Hillary Clinton isi va recunoaste infrangerea si va sustine candidatura lui Obama

de D.M.     HotNews.ro
Joi, 5 iunie 2008, 6:47 Actualitate | Internaţional

Infrangerea lui Hillary
Foto: Rompres
Conform propriei echipe de campanie, Hillary Clinton isi va anunta sambata suportul pentru candidatura lui Barrack Obama la alegerile prezidentiale. Clinton inca nu si-a recunoscut public infrangerea, dupa ce rivalul ei a obtinut marti noapte suficiente voturi pentru a obtine nominalizarea din partea democratilor.

Conform presei americane, Hillary Clinton asteapta o propunere din partea lui Barrack Obama de a candida impreuna pentru Casa Alba (Obama - presedinte, Hillary Clinton - vicepresedinte). Chestiunea nu a devenit oficiala, insa ea ar reprezenta o varianta de a reunifica partidul democrat, impartit in ultimele luni in aceasta cursa pentru investitura.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1599 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    nu cred ca vor face echipa !Obama e prea destept (Joi, 5 iunie 2008, 8:54)

    Hubertus [anonim]

    nu are rost pentru Obama sa isi complice viata cu babaciunea care nu stie nici macar sa fie fair -play ! Hitllerica este bolnava dupa putere si prea batrana pentru un mariaj in 3 ! ea ,Billy saxofonistu si Obama !
  • 0 (2 voturi)    
    Obama sionist !! (Joi, 5 iunie 2008, 10:14)

    Hibernatus [anonim]

    Ieri, 4 iunie, in fata AIPAC (o reuniune a oamenilor de afaceri evrei americani si israelieni), candidatul favorit la investitura democrata, Barack Hussein Obama Jr., a facut declaratii care au stupefiat o mare parte din partizanii sai.

    Daca pana recent, individul promova ideea "dialogului" cu Iran, Hezbollah, Hamas, etc, daca spunea ca va "schimba politica externa a americana," si ca "implicarea USA in Orientul Mijlociu a creat si mai mult terorism" (pozitii foarte apreciate de anti-americani si de pacifistii naivi), imediat ce s-a vazut cu "sacii in caruta" partidului, metisul a schimbat radical discursul :))

    "Ierusalimul e capitala Israelului, va ramane capitala Israelului si o capitala indivizibila", a spus Obama in fata a 7.000 de evrei incantati. Pozitie total contrara politicii ONU de ex. ce nu recunoaste Ierusalimul drept capitala a Israel! Iar precizarea "indivizibila" inseamna respingerea oricaror pretentii palestiniene asupra unor cartiere arabe din Ierusalim-Est !

    "Regimul iranian este cea mai mare amenintare pt. Israel, pt. pacea si stabilitatea regiunii", a spus metisul.
    "Scopul actiunii mele va fi sa elimin aceasta amenintare." :)))))

    "Legaturile dintre USA si Israel sunt indestructibile si nu exista loc la masa negocierilor pt. organizatii teroriste". Excelent, ai zice un neo-conservator pur sange:))

    Si pt. a amplifica efectul, Hillary Clinton, care a luat cuvantul dupa Obama, a declarat: "Sunt sigura ca Barack Obama va fi un mare prieten al Israelului".:)))

    Asa cum spuneam tuturor idiotilor de serviciu, daca va inchipuiti ca senatorul de culoare e o schimbare va inselati profund, sunteti niste naivi.

    Acest profesor gaunos si retoric, gen Constantinescu Emil, e creatia marketing a clanului Kennedy, am spus-o deja pe forumul asta (ghici pe cine a insarcinat Obama cu gasirea unui VP? pe Caroline Kennedy :)) si se va dovedi in campanie ca n-are decat o valoare de orator, atat.
    • -1 (1 vot)    
      Relax (Joi, 5 iunie 2008, 10:38)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui Hibernatus

      Cred ca iei prea in serios politica americana.
      Prezidentii astia par a fi, oricum, marionete pur decorative, fie ca sunt profesori gaunosi, fie ca sunt imbecili picati din Texas.
      Ma tot mir ca unii urmaresc fiecare cuvintel pe care il emana, dovedit fiind faptul ca, in politica, vorba si fapta sunt doua lucruri total diferite.
    • 0 (4 voturi)    
      re re (Joi, 5 iunie 2008, 11:39)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Hibernatus

      Poti sa ne explici de ce ar fi mai bun McCain, in afara de faptul ca e in Congres de multi ani si un insider in Washington? Experienta in functii executive are 0, politica externa la fel - e soldat erou decorat dar asta nu il face expert, gafele numeroase din ultimele luni o demonstreaza: inca nu s-a lamurit de diferenta dintre Siiti si Suniti, de opozitia dintre Iran si Al-Qaeda, iar razboiul din Irak i se pare un succes. In plus, el insusi a recunoscut in declaratie celebra ca nu se pricepe la economie - poate de asta in anii 80 a fost anchetat in scandaluri bancare alaturi de alti membri ai Congresului, verdictul in cazul sau a fost 'poor judgment'. ..

      Am vazut in articolul precedent ca laudai succesele economice ale administratiei Bush - esti rupt de realitate. Iar politica externa falimentara a republicanilor ne duce pe zi ce trece spre un conflict nuclear.
      Nu jubila, Obama va cauta sa echilibreze situatia in orient prin dialog; in fond, cand America a cunoscut o amenintare nucleara reala din partea URSS - Iranul inca nu detine arme nucleare, 'intamplator' Israelul are destule -
      Kennedy a recurs la dialog.
      Chiar de se va intalni cu Ahmadinejad - caruia nu ii poti imputa vreo crima impotriva umanitatii - Obama nu ar fi primul presedinte american care se intalneste cu lideri ai lumii 'nedemocratice'. Reagan, Roosevelt, Nixon etc au intalnit cu Gorbachev, Stalin, Mao, Suharto etc conducatori care au lasat in urma milioane de morti.

      PS Tin sa 'felicit' echipa Hotnews pentru faptul ca iti tolereaza discursul incarcat de ura rasiala si xenofobie in discutiile despre Iran, romi, evrei etc. si in speta cele despre Obama in care invoci mereu originile, rasa, caracterul hibrid, metis, anti-american etc al lui si celor ce il sustin.

      Postarile tale sunt josnice, D-le trol ROMAN, Hibernatus, Trei Ierarhi ....
      • 0 (4 voturi)    
        Bine spus, Andrei (Joi, 5 iunie 2008, 12:54)

        irlandezu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Bravo si aplauze in public! Te felicit mai ales pentru Post Scriptum. Nu puteam s-o spun mai bine, si se dovedeste ca nu sint singurul care am parerea asta...
      • +1 (5 voturi)    
        Tiganiada americana (Joi, 5 iunie 2008, 13:00)

        Budai Deleanu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Mai Andrei, nu "romi" ci tigani, e nume folosit chiar de etnia lor, e folosit de scriitori clasici, evident ca unul ca tine, subalimentat in cultura, ar baga in puscarie orice scriitor care scrie "tigani" in loc de "romi", o denumire ce nu exista oficial decat din 1996, la fel de "adevarata" ca aparitia "poporului" kosovar:))
        Andrei, xeno-fobia e o parte a constructiei intelectuale de sine, fara a delimita frontiera intre "eu" si "altul" tu nu existi de "sine"-statator. Fara "xenofobie" nu ar fi existat nici mari popoare, nici mari civilizatii sau culturi. Incearca sa citesti si tu cativa filosofi greci, germani, nu mori din asta. Sunt permanent uimit de incultura crasa la stangisti, lozincile va tin loc de idei, urletele acuzatoare va tin loc de judecati de valoare.
        McCain a avut functii de raspundere in politica, Obama nu, McCain stie concret ce-i aia militarie, Obama nu, McCain cunoaste f. bine dificultatile uneor negocieri politice, Obama nu, McCain e un tip care a avut tupeul sa voteze pe fata contra lui Bush si partidului de 44 de ori in Congres, Obama a fost patetic in cei 3 ani la Senat, ai idee ca de multe ori vota "prezent" in loc de yes/no?
        Cat despre economie, Obama ne va explica cum aranja la Chicago licitatiile de asfaltatori, el si sirianul Rezko, acest arab bun prieten si principal finantator al metisului. Si stii vestea? Ieri Rezko a fost gasit vinovat de frauda si excrocherie :))
        McCain e un republican integru, un om respectat inclusiv in tabara democrata, care ieri i-a propus lui Obama sa discute in 10 intalniri cu alegatorii, pe fata, fara aranjamente, "live". Metisul e tare in discursuri si f. slab cand vine vorba sa explice concret ce va face, vei vedea. Si Obama nu e sustinut nici macar de majoritatea democratilor, 55% din ei o vor pe Hikkary VP si 51% din ei au votat cu ea, contra lui Obama.
        Orice simbol conteaza, inclusiv faptul ca cel mai bun amic al lui Barack Hussein Obama e ca din intamplare un arab, e "hayssamul" lui ;)
        • +1 (1 vot)    
          nu stiu... (Joi, 5 iunie 2008, 13:52)

          aurelia [anonim] i-a raspuns lui Budai Deleanu

          Nu stiu de cand este oficializata denumirea de "rromi", dar stiu ca in Franta a spune "rromi" insemna a-i jigni, aceasta este denumirea ofensatoare, pa cand "tigan" este neutru...
          In plus, o remarca: ai idei bune, expui problemele frumos si clar, de ce recurgi la atat la persoana ca in primele paragrafe? E pacat de cunostintele tale politice, sa le exprimi ca si cum ai striga...
          • +1 (1 vot)    
            Tigan sau rrom sau sinti sau gypsy (Joi, 5 iunie 2008, 17:04)

            Corcodel [anonim] i-a raspuns lui aurelia

            Problema tiganilor este la fel de complexa ca si problema palestiniana
            un popor nomad fugit din India de frica musulmanilor (din Sind si Punjab) murdar prin excelenta numit de greci athingoi =de neatins-pentru ca era cea mai de jos casta (intouchabili) pe care ii latra involuntar orice caine pt ca animalele ii simt genetic vorbind -au creat o falsa istorie, se declara din casta khastrya (razboinici ) ei fiind vai de mama lor -chiar unul dintre triburile tiganilor era vestit pentru meseria de baza transmisa din tata in fiu =furtul -atat stiau atat faceau
            numele de ROM este gresit in sanscrita este DOM dar in republica lui iliescu gitanul pentru oamenii de" stiinta" nu conteaza
            sinti se numesc cei din provincia Sind iar gypsy de la faptul ca ajunsi in Spania o bulibasa s-a declarat conte de Egypt
            In Tarile Romane au fost atestati documentar incepand cu 1400 iar pana in 1848 la fiecare recensamant erau declarati odata cu animalele :atatea oi ,atitia boi , atiti tigani ...
            In India si la ora actuala refuza sa vorbeasca limba majoritara ,doar tiganeste si engleza (in India ,unde credeati? )cu Sobor,cu legile lor si evitati de celelalte caste -Intusabili fiind cei mai murdari si mai hoti dintre indieni
        • -1 (1 vot)    
          gabore ,vai de tine si de Mos Teaca -McCain (Joi, 5 iunie 2008, 17:12)

          Corcodel [anonim] i-a raspuns lui Budai Deleanu

          Mc Cain a stat 6 ani prizonier in Vietnam si a facut vietcongul cu el tot ce e descris in Kamasutra -nu viseaza decat razboiul ca si fiul lui Bush -daca observati fiecare presedinte american poarta razboiul lui personal -klinton cu sarbii si somalezii , Bush batranul cu panamezii si irakienii , Bush junele cu irakienii, Mc Cain vine sa ii rezolve pe iranieni -dar eu cred ca mai devreme sau mai tarziu SUA vor cadea de pe harta atat timp cat fiecare gram de mancare face in SUA 5000 de km pt a ajunge in gurita consumatorului iar pretul benzinei s-a dus la stele
          Obama in naivitatea lui e un miracol -poate fi fata umana a politicii americane si poate rasturna multe situatii ,astazi fixe -cred ca va face pacea intre Israel si arabi -nu asa cum tot incearca presedintii americani de 50 de ani -poate,de ce nu speram ??!
  • -1 (3 voturi)    
    ahhaa (Joi, 5 iunie 2008, 11:15)

    jonelu [anonim]

    indiferent care va veni , va servi anumite interese , gen lobby evreiesc, petrol etc,
  • -1 (3 voturi)    
    intrebare (Joi, 5 iunie 2008, 11:17)

    realex [anonim]

    intrebarea este: va retrage sau nu trupele din irak?
    • -1 (3 voturi)    
      raspuns (Joi, 5 iunie 2008, 12:04)

      Dragon [anonim] i-a raspuns lui realex

      Viitorul presedinte al SUA va avea ca povara razboiul din Irak. Retragerea va fi progresiva si va dura 2-3 ani.

      Mai important decat retragerea din Irak este ca SUA sa nu provoace un razboi in Iran. McCain ar fi o amenintare pentru siguranta intregii lumi.