incompatabil cu Franta ! (Vineri, 11 iulie 2008, 17:20)

      Francez de carton [anonim] i-a raspuns lui guardia

      Imensa victorie juridica, pasnica, legala, a democratilor contra valului barbar arabo-islamic!

      Pe 27 iunie, Consiliul de Sta al republicii franceze a respins definitiv apelul facut de o marocanca imigrata in Franta in 2000 si mama a 3 copii nascuti pe teritoriul francez.
      Marocanca, o extremista salafista (curent reactionar islamic, sustinator ideologic al terorismului) imbracata cu burqa (giulgiul de moarta purtat de iranience, afgane, saudience, etc.) vroia cetatenie franceza, insa un tribunal administrativ i-a respins cererea in 2005 pe motiv ca "defect de asimilare la valorile republicii":))))

      Nesimtita a facut apel, ca Europa e ultratoleranta cu barbarii si au aici mai multe drepturi ca in tarile lor de mizerie si tot nu sunt multumiti!

      Procesul a durat pana acum insa instanta suprema franceza in drept administrativ a decis: comportamentul religios extremist e incompatibil cu asimilarea la natiunea franceza :))))

      Araboaica nu va primi pasaport francez pt. ca dispretuieste pe fata valorile culturii europene!

      E un precedent juridic la fel de important in Europa ca si decizia de la Haga de pe 4 aprilie, cand justitia olandez a adecis ca afirmatia "Islamul e o forma de fascism si Mahomed e un barbar" nu are nimic de discriminatoriu sau "rasist", e doar o opinie in cadrul libertatii de expresie, ca si caricaturile daneze contra lui mahomed!

      Europa e mai lenta, se apara in justitie, insa opinia se modifica sigur, e un trend solid, de fond, de respingere a islamului si opiniilor pro-teroriste!
      • 0 (0 voturi)    
        francezule (Vineri, 11 iulie 2008, 19:15)

        jonelu [anonim] i-a raspuns lui Francez de carton

        in privinta liberei exprimari n-ai dreptate , stiai ca este interzis prin lege sa negi holocaustul?unde-i libertatea de exprimare aicea?dar ai grija sa nu zici ceva de evrei ,sionism ca sar de-alde iosif samd cu antisemitism etc.si care sunt in continuare de acord cu uciderea copiilor palestinieni....
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Duminică, 13 iulie 2008, 0:45)

          MelGibson [anonim] i-a raspuns lui jonelu

          nuti ai face griji de evrei pt ca majoritatea sunt bogati rau de tot , banci elvetiene , hollywod, in curand mai apare unu ca Hitler sane scape de ei:))))
  • +4 (8 voturi)    
    libertate (Joi, 10 iulie 2008, 18:37)

    minu [anonim]

    Drepturile fundamentale ale americanilor se restrang treptat.Oare ce va mai urma?Presedintele si Senatul vor sa controleze tot.
    • +2 (6 voturi)    
      pai cel mai important e....... (Joi, 10 iulie 2008, 19:09)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui minu

      .........sa creezi oamenilor iluzia ca sunt liberi sa faca orice. asta face orice guvern care se respecta din lume. dar cel mai bine merge la americani pentru ca ei au ani grei in spate de testat astfel de politici (aproape 100 de ani), nici n-au avut probleme cu razboaiele ei......... america traieste un vis, pai ia sa simta ei cum e sa fie un razboi concret pe teritoriul tzarii lor; au cazut 2 turnuri si alea dinamitate intern si se kaka pe ei in continuare de vreo 7 ani de zile.

      pace
  • -1 (7 voturi)    
    nu vad care e problema... (Joi, 10 iulie 2008, 18:55)

    ala [anonim]

    Daca esti un american de rand nu vad care e problema ca cineva iti asculta telefeonul. Pt ca nu iti vor apare a doua zi convorbirile in NY Times. 99% din convorbiri nu reprezinta interes pt cei ce le asculta.
    Si totusi se gasesc destui care-i trag cu intimitatea si cu drepturile omului ca vezi-doamne sunt incalcate si nu mai pot trai cu gandul ca cineva le poate asculta convorbirile.
    Dar cand cativa retarzi arunca ceva in aer toti cei loviti ar fi vrut ca retarzilor sa le fi fost ascultate convorbirile si sa fi fost opriti.
    Ideea e ca intr-adevar guvernul american ii cam umfla pe teroristi sa para mari si rai dar adevarul ca sunt destul retarzi care ar vrea sa arunce cate ceva in aer sau sa produca niste carnagii. Pt ca astfel de insi sa nu produca rau si sa nu se arunce in aer langa tine in supermarket trebuie luate ceva masuri mai stricte de securitate.
    Si daca cetatenii sunt de buna credinta nu vad de ce i-ar deranja ascultarea telefoanelor.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai uite care-i problema (Joi, 10 iulie 2008, 22:35)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui ala

      Sa pp urmatorul scenariu: ca nu-ti place cum conduce guvernul si iesi in strada te agiti, iesi in fata. Ce face guvernul in cazul asta? Pai iti ia inregistrarile telefonice, iti ia si numele si pe urma te face terci fie la un ziarist tonomat fie prin alte metode. La urma urmei fiecare om are gunoiul lui, care, in nici un caz, nu tb sa ajunga la marele public. Chiar daca tu esti bine intentionat, ajungi sa fii ingenunchiat prin metode perfide.

      Observ ca incet, incet guvernele, sub pretextul securitatii individului or a ingrijirii medicale, concep sisteme care sa monitorizeze cat mai strans individul.

      Nu stiu daca ati observat, dar cu toti vom muri la un moment dat. Si decat sa traiesc un pic mai mult dar sa fiu un zombi pt altii, mai bine sa traiesc mai putin dar "nemonitorizat" de nimeni.
  • 0 (2 voturi)    
    Eram sigur... (Joi, 10 iulie 2008, 19:32)

    marius [anonim]

    ca suntem inaintea tuturor cu democratia ! Urmatoarea "mutare" pe care o vor face americanii va fi creearea institutiilor statului dupa modelul romanesc...: astfel, o mare parte dintre ei, se vor imbogati pe spinarea statului, care va prospera. Obama va fi prezent in Romania la fiecare initiativa legislativa romaneasca, pentru a nu scapa nimic.
  • -1 (3 voturi)    
    pe bune? (Joi, 10 iulie 2008, 20:12)

    eeeuuuu [utilizator]

    nu vrei sa-i duca si tucalul lui vanghelie? ca-s "blonzi" amandoi!
  • 0 (2 voturi)    
    telefoane ascultate (Joi, 10 iulie 2008, 22:11)

    Obivankenobi [anonim]

    Tin sa va anunt ca noi suntem cu mult inaintea americanilor. La noi se asculta telefoane in draci.... fara ca sa se mai sesizeze nimeni. Nici parlament, nici societatea civila , nici populatia. Asculta astia, aproape tot... cu sau fara mandat. Mai degraba fara. Un exemplu: Cum naiba au aia inregistrari pe 10 cd ale convorbirilor telefonice in spaga cu bac-ul de la Sighet? Pai aia au inceput sa stranga bani si sa ii dea cu mult inainte de a se constitui in infractiune.... In baza la ce au ascultat telefoanele? Si daca stiau ca se va produce o infractiune de ce nu au orprit producerea ei? Nu asta e rolul "organelor" intai de prevenire si apoi de combatere! Traiasca Democratia si dreptul la intimitate!
  • 0 (2 voturi)    
    democratie si prostie (Joi, 10 iulie 2008, 22:59)

    Inginer [anonim]

    In conditiile in care in lume se petrec atitea abuzuri si incalcari ale drepturilor omului, mi se pare cel putin grav, sa mai si legiferezi intrarea cu cizmele in viata personala.
    Este o manipulare ordinara, lupta asta impotriva terorismului.
    Dumnezeu sa-i ierte pe cei care si-au pierdut viata in atentatele asa-zis teroriste, dar vedem cu totii ce sume exorbitante se cheltuiesc in numele "luptei pentru pace" - un non-sens evident (pentru cei dotati cu o minima inteligenta). Grav este ca sub acest pretext se da liber la ascultat telefoane, la supravegheat pina si toaletele cu camere video, la arestari doar pe baza simplei banuieli ca ai putea fi terorist, s.a.
    Realitatea este ca in atentate mor citeva mii de oameni pe an, si se cheltuiesc zeci de miliarde de $ pentru contracararea "teroristilor" .
    In acelasi timp, 3 milioane de oameni mor anual din cauza fumatului, 700 mii mor din cauza poluarii. Mult mai mare este probabilitatea sa mori in accident de masina decit din cauza unui atentat terorist.
    De ce nu se folosesc banii alocati luptei impotriva terorismului, pentru eradicarea traficului si consumului de droguri, de exemplu? Ca este un fenomen mult mai dezastruos decit terorismul, si ar salva mai multe vieti...
  • 0 (0 voturi)    
    Terorism (Vineri, 11 iulie 2008, 0:38)

    Anton [anonim]

    Incerc din greu sa nu cred toate ideile din categoria "teoria conspiratiei" aparute dupa 9/11. Totusi, mi se pare destul de clar ca la mijloc nu este doar aceasta "lupta impotriva terorismului".

    Primul lucru care ma surprinde este faptul ca bin Laden nu este acuzat pentru atacurile din 9 sept, desi toata lumea si-l imagineaza pe el ca "tatal tuturor teroristilor".
    Va recomand:
    http://www.fbi.gov/wanted/terrorists/terbinladen.htm
    Este siteul FBI - most wanted criminals. Bin Laden e acuzat pentru atacuri in Tanzania si Kenia si "suspectat" pentru alte atacuri teroriste prin toata lumea. De ce? Lack of evidence...

    Va recomand, dintre toate filmele cu "teoria conspiratiei", unul care mi se pare cel mai documentat si cel care face minimul de acuzatii nefondate:
    http://video.google.com/videoplay?docid=5150242906549083424&q=9%2F11+drugs+cia+ruppert&ei=6H52SOXXLomq2ALPpMTeBw

    Este o conferinta sustinuta de un fost agent NYPD, care stie cum se face o investigatie pentru a fi trimisa in justitie...
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte simplu de acum (Vineri, 11 iulie 2008, 10:37)

    nam [anonim]

    Se pleaca de la presupunerea ca poporul american, nu doar teroristii, trebuie urmarit. Cine ii oprea sa ii asculte pe presupusii teroristi si pana acum nu stiu, cu un mandat dat de un organism puteau asculta pe oricine, dar problema era ca ramaneau urme prin insemnari in institutii cu cei care erau ascultati, si nu puteai sa-ti vari nasul chiar oriunde. Acum e mult mai simplu, nu mai trebuie sa dea socoteala pe cine asculta. Si mai rau e ca lupta antitero se ve extinde pretutindeni de acum in acelasi fel.
  • -1 (1 vot)    
    Comparatii Bush-Congres ! (Vineri, 11 iulie 2008, 17:11)

    Cifrus [anonim]

    Imaginea lui Bush in Europa si restul lumii e clar mai proasta decat in USA si e normal, acolo e la el acasa. Insa ceea ce e surprinzator e constatarea ca democratii sunt vazuti mult mai bine in exterior decat in USA :))
    Institutul Rasmussen publica de ani de zile, saptamanal, un sondaj national ce arata schimbarile in perceptia electorilor despre Casa Alba si Congres.
    Ultimele cifre arata ca 31% din americani considera ca Bush lucreaza "bine" pt. tara sa in timp ce despre Congresul cu majoritate democrata doar ..9% din americani considera ca lucreaza bine pt. tara :))))

    Iata de ce, desi au majoritate in camere, democratii s-au aliniat pe pozitia lui Bush, inclusiv "marele schimbator de politica", Barack Hussein Obama, din teama ca electorii sa nu-i considere vinovati de vreo slabiciune in sistemul de securitate al natiunii.

    Pt. ca adevarul simplu e ca dupa ce Bush a pus piciorul in prag in 2001 arabimea islamica, tampita si cainoasa, n-a reusit sa explodeze nici macar un cos de gunoi pe teritoriul USA:)) Si cat de mult si-ar fi dorit asta :)).
    Pt. ca Bush le-a fixat un alt teren "de joaca", chiar in inima islamului. Daca tot sunt psihopati si le plac sinuciderile in grup macar sa omoare irakieni si afgani de-ai lor, asa cum fac acum jihadistii si talibanii !
    In timp ce proasta de UE a incasat-o si la Madrid si la Londra si se chinuie zi si noapte sa supravegheze milioane de musulmani pe care i-a primit iresponsabil pe teritoriul sau!
    Europenii au criticat si alte masuri americane, insa pariez ca ii vor imita curand, e normal sa monitorizezi pe Internet pe toti cei care sustin pareri pro-islamice si pro-teroriste, sunt complici "de facto" la crime contra civililor comise in numele jihadului sau religiei islamice !
    Fie umanitatea scapa de islam si adeptii sai, fie viitorul va fi un razboi permanent !