Un trib ce nu a intrat in contact cu civilizatia umana, fotografiat pentru prima data in Brazilia

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 30 mai 2008, 11:33 Actualitate | Internaţional

Razboinici ce apartin unui trib indian din Brazilia ce nu avusese contact pana in acest moment cu restul civilizatiei umane au fost fotografiati in partea de vest a junglei amazoniene, la granita cu Peru, a anuntat Fundatia Nationala Indiana (Funai), citata de FoxNews.com.

Indienii au fost observati in Aria de protectie situata de-a lungul fluviului Envira, in statul Acre.

Funai a anuntat ca a fotografiat razboinici "puternici si sanatosi", sase colibe (denumite malocas) si o bucata de pamant ce pare ca este folosita drept plantatie. Fundatia a declarat insa ca nu stie carui trib ii apartin razboinicii fotografiati, avand in vedere ca, in regiune, ar exista patru triburi izolate distincte.

Imaginile luate dintr-un avion de mici dimensiuni, ce a survolat zona, infatiseaza razboinicii tinand in mana arcuri si sulite, indreptate spre cer.

Colibe ale tribului din jungla
Foto: AP
Potrivit Funai, imaginile au fost facute in timpul mai multor zboruri efectuate intre 28 aprilie si 2 mai. Fundatia nu va incerca sa intre in contact cu tribul.
 
Agentia braziliana a anuntat ca a descoperit "triburi necontactate pana in acest moment" - grupuri indigene despre care se crede ca nu au avut contact cu alti oameni - si ca incearca sa le protejeze de posibile boli.






Peste 100 de triburi izolate in intreaga lume

Grupul Survival International precizeaza ca, in prezent, in lume exista peste 100 de triburi
Razboinicii par puternici si sanatosi
Foto: AP
care n-au intrat in contact cu civilizatia. Jumatate dintre ele traiesc in jungla amazoniana din Peru si Brazilia. "Toate triburile sunt in mare pericol de a fi indepartate de pe pamanturile lor, de a fi ucise sau decimate de noi boli", a afirmat grupul care militeaza pentru drepturile populatiilor indigene.


"Aceste imagini sunt dovezi in plus ca triburi necontactate de oameni exista cu adevarat.



Lumea trebuie sa fie constienta de acest lucru si sa se asigure ca teritoriul lor este protejat conform legii internationale. In caz contrar, ei vor fi exterminati in scurta vreme", sustine Survival International.












28139 vizualizari
  • -12 (16 voturi)    
    ... (Vineri, 30 mai 2008, 11:58)

    Justy [anonim]

    "trib indian din Brazilia"... Sa fie oare indieni deportati acolo? Hmm...
    • +6 (8 voturi)    
      pt justy (Vineri, 30 mai 2008, 12:38)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Justy

      Amice, daca esti idiot, nu trebuie sa spui asta tuturor. E suficient sa stii tu :)
      Indienii nu sunt neaparat din India, si nici nu trebuie sa fie deportati
      Short intro for you: http://www.religion-cults.com/Ancient/America/Hispano-American%20.htm
      • -14 (14 voturi)    
        Uau, ce om destept... (Vineri, 30 mai 2008, 12:45)

        Justy [anonim] i-a raspuns lui florin

        Ok inteligentule, hai sa perpetuam pana la sfarsitul veacurilor o greseala de inteles, la vremea ei. Nu-i asa ca te gadila in mod placut eruditia de care dai dovada? Succes, tine-o tot asa.
      • 0 (0 voturi)    
        Despre indienii brazilieni... (Sâmbătă, 31 mai 2008, 11:41)

        Seba [anonim] i-a raspuns lui florin

        Probabil este doar o greseala de exprimare... autorul vrand probabil sa spuna un trib indigen... dar se pare ca a luat-o pe calea mai scurta. Greseala sau prostie asta este... prea multa televiziune in ziua de azi strica nivelul de cultura. S-au denaturat o multime de cuvinte si se va face in continuare, in general semintia jurnalistilor este de proasta calitate, cei buni putand fi numarati pe degete. Chiar daca sunt cunoscuti si mediatizati, o mare parte din eu sunt sub nivelul minim de cultura necesar. Parere alimentata din sursele actuale media. Sper sa nu supar pe nimeni. :) O zi buna indigenilor din jungla amazoniana.
        • 0 (0 voturi)    
          Seba, (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:29)

          haril [anonim] i-a raspuns lui Seba

          ce cunosti mataluta despre indiile de vest si cum/cand au aparut aceste entitati teritoriale.
    • 0 (0 voturi)    
      vrajeala (Vineri, 30 mai 2008, 14:50)

      Gandhi [anonim] i-a raspuns lui Justy

      defapt erau brazilieni din india
  • +5 (7 voturi)    
    Civilizatie? (Vineri, 30 mai 2008, 12:00)

    Anthros [anonim]

    "Un trib ce nu a intrat in contact cu civilizatia umana"

    Termenul de trib "necontactat" nu implica in nici un fel ca nu fac parte din "civilizatia umana" - ci doar ca nu au fost inregistrati in cadrul unor forme de autoritate - gen stat, istorie scrisa, etc. Din punctul lor de vedere, noi suntem la fel de "necontactati" de catre ei.

    Sper sa nu intre insa in contact cu "civilizatia" de tip defrisare si exterminare cu care s-au intalnit atatea alte grupuri indigene.
    • +3 (5 voturi)    
      Perfect de acord cu Anthros (Vineri, 30 mai 2008, 12:15)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Anthros

      Tribul face parte din civilizatia umana! Titlul articolului dvs. este de o aroganta nejustificata. S-ar putea chiar ca membri tribului sa fie mai civilizati decat multi marlani de soferi de la noi care claxoneza ca maimutele care au descoperit o jucarie noua si n-au nici un respect pentru regulile MARII NOASTRE CIVILIZATII.

      Hai sa nu ne mai consideram buricul pamintului si nici sa nu mai traducem titluri fara sa le gandim!
      • +2 (2 voturi)    
        am dat de civilizatie (Vineri, 30 mai 2008, 13:15)

        Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        Pe langa purtarile lor, noi suntem primitivi, eu nu i-as da vecinului de jos o sulita in mana cat timp sunt cu el la vanatoare sau la ce-o fi. acolo este un cod si o initiere in barbatie, la noi esti declarat deja de la nastere "barbat" desi multi sunt asa pretebntios numiit barbati. Admir perseversenta si continuitatea lor, in mod sigur au avut contacte cu restul omenirii in trecut, dar au ales sa stea pe pamanturile lor nederanjati. Multam de articol, cu toate ca e slab informat.
      • 0 (0 voturi)    
        Despre civilizatie (Sâmbătă, 31 mai 2008, 10:36)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Nu te supara pe autorul articolului de sus, pur si simplu el a tradus ceea ce a aparut si in presa internationala. Peste tot este folosit acelasi cuvant, "civilizatie", si pe buna dreptate. Pur si simplu asta este cuvantul cu care noi, cei "civilizati", desemnam structura sociala globala din care facem parte.
        Din pacate ceea ce nu realizeaza majoritatea oamenilor este ca civilizatie nu inseamna neaparat un lucru bun. Tu il critici pe autorul articolului pt ca pare sa sugereze ca cei din trib sunt "necivilizati", deci "salbatici" si rai. Dar de fapt ceea ce trebuie sa realizam este ca asta este "povestea" care ne este insuflata inca de mici, cu care crestem si pe care o auzim in fiecare zi undeva in fundal, fara sa fim constienti de ea: povestea "superioritatii" omului civilizat.
        Recomand tuturor sa citeasca cartea "Ishmael", de Daniel Quinn, in care se prezinta o alternativa la "marea noastra civilizatie", si din care putem realiza (cine are urechi de auzit) ca "marea civilizatie" din care facem parte (si care a aparut de numai 10 mii de ani, odata cu revolutia agriculturala) a facut numai rau naturii, animalelor si plantelor, si intregii vieti de pe pamant.
        Aceste triburi sunt ultima ramasita a oamenilor care nu au ales calea "cuceririi naturii" prin agricultura (si mai tarziu industrie), ci au ales sa traiasca alaturi de natura, ca parte a naturii si in armonie cu mediul in care traiesc.
        Daca cineva se indoieste asupra faptului ca am folosit cuvintele "au ales", le atrag atentia ca toti oamenii de pe pamant sunt inruditi genetic intre ei, deci toti au luat contact unii cu altii la un anumit punct in istorie. Deci daca unele triburi nu au "evoluat" tehnologic este pentru ca au ales (in mod constient sau subconstient) sa nu distruga natura, ci sa traiasca in armonie cu ea, asa cum traiesc toate animalele salbatice.
      • 0 (0 voturi)    
        Razvan, (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:50)

        haril [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        cuvantul civilizatie nu are sensul de cultura,ci un sens mai larg.Cand afirmi ca lumea actuala este rezultatul a 10000 de ani de civilizatie umana,semnificatia acestei realitati prezente este rezultatul a tot ce a creat omenirea de 10000 de ani incoace,adica cultura si stnta,sau progresul realizat de specia umana incepand cu tehnica pietrei cioplita si pana la zborurile cosmice.Populatia tribala descoperita se afla, ca nivel de civilizatie, intr-o vreme de mult trecuta pentru omenirea cunoscuta pana in prezent.A avea ideea de a te lupta cu sulitele impotriva unui avion spune foarte mult in legatura cu nivelul de cunoastere al acelui trib amazonian,care mai mult ca sigur nu are un alfabet ,pe care sa-l foloseasca pentru a-si asterne gandurile si nici un sistem numeric pentru a evalua diferemtele de marime.Ce sa mai vorbim despre o filosofie,care sa le spuna cine sunt,cand si de unde au aparut si care sunt principile morale de existenta ale civilizatiei umane.Acest trib este tributar,in mod exclusiv,instinctelor speciei umane,intre care instinctul de conservare are cea mai mare importanta.
    • 0 (0 voturi)    
      ;) (Joi, 27 mai 2010, 19:37)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Anthros

      Imi place cum gandest si sa stii ca ai foarte mare dreptate :)
  • +6 (6 voturi)    
    Pacat de ei (Vineri, 30 mai 2008, 12:11)

    un roman [anonim]

    Pacat de ei, acum ca au intrat in contact cu civilizatia, pot sa-si ia ramas bun de la o viata linistita.
    • 0 (0 voturi)    
      Civilizatie conservata (Sâmbătă, 31 mai 2008, 18:04)

      Vasli [anonim] i-a raspuns lui un roman

      O chestie e sigura, din momentul asta nu o sa mai poata sa isi continue viatza asa cum o aveau pana acum.

      Trebuie ajutati sa se integreze si sa recupereze decalajul tehnologic pe care il au. Altfel vor fi dispare, si nu vor apuca sa transmita cultura lor, lucru din care putem invata noi.
  • 0 (4 voturi)    
    lege si ordine (Vineri, 30 mai 2008, 12:14)

    Emil [anonim]

    Imi este foarte greu sa cred ca exista oameni pe teritoriul unei tzari si care nu platesc impozite.
    Cum joaca counter strike sau unde vad astia meciurile Rapidului nu ma mai intreb.
    Ar face bine autoritatile braziliene sa retrocedeze padurile astea virgine pt ca tara aia nu cred ca e sat fara caini.
  • 0 (2 voturi)    
    Trimiteti-i acolo pe Blaga si Oprescu (Vineri, 30 mai 2008, 12:25)

    marius [anonim]

    Unu sa le faca 30 de statii de metrou si unul sa le faca autostrada suspendata pe liane!
  • +3 (5 voturi)    
    Involutie (Vineri, 30 mai 2008, 12:34)

    Involutie [anonim]

    Astia cel putin sunt neinitiati. La noi in tara e problema cu "indieni" - la origini - care desi au contact cu civilizatia, nu se integreaza in ea. Cred ca pana si brazilienii aia sunt mai permeabili si adaptabili.
  • -2 (10 voturi)    
    Adevarata intrebare este... (Vineri, 30 mai 2008, 12:35)

    ADRIAN [anonim]

    Unii spun sa ii lasam in pace si sa ii ferim, sa ii conservam. Altii vor ca ei sa intre in contact cu civilizatia. Mie personal mi se pare inuman sa ii conservam ca pe niste animale, ca pe niste specii pe cale de disparitie si sa ii tratam ca atare. Eu zic ca trebuie sa ne implicam, sa putem sa ii invatam despre lumea care ii inconjoara (incercand sa ii luam de la nivelul la care se afla), dar in primul rand sa aiba acces la servicii medicale, sa poata anunta daca au probleme de sanatate, ei si copiii lor. Nu descopar nici o ratiune in ai conserva ca pe niste animale pe cale de disparitie.
    • +7 (7 voturi)    
      ce sa zic... (Vineri, 30 mai 2008, 12:54)

      goguleanu [anonim] i-a raspuns lui ADRIAN

      te-ai gasit si tu destept sa faci acuma pe mantuitorul civilizatilor pe cale de disparitie. poate ca ei nu vor sa aiba de a face cu noi si sint fericiti asa cum sint ei. vrei sa afli in treaba ii civilizezi tu si sa ii transformi in maimute care canta la tastatura ca noi? hai sa ne vedem fiecare de treaba lui.
    • +4 (4 voturi)    
      Ati comandat o shaorma? (Vineri, 30 mai 2008, 12:56)

      jamal [utilizator] i-a raspuns lui ADRIAN

      He, he. Ti-as raspunde ironic, dar e frumoasa naivitatea ta. Pana la urma, ei sunt speciali tocmai pentru ca sunt asa, in forma pura. Daca ar fi cu celularu-n ureche ar mai ajunge pe Hotnews doar la rubrica "Bancul zilei".
    • +3 (3 voturi)    
      mda... (Vineri, 30 mai 2008, 13:05)

      Vladutz [anonim] i-a raspuns lui ADRIAN

      sincer, eu daca as fi in locul lor mi-as dori sa nu am contact cu "civilizatia".

      sunt de acord ca ei sa-si vada linistiti de-ale lor si noi de-ale noastre.

      oricum, nu o sa mai dureze mult si "civilizatia" or sa-i distruga.
    • -2 (4 voturi)    
      Pertinent (Vineri, 30 mai 2008, 13:06)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui ADRIAN

      Subscriu, 100%.

      Bv, o opinie pertinenta.
    • +6 (6 voturi)    
      floreign.wordpress.com (Vineri, 30 mai 2008, 13:09)

      fLoreign [anonim] i-a raspuns lui ADRIAN

      Pai tocmai medicala e problema. Inca lumea nu a uitat de acel jurnalist care a vizitat un trib, tot asa, total necunoscut, si a avut surpriza sa-i vada murind pe toti din cauza unor germeni pe care i-a adus el.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 30 mai 2008, 15:20)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ADRIAN

      - "...sa aiba acces la servicii medicale" = Si crezi ca daca ar avea acces la servicii medicale (asemanatoare cu cele din Romania de exemplu) ar fi mai fericiti ?!? Sau ar trai mai mult ?

      - "...sa ii invatam despre lumea care ii inconjoara" = ce ar putea invata ei de la tine despre lumea inconjuratoare ? de fapt tu ce stii despre lumea inconjuratoare ?

      - "...incercand sa ii luam de la nivelul la care se afla" = ce zici, ii intrebam si pe ei daca sunt de acord ? Sau ii luam cu forta ? Si de fapt, ii iei de la nivelul lor si ii cobori....pana unde ?!?
      • 0 (0 voturi)    
        civilizati sau conservati? (Vineri, 30 mai 2008, 17:43)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Oare incasii si mayasii care au fost "civilizati" de care "crestinii" spanioli si portughezi, au fost multumiti de asta? Gigi, nu pot decat s afiu perfect de acord cu tine si sa sustin cu vehementa ca Adrian nu are dreptate. Asa cum sunt ei, sigur au propria civilizatie, sigur au proprii vraci, sigur stiu sa se distreze si altfel decat ca noi, astia "civilizati"... Ca sa nu comentez civilizatia noastra... A lor e paralela cu a noastra, nu inseamna ca sunt salbatici, sunt doar altfel.
        Pentru Justy, Florin si Gandhi: oameni buni, de ce perpetuati ideea ca "indieni" insemna "populatie din India"? Amintiti-va ca Cristopher Columb pormise pe apa sa caute India, caci pe uscat se trecea prin desert si pericolele erau imense. El a gresit drumul si a luat-o spre vest in loc de est. Era anul 1492, nu ii mergea G.P.S.-ul... Si a ajuns sa descopere "Lumea Noua" fara sa stie ca a descoperit un teritoriu nou, si i-a numit pe bastinasii gasiti "indieni", convins ca era in India. De aici e greseala multora! Corect, istoria i-a numai mai tarziu "amerindieni", (=indieni din America), pentru a evita confuzia pe care o faceti voi! E simplu acum, nu? Sa nu mai comentam cum ia-u "civilizat" pe "indieni" colonizatorii ulteriori... Amintiti-va soi nu veti mai dori sa ii "civilizam" pe putinii "salbatici" ramasi...
        Ce intrebare am eu? Columb si-a dat seama pana la urma ca a descoperit un teritoriu nou? Ca asta chiar nu stiu... Sau a murit fara sa stie? Cine imi poate spune?
        • 0 (0 voturi)    
          Cateva mici precizari (Sâmbătă, 31 mai 2008, 10:45)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui aurelia

          Sunt perfect de acord cu ce ai zis, dar trebuie sa fac cateva mici corectii:
          Columb nu a plecat "din greseala" spre vest, ci a plecat INTENTIONAT. Tocmai fusese unanim acceptata ideea ca Pamantul e rotund, si Columb a plecat (la ordinul regal, evident) spre vest, in ideea ca va ocoli pamantul si va ajunge in India pe ocean dinspre est. Ceea ce nu cunosteau geografii din acea vreme era ca pana la India mai aveau de strabatut intregul continent Asiatic, si nici nu mai vorbim despre existenta continentului American.
          Iar legat de denumirea de indieni, aceasta a persistat si secole mai tarziu, desi intre timp (pentru a le deosebi) cele doua tinuturi au inceput sa fie denumite Indiile de Est (India-Asia) si Indiile de Vest (America)
        • 0 (0 voturi)    
          Amerindieni - Columb (pentru Aurelia) (Sâmbătă, 31 mai 2008, 11:13)

          korellus [utilizator] i-a raspuns lui aurelia

          Exista interpretari care modifica lucrul acceptat, general, pina acum, si anume:
          Columb STIA catre ce loc se indreapta, STIA unde va ajunge!
          Fratele lui era un cartograf de succes in acele timpuri (sfirsitu' secolului a XV-lea), care avea cunostinta de MULTE alte harti si istorii (saga) despre tinuturile, apreciate la acel moment, fantasmagorice.
          Columb stia unde se indreapta, dar, in mod evident, a ascuns acestea membrilor echipajelor (erau "marinari" mai mult cu numele, decit cu profesia = pentru ca se stia de viitoarele greutati ale calatoriei, au fost imbarcati raufacatori (inclusiv criminali), carora li s'a promis "stergerea pacatelor", DUPA!).
          Insemnarile (nu numai cele oficiale) celor de pe cele 3 vase, coroborate intre ele, atesta comportarea lui Columb din momentele delicate imediat aterior "descoperirii pamintului".
          Drumul, nefiind usor, a dus slabirea increderii majoritatii membrilor echipajelor.
          Columb, care apreciase destul de binisor traseul de pina atunci, chiar cu unele "devieri" de la traseu (au fost "maturati" de mai multe furtuni), STIA cu o aproximatie mare momentul INTILNIRII CU PAMINTUL!!!
          Chiar cind echipajele erau demoralizate pina la rascoala(!), el o tinea pe a lui: NU a fost nebun, NU a fost aventurier, CI A FOST BINE INFORMAT!
          EL STIA ca nu era India, dar prejudecatile de atunci (se "pregateau" sa iasa din Evul Mediu, Geografia "oficiala" nu admitea paminturi necunoscute, INCHIZITIA era in floare! ...) nu'i permiteau sa vorbeasca precum gindea & stia.
          S.a.m.d.
          • 0 (0 voturi)    
            Multumesc (Sâmbătă, 31 mai 2008, 12:48)

            aurelia [anonim] i-a raspuns lui korellus

            Dan si Korellus, multumesc mult de precizari. Doar nu era greu sa le caut pe internet, dar... De speculatiile referitoare la faptul ca C.C. ar fi stiut incotro se indreapta, am auzit si eu, dar am preferat sa le iau drept simple speculatii. Ziceti ca exista totusi documente care sa ateste acest lucru?
            Oricum, ceea ce ma frapeaza pe mine este faptul ca foarte, foarte multe persoane confunda amerindienii cu indienii!!!!!!!! Am vazut acum vreo 3 ani la un post de tv tare vizionat o emisiune
            (pseudo) pedagogica in care educatoarea le explica copiilor ce erau indienii - cu copii mascati in amerindieni si cu desene, dadea bietilor copilasi niste explicatii de nu pricepeai cand te aflai in India, cand pe Pamantul Nou... Concluzia era ca tiganii sunt urmasii indienilor... Cu toata orchestratia de amerindieni in fata...
  • 0 (0 voturi)    
    un trib necunoscut (Vineri, 30 mai 2008, 12:56)

    egroeg [anonim]

    se vede treaba ca este mai usor sa aflam ce exista
    pe Marte decat sa stim ce mai avem pe Pamant.
    Va dati seama ca pentru cei din trib,cand au vazut avioneta,au crezut ca au venit ZEII pe la ei si vor reda in povestile lor si picturile nauve pasarea de foc cu care au venit... un scenariu care parca l-am
    mai intalnit si-n alte ocazii.
    • +3 (3 voturi)    
      Poate demoni... (Vineri, 30 mai 2008, 14:05)

      HB [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      In nici un caz nu au crezut ca au venit ZEII. Daca te uiti mai bine in prima fotografie o sa vezi doi indivizi care isi incordeaza arcurile catre vehiculul in care se afla fotograful. Or, nu tragi cu arcul intr-un zeu bun, ci mai curand in niste demoni, in ceva rau...
      • 0 (0 voturi)    
        demoni (Vineri, 30 mai 2008, 16:34)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui HB

        Avand in vedere ca erau niste oameni,la cat rau fac ei pe lumea asta,cred ca ai dreptate sa fi fost considerati demoni.(Prima mea impresie a fost insa ca vad niste indivizi cu sulitele promise de dl Basescu,gata sa inceapa tragerea in teapa....a demonilor din politica romaneasca}
  • -3 (7 voturi)    
    discutabil (Vineri, 30 mai 2008, 13:09)

    teodora [anonim]

    Noi ne uitam la ei ca la zoo, dar oare nu e dreptul lor sa beneficieze de progres, educatie, sistem sanitar, medicamente performante? Le facem un bine sa-i lasam in pace? Atunci de ce e rau sa "lasam in pace" tiganii si incercam sa-i "integram" sa isi dea copii la scoli, sa nu ii mai casatoreasca la 10 ani, sa nu mai fie considerate inferioare femeile, etc? Ok,exista pericolul sa ia boli pentru care nu sunt pregatiti,dar parca nici "lasa-i in salbaticia lor" nu e solutia civilizata.. Oare care e speranta lor de viata? 30-40 cum era acum cateva secole peste tot? Asta e "linistea" care risca sa o piarda?
    • +2 (2 voturi)    
      foarte discutabil (Vineri, 30 mai 2008, 13:42)

      sima [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      Teordora, daca au reusit sa supravietuiasca fara "civilizatie" atata amar de vreme, sigur o sa supravietuiasca si de acum inainte. Sunt, probabil, cateva sute de suflete... Care-i problema? Ti se pare cumva ca asa-zisii civilizati duc lipsa de activitate si trebuie neaparat sa intregreze/civilizeze orice OM aparut pe harta populatiei?

      Cat despre speranta de viata... Ha! Hai sa ne aducem aminte cu cat a fost redusa, de-a lungul timpului, VIATA multor triburi. Si nu oricum, ci in spiritul crestin.
      • +1 (1 vot)    
        Probabil cateva ... (Vineri, 30 mai 2008, 14:04)

        Duduro [utilizator] i-a raspuns lui sima

        ... mii de suflete daca sunt 100 de triburi.
        In rest rezonez cu dumneavoastra.
    • -1 (1 vot)    
      esti dusa rau (Vineri, 30 mai 2008, 13:44)

      saip [anonim] i-a raspuns lui teodora

      chiar crezi ce zici aici?
      eu zic ca ai luat-o razna cu criza asta globala de toate cele...
    • +2 (2 voturi)    
      nu este deloc discutabil (Vineri, 30 mai 2008, 13:45)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Dreptul lor este acela de a evolua singuri, fara interventia celor "ce vor sa ajute". Parca si conquistadorii doreau sa crestineze politeistii (paganii) din America de Sud. Si i-au crestinat pe incasi pana i-au exterminat. Crezi ca au nevoie de medicamentele noastre? In acest moment, nu cred, dar cu siguranta vor avea nevoie de cele mai puternice antibiotice daca intra in contact cu "civilizatia" noastra. Iar din punct de vedere spiritual, sunt mult, mult mai evoluati decat noi, desi nu cred intr-un singur zeu (Dumnezeu).
      Naivitatea ta, cum ca ii putem ajuta cu educatie si sistem sanitar, i-ar duce la disparitie cu siguranta. Nu trebuie sa ne uitam la ei ca la zoo, trebuie sa nu ne uitam deloc- pentru a nu-i influenta deloc.
      Pentru ce sa le lungesti speranta de viata? crezi ca asta este scopul vietii? de a fi cat mai lunga? sau de a fi cat mai densa...?
      Tiganii nu au nici o legatura cu triburile astea. Ei traiesc printre noi. Iar noi=sistem. Iar cine nu se integreaza in sistem, este impotriva lui.
      • +3 (3 voturi)    
        educatie... (Vineri, 30 mai 2008, 17:50)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Educatia este necesara intr-un sistem dat. In al nostru, ne educam pentru problemele pe care le vom avea de infruntat in viata" citit, scris, socotit, de baza, apoi chestii de instorie, geografie, civilizatie, etc. Ele ne pragatesc pentru lumea noastra. Ei sunt sigur pregatiti pentru lumea lor. Daca ei nu scriu, sau scriu cu altfel de alfabet, de ce sa ii educam cu al nostru? Daca ei nu au calculatoare si se distreaza si altfel si isi duc viata si altfel - deci se poate - de ce sa ii facem informaticieni? Sau economisti, sau politicieni sau... maturatori de strada, daca nu au strazi? A-i educa precum suntem noi educati, insemna a-i rupe de realitatea si a-i transfera in una paralela lor. Imaginati-va ca am fi noi "civilizati" si "educati" de ei... De ce nu? Doar pentru ca suntem mai multi, mai puternici si mai inarmati, insemna ca avem dreptate si trebuie sa ii schimbam pe ei? Ar insemna ca gandirea umanitatii nu a evoluat deloc in ultimele 6 secole de civilizatie... Si ar fi mare pacat...
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru unele popoare eforturile de integrare (Vineri, 30 mai 2008, 13:45)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Pentru unele popoare din Europa eforturile de integrare la "civilizatia umana" au fost inutile. Chit ca geografic sint in Europa din totdeauna.
    • +2 (2 voturi)    
      Welcome and not (Vineri, 30 mai 2008, 13:51)

      Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      Ce vorbesti tu acolo Teodora?
      1.Ce progres? Ala care ne aduce sa fim pe un pamant cu 6 miliarde de oameni, sa fim individualisti?
      2.Educatie? Si la ce foloseste in ziua de azi cand totul se calca in picioare si banul vorbeste?
      3. Sisitemul sanitar - no comment( realitatea e exemplificativa)
      4. Medicamente performante? care drogurile astea? Ce fac decat sa te zapacesca nervos si sa visezi cai verzi pe pereti vindecarea? Vorbesc din proprie experienta , am luat pastile 3 ani continuu in fiecare zi si marturisesc ca nu erau paracetamol si m-au adus intr-o situatie de imi doream sa mor. 5.Mai degraba 30-40 de ani "puternici si sanatosi" decat 80-100 ani epave in descompunere ca noi.

      Ierburile lor sunt mult mai bune pentru tratare la o adica.
    • +3 (3 voturi)    
      Tu chiar vorbesti serios? (Vineri, 30 mai 2008, 13:52)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Nu e chiar asa simplu sa "upgradezi" niste oameni dinastia si sa ii "plantezi" intr-o cu totul alta civilizatie, alte valori, etc. Efectiv nu poti face asta decat pe durata a mai multe generatii. Si cand zic multe, inseamna "FOARTE MULTE". Vezi negrii din Africa, care desi beneficiaza de bunurile si valorile occidentului (desi mostly e vorba de ... arme) NU o duc deloc mai bine. Ba intr-un fel o duc mult mai rau decat daca ar trai cum ai trait....mii de ani.

      Fiecare are dreptul la parerea lui, dar mai si ganditi putin cand spuneti enormitati dinastea. NU trebuie sa ii tratam ca pe niste animale cum am vazut ca s-a spus mai sus, dar nici nu putem sa ne bagam peste viata lor, peste valorile lor (remember America? colonisti + amerindieni?), pentru ca pur si simplu ii distrugem. Ori or sa dispara de tot, ori or sa devina niste indivizi tristi, deprimati, care se insumeaza la numarul mare deja de oameni din civilizatia occidentala .
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo teodora, obliga-i pe toti... (Vineri, 30 mai 2008, 13:53)

      acisiP [anonim] i-a raspuns lui teodora

      ...sa adopte "civilizatia" si "cultura" noastra.
      Baga-le pe git minunile medicinii occidentale (desigur, vor avea nevoie dupa ce ii infectam cu virusii nostri care au cistigat rezistenta dupa atitea antibiotice).
      Invata-i sa inteleaga sistemul nostru de educatie - sint convins ca le va folosi mult pentru a supravietui in jungla.
      Sau trimite reprezentantul prea-fericitului sa-i invete cele n-spe porunci si sa le explice ca poruncile sint pentru ei, preotii avind derogare.
      Si altele...
      Ca veni vorba, ii angajezi tu la tine in firma dupa ce s-au "civilizat"?
      Iar paralela cu tiganii nu este pertinenta - spre deosebire de tribul respectiv, acestia traiesc printre noi si trebuie sa respecte legile noastre.

      Cred ca uiti ca sint OAMENI si au dreptul sa decida ce este mai bine pentru ei. Sau i-ai intrebat tu deja daca doresc sa fie "integrati" si ti-au raspuns afirmativ ??? Chiar sint curios...
    • +1 (1 vot)    
      discutabil nu (Vineri, 30 mai 2008, 13:53)

      Cristic [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Tiganii incercam sa-i integram pt ca traiesc printre noi, daca ar sta pe o insula nu ne-am mai osteni atata... Oricum, ferice acestor "necivilizati", ferice lor ca sunt inafara sistemului, ferice celor saraci cu duhul...
    • +2 (2 voturi)    
      Tu stai foarte prost cu logica. (Vineri, 30 mai 2008, 13:56)

      Duduro [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      Nu faceati la scoala ? Pari genul care te inviti la mine ca sa ma inveti cum sa-mi aranjez mobila si ce sa mananc.
      Tiganii traiesc in societatea noastra pe cand oamenii aia nu au nici o treaba cu societatile asa zis civilizate.
      Dragostea cu sila stii cum se numeste ? Incepe cu "v" si e din patru litere.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 30 mai 2008, 14:05)

      alex [anonim] i-a raspuns lui teodora

      intradevar e discutabil.
      Mi se pare o discutie interesanta cea provocata de acest articol.
      Oare cum ar fi daca am gandi din perspectiva lor?!

      Personal nu stiu in ce masura ii intereseaza binele pe care am putea sa-l facem noi. Si chiar e asa de bine la noi?!

      Cred ca ei se considera foarte fericiti asa cum sunt.
      Cred ca sunt multumiti daca ajung la varsta de 50 de ani si mor impacati gandindu-se ca sunt norocosi ca au avut o viata lunga.

      Din cate stiu in trecut, relatiile colonistilor europeni cu alte culturi au fost pline de conflicte.
      De ce? Pentru ca europenii veneau la ceilati si le cereau sa invete si se adapateze le cultura lor, faca ca ei sa incerce sa invete ceva de la bastinasi. Doar ei erau cei civilizati!

      Altfel spus ei nu apreciau mare lucru la bastinasi (eventual aurul) dar vroiau sa fie ei apreciati.

      De aceea cred ca tebuie prudenta mare in situatii din acestea.

      Cred ca si noi am avea de invatat multe de la ei, multe trasaturi pe care le-am pierdut de-a lungul timpului.
      Cred ca ei sunt autentici in relatiile interumane, in contact cu emotiile si cu intuitia lor.
      Evident si cultura noastra bazata pe ratiune, stiinta e valoroasa.

      Ideile astea sunt ilustrate sugestiv intr-un film care mi-a placut, The new world.
      • 0 (2 voturi)    
        ma bucura reapatitia ta in dezbateri (Vineri, 30 mai 2008, 18:03)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

        sigur interventia noastra trebuie bine gandita,Teodora nu a facut decat sa i si exprime o idee ,care vad ca a generat unele comentarii rautacioase.Astazi noi am evoluat si nu mai putem fi europeni 'colonialisti' ,interesul nostru pentru aur a disparut si am descoperit ca 'informatia' = putere,de asemenea misiunea apostolica nu mai reprezinta un act de forta,Europa sa laicizat si chiar biserica catolica ,destul de refractara la nou, a recunoscut crimele Inchizitiei si cele din perioada conqistadorilor ,asa ca nu ramane decat ineresul stiintific ,e drept si acest interes stiintific a generat destule crime dar sa speram ca nu mai sunt medici nazisti si nici savanti de tipul Faust
        • +1 (1 vot)    
          da stim si noi (Vineri, 30 mai 2008, 19:07)

          seby [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          ca dc se descopera ca petrol in zona sigur se va instala o democratie :)))))
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e nevoie sa se descopere petrol in zona (Sâmbătă, 31 mai 2008, 11:04)

            sorin [anonim] i-a raspuns lui seby

            Nu e nevoie sa se descopere petrol in zona pentru a ii distruge pe acesti oameni.
            Daca citesti articolul original (de aici: www.survival-international.org), o sa descoperi ca triburile astea sunt pe cale de disparitie din cauza exploatarii "petrolului verde", adica padurea, care este defrisata masiv si in tarile alea ca si peste tot.
            Recomand sa citesti cartile "Dezvaluirile unui asasin economic" (de John Perkins), si "Ishmael" (de Daniel Quinn)
    • +1 (1 vot)    
      adevarata discutie (Vineri, 30 mai 2008, 15:11)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Lumea civilizata e o solutie sau o mare problema?
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi mai bine sa fie lasati in pace (Vineri, 30 mai 2008, 13:24)

    Miles Teg [anonim]

    Nu cred ca "civilizatia" noastra le-ar aduce vreun beneficiu. Dimpotriva. Contactul cu noi le-ar crea doar probleme (inclusiv medicale - prin transmiterea unor maladii fata de care ei nu au imunitate naturala). Pana acum au reusit sa supravietuiasca mii de ani cu succes fara bani, biserici, masini, hartie igienica samd., asa ca nici de acum incolo nu cred ca va fi altfel (cu exceptia cazului in care incepem noi sa ii "civilizam").

    Pe de alta parte, este o ocazie unica pentru noi de a vedea "pe viu" cum traieste o populatie umana asemanatoare celor din preistoria noastra. Nu cred ca ar fi greu sa fie instalate camere video bine camuflate. Antropologii ar avea de lucru multi ani de aici inainte si ar putea ajunge, poate, la concluzii inedite.
  • +1 (1 vot)    
    vb aiurea teodora (Vineri, 30 mai 2008, 13:26)

    gabi [anonim]

    vb aiurea pt ca nu te uiti in jurul tau sa vezi ce inseamna viata in varianta moderna.sau mai sti?poate ca tu duci o viata de huzur si nu ai vazut ce se intampla in jurul tau.acei ''salbaici'' de care vb noi sunt cu siguranta la un nivel de integritate cel putin la fel de ridicat ca al nostru si chiar ar fi pacat sa le rapim aceasta viata a lor
  • 0 (0 voturi)    
    "indieni"-amazonia (Vineri, 30 mai 2008, 13:37)

    Bero [utilizator]

    Ii vor termina cu alcool, arme sau virusi.
  • 0 (0 voturi)    
    Saracii... sunt ca si morti!!! (Vineri, 30 mai 2008, 13:45)

    Medici fara frontiere [anonim]

    Din momentul in care au fost descoperiti sunt ca si condamnati la moarte! Indirect, caci noi suntem purtatori de virusi care ar fi letali pentru ei. Chiar daca noi incercam sa ii studiem (caci ne mananca undeva sa o facem...) de la distanta, sa nu intram deci in contact direct cu ei, acum, ca ei au descoperit un "inamic" (vezi fotografia in care ei trag cu arcul spre fotograf), ii va manca undeva pe ei... sa afle cine este inamicul, ce vrea el si cum pot scapa de acesta.

    Cat despre faptul ca ei ar fi sau nu, mai civilizati ca unii dintre noi, sa fim seriosi!!! La ei nu se aplica termenul de civilizatie ci doar de nivel de evolutie ca specie.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa speram ca nu.. (Sâmbătă, 31 mai 2008, 11:16)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Medici fara frontiere

      Nu cred ca ei vor incerca sa il caute pe inamic, si sa speram ca nu o vor face.
      Am vaga banuiala ca ei au "legende" despre oameni din afara teritoriului lor (nu cred eu ca triburile astea nu se mai intalnesc intre ele din cand in cand si nu circula povesti de la unul la altul).
      Dar probabil ca se feresc de acei oameni necunoscuti ca urmare a instinctului de supravieturie, si foarte bine fac. Ma bucur ca sunt multi pe forum care constientizeaza ca din momentul contactului cu "civilizatia" ei vor disparea, ori din cauze biologice, ori politico-sociale.
      Mi-a placut secventa cu cuplul din finalul filmului "Apocalypto", cand cei doi ii vad pe oamenii albi si ea (cu copilul in brate) il intreaba pe el: "oare sa mergem la ei?", iar el dupa o mica pauza ii raspunde "Nu, mai bine sa mergem in padure." Si bine au facut.
      Presupun ca Mel Gibson a vrut prin replica asta sa faca referire la sud-amerindienii care au reactionat in felul acesta la vederea oamenilor albi, si care cu siguranta sunt printre stramosii triburilor care mai supravietuiesc si in ziua de azi in padurile din america de sud.
  • +3 (3 voturi)    
    Hmmm.... (Vineri, 30 mai 2008, 13:46)

    marius [anonim]

    Va dati seama ce implicatii filozofice are aceasta descoperire?
  • 0 (0 voturi)    
    sa ii lasam asa (Vineri, 30 mai 2008, 14:03)

    cris [anonim]

    nu ar trebui sa intervenim
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg (Vineri, 30 mai 2008, 14:04)

    kotisso [anonim]

    Oare superioritatea noastra nu ar trebui sa ne faca mai deschisi (nu neaparat mai intelepti !)? - Dupa fraza :"Aceste imagini sunt dovezi in plus ca triburi necontactate de oameni exista cu adevarat.", nu putem trage concluzia decat ca suntem mai primitivi decat ei! Ei sunt oameni!!!!!! nu "triburi necontactate", sunt oameni in masura in care bunicul celui care a scris articolul este om!, si nu "tzaran necontactat" de "oameni" care mananca aditivi, schimba des bateriile la telecomanda, si ...se duc la Mall !!!
    VARZA.
    • 0 (0 voturi)    
      primitivism (Sâmbătă, 31 mai 2008, 11:20)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui kotisso

      poate nu ai inteles, dar printre adeptii reintoarcerii la primitivism termenul de "trib primitiv" sau "trib necontactat" are o conotatie pozitiva.
      ar trebui sa ne revizuim noi parerea tampita cum ca om primitiv inseamna un lucru rau.
  • +1 (1 vot)    
    civilizatie (Vineri, 30 mai 2008, 14:12)

    dru [anonim]

    in timp ce citeam articolul am mancat un kebab si am baut apa rece de la dozator... sunt la serv dar am intarziat vo 50min la program ca doar am fost in oras si aci mai mult stai la stop decat mergi... deci unde e civilizatia ???
    sincer prefer sa fac parte dintr/un trib din asta pierdut prin amazon. aia erau fericiti, nu aveau nimic decat junga, aveau liniste si un zeu (sau mai multi ) atotputernic(i) deasupra lor care le vegheaza linistea.
    vor aparea acum vanatorii de premii, academicieni care mai de care mai avizi de faima sa ii "studieze" spre "binele umanitatii", evident studiul presupune si disecarea "specimenului". victimele unei evolutii sau supravietuirea celui mai puternic? si daca sunt purtatorii unei boli necunoscute si ne radem toti (cica hiv provine de la maimute, nu ?)? e o ciocnire a civilizatiilor, si sincer nu stiu daca noi suntem cei care putem pretinde ca suntem superiori.
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai au scapare (Vineri, 30 mai 2008, 14:12)

    zvezda [anonim]

    Acum ca au fost localizati, degeaba zice fundatia respectiva ca o sa-i lase in pace. Primii care ii vor contacta vor fi reprezentantii bancilor si ai firmelor de asigurari! :)))
  • -5 (5 voturi)    
    Napalm (Vineri, 30 mai 2008, 14:20)

    Carlsberg [anonim]

    Sint curios ce arcuri ar mai agita daca s-ar da cu napalm in loc sa-i fotografieze
    • +1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 30 mai 2008, 15:12)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Carlsberg

      Si care este mesajul pe care vrei sa-l transmiti?
  • 0 (0 voturi)    
    Descoperire (Vineri, 30 mai 2008, 14:22)

    Anarhie [anonim]

    Titlul e gresit, trebuia sa fie "Un trib care nu a fost incalecat inca a fost fotografiat..."

    E, acum o sa vada si ei ce e aia guvern. Pai cat o sa mai stea asa, in anarhie?
  • -3 (3 voturi)    
    Auschwitz (Vineri, 30 mai 2008, 14:55)

    rer [anonim]

    slabaticii care timp de 10 000 de ani nu au facut nimic trebuie exterminati. de ce?
    pai daca stai ca o maimuta in padure 10 000 de ani sa gandesti nu esti decat un parazit ce trebuie zdrobit!
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 30 mai 2008, 15:37)

      ionu [anonim] i-a raspuns lui rer

      esti ciudat, omule...
    • 0 (0 voturi)    
      SA MORI TU... (Vineri, 30 mai 2008, 15:48)

      sima [utilizator] i-a raspuns lui rer

      d-le rer (=ratat, evident ratat - ar fi traducerea nick-ului tau) ca asa trebuie facut?
      • 0 (0 voturi)    
        gluma? (Vineri, 30 mai 2008, 17:56)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui sima

        Decat sa iau literal vorbele lui RER, prefer sa cred ca e o gluma. Voi nu?
  • +1 (3 voturi)    
    ii invidiez (Vineri, 30 mai 2008, 14:59)

    inapoi la natura [anonim]

    un acord international ar trebui sa interzica avioanelor
    sa zboare de capul lor pe-acolo.
    un tezaur uman...
  • 0 (0 voturi)    
    civilizatie, ce idee buna! (Vineri, 30 mai 2008, 15:16)

    amanda [anonim]

    Gandhi intrebat ce parere are despre civilizatia vestica, a raspuns: ''Cred ca ar fi o idee foarte buna!""
  • -2 (2 voturi)    
    inscenare (Vineri, 30 mai 2008, 15:45)

    conan [anonim]

    Probabil ca totul e o inscenare pentru un pic de senzational, membrii "tribului" din poze fiind doar niste oameni normali aflati intr-o vacanta intr-un loc mai izolat :)
  • +2 (2 voturi)    
    Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (Vineri, 30 mai 2008, 15:46)

    Traian [anonim]

    Fantastic! Traim inca in timpuri magice
  • 0 (0 voturi)    
    perspectiva (Vineri, 30 mai 2008, 16:34)

    bolovaNU' [anonim]

    oameni buni voi va dati seama ce piata de desfacere e acolo? poti vinde orice de la seminte la materiale de constructie, de la telefonie la servicii bancare!!!!
    :)))))
    ce ar fi daca i-am lasa asa cum i-am gasit si i-am respecta pentru ceeace sunt!
    pace tuturor si voie buna
  • +1 (1 vot)    
    cine invata de la cine... (Vineri, 30 mai 2008, 17:08)

    sabin [anonim]

    Faina stire, deci totusi exista viata fara termopane, mertane, celulare, laptoape, clubbing, sampling, shopping si training :-)
    Cred ca noi 'civilizatii' avem mai multe de invatat de la ei - lucruri care sa ne ajute cu adevarat in repararea greselilor pe care le facem. O carte care poate continua articolul e http://www.amazon.com/Shapeshifting-Techniques-Global-Personal-Transformation/dp/0892816635
    O recomand, cu toate gandurile bune.
  • +1 (1 vot)    
    nu eram noi deajuns de salbatici? (Vineri, 30 mai 2008, 17:09)

    acu' i-au mai gasit si pe astia.. [anonim]

    Inteleg 2 lucururi: Din faptul ca noi nu am fost contactati pana acum de civilizatia extraterestra, rezulta ca:
    1. noi, oamenii, suntem exact la nivelul baietilor cu arcul.
    2. printre extraterestrii nu exista temebelo-istericii misionari neoprotestanti,

    ps: acum ca o agentie de presa a tipat in gura mare si i-a dat de gol pe trimbulinzi, in cateva luni or sa soseasca repejor si neoprotestantii sa-i invete cuvantul domnului si sa le imbunatateasca nivelul de viata.
  • +1 (1 vot)    
    nu stiu de ce, dar... (Vineri, 30 mai 2008, 17:33)

    io [anonim]

    mi se pare ca e o stire la misto, iar pozele la fel.
  • -1 (1 vot)    
    foto (Vineri, 30 mai 2008, 18:33)

    mircea [anonim]

    daca va uitati cu atentie la prima poza, se vad doi tipi mulatri sau rosii si un tip (tipa) negru negru, deci avem un trib cu doua rase. Cele doua arcuri ale tipilor nu sunt identice, si ar trebui sa fie la un trib primitiv. Deci, o facatura, articol de week-end, sa ne odihnim mintile.
    • 0 (0 voturi)    
      conspiratii (Vineri, 30 mai 2008, 19:12)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Mircea tragi concluzii aiurea. Barbatii sunt vopsiti in rosu iar femeia e vopsita in negru, asa ca nu sunt 2 rase diferite. Daca nu ma crezi uita-te aici
      http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/7427417.stm
      pe BBC si o sa vezi in articol si ce pigmenti sunt folositi pentru vopsirea corpurilor. Chestia ca arcurile ar trebui sa fie identice la un trip primitiv nu stiu de unde ai scos-o. Te pomenesti ca or avea linii de productie care fac toate lucrurile identice. Si mai las scenarita asta de tipul teoria conspiratiei ca nu te ajuta.
  • 0 (0 voturi)    
    Voila de vezi civilizatie (Vineri, 30 mai 2008, 18:59)

    sima [utilizator]

    la indienii din India :)), cu toate eforturile britanicilor de a-i civiliza. Exemplu:

    O femeie din India, acuzată de vrăjitorie, a fost arsă de vie într-un crematoriu

    BHUBANESWAR (MEDIAFAX) - O femeie din India, acuzată de vrăjitorie, a fost bătută, batjocorită şi arsă de vie, într-un sat izolat din estul ţării, informează Reuters, citând surse ale poliţiei.

    Femeia a fost scoasă cu forţa din casă, sătenii i-au legat mâinile şi picioarele şi au dus-o la crematoriu, unde i-au dat foc în faţa tuturor locuitorilor din sat, care au ignorat strigătele ei de ajutor.

    Incidentul a avut loc într-un sat din statul Orissa, săptămâna trecută, dar a ieşit la iveală abia joi, când trei săteni au fost reţinuţi.

    Femeia a fost ucisă de soţul şi rudele unei vecine, a cărei moarte a fost pusă pe seama vrăjitoriilor sale.

    Zeci de femei suspectate de vrăjitorie sunt ucise în fiecare an în India, această superstiţie fiind răspândită în special în zonele rurale, unde oamenii nu au acces la educaţie.

    no comment
  • 0 (0 voturi)    
    subiect ciudatel (Vineri, 30 mai 2008, 19:33)

    gab_man [anonim]

    La dimensiunile comunitatii respective, imi pare imposibil sa existe indivizi cu culori atat de diferite ale pielii (vezi arcasii, probabil barbati, cu o culoare rosiatica, si celalalt individ, probabil femeie, atat de negru). Pe de alta parte, apreciez gradul de ingrijire al obiectelor vestimentare, de un alb impecabil ...
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Vineri, 30 mai 2008, 19:50)

      gab_man [anonim] i-a raspuns lui gab_man

      deci m-am lamurit, e vorba de pigmenti, iar cu hainele or fi descoperit si ei levantica sau cine stie ce o mai fi crescand pe acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara foc (Vineri, 30 mai 2008, 20:25)

    alin_fin [anonim]

    Oare a observat cineva ca acesti oameni nu par a fi descoperit focul?
    Sunt niste bucati de lemn provenite de la acei copaci doborati langa locuintele lor. Ele par insa nefolosite in scopul gatirii carnii pe care o vaneaza, ci au alte intrebuintari. Nu se vad semne (cel putin in cele 3 foto), ale unei vetre de foc ori vreo urma de fum.
    Interesanta este pozitia celor doi arcasi, perfect simetrica. Magie, intr-adevar!
    Cititorii civilizati par destul de interesati de acest misterios loc de pe pamant semn ca soarta pamanteni-martienilor rosii e sumbra!
  • -2 (2 voturi)    
    Oare... (Vineri, 30 mai 2008, 20:42)

    indiana.karenina [anonim]

    Ma infior la gandul ca si flacaii astia or crede despre noi ca inca il avem tot pe Ceausescu presedinte.
  • -2 (2 voturi)    
    Dealeri (Vineri, 30 mai 2008, 20:58)

    gigel din irlanda [anonim]

    Eu cred ca aia sunt niste traficanti iar plantatiile lor de fasole de fapt sunt de marihoana! :)
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi o intrebare! (Vineri, 30 mai 2008, 22:22)

    io [anonim]

    Eu am o nedumerire si o intrebare imi vine in minte.....daca e prima oara cand intra in contact cu o civilizatie....ca banuiesc ca au vazut avionul....nu inseamna asta ca deja le-am sadit teama in suflet si mai mult decat atata, dorinta de a afla mai mult? Daca nu vrem sa-i deranjam sau contactam, de ce ii terorizam cu facutul pozelor? Din momentul asta (daca tribul respectiv e real si nu fabulatie de dragul publicitatii) multi vor incepe sa cotrobaie prin jungla amazoniana sa-i gaseasca. Deja i-am facut sa le fie teama si mai mult, daca is reali, deja le-am pus bazele unor legende.
    As vrea sa cred ca is reali, insa tare mi-e teama ca nu-s si e doar o publicitate amarata. Iar daca is reali, tare mi-e teama ca deja le-am influentat istoria si legendele doar prin aparitia unei "pasari" mari pe cer.
  • 0 (0 voturi)    
    jungla (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:56)

    brick [anonim]

    "UNUI OM DESTEPT II ESTE SUFICIENT UN SINGUR CUVANT PT. A INTELEGE" Acest articol are o multime !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa cred (Duminică, 1 iunie 2008, 1:49)

    Travolta [utilizator]

    Chiar si in mileniul 3 mai sunt oameni care traiesc izolati, care nu se stie nimic despre ei. Mi-e greu sa cred, dar dupa o asemenea stire, ma uimeste chiar si pe mine ca exista inca asa oameni. Ce ma impresioneaza cel mai mult este ca vad in poze de unde ne tragem si cat de primitivi eram. Oare unde este dumnezeu-l lor in acest mileniu 3?!
  • +1 (1 vot)    
    civilizatia umana dezumanizeaza individul (Duminică, 1 iunie 2008, 12:08)

    yo [anonim]

    in opinia ziaristului acesti membrii de trib nu sunt oameni? si mica lor cumunitate se integreaza tot la capitolul civilizatie umana!!!!sau civilizatie inseamna doar ignoranta si autosuficienta bazata pe bani?
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul despre trib (Marţi, 3 iunie 2008, 1:33)

    mark [anonim]

    Nu am putut decat sa rad de atatea opinii "valoroase". Dar, nu e vina voastra, ca n-aveti de unde sa stiti.
    Ok... sa lamurim cateva aspecte.

    Tribul traieste la frontiera intre Peru si Brazilia, si probabil grupul face parte din familia mashco-piro, din parcul natural Alto Purus din departamentul Madre de Dios din Peru. Ei au trecut frontiera in Brazilia de curand si in Peru s-a facut toata saptamana trecuta mult caz in presa.
    Ei s-au refugiat peste granita din cauza multor colonisti care intra fara mila chiar si in rezervatie, ca sa braconeze si sa fure lemn. Nativii care incearca sa isi apere terenurile de vanatoare sunt impuscati fara mila.
    In nici un caz nu este vorba despre un trib necontactat niciodata, ci face parte dintre dintre cele cateva duzine de grupuri indigene care se afla in IZOLARE VOLUNTARA!!! Pentru ei lumea de afara e o amenintare reala, si au PREFERAT sa se autoizoleze. Avionul vazut de ei nu e primul! Trag cu sagetile dupa el TOCMAI pentru ca stiu despre ce e vorba. Locatiile lor normale de vanatoare sunt exact pe traiectoria culoarului aerian intre Pucallpa si Puerto Maldonado, si toata ziua trec avionete.

    Razboinicii se vopsesc in rosu folosind pigmentul natural al semintei de achote, lucru banal si comun in toata jungla amazoniana. In negru probabil ca e pictata o femeie, cu sucul unui fruct local care oxidandu-se, se face taciune. Ei se vopsesc pentru nu fi recunoscuti de catre spiritele rele ale padurii. Toti nativii amazonieni din Peru, Brazilia, Ecuador, Columbia, Venezuela stiu asta. Cultura lor este destul de asemanatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul despre trib (Marţi, 3 iunie 2008, 1:43)

    Mark [anonim]

    continuare...

    Arcurile pe care le vedeti in poza NU sunt diferite! Ceea ce nu aveti de unde sa stiti din cauza ca poza nu e prea clara, e ca cel din stanga tzine in mana si SAGETILE, apucate impreuna cu arcul. Arcul se face din lemn de Pifayo, foarte tare si elastic, folosit si pt podelele lor. Sagetile sunt dintr-o trestie foarte dura , cu varf de lemn tot de pifayo. Ei nu folosesc tolba de sageti. Cand merg la vanatoare iau cateva sageti, in aceeasi mana cu arcul. Sagetile sunt lungi, in general de 1.5 - 2 metri! mai lungi ca arcul. E normal ca atunci cand tzintesc, sa puna o sageata in arc si celelalte sa le tina in manunchi cu arcul.

    Ajung si la o fraza care se repeta mereu in mesajele voastre: " Ei sunt fericiti cum sunt!" Nimic mai fals! In lumea animista amazonica nu exista ideea de zeitati sau spirite bune care sa te ajute si care sa vegheze asupra lor. TOATE spiritele cunoscute de ei sunt rele si periculoase. In general au shamani care sub influentza tutunului comunica cu spiritele si afla ce au de facut ca sa le tina multumite. Insa zilnic traiesc intr-o frica continua si teroare din partea credintelor pe care le au. Viata lor e plina de vrajitorie si blesteme, cu care isi fac rau unii altora. In nici un caz nu e vorba despre o societate pasnica si armonioasa. Chiar daca nu sunt un trib canibal sau vanatori de capete, totusi cultura lor este una a tradarilor. Grupurile umane sunt foarte mici, reduse la relatii pur familiale, caci in altii nu au incredere. Unii din ei ar da orice sa aiba macar o saptamana de pace si de fericire... cum credeti voi ca au! In amazon dispar 4 triburi pe an, si o limba indigena. Nu stiu pana cand! Si nu neaparat din cauza celor din afara. Intre ei e mancatorie, fara ajutor de la noi.

    Oricum, daca exista vreo solutie pentru supravietuirea lor, este foarte complicata.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul despre trib (Marţi, 3 iunie 2008, 2:02)

    Mark [anonim]

    continuare...

    A-i lasa in pace nu e o solutie. A intra cu bocancii in viata lor, nici atat!
    Pentru a-i respecta ca oameni, trebuie sa li se dea sansa alegerii. Deocamdata EI au ales autoizolarea. Daca vor sa iasa la sosea, sau in port, stiu singuri sa o faca. Dar le e frica.
    Nu e adevarat ca n-am avea ce sa le dam bun. Dar oare stim CE este bun pentru ei? Exista foarte putini oameni care au intradevar experienta in asemenea situatii. Oricum, din spusele expertilor, cel mai bun pentru ei ar fi un contact pacific pe termen lung cu oameni din afara care sa dozifice experienta exteriorului dupa puterile lor de asimilare. Acest ideal este din pacate imposibil. Mereu vor exista oameni haini, care sa profite cu ceva.

    de unde am toate informatiile astea? Stau pe undeva pe Amazon, intr-un targ provincial, inconjurat in mare parte de bieti indigeni "civilizati", care au trait pe pielea lor, de cateva generatii, transformari dureroase. Dar... ei vor sa se transforme si mai mult. Ei vor sa fie considerati in randul omenirii. Atata timp cat ei vor, e OK. Daca nu vor, stau la ei in colibe, nimeni nu ii obliga sa se "civilizeze". Eu fac cu unii alfabetizare, cu altii matematica la liceu... voluntar. Ca m-au rugat. Casa mea e si dispensar, fara sa vreau. Ei vin sa imi ceara pastile. Tot amoxicilina si paracetamol ii fac bine si pe ei... si tot albendazol iau si ei pt paraziti, ca si restul lumii. Eu i-as invata de seminte de dovleac sau ceaiuri de pe la noi... dar de unde? Plantele lor sunt bune ... partial. Au plante antidot pentru vipere sau alte accidente... Dar odata intrati in contact cu restul lumii, toti acum isi duc copiii la vaccinat, la dispensar. A... si folosesc si anti-conceptionale, ca ale lor sunt prea tari si ii lasa sterili pe viata!
    Sa nu credeti ca globalizarea o sa ii lase in pace pe cei auto-izolati. Intrebare e... cum ii ajutam in acest proces!?
  • 0 (0 voturi)    
    am uitat de foc... (Marţi, 3 iunie 2008, 2:13)

    Mark [anonim]

    continuare...

    zicea cineva ca din poze nu reiese ca ar cunoaste focul. Ba il cunosc, dar focul il fac SUB acoperisul de frunze de yarina, ca afara mereu da ploaia si lemnele stau ude. Iar cand nu au nevoie de foc sa gateasca, il tzin mocnit, sa fie doar jar, si sa il poata aprinde repede cand le trebuie. Asa ca in general, nu se vede nici un pic de fum.
    Copacul ala cazut din poza... ori e putred, ori nu e bun de foc! Prea putini copaci din jungla sunt apreciati ca fiind buni de foc. In general, se taie mai multi copaci pentru a face o gradina de manioc. Se lasa doua saptamani la soare sa se usuce, apoi se da foc la tot. Raman doar trunchiurile groase, care nu ard odata cu paiele si frunzele si ramurelele. In timp se usuca. Indigenii iau acasa doar cat le trebuie sa faca focul, restul ... mai tarziu.

    Si... asa, ca o informatie mediu-ambientala: daca am trai toti ca ei la nivelul focului cu lemne, am distruge pamantul asta in mai putin de 100 de ani, si am provoca un fum generalizat in toata atmosfera, exact ca in Londra de acum 150 de ani, unde nu se vedea luna, soarele, stelele, pana nu s-a trecut de la combustia carbunelui la alte forme mai nepoluante de carburanti!
    Adevarul gol golut este ca forma de viata primitiva din triburi este FOARTE ineficienta din punct de vedere al consumului de resurse si al poluarii ambientale. Singurul motiv pentru care nu va dati seama de asta este pentru ca SUNT PUTINI !
    Daca ar fi multi, ar pati ca mayasii, care si-au distrus singuri maretie de civilizatie, ca au ramas fara mancare in patratzica lor mica din America Centrala!
    Sau... ar patzi ca africanii care au transformat continentul intr-un desert din cauza cresterii abuzive de vaci, oi si capre.
    Sau .... cum o sa pateasca civilizatia occidentala, cand n-o sa mai aiba pe cine exploata!
  • 0 (0 voturi)    
    Civilizatie umana (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:36)

    haril [anonim]

    Am citit majoritatea comentarilor la acest articol.Unii dintre noi fac o simplificare fortata a definirii notiunii "Civilizatie umana".Daca ar fi sa pornim analiza speciei umane,ar trebui,in mod obligatoriu,sa plecam de la momentul aparitiei acestei specii,care dupa 1milion de ani de existenta, foarte apropiata existentei naturale a celorlalte specii animale,a ajuns cu 10000 de ani in urma sa faca primii pasi in directia civilizatiei,avand consecintele pozitive sau negative,pe care fiecare dintre noi le gunoaste in amanunt sau in general,functie de nivelul de cultura detinut de fiecare.A spune ca un trib, aflat izolat de restul lumii exterioare,este mai fericit decat ceilalti oameni,este un mod de apreciere,care ar putea fi extins si in cadrul lumii animale.Sa fie animalele fericite in conditia in care traiesc,intr-o lume dominata de legea junglei?In lipsa unei posibilitati de comparatie cu o lume condusa dupa alte legi,animalele se simt,poate, fericite.Totul poate fi redus la zicala:"asa cum nu stiu nimic,asa sa nu se intample nimic".Sugestiva ar fi analiza simtamintelor avute de niste finte,care traiesc intr-un spatiu bidimensional.Ce ar putea spune acestea despre o a 3-a dimensiune?