Iranul testeaza din nou rachete balistice in Golf. Israelul se declara pregatit sa actioneze

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2008, 11:37 Actualitate | Internaţional

Iranul testeaza rachete in Golf
Foto: Rompres
Armata iraniana a testat astazi, pentru a doua zi consecutiv, rachete balistice, potrivit site-ului televiziunii de stat din Iran, citat de AFP. Israelul este pregatit sa actioneze impotriva Iranului daca se va simti amenintat, a fost replica ministrului israelian al Apararii, Ehud Barak.

Barak a subliniat ca Israelul "este cel mai puternic stat din regiune si a dovedit in trecut ca nu ezita sa actioneze atunci cand interesele sale vitale de securitate sunt in joc". El a adaugat ca reactiile inamicilor Israelului - precum Hezbollah - vor fi luate in considerare.

Ministrul s-a pronuntat insa in favoarea continuarii presiunilor diplomatice si a intensificarii sanctiunilor internationale: "In prezent, ne concentram asupra sanctiunilor internationale si a unei viguroase activitati diplomatice".

SUA isi vor apara aliatii si interesele din regiune

Condoleezza Rice a avertizat Iranul ca Statele Unite si-au intarit prezenta in regiune si vor asigura securitatea Israelului si a aliatilor din zona.

Seful Pentagonului, Robert Gates, a apreciat insa ca nu a crescut riscul unui potential conflict americano-iranian dupa noul test efectuat de Teheran.

Si Casa Alba a minimalizat riscul unui atac american asupra Iranului. Intrebat asupra aparentei contradictii dintre declaratiile facute de Condoleezza Rice si cele ale lui Robert Gates, un purtator de cuvant al Casei Albe a afirmat: "Cred ca dl. Gates a fost foarte clar".

In cursul zilei de miercuri, Iranul a testat noua rachete cu raza medie si lunga de actiune, inclusiv o noua versiune a rachetei Shahab-3, care poate lovi tinte aflate la 2.000 de kilometri departare. Media de stat iraniana a afirmat ca rachetele au capacitatea de a lovi Israelul sau bazele americane din Golf.

Teheranul a sustinut ca testul a avut loc ca reactie la preocuparile legate de un posibil atac al Statelor Unite sau al Israelului.
























1772 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    cind... (Joi, 10 iulie 2008, 11:55)

    nu conteaza [anonim]

    ...israelul, putere nucleara nedeclarata, prin urmare ne semnatar al tratatului de neproliferare va recunoaste ca detine ogive atomice atunci va putea emite pretentii la adresa iranului...pina atunci insa ar trebui ca, impreuna cu sclavul sau, sua, sa o lase mai moale.

    in alta ordine de idei iranul din cite imi aduc aminte este o tara suverana iar pentru apararea sa are dreptul sa testeze orice, oricind si oriunde pe teritoriul propriu. de cind ar trebui sa ceara voie pentru asa ceva ?

    nu tin cu nimeni, dar parca tare ii maninca pe israelieni si americani tare de tot...oare au terminat banii luati de la germania pentru holocaust ? vor sa inceapa un altul ? iar tarile arabe sa plateasca ?
    • -2 (4 voturi)    
      ............ (Joi, 10 iulie 2008, 12:22)

      Masacru [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      =))
      de data asta n-o sa mai aiba cine sa ceara.
      • +1 (5 voturi)    
        Te bucuri, te bucuri, nu? (Joi, 10 iulie 2008, 13:06)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui Masacru

        Ti-ar place daca altcineva s-ar exprima ca tine referindu-se la tine si la ai tai?
        Te-ai dat in petec!
    • 0 (0 voturi)    
      Iranul si-o cauta cu lumanarea (Vineri, 11 iulie 2008, 22:08)

      Sceptic [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Cel mai tare ii mananca pe iranieni, in povestea asta. Americanii ca si iranienii, isi apara interesele. Chestia e ca mult mai multa incredere am intr-un stat democratic (ca SUA si Israel), decat intr-o ndictatura islamica, asa cum e Iranul.

      [Oare de ce nu ma mira antiamericanismul si antisemitismul romanilor...?]
  • 0 (8 voturi)    
    Astia sunt nebuni (Joi, 10 iulie 2008, 12:12)

    Alex [anonim]

    Asa a facut si Saddam...
    Cred ei ca impresioneaza sau ca au vreo putere sa raspunda armat impotriva a doua tari, una cea mai bogata din lume si alta cu cei mai multi oameni de afaceri si ingineri.
  • +1 (5 voturi)    
    Agramati (Joi, 10 iulie 2008, 12:28)

    Uleg [anonim]

    Testele vine intr-o perioada de intensificare a tensiunilor dintre Iran si Israel. Disputa este generata de programul nuclear al Iranului si de posibilitatea ca acest stat sa dezvolte arme nucleare. Iranul, al patrulea exportator de petrol la nivel mondial, sustine ca programul nuclear pe care il dezvolta nu urmareste scopuri militare.
    ... cu siguranta R.M. e membru si al partidului Romania Mare plina de diletanti
  • +3 (11 voturi)    
    SS-Pasdaran (Joi, 10 iulie 2008, 12:34)

    Piticul atomic [anonim]

    Gardienii Revolutiei Islamice sunt o armata paralela, o structura militar-religioasa in slujba exclusiva a clerului shiit, comandantul suprem fiind ayatolahul Khamenei, "Ghidul" suprem al Revolutiei Islamice.
    Scopul Pasdaran, trupe a caror organizare e inspirata de formatiunile SS (pe Internet puteti vedea plutoane de Hizbullah libanez si ofiteri Pasdaran executand salutul nazist in valea Bekaa, acolo unde in anii '80 pasdaranii au creat primele unitati de militzie Hizbullah), e apararea valorilor islamice contra oricui, inclusiv guvernul "laic" de la Teheran. Actualul presedinte iranian, Ahamdinejad e un fost membru al Pasdaran, un criminal fanatic caruia nu-i pasa de consecintele unui razboi asupra poporului iranian.
    Pasdaranii se considera o elita militar-religioasa si e prea putin important pt. ei daca in urma unui razboi nuclear raman 2 sau 20 de milioane iranieni, important e ca "inamicul sa fie distrus" si "venirea lui Mehdi sa fie mai aproape" !

    Ca si vechea "Garda Republicana" saddamita exterminata de americani, Pasdaran sunt inarmati in prioritate de la bugetul statului. Imamii shiiti nu au incredere in generalii si militarii de profesie si rachetele sunt in proprietatea exclusiva a pasdaran, ei sunt singurii care accepta sinuciderea prin declansarea unui atac contra Israel, de ex., ofiterii de meserie fiind considerati prea "intelectuali" si cu prea multa admiratie fata de stiinta militara si tehnologia occidentala!

    In total, membrii Pasdaran sunt circa 240.000 si eliminarea lor se poate face in decursul a 48 de ore intr-o lovitura masiva sau in 2-3 saptamani in operatiuni punctuale.

    Israel, stat democratic si responsabil, desi dispune de un arsenal nuclear la fel de mare ca al UK, Franta sau China (peste 200 ogive) nu a folosit niciodata o astfel de amenintare, nici macar in 1967 sau 1974, momente in care a fost invadat si atacat pe toate frontierele.
    Nu e cazul psihopatilor din Pasdaran, capabili de genocid (si antrenati pentru) .
    • -1 (1 vot)    
      Agentia Fars devine agentia ..Farsa (Joi, 10 iulie 2008, 17:33)

      Piticul atomic [anonim] i-a raspuns lui Piticul atomic

      Rasete si ironii in presa internationala online de azi, fotografi si tehnicieni ai marilor agentii AFP, Reuters si AP au analizat fotografiile agentiilor iraniene si au descoperit trucaje grosolane:)). Stirea e in prima pagina:)
      Astfel, iranienii au adaugat rachete in plus cu Photoshop pt. a lasa impresia unei lansari spectaculoase de 4 rachete simultan:)) Numai ca pur si simplu au facut un copy-past cu imaginea uneia din rachetele cu adevarat trase si se vede chiar la prima vedere:)) "E un trucaj grosier, treaba facuta la repezeala" a declarat un tehnician al AFP.

      Agentiile internationale analizeaza sistematic fotografiile trimise de corespondentii musulmani din Orient dupa scandalurile din 2006 cu fotograful libanez al Reuters care multiplicase explozii si distrugeri in Beirut pt. a lasa impresia ca aviatia israeliana a devastat tot orasul pe zeci de km2:)) In fapt erau de fapt doar 2 explozii la imobile dintr-un singur cartier din sudul Beirutului, cartier al Hizbullah.
      Ulterior, in 2007, s-a descoperit o alta falsificare, a unui fotograf irakian shiit care multiplicase tot cu Photoshop nr. manifestantilor din Sadr City ca sa para ca sunt adunati acolo mii de oameni, in realitate erau doar cateva zeci de militzieni din Armata lui Mehdi:))
      Trucajul iranian a fost postat online de Sepah News, agentia oficiala a trupelor islamice Pasdaran.
      • +1 (1 vot)    
        ......... (Joi, 10 iulie 2008, 20:09)

        Masacru [anonim] i-a raspuns lui Piticul atomic

        In cazul nuclearelor e suficienta una in Boston.

        Mai raman 2: 1 in New York si 1 in Israel ar merge. :D

        Apropos, Iosife, ti-am raspuns dar nu mi-a aparut commentul.
        Scriam acolo ca, spre deosebire de ai mei, astia merita, fiindca ei sunt adevaratii teroristi. adu-ti aminte de Serbia, de Irak, de "WTC". sa mentionez si amerindienii?
  • -1 (3 voturi)    
    logica (Joi, 10 iulie 2008, 13:08)

    Enoeth [utilizator]

    Cum poti testa raza de actiune a unor astfel de rachete,fara ca ele sa depaseasca granitele aeriene
    sau maritime ale tarii ? Asa ca afirmatia ca pot face
    ce doresc pe teritoriul tarii lor este fara logica.
    • +3 (3 voturi)    
      e simplu (Joi, 10 iulie 2008, 13:54)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Enoeth

      oceanul este teritoriu neutru dupa o anumita distanta de tarm. Asa ca trimit rachetele in ocean fara sa deranjeze dpdv politic pe nimeni
    • +1 (1 vot)    
      ilogic este ca nu citesti inainte de a face afirma (Joi, 10 iulie 2008, 14:12)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Enoeth

      "Garda Revolutionara din Iran a testat mai multe rachete in Golful Persic", anunta si canalul Press TV, fara a oferi alte detalii.

      In cursul zilei de miercuri, Iranul a testat noua rachete cu raza medie si lunga de actiune, inclusiv o noua versiune a rachetei Shahab-3, care poate lovi tinte aflate la 2.000 de kilometri departare.

      1. Rachetele au fost testate in Golful Persic. Coastline: 2 440 km http://en.wikipedia.org/wiki/Geography_of_Iran
      Poate le-au testat in apele nationale !
      Si au mai si ramas ceva kilometri in plus.
      2. Daca testeaza rachete nu inseamna ca le regleaza la distanta maxima. Poate ca le testeaza din punct de vedere al fiabilitatii.
  • -1 (3 voturi)    
    e treaba nasoala (Joi, 10 iulie 2008, 13:58)

    seby [anonim]

    se prefigureaza inca un razboi, sa speram ca statul roman nu va sprijini America sau Israelul
    • -1 (1 vot)    
      Depinde cine da imprumuturi cumva FMI? (Joi, 10 iulie 2008, 15:02)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui seby

      sau banca mondiala? cine controleaza aceste organisme?
  • 0 (2 voturi)    
    Semne (Joi, 10 iulie 2008, 20:59)

    mircea [anonim]

    ca Ziua Judecatii se apropie.

    Cutremure, ZVONURI DE RAZBOI. Asteptam cu interes acordul de pace pe 7 ani pe care il va semna Israel cu arabii si meniul pare complet.

    Urmeaza sa privim ridicandu-se un lider care sa rezolve instant toate problemele de azi ale omenirii si sa ne ceara sa ne inchinam lui (vai de cei ce o vor face).