Un avion a ratat destinatia din cauza ca pilotii au adormit

de C. Marin     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 16:09 Actualitate | Internaţional

Un avion al companiei Air India care zbura spre orasul Mumbai a ratat destinatia, dupa ce pilotii au adormit la bord. Potrivit AFP, aeronava care transporta 100 de pasageri, plecase de la Dubai in jurul orei 1:00 dimineata si urma sa aterizeze in metropola indiana, dupa o escala in orasul Jaipur.

Avionul era pe pilot automat, insa atunci cand controlorii de trafic ai aeroportului din Mumbai au contactat echipajul pentru procedurile de aterizare, acestia nu au primit niciun raspuns. Avionul si-a continuat drumul la altitudine mare spre statiunea Goa, situata mai la sud de capitala statului indian Maharashtra.

"Dupa un zbor de noapte, oboseala este maxima pentru cei doi piloti. Acestia au adormit dupa ce au plecat de la Jaipur", a declarat o sursa anonima pentru cotidianului The Times of India. "Turnul de control si-a dat seama ca pilotii nu raspund abia dupa ce aparatul a intrat in spatiul aerian de deasupra capitalei. In acel moment ne-am gandit la orice, chiar si la ipoteza unei deturnari", a explicat sursa citata, precizand ca incidentul s-a petrecut in urma cu doua saptamani.

In cele din urma, controlorii au declansat alarma de securitate in carlinga, trezindu-i pe piloti, care au redirectionat aeronava spre Mumbai.

Compania Air India si oficialii aeroportului Mumbai au negat incidentul, precizand ca au existat anumite probleme de comunicare intre turnul de control si echipajul aeronavei, dar cu certitudine cei doi piloti nu au adormit.























3261 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Eu am lucrat cu indieni (Joi, 26 iunie 2008, 18:20)

    Razvan007 [utilizator]

    Am lucrat cu ingineri indieni - multi dintre ei nu prea se omorau cu ce faceau sau cu calitatea in general, dar intamplarea asta este chiar exagerata daca este adevarata.
    • +2 (4 voturi)    
      nu este exagerare (Joi, 26 iunie 2008, 19:15)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Nu ma intreba de unde stiu, dar la zborurile lungi de noapte se doarme la greu in cabina. Si nu numai la Air India. Oricum se zboara numai pe pilot automat si daca e vreo problema suna alarmele. Mai nasol e daca treci de destinatie si te faci de ras :)
    • 0 (2 voturi)    
      Avionul este casa lor ,prea putine case (Joi, 26 iunie 2008, 21:58)

      Gogu Politologu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Se stie ca dorm pe strazi ,pe acoperisuri iar in Munbai ,e crima si pedeapsa cu locuintele
      astia in avion se contempla,in avion se spala ,in avion mananca ,in avion dorm alta casa nu au ! ce e asa de extraordinar in asta ?au aterizat in Goa care e problema ? bine ca nu au ajuns in Pakistan
  • -1 (1 vot)    
    nu erau piloti (Joi, 26 iunie 2008, 18:32)

    Florin [anonim]

    Nu erau piloto ci parlamentari romani!
  • +1 (3 voturi)    
    Jaipur - Mumbai - New Delhi -Mumbai - New Delhi?? (Joi, 26 iunie 2008, 19:16)

    RC [anonim]

    Ori autorul confunda Mumbai cu capitala Indiei, ori stirea e mult mai complicata decit pare la prima vedere...
    • +1 (3 voturi)    
      capitala (Joi, 26 iunie 2008, 23:08)

      vax [anonim] i-a raspuns lui RC

      Este specificat in articol: e vorba de capitala statului Maharashtra, nu de capitala Indiei.
  • 0 (0 voturi)    
    india (Vineri, 27 iunie 2008, 9:38)

    lazy useless bastards [anonim]

    Nu ma mira, lucrez cu indieni si pe langa ca sunt de o lene incredibila si o "smecherie" tipica tiganilor ca doar tot de acolo vin si ai nostri sunt de o prostie peste normal, iar de fudulie nu mai vorbesc. Oricum fiind peste un miliard au de unde sa mai scoata si ceva varfuri da' majoritatea sunt jale cu J.