Gafa de proportii a Administratiei Bush: SUA ii cer scuze lui Berlusconi pentru o "biografie insultatoare"

de George Florea     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 12:45 Actualitate | Internaţional

Administratia Bush i-a prezentat oficial scuze lui Silvio Berlusconi dupa ce ziaristilor acreditati la summit-ul G8 le-a fost inminata din partea Casei Albe o biografie in care premierul italian era descris drept "unul dintre cei mai controversati lideri din istoria unei tari cunoscute pentru coruptie".

Biografia care, potrivit Bloomberg, a fost copiata de functionarii Casei Albe de pe site-ul Encyclopedia of World Biography, continua in acelasi ton: "Omul de afaceri Berlusconi a fost considerat de multi un diletant in politica, care a ajuns in functia de premier datorita influentei sale in mass-media".

La scurt timp dupa protestele delegatiei italiene la G8, un purtator de cuvint al Administratiei Bush si-a cerut scuze in numele presedintelui SUA pentru "biografia insultatoare" si a declarat ca aceasta nu reprezinta puntul de vedere al presedintelui SUA.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

7045 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    "Scrisoarea pierduta" (Marţi, 8 iulie 2008, 13:03)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Cine crede ca a fost o intamplare? Eu unul nu, exista diferite metode de a-ti face publice opiniile, printre care si cea a "scrisorii pierdute", nu?

    Scuze? Da, ma rog, se poate, dar acum stie toata lumea care-i parerea US Government despre Berlusconi, iar acesta va trebui sa se astepte acum la reactii tot mai dure si din alte directii.
    • +6 (6 voturi)    
      Lideru "care este".. (Marţi, 8 iulie 2008, 16:20)

      Agamitza Dandanache [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Excelenta fotografia cu cei 2, Berlusconi ar putea juca intr-un remake la "Nasul":)) are o expresie tipica de sef de clan mafiot :)). Iar Bush pare sa vorbeasca la un copac, la un felinar sau alt obiect pasiv :))
      Adevarul e ca cei 2 sunt prieteni buni si biografia ajunsa la presa ca din "intamplare" e probabil o lovitura data sub centura de vreun functionar american de la Casa Alba, cu fobie de macaronari..
  • +10 (14 voturi)    
    hahaha (Marţi, 8 iulie 2008, 13:05)

    cezar [anonim]

    de parca nu asta ar fi adevarul despre berlusoni si italia.
    • +7 (11 voturi)    
      da :) (Marţi, 8 iulie 2008, 13:35)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui cezar

      gafa este constituita de faptul ca Bush si-a cerut scuze, desi n-ar fi trebuit :)
  • +8 (10 voturi)    
    adevarul supara! (Marţi, 8 iulie 2008, 13:05)

    maria [anonim]

    Pai a zis si Bush o data in viata sa adevarul despre ceva si se supara cei vizati??
    A zis purul adevar! L-a descris exact pe Berlusconi si Italia, de ce sa ne facem ca nu e asa.
  • +8 (10 voturi)    
    BRAVO Bush! (Marţi, 8 iulie 2008, 13:07)

    gwe [anonim]

    biografia e corecta iar descrierea italiei perfecta
  • +8 (10 voturi)    
    Insulta? Sau... (Marţi, 8 iulie 2008, 13:16)

    bogdan [anonim]

    Chiar daca e gafa, este perfect adevarat. :)
  • +2 (8 voturi)    
    Si totusi e adevarat (Marţi, 8 iulie 2008, 13:19)

    Prostanacu' [anonim]

    Si totusi ce scrie in acea biografie e 100% corect. Daca nu isi asuma nimeni adevarul chiar si contra cutumelor diplomatice, o sa se ajunga sa se ceara scuze si lui bombonel. si lui iliescu si lui patriciu ca a furat numai 3 miliarde in loc de mai mult.
  • +2 (4 voturi)    
    aşa-i în diplomaţie (Marţi, 8 iulie 2008, 14:32)

    christ [anonim]

    biografia e 100% adevărată, dar ca diplomat, nu poţi să spui aşa ceva. asta e treaba poliţiei, a judecătorilor etc.
  • +1 (7 voturi)    
    MAAARE BRANZA !!! (Marţi, 8 iulie 2008, 14:52)

    Cetentereseaza [anonim]

    un IDIOT "jigneste" un MAFIOT !!!......
    bleahhhhhhhhh....................................
  • +4 (8 voturi)    
    A MERITATO (Marţi, 8 iulie 2008, 16:29)

    Violeta [anonim]

    Va scriu din Milano: traducerea exacta este aceasta: "unul dintre cei mai controversati lideri din istoria unei tari, cunoscut pentru coruptie si vicii"....Asta este adevarul!
    Astazi, in piazza Navona a Roma se desfasoara o manifestatie impotriva unor legi neconstitutionale cu care Berlusconi vrea sa blocheze procesele penale in curs (PRINTRE CARE SI ALE SALE).
    Este incredibila puterea pe care o au mass media (proprietatea lui Mr. B) asupra maselor care se multumesc de stirile manipulate di TV, precum si influenta in televiziunile de stat.
    Mai devreme sau mai tirziu, hotii acestia de inalt nivel trebuie sa plateasca.

    DRAGI ZIARISTI ROMANI, AVETI GRIJA DE INFORMAREA CONSTANTA ASUPRA FAPTELOR.

    Italia trece intradevar printr-o perioada foarte grea de dezinformare si confusie.
    • +1 (7 voturi)    
      Comunista//// :)) (Marţi, 8 iulie 2008, 18:50)

      Alemanno [anonim] i-a raspuns lui Violeta

      Bati campii ////:)) Italia l-a votat pe Berlusconi in perfecta legalitate pt. ca era satula de prostia guvernului socialo-comunist condus de Prodi, cel mai nepopular guvern de dupa razboi. Atat de satui au fost oamenii ca pt. prima oara in ultimii 60 de ani nu a mai intrat nici macar 1 singur deputat comunist in parlament si e foarte bine, locul lor e la groapa de gunoi a Istoriei, impreuna cu nazistii, maoistii si alti criminali de masa!
      Stanga atat site sa faca, petitii si manifestatii, dar e sa conduca inteligent, sa asigure performanta economica si securitatea oamenilor de pe strada, atunci e un dezastru, se vede clar ca socialo-comunistii sunt niste invartiti incompetenti.
      Berlusconi vrea sa dea afara "fanuloni" (adica puturosii) din administratie si evident, apar imediat grevistii comunisti :))
      Berlusconi nu face singur nimic de capul lui, parlamentul ales de cetatenii italieni voteaza. Ca nu-ti place tie sau altora asta e altceva, insa asta e regula!
      Iar mass-media italiana e infestata de intelectuali de stanga care urla si mint contra lui Berlusconi, fac articole, filme, piese de teatru, emisiuni la RAI, etc. Si degeaba, pt. ca ei stiu doar sa zbiere, n-au nici o solutie viabila pt. poporul italian, din cauza lor a ajuns Napoli cu gunoiul sub nas si italienilor le era frica sa iasa pe strada din cauza criminalilor tzigani, marocani sau albanezi. Acum s-a schimbat treaba, treptat italienii vor face bine distinctia intre romanii si strainii care muncesc cinstit si cersetorii sau hotii care-si zic "rumeno" dar au alta etnie de fapt! Sa le ia la toti amprentele si monstre ADN, sa-i fiseze pe toti nomazii si clandestinii extra-comunitari!
  • 0 (4 voturi)    
    :D (Marţi, 8 iulie 2008, 16:43)

    Vlad [anonim]

    Parca la noi e altfel.... lol...
  • +5 (7 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 8 iulie 2008, 19:12)

    catani [anonim]

    cateodata chiar nu poti sa nu-l iubesti pe bushika asta...fara sa vrea cateodata chiar spune lucrurilor pe nume...auzi tu..cica "biografie insultatoare"....mai insultatoare pt lumea de azi decat politica italienilor fata de altii nu poate fi nimic
  • -2 (2 voturi)    
    de fapt Berlusconi conduce tot globul (Miercuri, 9 iulie 2008, 1:03)

    tata lui [anonim]

    uitati-va cum il priveste pe bushica!
  • -1 (3 voturi)    
    Traiasca Sfanta Manipulare !!! (Miercuri, 9 iulie 2008, 6:13)

    Wolfinsky [anonim]

    Traiasca Sfanta Manipulare !!!
  • 0 (2 voturi)    
    N-a fost nici o gafa! (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:09)

    Alin [anonim]

    Era adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    funny but not funny (Miercuri, 9 iulie 2008, 19:51)

    Synaptic [utilizator]

    Frate incompetenta si acolo...copiezi un articol de undeva despre un sustinator al razboiului in Irak care il duce de cativa ani, tu ca administratie prezidentiala a US? Noroc ca purtatorul de cuvant era italian ca atlfel :))