Sarkozy: Ierusalimul are vocatia sa devina capitala a doua state

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2008, 12:13 Actualitate | Internaţional

Sarkozy, Carla Bruni si Shimon Peres
Foto: Rompres
Presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy, cere stoparea procesului de colonizare in Ierusalim, considerat de liderul de la Paris drept principala piedica in realizarea pacii intre Israel si palestinieni. Sarkozy, care a inceput duminica o vizita in Israel si in teritoriile palestiniene, urmeaza sa lanseze un nou apel, in fata Knesset-ului, pentru crearea statului palestinian.

"Motivul pentru care sunt aici este ca sunt mai convins ca niciodata ca siguranta Israelului va fi cu adevarat asigurata doar in momentul crearii unui al doilea stat, statul palestinian", a spus Sarkozy, imediat ce a ajuns in Israel.

Intr-un interviu publicat astazi de ziarul palestinian Al-Quds si citat de AFP, liderul de la Paris afirma ca "sistarea procesului de colonizare, principalul obstacol in calea pacii, este primordiala". "Condamnam orice decizie unilaterala care prejudiciaza reglementarea finala si afecteaza viabilitatea viitorului stat palestinian si procesul politic in curs", a spus Sarkozy.

In opinia sa, Ierusalimul are vocatia de a deveni capitala a doua state: "Nu va putea exista pace prin excluderea Ierusalimului, Orasul Pacii, care are vocatie, dupa parerea mea, sa devina capitala a doua state. Bineinteles, la momentul oportun, comunitatea internationala si in special UE vor putea contribui, prin intermediul garantiilor, la aplicarea solutiilor practice pentru a asigura implementarea acordului, fiind vorba, in special, de problema accesului la Locurile Sfinte", a precizat el.

Presedintele Frantei a deplans, in interviul acordat ziarului palestinian, blocada impusa de Israel Fasiei Gaza: "Un milion si jumatate de oameni, femei si copii sunt inchisi in acest teritoriu. Mentinerea blocadei este contraproductiva si conduce la pedepsirea colectiva a populatiei civile".

Pe de alta parte, Nicolas Sarkozy va lansa din nou, in fata Knesset-ului (Parlamentul israelian), apelul pentru crearea unui stat palestinian si va cere israelienilor sa isi "asume riscuri pentru pace, imediat".

"Bineinteles ca e nevoie de multa putere pentru a exista. Bineinteles ca nu se poate ceda in fata terorismului", i-a transmis Sarkozy premierului israelian Ehud Olmert, adaugand insa ca "pacea nu se construieste doar cu forta, ci prin dialog si sprijin".

"De fiecare data cand Israelul a infaptuit ceva maret, a facut-o in numele pacii, si nu al razboiului", a declarat Nicolas Sarkozy.

Vizita presedintelui francez vine dupa ce, la mijlocul saptamanii trecute, Israel si gruparea Hamas au incheiat un armistitiu in Fasia Gaza. Acordul prevede incetarea tirurilor palestiniene asupra Israelului si a atacurilor israeliene, precum si reducerea progresiva a blocadei impuse de statul evreu in Fasia Gaza.

Armistitiul a fost negociat cu medierea Egiptului, in conditiile in care Israelul a refuzat discutiile directe cu miscarea Hamas, pe care o considera organizatie terorista.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1024 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Ma si speriasem: "..de ziarul palestinian" (Luni, 23 iunie 2008, 13:08)

    Anonim [anonim]

    Sakrozy asta e un bufon care sta cu fundul in mai multe barci....
    O sa vedeti ca o sa taca malc in fata Israelului.
    • -1 (3 voturi)    
      sarko (Luni, 23 iunie 2008, 14:19)

      jorj [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      mare mancator de rahat. din aceiasi categorie cu toni baloni blair si berluscoiu. pretenii lui dubyea.
      apropo, stie careva de ce confesie e monsieur le president ?!
      • 0 (2 voturi)    
        ....nu e un sabre, oricum! (Luni, 23 iunie 2008, 14:47)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui jorj

        Tatăl: Nagybócsai Sárközy Pál, provenind dintr-o familie aristocrată ungară din regiunea Szeged, născut în 1928 la Budapesta, refugiat în 1944 în Franţa.
        Mama: Andrée Sárközy, născută Mallah, fiica unui medic evreu sefard originar din Salonic, convertit la catolicism în 1917 cu ocazia căsătoriei cu Adèle Bouvier (1891-1956).
        Soţii Sárközy au adus pe lume trei copii: Guillaume (n. 1952), Nicolas (n. 1955) şi François (n. 1957), pe care i-au botezat în religia catolică.
        • 0 (2 voturi)    
          Sar sau shar ? (Luni, 23 iunie 2008, 15:58)

          romanescu [anonim] i-a raspuns lui bugsy

          Bugsy, te rog sa-mi spui, ca tot esti tu minoritarul care injura romanii pe forumul asta, e adevarat ca numele lui Sarkozy trebuie pronuntat "sharchiozi" si nu "sarchiozy" (rahat)? :) Merci d'avance, bozgorel!

          Si ca tatal lui, numitul Pal, are familia originara din judetul Jasz, comuna Attalyan? Nu de alta, dar zona aceea, o stie orice istoric ungur demn de numele asta, a fost in evul mediu exclusiv populata de iassi, cumani si niste valahi !

          Si ca primul strabun, ala care s-a batut cu turcii cand Ungaria a devenit pashalak, era un simplu tzaran (un plaies s-ar zice pe langa Iasi nostru romanesc), ridicat la rang de capitan de oaste, apoi de mic boier local (nobil de tara, gentry zice englezul) ?

          Si cica Pal era betiv (curios ca Nicolas refuza alcoolul, poate e un obstacol psihologic) si afemeiat (si-a parasit nevasta si copiii pt. alta mai tanara, Nicolas are si el mari probleme cu damele) ?!

          In rest, corect, Nicolas e catolic si patrimoniul sau genetic e 50% ungur (sau ce alt neam era stabilit in Jasz ), 25% francez si 25% evreiesc.O combinatie care nu poate da mediocri, doar genii sau nebuni :) Speram cu totii ca Nicolas e un mic geniu si va fi util Europei.
    • -1 (1 vot)    
      ..devina capitala a doua state : Israel si SUA ! (Luni, 23 iunie 2008, 17:24)

      Gogu Politologu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Poti sa pui la indoiala spusele lui Sarko ?
      Dar trebuia citat corect : nu e vorba de statul Palestina -care in opinia mea nu va exista niciodata, nefiind viabil -e vorba de Ierusalim capitala Israel si SUA ! Dar mult ii trebuie si lui Sarko sa fie concis si credibil !
  • 0 (2 voturi)    
    Negrul Obama vrea numai evrei la Ierussalim (Luni, 23 iunie 2008, 15:46)

    NObama [anonim]

    Barack Hussein Obama Jr. si-a stupefiat partizanii anti-sionisti cu un discurs supriza in fata a 7.000 de evrei adunati la AIPAC (un influent lobby american). Dupa ce in timpul campaniei de primare contra lui Clinton el a promis ca vrea dialog cu Iran si pace cu Hamas, odata ce s-a vazut nominalizat oficial, metisul a schimbat sensul demagogiei sale obisnuite.
    "Voi folosi toate mijloacele aflate la dispozitia mea pt. a stopa amenintarea iraniana" a repetat de 3 ori Obama, spre satisfactia miilor de evrei americani:))
    "Iersualimul e capitala eterna si indivizibila a statului Israel" a spus Obama, o afirmatie care depaseste tot ce a declarat vreodata Bill Clinton sau George Bush.
    Republicanii au atentionat opina americana ca Obama e demagog si lipsit total de experienta in relatiile internationale (mai ales cu statul evreu):)).
  • -2 (2 voturi)    
    VA MIRA ? (Luni, 23 iunie 2008, 16:08)

    Iuliana. [anonim]

    Statul evreu nu-si respecta promisiunile, de aplicarea hotararilor ONU nici nu poate fi vorba. Statul Israel este un stat terorist si antisemit.
    • -1 (1 vot)    
      Iuliana, mama, (Luni, 23 iunie 2008, 18:01)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Iuliana.

      Iar dau reactii secundare guguloaiele alea ale tale ??
      Alea verzi cua alea rosii, calmantele ??!
      Israelul, stat "antisemit" ? Sfinte Sisoie, aparatorul celor cu duhul pe cartela ...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cedarea Ierusalimului de Est (Marţi, 24 iunie 2008, 1:02)

    Dolfi [anonim]

    Am mai spus-o si cu alt prilej, insa mi-au sarit in cap prietenii evrei de pe forum.

    Nu va fi pace in Orientul Mijlociu, pana cand nu va fi recunoscut oficial statul palestinian cu capitala in Ierusalimul de Est.
    Acesta a fost ocupat de Israel in timpul razboiului de 6 zile din 1967.
    La randul lor, palestinienii si toate celelalte tari arabe trebuie sa recunoasca statul evreu ca stat suveran.
    • 0 (0 voturi)    
      este de neconceput (Marţi, 24 iunie 2008, 11:19)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Dolfi

      pentru orice evreu cedarea Ierusalimului de est ,toata credinta lor si scopul existentei lor este reconstructia Templului lui David , iar acest lucru nu se poate face decat in Ierusalimul de Est si mai presupune [aici este buba] daramarea moschei Al-Aqsa,al 4 loc sfant pentru musulmani locul de unde Mahomed s a ridicat la Alah ,de fapt in 1967 doar hotararea unui ofiter israelian [i mi scapa numele acum] de a nu asculta ordinul rabinului sef a facut ca moscheia sa scape de dinamitare si sa poata fi si azi admirata.Acest pericol exista si astazi ,sunt destui nebuni si printre evrei,doar si ei si arabii sunt frati, se trag din Avram doar, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar putea iesii . Ori cum nu cred ca evreii dupa 2000 de ani de pribegie,progromuri,linsaje ce mai, tot tacamul ,sunt dispusi sa cedeze macar o palma din pamantul LOR. Si dincolo de asta pretentia 'palestinienilor' este absurda ,pai daca noi crestinii am profita de faptul ca sunt evrei crestini si arabi deasemenea si am recunoaste existenta unui stat crestin cu capitala la Ierusalim ,doar avem destule locuri sfinte pentru noi in Ierusalim,nu?