Oamenii de stiinta cred ca sonda spatiala Phoenix a descoperit bucati de gheaţa pe Marte

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2008, 12:13 Actualitate | Internaţional

Houston, we have ice
Foto: NASA
Oamenii de stiinta americani cred ca sonda spatiala Phoenix a descoperit bucati de gheaţa in regiunea arctica a planetei Marte, in timp ce sapa o transee pentru a preleva probe de sol, a anuntat joi cercetatorul principal al misiunii.

Bucati de material stralucitor care au fost fotografiate initial in transeea sapata de sonda au disparut ulterior, ceea ce inseamna ca a fost vorba despre apa inghetata care s-a evaporat dupa ce a fost dezgropata, a declarat Peter Smith, de la Universitatea Arizona, citat de Foxnews.com.

"Aceasta mica masa a disparut complet in cursul a cateva zile, ceea ce reprezinta o dovada perfecta ca este vorba despre gheaţa", a spus Smith. "Au existat cateva intrebari daca nu cumva materialul stralucitor ar putea fi sare. Sarea nu se putea evapora astfel".

Materialul stralucitor a fost vazut pe fundul transeei botezate "Dodo-Goldilocks", pe care sonda a sapat-o in data de 15 iunie. Bucatile de material stralucitor disparusera cand sonda a cercetat din nou transeea, dupa patru zile.

Pe de alta parte, bratul robotic al sondei a intalnit o suprafata dura, in timp ce sapa o alta transee. Oamenii de stiinta spera ca suprafata dura intalnita ar putea fi un strat de gheaţa.

Sonda americana Phoenix cerceteaza daca regiunea arctica a planetei rosii ar putea fi locuibila. Sonda preleveaza probe de sol, folosindu-se de un brat robotic, iar oamenii de stiinta spera sa gaseasca apa inghetata. Totusi, o proba prelevata initial si care a fost supusa unui proces de incalzire nu a reusit sa dovedeasca existenta apei in solul planetei.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3308 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Gheata? Teoretic ar fi normal... (Vineri, 20 iunie 2008, 13:45)

    mumashu [anonim]

    Ar fi normal sa fie, insa poza este pentru .... "turma"....ca sa se mire "oile" .... :-) ....Daca va uitati mai atent, observati urmatoarele: 1. Umbrele par sa fie convergente. 2.Umbra din sapatura este mai inchisa la culoare decat umbra robotului. 3.Conturul umbrei robotului are o usoara nebulozitate. 4.Daca era gheata sub 2-3 cm de nisip, ar fi trebuit sa existe si zone total descoperite datorita vantului. 5.Au uitat sa zica care este temperatura exterioara. 6.Daca s-a topit, unde este apa? sau urmele specifice de balta? Probabil in alta poza.... Fiecare este liber sa traga concluzii ...
    • +2 (4 voturi)    
      con (Vineri, 20 iunie 2008, 14:00)

      nimeni [anonim] i-a raspuns lui mumashu

      einsteine ! daca vrei sa spui ca asta e o conspiratie
      explica-le totusi "bizonilor" care ar conspiratia, ar
      consta in ce anume ?
      • -1 (1 vot)    
        Nu e conspiratie ,e constipatie.. (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:31)

        Michel de Astronomus [anonim] i-a raspuns lui nimeni

        cat a putut racai sonda pana sa de de ghiata -10-15 cm -deci nu e ghiata asta se topea de mult de tot ,acum cateva miliarde de ani -
        tot ce nu inteleg toti prostii este ca suntem singuri in Univers si asa vom ramane -alte planete ,alte flasnete , poate or fi dar fara viata -NASA are si ea buget ,are si ea angajati care trebuie sa traiasca sa apuce pensia inventand tot felul de" daca "si "parca"
        Nu exista o alta lume pentru om decat Pamantul de aceea trebuie sa avem grije de el !
    • +5 (5 voturi)    
      Hai sa cautam nod in papura (Vineri, 20 iunie 2008, 14:06)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui mumashu

      2. Este normal, lumina reflectata inapoi de 'burta' robotului diminueaza umbra acestuia.
      3. Se cheama aberatie cromatica si poate fi cauzata de refractia luminii si/sau lentilele obiectivului aparatului de fotografiat.
      6. Au zis ca s-a evaporat, nu doar topit, desi din cate stiu temperaturile la poli scad si pana -100 grade C.

      Ce nu-mi place mie in poza, este faptul ca se vorbeste de un transeu si ni se arata o zona putin descoperita de praf.
      • +2 (2 voturi)    
        lentile sau camere (Vineri, 20 iunie 2008, 16:05)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        legat de pct 3 -- multe dintre imaginile color obtinute de sondele martiene sunt compuse in fapt din 3 cadre dinstincte obtinute de aceeasi camera alb-negru, cu 3 filtre diferite de culoare.

        Aberatia cromatica din imagine poate fi cauzata de miscarea soarelui pe cerul martian intre cele 3 cadre monocrome.
    • -1 (5 voturi)    
      asa este ... (Vineri, 20 iunie 2008, 15:21)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mumashu

      Si daca apa s-a evaporat, atunci unde s-a evaporat? Deasupra planetei Marte exista nori?
      Dar vânt, exista? Despre temperatura zi-noapte a planetei, nu am gasit scris în vre-un articol ... probabil ca aparatul este dotat cu un milion de masuratori si analize pentru a fi trimise pe pamânt, dar au uitat sa-i puna termometru :)))
      • +2 (4 voturi)    
        Corect (Vineri, 20 iunie 2008, 15:54)

        adik [anonim] i-a raspuns lui anonim

        In plus, propun urmatoarele intrebari:
        - de ce pe Marte rasare soarele dimineata si nu seara?
        - de pe Marte se vad stelele noaptea?

        @ Cristi. Mersik. Interesant.
        Sunt mai multe foto pe Foxnews.com
    • +4 (4 voturi)    
      fizica bat-o vina (Vineri, 20 iunie 2008, 15:45)

      Pongo [anonim] i-a raspuns lui mumashu

      4. Cam ce viteza are vantu int-o atmosfera cu densitate de 5 ori mai mica cat cea de pe terra?
      6.De sublimare ai auzit? raspuns scurt: nu. Recomandare: cursuri intensive de clasa X la orice liceu. Fiecare este liber sa traga concluzii dupa cat i-l duce pe el capul. Absolut corect
      • 0 (0 voturi)    
        sublimare (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 11:14)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Pongo

        Articolul vorbeste clar de "evaporare" si nu "sublimarea" apei. Iar evaporarea înseamna transformarea apei în vapori. De aici am tras concluzia cu norii si celelalte. Iar în legatura cu temperatura de pe Marte am consultat si eu site-ul oficial între timp.
        Mersi si cer scuze pentru ignoranta.
        • 0 (0 voturi)    
          tranzitiile de faza (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:07)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          mah si tu acu'... ai pretentia folosirii de termeni precisi la un articol care nu se adreseaza oamenilor de stiinta. Daca in articol se spunea de evaporare atunci nu intelegea nimeni ce e aia.

          Evaporarea si subliminarea sunt ambele tranzitii de faza. Colocvial, termenul evaporare se foloseste si acolo unde este vorba de subliminare. Apa, in conditii de presiune atmosferica scazuta, trece din stare solida direct in stare gazoasa.

          Temperatura solului martian poate fi suficient de mica pentru ca sa nu permita subliminarea ghetii atunci cand aceasta este sub un strat de roca/nisip, in schimb temperatura ghetii sa creasca suficient atunci cand ea este expusa la soare (transfer de caldura prin radianta).

          Celor care tot dau inainte cu teoriile conspirationiste -- calmati-va... oamenii de stiinta nu au nici un interes sa va joace voua feste. Pe bune.
    • 0 (0 voturi)    
      Boala romanilor, conspiratia (Vineri, 20 iunie 2008, 21:50)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui mumashu

      Sunt sigur ca exista multe conspiratii in lume, dar in acest caz hai sa lasam cei cateva milioane de oameni de stiinta de pe pamant sa dea ei primii semnalul de alarma. Marte are o atmosfera foarte fina de 100 ori mai slaba decat pamantul, deci ghiata sau apa se evapora foarte usor cu o atmosfera slaba.
  • +1 (1 vot)    
    Site-ul oficial (Vineri, 20 iunie 2008, 13:58)

    m [anonim]

    http://phoenix.lpl.arizona.edu/
  • -3 (5 voturi)    
    Asta-i fotografiia adevarata (Vineri, 20 iunie 2008, 14:39)

    gugu [anonim]

    aici:
    http://www.flickr.com/photos/unsmecher/2595274564/
  • -4 (8 voturi)    
    ce aberatii (Vineri, 20 iunie 2008, 14:45)

    Florin [anonim]

    ce aberatii si cat trebuie sa fim noi de prosti, iata o fotografie care a costat vre-un MILIARD de euroi.
    Iata un motiv care scoata bani din buzunarul contribuatilului american si-l baga in cateva buzunare a miliardarilor ;-)) ce lume proasta trebuie sa fim... :-))
    • +5 (5 voturi)    
      Du-te la Cancan (Vineri, 20 iunie 2008, 15:57)

      Satul de Idiotzi [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Du-te la Cancan si posteaza acolo mesajele tale inteligente.
    • +5 (5 voturi)    
      burta inainte de toate (Vineri, 20 iunie 2008, 16:05)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Si tu pentru ce traiesti bizonule? Noi toti traim ca sa impingem lucrurile inainte. Toti banii de la toata societate se folosesc ca sa impinga aceiasi societate inainte. Ca idee poza aia a costat mai mult de un miliard de dolari, si eu mi-as da si camasa de pe mine sa vad un om care se duce pana acolo si se intoarce.
    • +3 (5 voturi)    
      Asa este (Vineri, 20 iunie 2008, 16:12)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Este perfect posibil ca de fapt sondele acestea sa nu fi plecat niciodata si totul sa fie doar o regie complicata pentru a atrage si apoi deturna fonduri.

      Pe de alta parte, daca nu ar fi existat niste nebuni care sa bage bani in niste aventuri extrem de costisitoare, Columb ar fi stat acasa, Armstrong ar fi fost un necunoscut, iar omenirea inca ar mai fi crezut ca Terra este plata.

      Cand Columb s-a intors la Barcelona credeti ca nu multi s-au indoit de faptul ca a ajuns unde a ajuns (fireste, chiar daca nu stiau ca nu e vorba de India). Multi credeau ca au stat cu burta la soare si s-au distrat.

      Omul se deosebeste de celelalte fiinte printr-o curiozitate care de multe ori ii aduce si moartea. Fara aceasta curiozitate nu ar fi incercat sa zboare, iar fara zbor, dvs azi nu ati mai fi putut sa butonati la computator si sa scrieti aiureli, pentru ca nu ar fi existat nici sateliti, nici internet.

      Daca dvs vreti sa fiti un ignorant, eu va respect dorinta. Dar inainte de a trage oblonul, intrati pe http://apod.nasa.gov/apod (The Astronomy Picture of the Day, trad. Fotografia astronomica a zilei) si vedeti ce pierdeti.

      PS: Si telescopul Hubble sa stiti ca exista si chiar face poze.
    • +2 (2 voturi)    
      euroi (Vineri, 20 iunie 2008, 19:16)

      ion din la [anonim] i-a raspuns lui Florin

      bai florinoi, cred ca ai nimerit din greseala pe aici. si mai cred ca faci parte din clanu' lu' sile pietroi.
  • +4 (8 voturi)    
    hmmmm (Vineri, 20 iunie 2008, 15:05)

    vasi [anonim]

    prosti americanii astia sa isi lase pozele asa la liber, ca sa aiba bizonii romani ce comenta
  • -4 (4 voturi)    
    apaaaaaaa (Vineri, 20 iunie 2008, 16:48)

    gimi [anonim]

    Mie mi se pare cam trasa de par chestia cu gheata.
    De ce nu au dat si alte fotografii ca doar nu au tras doar 2 poze.
    E vrajeala.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 20 iunie 2008, 17:39)

    v [anonim]

    de ce se elimina din start faptul ca ar putea fi sare. Chiar credeti ca este complet imposibil ca substanta aceea sa fie sare care intre timp a fost "linsa" de niste oi martiene?
    Free you mind!
  • +1 (1 vot)    
    Gheata pe Marte. (Vineri, 20 iunie 2008, 19:09)

    Alin [anonim]

    Chiar imi faceam probleme ca populatia Pamantului va ajunge la 7 miliarde in 2012.
    Acum m-am linistit, avem unde trimite excesul.
  • 0 (0 voturi)    
    evaporare la -70 grade?? (Vineri, 20 iunie 2008, 21:23)

    mihai [anonim]

    din cate stiu eu, temperatura pe Marte nu depaseste -70 de grade celsius, deci cum se putea evapora apa aia?
    • 0 (0 voturi)    
      punct triplu si radianta (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:15)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      http://en.wikipedia.org/wiki/Triple_point_of_water
      http://en.wikipedia.org/wiki/Radiant_heat
  • -1 (3 voturi)    
    Marte, mon Amour. (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:50)

    @artetonic forever [anonim]

    Ce veste extraordinara !

    Sensational !

    Sint absolut convins ca vor descoperi urme de
    viata degraba, ca microbii si bacteriile de acolo au deasemenea probleme cu sanatatea,
    le vom veni in ajutor !

    Este mult mai interesant bineinteles sa cheltuim
    sute de milioane ( sau miliarde ) pentru a descoperi viata acolo decit sa le cheltuim salvind oamenii bolnavi de la noi.
    Sa crape de boala ca-ci deacum sintem prea multi !
    Da, vor sa colonizeze planeta Marte, de ce nu, problema este ca colonizatorilor intotdeauna
    le-a mers rau apoi.
    Asa fostele imperii coloniale nu numai ca si-au perdut coloniile, inca si mai grav au fost invadati
    apoi de imigrantii din fostele colonii.
    Asa Franta este plina de arabi si africani,
    Anglia de pakistaneji, indieni, africani s.a,
    Spania este invadata de latino-americani,
    si arabi, Italia de Romani, s.a.m.d

    Jumatate din misiunele spre Marte au esuat
    in mod misterios.
    OZN- urile nu vin de acolo intimplator ?
    • 0 (2 voturi)    
      despre colonizatori. (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 2:13)

      Nostradamus*... 2012 * [utilizator] i-a raspuns lui @artetonic forever

      Este si normal sa rasplateasca raul care au facut inainte.

      Cum se spune :
      Ce semeni, aceea culegi !
      • -2 (2 voturi)    
        zizi-frasin (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 7:21)

        zizi [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus*... 2012 *

        draga nostradamus din Comuna Frasin, judetul Suceava, ma intreb cine o fi semanat ceva pe marte... Sau arabii vin de peste tot, si de pe marte, si de pe venus.......
  • -3 (3 voturi)    
    si eu pot face asta (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:56)

    cristicc [anonim]

    aia nu stiu cum arata pamintul. si un amarit de excavatorist poate face in gradina o urma ca aia.
    e doar pamint presat ce luceste in lumina soarelui.
    credeti-ma. am vazut de multe ori imagini de-astea la sapat santuri.
  • 0 (0 voturi)    
    hahahahaha (Duminică, 22 iunie 2008, 14:54)

    romanu [anonim]

    americanii fac toata tevatura asta ca sa arate lumii ca ei sunt stapanii in psatiul cosmic,cum au tot mintit pana acum ca au castigat cursa spatiala prin intermediul mass mediei de fapt rusii sunt in fata lor cu un buget infinit mai mic asa ca yankeiilor lasatine ca vau facut celovecii praf