Povestea tribului pierdut se dovedeste a fi pe jumatate falsa 

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2008, 13:30 Actualitate | Internaţional

Povestea tribului amazonian care nu a luat niciodata contact cu restul civilizatiei umane se dovedeste pe jumatate falsa, dupa ce fotograful care a lansat informatia a declarat recent ca autoritatile stiau de existenta acestui trib inca din 1910. Povestea a urmarit, spune fotograful, sa atraga atentia asupra impactului defrisarilor asupra triburilor amazoniene.

La sfarsitul lunii mai, Fundatia Nationala Indiana (Funai), citata de FoxNews.com, anunta ca razboinici ce apartin unui trib indian din Brazilia ce nu avusese contact pana in acest moment cu restul civilizatiei umane au fost fotografiati in partea de vest a junglei amazoniene, la granita cu Peru.

Fotografiile realizate pareau sa sustina informatia. Imaginile luate dintr-un avion de mici dimensiuni, ce a survolat zona, infatiseaza razboinicii tinand in mana arcuri si sulite, indreptate spre cer.

Dupa cum s-a dovedit insa, povestea este numai pe jumatate adevarata. Luptatorii fotografiati erau, intr-adevar, membrii unui trib, dar cu siguranta nu unul pierdut. De fapt, dupa cum a explicat recent fotograful, José Carlos Meirelles, autoritatile stiau de existenta acestui trib inca din 1910.

Fundatia care a realizat pozele si-a propus ca, prin provestea tribului care nu luase contact niciodata cu civilizatia, sa atraga atentia asupra pericolului defrisarilor.

Adevarul a fost facut public recent, dar site-urile de stiri, probabil usor jenate de faptul ca au fost pacalite, au fost reticente in difuzarea informatiei, noteaza yahoo.com.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4641 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    funai (Marţi, 24 iunie 2008, 14:20)

    x [anonim]

    titlul mi se pare exagerat si "alarmist", ca de obicei pe hotnews.
    funai pe site-ul lor nici n-o zis ca nu se stia de trib, ci doar ca respectivul trib nu a avut contact cu restul civilizatiei.. chiar ziceau ca in zona respectiva exista mai multe triburi pe care nu le-au contactat si le-au delimitat o zona de protectie (care e incalcata din cand in cand de asociatia taietorilor anonimi de lemne)..
  • -1 (3 voturi)    
    ALTE TRIBURI (Marţi, 24 iunie 2008, 15:02)

    Iuliana [anonim]

    Mai cunosc niste triburi care au orbecait vreo 40 de ani prin desert.
    • 0 (2 voturi)    
      40 de ani (Marţi, 24 iunie 2008, 15:17)

      Jacob [anonim] i-a raspuns lui Iuliana

      ........:)))))))
    • +3 (5 voturi)    
      suplimentar (Marţi, 24 iunie 2008, 15:31)

      membru de trib [anonim] i-a raspuns lui Iuliana

      stimata doamna, eu cunosc un trib de vreo 20 de milioane de tembeli care inca mai ratacesc si periodic, din 4 in 4 ani isi mai voteaza niste vraci si mari sefi de trib... din nefericire tot voteaza canibali care se hranesc sistematic cu viata, sangele si ficatii fraierilor care i-au votat :D
  • +1 (3 voturi)    
    O manipulare tipic "altermondialista":))) (Marţi, 24 iunie 2008, 15:34)

    Cap de marx [anonim]

    Exact asa se intampla si cu alte campanii de "sensibilizare", stanga socialo-comunista, alter-mondialista, e convinsa ca trebuie mintit cu nesimtire, oricat de prostesc si grosolan, pt. ca multi aud dar putini se intereseaza cu adevarat si chiar mai putini pricep despre ce e vorba. Vorba lui Stalin, "mintiti, mintiti, ca ceva tot ramane" !
    Foarte multe "stiri" sunt prefabricate de ONG-uri si asociatii militante, servite agentiior, care in goana de a fi primele, le dau pe piata si verifica ulterior!

    De ex. cati dintre voi stiu ca ziaristul francez corespondent oficial in Israel al televiziunii de stat franceze, a fost condamnat de un tribunal francez in mai 2008 dovedindu-se ca a mintit intentionat impreuna cu un cameraman arab in ce priveste asa zisa moarte a unui copil arab de care ar fi fost vinovata Tsahal? O multime de suporturi mass-media sunt jenate sa recunoasca ca au fost manipulate cu atata tupeu si simplitate:))

    Pe acelasi sistem de minciuna functioneaza "ofensiva" mediatica privind Global Warming, sau aceea a "crizei alimentare", etc. Se iau cateva date si in jurul lor se construiesc iluzii propagandistice, o retetat arhicunoscuta inca de la Goebbels :)

    Ganditi cu capul, nu cu brandul! Observati atent, vedeti care e sursa si daca e viabila, independenta de organisme de stat sau politice, asociatii militante, etc.
    Cand Greenpeace zbiara "moare balenele" e sigur o exagerare grosiera pt. a "atrage atentia", e ca si cum popa Tokes da singur cu capul de usa si spune presei ca a fost un complot:))
  • -2 (2 voturi)    
    ...zeci de ani de judecata (Marţi, 24 iunie 2008, 19:13)

    profion [anonim]

    justitia romana (contradictie in termeni) face orice se poate imagina, de n ori, pentru a obstructiona orice dreptate, decat sa ramana neeploatata orice posibilitate, cat de mica, de castig nedrept , asta este principiul de functionare al justitiei romane
    • +2 (2 voturi)    
      apropo de nuca si perete... (Miercuri, 25 iunie 2008, 10:51)

      profigheorghe [anonim] i-a raspuns lui profion

      domnu'... poate explicati si la noi aiceselea ce legatura exista intre coada vacii si stampila primariei???? ca noi e asa, mai dusi cu capu....