Pentru a evita cersetoria

Autoritatile italiene vor amprenta chiar si copiii din taberele de nomazi

de A.B.     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 17:11 Actualitate | Internaţional

Ministrul italian de Interne Roberto Maroni va trimite fortele de ordine in taberele de nomazi de la periferiile oraselor pentru a lua amprentele digitale ale tuturor locuitorilor acestora, inclusiv copiilor, relateaza presa italiana citata de AFP. Presedintele UNICEF Italia a avut o reactie prompta, exprimandu-si "stupefactia si grava preocupare" fata de masura decisa de Ministerul de Interne.

"Nu este vorba despre o evidenta pe baze etnice, ci de o garantie suplimentara pentru protectia drepturilor lor", a justificat ministrul italian aceasta masura in fata Comisiei de Afaceri Constitutionale din Camera Deputatilor. "Luam si amprentele minorilor pentru a evita fenomene precum cersetoria. Parintii lor isi vor pierde drepturile asupra lor daca ii vor trimite la cersit si nu la scoala", a spus ministrul.
           
Masura este vazuta ca un recensamant care va ajuta la garantarea drepturilor celor care indeplinesc conditiile pentru a ramane in Italia si a trai in conditii decente. In ciuda explicatiilor lui Maroni, au exista imediat reactii care condamnau o astfel de masura. "Guvernul aduce in discutie fundamentele solidaritatii, luand amprentele copiilor ca si cum ar fi niste criminali", a spus Rosy Bindi, membra a opozitiei italiene.

La randul sau, presedintele UNICEF Italia, Vincenzo Spadafora, si-a aratat "supefactia si grava preocupare" fata de o astfel de masura. "Am vrea sa-i propunem - pentru a respecta principiul egalitatii itnre toti copiii - sa amprenteze si toti copiii italieni. Copiii romi nu sunt diferiti de ceilalti si nu pot si nu trebuie tratati ca nbiste adulti", a subliniat el.

Guvernul condus de Silvio berlusconi a adoptat recent masuri de siguranta, in baza carora imigratia clandestina este un delict si imigrantii pot di indepartati mai usor de pe teritoriul Italiei. Aceste masuri de siguranta ii vizeaza in special pe romii proveniti din Romania. Potrivit cifrelor oficiale, in Italia traiesc 342.200 de romani, insa organizatia caritas a evaluat numarul acestora la 556.000. Dintre acestia, 140.000 sunt nomazi.























442 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sa imi fie iertat... (Joi, 26 iunie 2008, 17:29)

    Giovani [anonim]

    ... gindul pacatos, nu vreau sa sune a rasism, cunosc tigani pe care ii respect, sint oameni culti, curati, muncitori.
    Dar mai sint si ceilalti, aia multi pe care numai vazindu-i te gindesti la probleme de tot felul. De ce? Pur si simplu e un reflex conditionat, creat de prea multele ocazii in care ai avut probleme sau ai asistat la problemele pe care le-au creat altora.
    De ce nu pricep tiganii odata ca nu e nimeni dator sa suporte mizeria, galagia, furturile si toate necazurile pe care le aduc cu ei de cele mai multe ori? Chiar or fi toti europenii care nu mai suporta toate astea rasisti sau nebuni?
    Inteleg ca problema are radacini vechi si adinci, dar stimati tigani, avem si asa destule probleme de tot felul, chiar nu mai avem chef de scandaluri, tipete, mizerie, cersetori, furturi.
    O fi fiind viata voastra romantica si poate voua va place asa, dar nu ne obligati sa traim si noi asa.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Joi, 26 iunie 2008, 17:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Giovani

      nu stiu de cand exprimarea libera se cheama rasism!!! la tine in tara sau in comunitatea UE ai dreptul ca cetatean sa spui ce nu-ti place. E drept ca nimeni nu trebuie sa-ti suporte ignoranta , faradelegile etc. Si in cazul in care totusi cineva acuza rasism in aceste comentarii, sa ia aminte! daca toata lumea s-ar spala, nu ar mai fura, ar fi scoliti, politicosi, grijulii cu cei de langa, atunci nu cred ca cineva ar mnai face astfel de comentarii, toti ar fi fericiti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Asociere periculoasa (Joi, 26 iunie 2008, 17:49)

    bibi [anonim]

    "Potrivit cifrelor oficiale, in Italia traiesc 342.200 de romani, insa organizatia caritas a evaluat numarul acestora la 556.000. Dintre acestia, 140.000 sunt nomazi."

    Cred ca este o eroare aici. Autorul a omis sa spuna "342.200 de romi romani".

    Daca nu, se face iar o asociere periculoasa intre romani si romi. In acest caz poate ca stirile n-ar trebui sa asmute oamenii intre ei, doar ca sa se faca un articol citit.
    • 0 (0 voturi)    
      am mai citit aceste cifre (Vineri, 27 iunie 2008, 0:04)

      Serena Sahinoglu [anonim] i-a raspuns lui bibi

      nu este corect. am mai citit aceste cifre. adica in evidentele italiene sunt aproape 350.000 de romani, deci nu romi, romanii aia cinstiti si integrati. caritas zice ca sunt peste 500 de mii, dar cifrele vehiculate de oficialitatile romane sunt de 1,5 milioane. insa astia sunt si cei neinregistrati, romani si romi deopotriva. si romii, cifra lor chiar e greu de cunsocut. deci aia 300 de mii nu sunt romi romai, ci romanii din evidentele oficiale ale italienilor.
  • +1 (1 vot)    
    masuri corecte (Joi, 26 iunie 2008, 17:51)

    alex [anonim]

    pana acestia nu vor pune mana sa munceaca cinstit si sa isi plateasca taxele si nu vor mai intreprinde ilegalitati, atunci toate aceste masuri sunt justificate. modul in care vad sa isi traiasca viata nu este conforma cu normele europene, si nu au calitatea de cetateni europeni chiar daca acestia provin multi din romania nu au acte sa demomstreze ca ar fi romani. pana acum eu nu am vazut cetateni europeni sa adopte stilul nomad si sa se aseze cu cortul de exemplu langa principalele atractii turistice europene. suntem buni sa invocam in gura mare drepturile omului. italia face ce nu a fost romania in stare dupa 90 incoa sa faca.
  • +1 (1 vot)    
    o masura corecta (Vineri, 27 iunie 2008, 10:45)

    c [anonim]

    O masura corecta si ar trebui implementata si in Romania. Cum il vezi pe copil ca cerseste sa-l amprentezi si pe el si pe tacsu' si pe masa' si pe toti de la acea adresa sau din acea tabara. Sa-i puna si pe parinti la 2-3 zile de munca in folosul comunitatii sau daca refuza atunci inchisoare 1 luna. Tiganii de genul asta(nu toti), ei nu muncesc niciodata, isi trimit copiii/batranii la cersit/furat, beneficiind ca legea nu poate sa le pedepseasca copii.
    • -1 (1 vot)    
      Oare? (Vineri, 27 iunie 2008, 13:09)

      adik [anonim] i-a raspuns lui c

      Eu cred ca este o masura populista a guvernului incompetent.

      "Cum il vezi pe copil ca cerseste sa-l amprentezi si pe el si pe tacsu' si pe masa' si pe toti de la acea adresa sau din acea tabara"
      Si? ce ai rezolvat? Ocupi de pomana memoria unui calculator.
      Crezi ca se vor schimba daca-i amprenteaza?
      Eu cred ca se vor amuza.

      "Sa-i puna si pe parinti la 2-3 zile de munca in folosul comunitatii sau daca refuza atunci inchisoare 1 luna."
      Vor face inchisoare 1 luna?
      Si? ce daca? Mai ales daca este iarna, luna aia de pushcarie este binevenita.
      Au o suma alocata/zi pentru trai mai mare decat o are un bolnav in spital.

      Tre' sa intelei ca au o alta lume, alte conceptii, alte prioritati. Sunt in afara normelor acceptate de societatea noastra.
      Nu incerca sa le aplici lor masurile din lumea ta.
      Sunt ineficiente.
      Este ca si cum ai incerca sa aprinzi focul pe Luna folosind bricheta.

      Dintre cei care inteleg acest lucru, unii au solutia izolarii lor si a indepartarii din societate.
      Altii, putini, vor sa-i inteleaga si sa faca in asa fel incat civilizatiile noaste sa traiasca impreuna.

      Majoritatea ii injura, bat campii, si dau legi tampite.
      • +1 (1 vot)    
        "civilizatia rromilor"? (Vineri, 27 iunie 2008, 16:32)

        Alemanno [anonim] i-a raspuns lui adik

        Mai Andrei, tu bati campii, nici macar liderii ONG-urilor care paraziteaza ajutoarele pt. rromi nu sustin asemenea aberatii, "civilizatia tziganeasca":)))

        Daca au alta "lume", ii rugam sa plece acolo, daca au alte conceptii si prioritati, atunci Europa nu e pt. ei, probabil le-ar conveni mai bine Rajastanul.

        Nu e acceptabil ca sute de milioane de europeni sa fie ei obligati sa se adapteze la o mana de semi-nomazi murdari si analfabeti, violenti si lenesi.

        Europa nu are vocatia sa fie cosul de gunoi al planetei si europenii nu sunt cobai !
  • 0 (0 voturi)    
    viva italia (Vineri, 4 iulie 2008, 12:17)

    carenina [anonim]

    am treaba nu pot scrie acum :)))))))