Sase romani au devenit piratii autostrazilor in Germania. Politia uimita de jafuri ca-n filme

de C.G.     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 7:45 Actualitate | Internaţional

Sase cetateni romani au fost retinuti de politia germana dupa ce au fost prinsi ca furau electronice din camioane aflate in mers pe autostrada.

Potrivit AP, hotii romani foloseau doua autovehicule si operau noaptea. Unul dintre ele statea in spatele camionului, cu farurile stinse pana cand doi romani urcau, din mers, in camioanele incarcate, furau telefoane mobile si laptop-uri pe care le incarcau apoi in masina aflata in spate. Cealalta masina mergea paralel cu vehiculul pradat, pentru a nu da voie altor vehicule sa se apropie.

Politistii germani au ramas socati de inventivitatea romanilor. "Era o operatiune extrem de periculoasa - ca-n filme," a declarat Manfred Radecke, purtator de cuvant al politiei din Dortmund, citat de AP si Telegraph. In timpul jafului, camioanele rulau cu viteza mare: peste 60 mile/h.

Radecke a explicat ca cinci dintre "piratii autostrazii" ar fi venit din Romania, iar al saselea traia in Dortmund.

"Aceasta metoda de operare este unica aici. Nu ne-am mai confruntat niciodata cu asemenea incidente," spune Oliver Peiler, de la politia din Dortmund.

Membrii retelei refuza sa coopereze cu anchetatorii, iar politia germana a dat sfoara in tara sa afle daca mai sunt pagubiti si in alte zone ale Germaniei.























7126 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    + / - (Joi, 26 iunie 2008, 8:21)

    korellus [utilizator]

    Articolul ne'a prezentat o stire "buna", ca i'au prins pe "rau"-facatori.
    Stirea "proasta" e, ca daca nemtilor nu ne'a placut stirea, data viitoare "ai-nostri-ca-brazii" vor lua si camionu', ca sa nu se mai stie cum au facut'o.
  • +1 (3 voturi)    
    vechi (Joi, 26 iunie 2008, 8:34)

    anonim [anonim]

    Vechea metoda "urziceni". S-au reprofilat hotzii la vitezele din Germanica.
    Sa le taie mana la hotzi !
    • +5 (5 voturi)    
      Fraierii de nemti (Joi, 26 iunie 2008, 12:07)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Asa se intampla daca ai drumuri fara gropi... acum am inteles si eu de ce noi nu avem autostrazi. Sa mai aud pe unu' cum ii critica pe grijuliii conducatori ai patriei.
  • +1 (3 voturi)    
    creca (Joi, 26 iunie 2008, 8:49)

    alexxx [anonim]

    Unica pe naibii... n-ati vazut The fast and the furious? :))
    VIATA BATE FILMUL :)
    • 0 (0 voturi)    
      fast and furios (Joi, 26 iunie 2008, 19:09)

      aquaviva [utilizator] i-a raspuns lui alexxx

      am vazut si eu filmul e aceeasi metoda. probabil ca nemtii nu au vazut, deh ocupati cu europenele
  • +1 (1 vot)    
    un pic de acuratete? (Joi, 26 iunie 2008, 9:00)

    dani [anonim]

    Un pic de acuratete in traducere s-ar putea? articolele citate de dvs spun ca viteza camioanelor era de 60 mile pe ora, nu km/h. dati un search pe google si o sa vedeti ca exista o mica diferenta intre mile si kilomteri;) ca sa va scutsc putin de efort, 60 mph inseamna 96.56 km/h.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebati politia romana (Joi, 26 iunie 2008, 9:19)

    mihaela [anonim]

    intrebati politia romana de pe ruta Arad-Deva-Orastie-Sebes-Sibiu daca nu le suna cunoscuta procedura....probabil ca au furat suficient pe Valea Muresului si s-au mutat mai la "sursa"..... De ce nu spuneti ca s-au furat laptopuri si telefoane mobile?????
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Joi, 26 iunie 2008, 9:27)

    liviu [anonim]

    ne facem si noi remarcati prin ceva in strainatate...
    numai cu lucruri rele da.... stiti cum se zice nu exista publicitate negativa...
  • +1 (3 voturi)    
    vai de capul lor! (Joi, 26 iunie 2008, 9:40)

    Nicky [anonim]

    Vai de capul lor! Asta se face in Romania de 15-20 de ani. Ei abia acum afla?
  • +3 (5 voturi)    
    nemti naivi (Joi, 26 iunie 2008, 9:41)

    gigi [anonim]

    hahahahc e naivi nemtii; pai la noi metodele astea sint fumate demult, se fura asa pe centura de ani buni si politia noastra nu e deloc uimita, e doar indiferenta
  • +1 (3 voturi)    
    piratii autostrazilor (Joi, 26 iunie 2008, 9:49)

    tiby [anonim]

    nemtii sunt ramasi in urma,la noi acest tip de furt se foloseste de muuult mai ales pe centura bucurestiului
  • 0 (4 voturi)    
    @celuiasibozgorel (Joi, 26 iunie 2008, 10:53)

    Cap de bour [anonim]

    ...care "nickeaza" tiby/gigi/nickyliviu/, etc.
    Fa-ti o viata si concentreaza ideea, daca ai una, intr-un singur post (fie si prost), nu mai polua site-ul cu zeci de mesaje scrise unul dupa altul in 3 cuvinte ca sa para ca vin de la mai multe persoane ce iti impartasesc ideile. E o tehnica simplista si nu creeaza decat poluare vizuala.

    Pe fond, remarc stupefactia germana in fata "inventivitatii" romanesti, intotdeauna i-am depasit la asta, romanul de baza e extrem de creativ, are o inteligenta nativa de invidiat, de negasit la alte popoare chiar europene (exista studii faucte de etnopsihologi de la CNRS in Franta ce plaseaza romanii in top5 printre popoarele europene la creativitate si inteligenta!).

    E cam greu de crezut ca 2 indivizi stateau pe capota unei masini la circa 100km/ora, inseamna ca erau nu doar "inventivi" insa si curajosi si dotati cu calitati atletice.

    Evident, vor fi condamnati, cazul va fi studiat de politistii europeni si va crea "jurisprudenta", soferii de tir vor fi mai avertizati!

    Oricum, astfel de hoti cu cetatenie romana (vad ca nu se specifica etnia lor) provoaca mult mai putine pagube Germaniei decat traficantii turci de droguri sau mafia ruso-poloneza care fura zeci de mii de masini :))
  • +3 (3 voturi)    
    "sfoara" asta ne sugruma (Joi, 26 iunie 2008, 10:57)

    Sisan Irina [anonim]

    "...A da sfoară în ţară este, de fapt, a da sfară în ţară, "sfară" însemnînd "fum înecăcios, negru, rezultat din arderea grăsimilor"; cu sute de ani în urmă, acest fum era un mijloc de comunicare la distantă, pentru că se ridica şi era vizibil, a unor pericole iminente (năvăliri, mişcări de trupe)." - sursa www.pruteanu.ro.
    • 0 (0 voturi)    
      DEX (Joi, 26 iunie 2008, 13:54)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Sisan Irina

      SFOÁRĂ, sfori, s.f. 1. Fir lung obţinut din împletirea sau răsucirea mai multor fibre textile (de in, cânepă, bumbac etc.) şi folosit în special la legat. ♢ Expr. A întinde sfoara (prea tare sau prea mult) = a forţa lucrurile, a exagera în ceva. A trage pe cineva pe sfoară = a înşela pe cineva (la socoteli). A trage sforile = a unelti în ascuns, cu abilitate. A da sfoară în ţară = a răspândi o veste, un zvon; a da de ştire. Tras cu sfoara = foarte drept, aliniat. ♦ Fâşie fibroasă şi flexibilă extrasă din anumite plante, cu care se poate lega un obiect. 2. Măsură oficială folosită altădată pentru suprafeţele de teren (a cărei valoare a variat după epoci). ♦ Bucată (mică) de teren agricol, de pământ de cultură. ♢ Expr. Sfoară de moşie = moşie mică, moşioară. 3. Figură de gimnastică executată şezând, cu picioarele întinse orizontal, unul înainte şi altul înapoi. ♢ Sfoară în faţă = figura de gimnastică descrisă mai sus, executată cu picioarele depărtate lateral şi cu pieptul înainte. [Var.: (reg.) şfáră, şfoáră s.f.]. Probabil din ngr. sfóra.
  • 0 (2 voturi)    
    asa-i romanul (Joi, 26 iunie 2008, 11:17)

    eu [anonim]

    sla-li la-li lalala
  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Joi, 26 iunie 2008, 11:34)

    jeje [anonim]

    pai la capitolul asta i-am depasit de mult pe straini...:)) ce UE,ce dezvoltare economica,ce atata bataie de cap pentru pensii si salarii...uitati-va la acesti ''inventivi'' ai societatii,astia sunt modelul perfect :))
  • 0 (0 voturi)    
    Kestie veche (Joi, 26 iunie 2008, 14:59)

    Je2 [utilizator]

    Pentru cei care nu stiu, asa si-au inceput cariera si distinsii domnii Becalii - impresarii ma refer - care profesau treaba asta in Germania acum 15 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    no coment! (Joi, 26 iunie 2008, 17:25)

    eeeuuuu [anonim]

    "În acest dosarul "Garda" apare si numele PRM si cel al presedintelui acestui partid, Corneliu Vadim Tudor, ca având legaturi cu asa zisa organizatie criminala."

    pentru nestiutori ofer si link-ul cu pricina:

    http://www.clujnapocajobs.ro/06utile_stire.php?news_id=92

    iar trimit astia borfasi in occident sa ne faca de rahat!