Primarul din New York, Michael Bloomberg, catre comunitatea rusa: Ne-ati daruit elicopterul, televizorul si Google

de Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2008, 16:31 Actualitate | Internaţional

Rusii au contribuit urias la dezvoltarea SUA, a recunoscut primarul New York-ului, Michael Bloomberg, care a adresat un salut comunitatii ruse din metropola, cu ocazia festivalului cultural “Mostenirea noastra”, aflat la a sasea editie, transmite Newsru.

Ceremonia s-a desfasurat in principalul centru de arta al capitalei mondiale a afacerilor – Muzeul Metropolitan, in eleganta sala egipteana, cu altar si sfincsi.

“Comunitatea de limba rusa, de cele mai diverse credinte, a avut o puternica influenta asupra culturii orasului. Rusii au darut Americii elicopterul, televizorul si Google”, a spus Bloomberg in discursul inaugural. El a amintit de contributia la dezvoltarea progresului mondial a lui Igor Sikorski, care a patentat elicopterul, Vladimir Zvorykin si David Sarnov, care au creat si lansat in anii '30 productia de televizoare.

Bloomberg a catalogat drept rusesc si imperiul Google, fondat in 1998 de studentii Universitatii Stanford, Larry Page si Serghei Brin, ultimul originar din URSS.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2592 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 23 iunie 2008, 17:12)

    zippo [anonim]

    rusii au dat multe, dar intotdeauna fara nici un ajutor din partea propriului stat (eventual un glonte in creier daca erau prea impertinenti in a cere niste drepturi) si intodeauna s-au sprijinit pe altii ca suport. pina si lenin ne-a oferit bolsevismul cu nesat, tinut in poala de finlandeji.
  • -1 (1 vot)    
    numai atat?! (Luni, 23 iunie 2008, 17:13)

    odranoel [utilizator]

    Si vodka? Si multimea de subiecte pentru filme mai mult sau mai putin ieftine de spionaj si de commando? Si cativa balerini? Si... si sa mai inventeze si altii. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Mai multi betivi sint in Romania decit la Moscova (Marţi, 24 iunie 2008, 8:00)

      Rizind De Leonardo [anonim] i-a raspuns lui odranoel

      Leonardo, multe tari ar vrea sa aiba literatura ruseasca.

      1. Uita-te citi betivi sint in Romania actuala
      2. Pe bune, cite filme proaste americane ai vazut si cite filme proaste rusesti ai vazut?
      3. Fa o comparatie intre literatura din Romania pe vremea lui Ceausescu in comparatia cu semizdatele din URSS din aceeasi perioada.
      4. Comunismul romanesc (1965-1989) a fost mai restrictiv decit cel rusesc (1965-1985).
  • +1 (1 vot)    
    ce ne-au dat rusii? (Luni, 23 iunie 2008, 18:02)

    Reshape [utilizator]

    Vaca ne da noua:lapte, carne, piele, oase si oua.
    Rusii ne-au dat:
    - biiiiiip, foarte multa biiiiip;
    - comunsmul, in general si pe Ion Iliescu, in special;
    - gaze la preturi speciale, mai mari decit la restu' lumii.
    Ce ne-au luat rusii:
    - 100 de ani din viata fiecarui roman, dintre care au trecut numai 60;
    - tezaurul, care nu e cine stie ce, ia o mina de aur acolo, dar care e de baza pentru poporul roman;
    - Moldova de peste Prut.
    Hai ca am scapat ieftin!
    • -2 (2 voturi)    
      ACELAS LUCRU (Luni, 23 iunie 2008, 21:41)

      Iuliana [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      SIONISM = RASISM
      • 0 (0 voturi)    
        daca suferi de prostie (Luni, 23 iunie 2008, 23:04)

        shlomo [anonim] i-a raspuns lui Iuliana

        poti face echivalarea de mai sus. Sionismul este realizarea legitima a unui stat deopotriva modern si prefigurat de milenii. Si de unde ajungi tu de la NY - rusi la sionism?! Waco you are.
    • 0 (0 voturi)    
      La dexintoxicare cu tine (Marţi, 24 iunie 2008, 7:50)

      Rizind De Prosti [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      De ce naiba te plingi atita sadwank?

      Romanii care s-au realizat si au devenit cunoscuti in intreaga lume au trebuit sa plece din Romania ca sa se realizeze si asta numai din cauza romanilor.

      Mortea caprei vecinului este o opera cu specific 100% romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Da, si in plus... (Luni, 23 iunie 2008, 18:36)

    v [anonim]

    Stalin si poporul rus libertate ne-au adus... cu tancurile din pacate :((
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni, n-am ce face... (Luni, 23 iunie 2008, 19:15)

    Iosif [anonim]

    ...caci cu tot respectul pectru comunitatea rusa din SUA, printre numele amintite nu prea sunt rusi, caci:
    -Sikorsky e de origine poloneza,
    -Sarnov, Page si Brin sunt evrei,,
    -poate ca Zvorykin e rus.
    Ca sa nu mai vorbim de primar, care a si el evreu.
    Iata, am dat unora din prietenii mei material pentru boscorodelile lor preferate...
    • 0 (0 voturi)    
      iosife tata inteleg ca esti evreu (Luni, 23 iunie 2008, 20:51)

      ROMANU [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      da sa stii ca nu numai evrei sunt doctori si savanti sikorski sa nascut in Ucraina si este rus
      • 0 (0 voturi)    
        Recunosc, fara falsa modestie. (Luni, 23 iunie 2008, 22:35)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui ROMANU

        Da, prietene. Cu Sikorsky e alta poveste, e totusi polonez.
    • 0 (0 voturi)    
      Si Michael Bloomberg Rozentzweig Itilis ce e ? (Luni, 23 iunie 2008, 21:04)

      Moise din Samaria [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      dar la americanii toti evreii sunt din alte parti,mai putin din Israel
      si egiptenii au dat americanilor piramidele , si Arabia Saudita petrolul ,toti au cotizat cu cate ceva la maretia imperiala Asa sa am eu bine .Shalom !
      • 0 (0 voturi)    
        Moise din Samaria, (Luni, 23 iunie 2008, 23:09)

        haril [anonim] i-a raspuns lui Moise din Samaria

        pacat ca Romanii se rusineaza cu prezenta evreilor in Romania,chiar daca ar dori sa se mandreasca cu realizarile acestora.Dar nu evreii sunt exemplul tipic pentru acest trist adevar,mult mai tipici,din acest punct de vedere,sunt Romanii G.Enescu,Brancusi,etc,cu a caror realizari Romania se mandreste,in conditiile in care acestia au fost nevoiti ca sa-si paraseasca patria.
      • -2 (2 voturi)    
        SI NOI (Marţi, 24 iunie 2008, 3:42)

        Iuliana. [utilizator] i-a raspuns lui Moise din Samaria

        Din pacate si noua ne-a dat cineva evrei destui.
    • 0 (0 voturi)    
      poate ai........ (Luni, 23 iunie 2008, 21:19)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      http://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Sikorsky
  • -1 (1 vot)