Comisia Europeana anunta astazi un set de masuri sociale pentru protectia tiganilor 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 11:36 Actualitate | Internaţional

Comisia Europeana va anunta astazi un set de masuri sociale pentru protectia tiganilor, in cadrul unei strategii sociale, in conditiile in care un eurobarometru dat ieri publicitatii arata ca aceasta etnie este cea mai discriminata la nivel european, anunta Rador.

Studiul releva ca italienii si cehii sunt cei mai deranjati de tigani, in timp ce romanii afirma in proportie de 42% ca au prieteni intre membrii acestei etnii.

47% dintre italieni si cehi spun ca ar fi foarte deranjati daca langa ei ar locui cetateni de etnie tiganeasca. Si la nivel european procentul este destul de mare: 24%.

Romania se afla undeva la jumatatea clasamentului, sub media europeana in privinta tolerantei fata de aceasta etnie, cu un procentaj de 20%. Peste 40% dintre concetatenii nostri spun insa ca au prieteni tigani, dar cel mai mare procent la acest capitol il intalnim printre bulgari: 47%.

Studiul a fost facut public ieri, in preziua anuntului Comisiei Europene privind adoptarea unor masuri de protejare a acestei comunitati, dupa ce acest lucru a fost cerut de mai multe ori de Parlamentul European.

In acelasi timp, la Bruxelles se fac din ce in ce mai auzite vocile celor care spun, neoficial deocamdata, ca intentiile ministrului de Interne italian de a-i amprenta pe toti romii din taberele de pe teritoriul Italiei sunt impotriva normelor europene. Amprentarea in sine nu este o problema, intrucat viitoarele pasapoarte vor contine obligatoriu amprentele posesorului, asa cum se intampla deja in Portugalia. Selectarea celor amprentati pe criterii etnice si mai ales a copiilor ridica insa probleme. Deocamdata, Comisia nu a facut comentarii ferme pe aceasta tema intrucat nu a fost notificata oficial despre aceste masuri de guvernul italian.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1066 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Problema sunt mereu altii... (Miercuri, 2 iulie 2008, 12:06)

    Stoewer [anonim]

    Da, da, problema e mereu la altii. Tziganii sunt discriminati pentru ca altii sunt aia raii. Comisia ar trebui sa se ocupe de tigani nu numai prin prisma protejarii lor (ca doar nu sunt monumente ale naturii), ci si ai educarii lor. Tziganii au o problema cronica in a nu respecta ceilalti concetateni. Acest lucru e mereu trecut cu vederea, nu e politicaly correct.
  • -1 (5 voturi)    
    Toleranta la romani (Miercuri, 2 iulie 2008, 12:35)

    micra [anonim]

    Da, da, romanii sunt cei mai toleranti... Cum se poate vedea si din comentariile din Romania si comentariile de pe hotnews: numai pareri de bine despre prietenii nostrii rromi.
    La noi politica de vitrina e la moda: cand suntem intrebati oficial totul e frumos, ne plac tiganii, iar cand suntem intre noi sau facem comentarii ne delimitam de ei <<numai tiganii cersesc si fura nu si romanii>> de parca hotii din Austria si Germania nu romani ar fi.
  • +1 (5 voturi)    
    sa-i protejeze: (Miercuri, 2 iulie 2008, 12:36)

    valer [anonim]

    sa-i stranga pe toti si sa-i duca la Bruxelles; dupa o luna de trait cu ei aproape o sa vedem cat de dragi or sa le mai fie
  • +4 (4 voturi)    
    doar tiganii sunt de vina? (Miercuri, 2 iulie 2008, 13:19)

    nume [anonim]

    Cresterea infractionalitatii nu ar putea avea legatura cu modul cum functioneaza justitia in unele tari europene precum Romania si Italia?
  • 0 (4 voturi)    
    Sa-i tina ei (Miercuri, 2 iulie 2008, 13:23)

    Romanul [anonim]

    Daca tot ii iubesc si ii compatimesc, sa ii ia pe toti din Romania si sa ii tina ei.
    Europenii sunt niste travestiti care nu fac decat scandal degeaba.

    ///
  • +1 (1 vot)    
    hai ca e trasa de par (Miercuri, 2 iulie 2008, 16:02)

    goe [anonim]

    Peste 40% din romani au prieteni tigani? Vezi sa nu! "Spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti" spune un proverb. Refuz sa cred, desi la o analiza mai atenta, mai stii?...
    47% din italieni ar fi deranjati sa locuiasca langa tigani? Alta abureala, cifra cred ca e muuult mai mare, spre 100%. Numai cine n-a avut nici un fel de contact cu aceasta "specie" poate sa spuna ca nu e deranjat. Si cine n-a avut?... Va spun eu ca 100% din romani sunt foarte deranjati sa locuiasca langa tigani.
    Protejati-i, ca sunt pe cale de disparitie. Eu zic sa-i duceti departe ca aici in Europa ii agreseaza toata lumea, bietii de ei. Nu stiu zau ce are toata lumea cu ei!
    Balaoachesilor care mai "munciti" la Romanica pe "salariile" astea de mizerie, mergeti toti la Bruxelles ca va protejeaza aia, va dau bani, mertzane si nu mai tre sa "munciti" in veci.
    Important: pentru protectia tiganilor, propun a se elimina denumirea de rom, aceasta creand confuzie cu un alt popor numit roman (numai 40% prieten). Prin confuzia creata, unii tigani ar putea sa nu beneficieze de intreaga protectie pe care o merita, sau mai rau, unii romani ar putea beneficia nemeritat de ea! Nu vrem sa se intample acest lucru!
    Titlul articolului ar fi fost mai potrivit sa fie "UE pentru tigani".
  • 0 (0 voturi)    
    mai trebuie o lege (Joi, 3 iulie 2008, 9:53)

    Lucian* [utilizator]

    o lege sau masuri de protectie sociala impotriva tiganilor.
    Da, stiu! Se cheama discriminare!
    So WHAT?
    Ma simt discriminat pt ca m-am nascut roman!
    As mai vrea si o protectie sociala impotriva discriminarii romanilor de catre romani!

    In Europa toti vor fi discriminati daca nu se adapteaza/integreaza la ceea ce este in Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Joi, 3 iulie 2008, 12:50)

    je [anonim]

    'tiganii tot tigani raman pana mor'-am auzit vorba asta pe buzele multor romani si sunt in totalitate de acord cu ea,astfel incat nu imi explic cum noi,romanii avem prieteni tigani intr-o proportie de 40%...ciudat.Tiganii nu sunt exclusi neaparat din ratiuni de etnie ci din cauza educatiei care,sincer,pe mine 'ma lasa masca'.
    'protejati tigani,suportati comportamentul lor deviant,nu va opuneti cand vor sa va injure sau sa va agreseze verbal/fizic,nu va luati de micutii lor care va injura ca la usa cortului',asta fiind cea mai buna metoda contra discriminarii tiganilor nu???asa ar trebui sa facem???