VIDEO Un elicopter al politiei galeze a filmat un OZN deasupra orasului Cardiff

de A.N.,R.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 iunie 2008, 14:03 Actualitate | Internaţional

Fanii OZN exulta dupa ce politia galeza a dat publicitatii un film care confirma ca unul dintre elicopterele sale a identificat o "aeronava neobisnuita" care a zburat deasupra orasului Cardiff, la inceputul lunii iunie. Politia din Tara Galilor a precizat ca a fost declansata o investigatie in acest caz, potrivit site-ului www.breitbart.com.

Reactia politiei vine dupa ce tabloidul The Sun a scris ca un OZN a "atacat" un elicopter al politiei, pe care l-a urmarit mai multe mile deasupra canalului Bristol.

Pilotul a evitat sa fie lovit, dupa care s-a lansat intr-o urmarire de mare viteza, dar a fost obligat sa renunte din cauza lipsei de combustibil si OZN-ul a scapat, a sustinut The Sun. Echipajul elicopterului a descris obiectul ca avand forma unei farfurii zburatoare, inconjurata de faruri.

Politia nu confirma insa in totalitate articolul din publicatia britanica, pe care l-a considerat mult mai dramatic decat a fost in realitate.

"Politia poate confirma ca unul dintre elicopterele sale a identificat o aeronava de o forma neobisnuita. Acest lucru a fost raportat autoritatilor pentru investigatii ulterioare", a precizat politia, intr-o scurta declaratie, evitand insa folosirea termenului "OZN" sau "obiect zburator neidentificat".

La momentul incidentului, elicopterul, la bordul caruia se aflau trei persoane, astepta sa aterizeze pe o baza situata in apropierea orasului Cardiff. Incidentul a avut loc la ora 23:40 GM, in data de 8 iunie.

Politia galeza a negat initial existenta vreunei urmariri si a subliniat ca echipajul elicopterului nu s-a aflat nici un moment in pericol.

Un purtator de cuvant al Ministerului Apararii galez a declarat ca "nu a auzit nimic despre incident, insa nu recomandam elicopterelor politiei sa urmareasca ceva despre care cred ca sunt OZN-uri", a punctat oficialul.
























9160 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    :) (Duminică, 22 iunie 2008, 14:34)

    unic [anonim]

    PRECIS ERA PLIN CU WHISKY!!! :):):)
    • -1 (1 vot)    
      greseala (Duminică, 22 iunie 2008, 19:59)

      gepeto [anonim] i-a raspuns lui unic

      Chestia cu Whisky este in Scotia. Daca nu faci diferenta asta este clar ca nu ai calitatea de a comenta chestii atat de savante ca OZN-urile.
  • -3 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 22 iunie 2008, 14:52)

    Keanutza [anonim]

    Nu cred asa ceva...de cateva zile tot apar OZN-uri...abureli ieftine :)
    • 0 (2 voturi)    
      RE: mda (Duminică, 22 iunie 2008, 17:29)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Keanutza

      1) Zboara? Da
      2) Stim ce este? Nu

      Concluzia: este OZN :)
      • 0 (0 voturi)    
        Iti zic eu ce este: (Luni, 23 iunie 2008, 11:14)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        Daca esti mai atent, o s vezi ca e un balon de hartie cu aer cald (poti sa vezi flacara la baza).
        Elicopterul e in miscare (uita-te la fundal) iar balonul e purtat de vant.
        Simplu....
      • 0 (0 voturi)    
        x (Luni, 23 iunie 2008, 13:49)

        SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        Cam asta si inseamna OZN: obiect zburator neidentificat. Insa iq-ul necorespunzator nu gaseste alta varianta decat a extraterestrilor martieni verzi (sau gri, dupa Roswell).
  • -3 (5 voturi)    
    OZN (Duminică, 22 iunie 2008, 15:33)

    Heinz [anonim]

    OZN-ul mai e in aer si asteapta in seara asta infringerea echipei spaniole...ca sa-i duca in luna...
  • -4 (6 voturi)    
    Oare... (Duminică, 22 iunie 2008, 15:45)

    Wells [anonim]

    Daca tot se dau astfel de stiri, macar sa aibe acuratete.....nu se vede absolut nimica pe inregistrare..poate fii orice!
  • -2 (4 voturi)    
    aha (Duminică, 22 iunie 2008, 15:46)

    calamaru [anonim]

    era ta-su, ma... :)) :)) :))
  • 0 (4 voturi)    
    aiureli (Duminică, 22 iunie 2008, 16:05)

    radu [anonim]

    SE PARE CA NU AVEA ROVINIETA CUMPARATA. MA LASATI CU PROSTIILE...
  • +1 (9 voturi)    
    Daca nu credeti, nu inseamna ca ele nu exista... (Duminică, 22 iunie 2008, 16:17)

    Daniella [anonim]

    ...ati vazut vreodata undele electromagnetice? Desigur ca nu, dar totusi ele exista si voi credeti ca exista. Dar undele radio? Le-a vazut cineva? Desigur ca nu, si totusi ele exista... Asa este si cu aceste lucruri. ..desi ele pot fi vazute, dar sunt cu greu acceptate...va este greu sa credeti in existenta lor pentru ca daca ti face-o, v-ar ruina toate notiunile pe care vi le-ati format pana in momentul de fata.
    • 0 (4 voturi)    
      un tzaran la zoo (Duminică, 22 iunie 2008, 17:48)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Daniella

      un tzaran merge la gradina zoologica si vede o girafa. Dupa ce se uita la ea vreo 10 minute, merge mai departe. Se intoarce dupa vreo juma' de ora, se mai uita la ea vreo 10 minute apoi iar si iar. In final exclama in fata ei: Bah, dihania asta ... nu exista...
    • +1 (3 voturi)    
      Demonstratie (Duminică, 22 iunie 2008, 18:47)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Daniella

      bazata pe argumentele oferite de Daniella.

      "Ati vazut vreodata undele electromagnetice? Desigur ca nu, dar totusi ele exista si voi credeti ca exista. Dar undele radio? Le-a vazut cineva? Desigur ca nu, si totusi ele exista..." Asa este si cu crocodilii albastri care danseaza samba. EXISTA! :)

      Serios acum, eu nu sunt in masura sa dau un verdict (exista alieni, crocodilieni, politicieni cinstiti sau nu), insa rationamentul tau e... nostim.
    • 0 (2 voturi)    
      care este, deci exista :P (Duminică, 22 iunie 2008, 19:36)

      paradox [anonim] i-a raspuns lui Daniella

      Pt. cei care inca nu au vazut undele electromagnetice, ar fi bine sa stie ca lumina vizibila este o mica parte a spectrului acestor unde. "Daca nu credeti, nu inseamna ca ele nu exista..." adevarat DAR nici daca credeti nu inseamna ca ele exista.
      • 0 (2 voturi)    
        cine vede undele em. (Duminică, 22 iunie 2008, 20:28)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui paradox

        ok, comentariu de chestie: vedem corpurile pe care "undele em" se reflecta. Daca ne uitam prin spatiu vid nu vedem lumina ca atare. Nu am vedea decat negru daca am sta in spatiu si ne-am uita in jur, desi am fi practic inconjurati de o mare de fotoni si din domeniul vizibil.
        Desigur, nu tot ce nu vedem nu exista, dar adesea ceea ce vedem exista... sau nu?... desi adesea nu stim ce vedem... sarmana specie, cu incertitudinile ei...
  • -2 (2 voturi)    
    concluzia: (Duminică, 22 iunie 2008, 18:07)

    chibitzu' [anonim]

    prea multi tarani romani la zoo !
  • 0 (2 voturi)    
    nu stiu cum se face (Duminică, 22 iunie 2008, 18:49)

    Cristi [anonim]

    dar toate aparitiile tip OZN filmate sau fotografiate sunt de o calitate grafica cel putin infecta. Chiar toate?!!!! Mai sa fie....
    • 0 (2 voturi)    
      calitate photo/video (Duminică, 22 iunie 2008, 19:29)

      Voicu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Chiar asta ma intrebam si eu. in cardiff deja jumatate din populatie a trecut la 11 megapixeli de anul trecut :) doar ca dormeau toti asa ca a inregistrat cineva cu telefonul mobil ca sa il creada lumea. serios acum, ce naiba e cu calitatea asta de 10 ani incoace. nu poti sa nu te intrebi daca nu era murdar obiectivul
  • +1 (1 vot)    
    Romania, la periferia culturii OZN (Luni, 23 iunie 2008, 1:41)

    Observator [anonim]

    Romania este o tzara atat de marginala si provinciala, ca la noi nu apar nici macar OZN-uri.

    Tot ce pot romanii e sa spere. Sperati in continuare fratilor, ca, asa e... daca nu se vad, nu inseamna ca nu exista.
  • +1 (1 vot)    
    Planeta Marte (Luni, 23 iunie 2008, 6:16)

    Nostradamus*... 2012 * [utilizator]

    Sincer, eu cred ca o parte din OZN- uri vin
    de pe planeta Marte.

    Probabil ca degraba vor descoperi acolo semne de viata.

    Probabil ca ati auzit de istoria lui " Boriska, baiatul de pe Marte" , daca nu - cautati atunci pe internet, se gaseste in toate limbile,
    Sint convins ca ce spune el este adevarat.

    Jumatate din misiunele spatiale spre planeta Marte au esuat misterios si lamentabil.

    De ce oare ?

    Mai sint si altele, tare greu de explicat ...
  • 0 (0 voturi)    
    ozn (Marţi, 24 iunie 2008, 15:58)

    simionescu virgilius [anonim]

    Aiurea-n tramvai