Ciocnirea civilizatiilor

(VIDEO) Replica islamistilor: Film anticrestin, lansat ca raspuns la Fitna

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 11 aprilie 2008, 13:27 Actualitate | Internaţional

Controversatul film Fitna, postat pe YouTube de un politican olandez a fost considerat de multi oameni un atac la adresa islamului. Musulmanii s-au gandit sa plateasca cu aceeasi moneda: un saudit a publicat pe Internet un film anticrestin cu versete din Biblie care instiga la violenta, relateaza Der Spiegel in editia electronica. Filmul, care dureaza sase minute, se numeste Schism si a fost postat tot pe YouTube.

Autorul Raed al-Saeed, un tanar de 33 de ani, a preluat versete din Biblie, care instiga la violenta, crima si razboi, pe care le-a alaturat unor inregistrari video cu caracter agresiv.  Sunt prezentate imagini din tabere religioase evanghelice in care copiii sunt pregatiti sa formeze "Armata lui Dumnezeu", declaratii ale unei femei predicator dar si un scurt videoclip care prezinta soldati care lovesc niste tineri in Irak. Toate acestea sunt insotite de un comentariu in limba engleza, care arata satisfactia prezentatorului.

La sfarsitul lunii martie, politicianul olandez de extrema-dreapta Geert Wilders a postat pe Internet un controversat film ce critica Coranul. La scurt timp, secretarul general al ONU, Ban Ki-Moon a condamnat ferm postarea pe internet a filmului, considerand ca nimic "nu justifica un discurs ostil sau incitarea la violenta".

Filmul, care dureaza aproximativ 15 minute si se intituleaza Fitna (Intrecerea), contine imagini socante ale atacurilor teroriste de la New York, Londra si Madrid, dar, spun analistii, este plin de clisee. De asemenea, organizatiile islamice din Olanda au afirmat ca filmul se incadreaza in limitele legii.

Replica musulmana - Filmul Schism:

 






Citeste pe Stirile ProTV

Descoperire uimitoare despre unul dintre cei mai cunoscuti faraoni egipteni: "A fost rezultatul unui incest"

O "autopsie virtuala" realizata asupra ramasitelor faraonului egiptean Tutankhamon a aratat ca parintii sai au fost frate si sora si ca, din cauza incestului, el s-a nascut cu o deformatie la picior si avea solduri feminine.








8643 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    In curand... (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:00)

    Opposite [anonim]

    ...un film despre evrei. Despre budisti o sa fie ceva mai complicat dar gasim noi ceva.
    • -2 (4 voturi)    
      SUPER TARE (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:10)

      cthulhu [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      si un raspuns pe masura. mai ales finalul, care spune clar ca e un raspuns la fitna si ca ideea e ca abordarea din fitna e gresita.

      acum daca toti oamenii cu ceva creier ar face o treaba buna si i-ar arunca in ocean pe toti fanaticii religiosi, fie ei musulmani, crestini sau orice ar fi, omenirea ar face un MAAAAARE pas inainte.

      de exemplu femeia aia nu merita sa respire de idioata si indoctrinata ce e. si ce e mai rau e ca ii indoctrineaza si pe altii, spala creierele unor copii care nu apuca sa vada care sunt alternativele.
      • +1 (5 voturi)    
        E despre Mozaism, nu Crestinism (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:10)

        Cthulthu (ca asa se scrie:) [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

        Sauditul, ca multi arabi, e incult (PNUD si UNICEF au publicat un raport in 2006 in care arata ca tarile arabe au tradus din literatura straina tot atea carti in ultimii 50 de ani cat a tradus Spania intr-un singur an:)))).

        El "confunda" doua religii distincte, iudaismul si crestinismul.
        Credinta iudeilor e in Torah, in cartile Vechiului Testament, in vechiul legamant al lui Moise cu Iahve. Ori Torah instiga la "dinte pt. dinte si ochi pt. ochi", exact precum Coranul, pt. ca avea de-a face cu acelasi tip de semintie, semita (iudei si arabi).

        Crestinismul e bazat doctrinar pe Noul Testament, pe noul legamant pecetluit cu rastignirea si sacrificiul lui Isus. Nu exista indemn la omor, masacre si taieri in Noul Testament crestin, astfel de texte sunt de gasit in vechiul Testament, iudaic.

        Si opinia unei fundamentaliste americane in fata a 50 de copii nu e la fel ca impact cu opinia ayatolahului Khamenei, al sefului Al Qaida sau al unui imam sunit, indivizi care indeamna pe fata la omor, la crima, la sinucidere, la masacre colective!

        In America orice copil are alternative, pe cand intr-o tara araba musulmana sau o republica/monarhie islamica copii sunt otraviti cu Islam si atat, nu mai au nici o alta alternativa.

        Tu, daca esti crestin, e bine sa stii ca manualele de clasa a 5-a din Arabia saudita te considera "un caine", in timp ce un evreu e "o maimutza"!

        Cthulthu, din partea unui copil saudit, esti o javra de infidel:))
        • -1 (1 vot)    
          erata (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:01)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Cthulthu (ca asa se scrie:)

          Se scrie Cthulhu, ceea ce ai scris tu este numele unui joc electronic,

          http://en.wikipedia.org/wiki/Cthulhu
          • +1 (1 vot)    
            Nu vine dintr-un joc (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:23)

            razvo.blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui alex

            si nici de la o melodie a alora de la Metallica, ci dintr-o povestire a lui Lovecraft.

            Cat despre film... Dumnezeul manios a ramas in Vechiul Testament.
        • 0 (0 voturi)    
          noul testament? vechiul? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:24)

          mladici [anonim] i-a raspuns lui Cthulthu (ca asa se scrie:)

          am intrebat un preot daca noul testament e cartea crestinatatzii, mi s-a spus ca da. am intrebat un pastor al unei religii de ziua a 7a, secta... dar sectantul mi-a spus ceva ce a sunat mai logic: dumnezeu e infailibil, el cunoashte inceputul si sfarsitul. ar fi un dumnezeu corect daca shi-ar anula primul cuvant (vechiul testament) prin invatzaturile date de iisus (care este tot el prin sfanta treime) in noul testament? astfel, ignorand vechiul testament aratzi failibilitatea lui dumnezeu shi crede-ma ca nu e chiar asha:D biblia e cartea noastra, a creshtinilor, vechiul shi noul testament. nu le putem ignora pentru ca amandoua sunt cuvantul lui dumnezeu... cat despre film, era logic sa apara dar nu trebuie sa-l privim ca o oglinda a creshtinatatzii cum nu privim nici fitna ca o oglinda a islamului. ambele religii au fanaticii lor.
        • -1 (1 vot)    
          noi suntem iubire, iar ei ura? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 12:15)

          ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Cthulthu (ca asa se scrie:)

          dragostea aia din Noul Testament a produs cam cate masacre? ai idee cati oameni nevinovati au murit in Evul Mediu, in perioada Cruciadelor, a descoperirii Noilor Indii, a nasterii protestantismului, in Elvetia, in Irlanda? da, toate astea din dragoste nemarginita. dragostea crestina. mesajul din finalul filmului e destul de pertinent. religia ne poate face mai buni, dar ne poate face si monstri. depinde la ce o folosim. e ca un cutit. foloseste si la taiat ceapa si la taiat gaturi
        • -1 (1 vot)    
          obiectii (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 12:41)

          Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Cthulthu (ca asa se scrie:)

          Ai spus
          "El "confunda" doua religii distincte, iudaismul si crestinismul..."
          Daca nu stiai, si Vechiul Testament FACE parte din Biblie. Daca nu corespunde doctrinar cu crestinismul, de ce nu este scos din Biblie? Mi se pare revoltator cum anumite pasaje din Biblie nu sunt luate in considerare atunci cand este in dezavantajul crestinilor, si cat de mult accent se pune pe altele atunci cand e in avantajul lor. Nu era Biblia inspirata de divinitate? Cum poate divinitatea sa inspire asemenea aberatii oamenilor? (vezi pasajele din film) Sau doar o parte din ea vine de la divinitate? Cred ca ar trebui sa deschidem ochii si sa ne dam seama ca Biblia e doar o adunatura de povesti alese arbitrar. Povestile astea sunt scrise de niste oameni de acum 2000 de ani ce chiar aveau mentalitatea asta extremista.

          Ai spus
          "Sauditul, ca multi arabi, e incult..."
          Chiar daca ar fi asa, ce legatura are asta cu veridicitatea celor aratate in film? Daca este incult, inseamna ca nu poate spune lucrurilor pe nume?
          Sau daca el generalizeaza, trebuie sa faci si tu la fel? Nu ii apar pe arabi, si nu apar nici ideologia lor...e poate chiar mai inapoiata decat a crestinilor. Dar atitudinea ta mi se pare la fel de condamnabila ca cea a arabilor.

          Ai spus
          "Si opinia unei fundamentaliste americane..."
          Fundamentalistii americani castiga teren. Sunt cateva sute de mii in Statele Unite. Un numar deloc neglijabil, ce poate decide alegerile prezidentiale. Cred ca stie toata lumea de scandalurile aparute in SUA din cauza incercarii scoaterii teoriei evolutioniste din curricula scolara. Se pare ca fundamentalistii au succes. Si ei tot crestini sunt in ochii musulmanilor. La fel si cum toti musulmanii sunt priviti ca potentiali teroristi de crestini.

          Ai spus
          "In America orice copil are alternative..."
          Stii bine ca in realitate nu e asa. Copiii sunt crescuti de mici in religia parintilor, ca si aici, ca si la musulmani.
    • -1 (3 voturi)    
      Scoala urii (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:25)

      agnostic [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      Cat de fals suna azi citatul: "Secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc", atat de des pomenit de sustinatorii religiei (oricare ar fi ea). In curand vom putea spune: "Din cauza ca secolul XXI este religios, secolul XXII nu va exista deloc." Sper sa ma insel.
  • +1 (7 voturi)    
    Ce tupeu pe ei (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:00)

    Alex [anonim]

    Ghici ce.Pe noi nu ne intereseaza ce scrie in biblie si nici filmul lor idiot.Noi avem insa mintea sa nu il punem pe un "killlist" pe ala care l-au facut.Si inca ceva.

    Din ce vad eu aici soldatii aia bat pe unii.Deci ii BAT.E o diferenta intre a bate pe cineva si a decapita.Probabil nu ii bat degeaba.

    Si mai mult, astia nu ii bat din motive religioase, precum musulmanii.
    • -2 (6 voturi)    
      Pe Bune (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:52)

      Pt Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Pe bune Alex...vad ca te-au manipulat astia bine. Mai bine incepeau filmul cu cateva informatii despre cruciade si cati oameni au fost ucisi "in numele crestinatatii". Apoi spuneai si ceva de coloniile tarilor Europene de acuma 100 - 150 de ani (Tari care acuma se bat cu pumnul piept ca sunt democratice). Se mai putea aminti cum ca Olanda (tara respectivului politician - daca poate fi numit asa) a inceput comertul cu scalvi care a inceput o alta era a atrocitatilor.

      Nu stiu ce sfat sa-ti dau decat deschide ochii si observa ce e in jurul tau; si nu urmari numai CNN, Reuters, sau BBC pt ca vezi doar un punct de vedere.

      “Go Christianity…We can destroy the world together”
      • +2 (2 voturi)    
        indoctrinare? (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:53)

        agnostic [anonim] i-a raspuns lui Pt Alex

        Hmm, nu stiu cine e mai indoctrinat aici.

        Adica daca stra-stra-strabunicul tau, pe care probabil nu l-ai cunoscut niciodata, a fost marinar pe o nava care transporta sclavi, asta inseamna ca tu nu poti fi un om corect si moral? Dupa cate generatii se sterge vina? Trei? Zece? O suta? In plus, de la cine cumparau răii aia de europeni, sclavi in Africa? Surpriza, de la beduinii musulmani.

        Cat despre cruciade--care, apropo, au fost acum 1000 (una mie) de ani, uiti ca ele vroiau sa elibereze Ierusalimul care fusese cucerit de la bizantini de catre cine? Surpriza, de arabii musulmani.
  • +5 (7 voturi)    
    comparatii (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:05)

    pavel [anonim]

    cuvantul uitat in toata aceasta poveste este "evolutie".
    nu am auzit preoti crestini care sa faca propaganda anti-musulmana sau impotriva vreunei tari sau popor musulman, dar de immami ce propovaduiesc ura, crima si distrugerea sunt pline moscheile lumii.
    religia musulmana poate fi practicata in orice tara crestina, dar religia crestina este interzisa in multe tari musulmane.
    citatele din film ale paganului nu sunt din noul testament sau bibliile apostolilor, ci din vechi carti, scrise inainte de hristos, unele recunoscute chiar de musulmani, asa ca acele citate sunt recunoscute chiar de musulmani.
    musulmanii rapesc crestini, cer lucruri imposibile in schimbul vietii lor, omoara crestinii si apoi acuza tot pe crestini pentru faptele lor.
    nu am vazut proteste sau luari de pozitii ale musulmanilor impotriva declaratiilor immamilor ce cer uciderea crestinilor, distrugerea americi sau europei, cucerirea lumii si islamizarea ei.
    in tarile crestine religia este separata de stat, in cele musulmane nu.
    in tarile crestine legislatia consfinteste drepturi egale pentru barbati si femei, in cele musulmane nu.
    lumea musulmana nu a mai avut nici o contributie la dezvoltarea civilizatiei umane, la progresul tehnicii si al stiintei de aproape 1000 de ani.

    cred ca am spus destul, desi nu suficient.
    • +2 (6 voturi)    
      Corect (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:07)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui pavel

      Sunt asa cum -sa spus si mai sus ceva citate din Vechiul Testament, nimic foarte concret si nimic in legatura cu violentele vizualizate.Nimic din Noul Testment, pentru ca nu aveau ce. Varza. Au incropit ceva dar de calitate cel mult discutabila. Unde este citatul "cine ridica sabia, de sabie va muri" Nu pot sa combata un adevar clar,desi dur. Islam militant =terorism.
    • +2 (4 voturi)    
      Yeah..right (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:03)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui pavel

      nu am auzit preoti crestini care sa faca propaganda anti-musulmana sau impotriva vreunei tari sau popor musulman, dar de immami ce propovaduiesc ura, crima si distrugerea sunt pline moscheile lumii - Pavel pt ca asta se vrea sa vezi. Lantul este mai lung si incepe cu Politica Americana in Middle East, Sustinerea pe care o acorda Israelului, Influenta evreilor in viata politica si economica americana, marile company (Citeste Shell, BP, Carlyle, Amoco) si influentele lor in Middle East.

      Vino aicea in America sa vezi manipulare prin religie...ai ramane socat sa vezi adevarata fata a Americii.
      • 0 (0 voturi)    
        Religie (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 1:16)

        me [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Depinde de ce religie vorbesti. Exemplul cel mai elocvent de manipulare prin religie este la arabi.
        Daca tot vb de America, vino cu un exemplu concret ca sa-si dea seama si aia care nu locuiesc in State la ce te referi, dezvaluie "adevarata fata a Americii"!
      • 0 (0 voturi)    
        hm... hm... (Duminică, 13 aprilie 2008, 12:07)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        "Influenta evreilor in viata politica si economica americana"
        Haide, haide... Cadem in alte idei fixe!...Poate n-ar fi rau ascultate puncte de vedere diferite si pe aceasta problema...
  • +2 (6 voturi)    
    Nu ma intereseaza tampeniile islamistilor (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:06)

    Razvan (360romania.eu) [utilizator]

    Poate sa scrie in biblie orice, crestinii nu obisnuiesc sa arunce in aer alti oameni pe motive religioase, crestinii nu viseaza la "purificarea lumii" prin razboi sfant.

    Crestinii, chiar daca nu sunt fete mari, nu taie capul cu cutitul la dusmanii lor asa cum au facut scarbele de ismalisti in Iraq. E suficient ca omori un om, nu trebuie sa o faci in felul asta.

    Cu alte cuvinte, cea mai mare parte a crestinilor au discernamant, lucru care nu se poate spune despre gloatele de musulmani.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu vad ce legatura are cu crestinismul (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:18)

    Iulian [anonim]

    In primul rand as vrea sa comentez faptul ca Hotnews nu a postat filmul Fitna pe site dar a postat Schism. Cam ciudat.
    Al foilea rand nu am vazut nici un comentariu din noul testament, ci numai din vechiul testament. Deci nu inteleg in ce sens ataca crestinismul.
    Al treilea rand imaginile din filmul Schism nu au nici o legatura cu crestinismul. Personajele din imaginile respective le-as cataloga mai degraba posedate decat crestine. Trista e titulatura pe care si-o atribuie singure.

    Oricum mesajul filmului nu-l pot contrazice. Nu poti sa etichetezi musulman = rau. Ci omul trebuie tratat in parte si nu la gramada.
    • +1 (1 vot)    
      Asa este (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 9:37)

      Odi [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      Intr-adevar, faptul ca filmul da exclusiv citate din vechiul testament nu implica instigarea la omor propagata de crestinism... pentru simplul fapt ca aceasta nu exista! Musulmanii cred ca stiu bine asta, iar filmul nu reflecta decat ura lor viscerala impotriva crestinilor. Spre exemplificare:
      http://www.youtube.com/watch?v=PLezeK0-WKc&eurl=http://proortodoxia.wordpress.com/2008/04/05/militari-musulmani-badjocorind-si-distrugand-iconostasul-unei-biseribi-ortodoxe/
  • +1 (1 vot)    
    Scuze de data asta (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:20)

    Iulian [anonim]

    Imi cer scuze, am vazut ca acum Hotnews a postat si Fitna. Stiu sigur ca la prima aparitie a articolului filmul nu ere pe site. A trenbuit sa mi-l caut singur pe Youtube.
  • +2 (4 voturi)    
    traiasca orientu' multilateral dezvoltat (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:32)

    v-twin [anonim]

    Daca fitna a prezentat fapte, baiatul asta e dereglat rau. Atunci cand acei copii crestini vor spune "hai sa omoram non-creştini", atunci vor avea dreptul sa posteze asemenea filme. Crestinii, pana una-alta nu omoara pe nimeni in numele religiei.

    Pe de alta parte, soldatii respectivi sunt englezi, nu americani. Uitati-va la uniforme si la arme.
  • +2 (6 voturi)    
    religii (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:41)

    gi [anonim]

    religiile sunt "credinte", nu "stiinte". Ca ceva exista, e clar. Ca acel ceva a fost interpretat dupa propriul folos al imperiilor, este evident. Imperiile au nevoie de soldati; cum sa trimiti un taran sa omoare un alt taran de peste mari si tari? ii spui ca celalalt este satana, etc, ca bea sange de crestin si asa mai departe
    • +2 (2 voturi)    
      religii? (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:39)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui gi

      Iata o mare intrebare deci ... ce sunt religiile?
      Raspunsul e oare atat de simplu? Religiile sunt credinte. Nu sunt stiinte. Vorbesti despre manipularea (oamenilor) prin religie care este mai degraba o arta decat o credinta (sau o stiinta). Iar in definitiv, totul se reduce la raportarea individului fata de aproape (pretext fiind intr-adevar Dumnezeul), exemplul cu taranul dat de tine fiind elocvent. Frumusetea diversitatii e inselatoare (de ce sa fie si altii de alta religie, de ce sa existe alti dumnezei?) la fel ca si partea interesanta din conceptul de cler (fiecare individ este liber sa aleaga ce vrea). Totusi si in crestinism si in islamism ( ca set de reguli morale) exista parti bune (si rele). Ar fi mult mai interesant sa le alegem pe cele bune.

      S-auzim de bine
  • 0 (4 voturi)    
    da daaa (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:22)

    asd [anonim]

    "Poate sa scrie in biblie orice, crestinii nu obisnuiesc sa arunce in aer alti oameni pe motive religioase, crestinii nu viseaza la "purificarea lumii" prin razboi sfant." Cred ca ai uitat ultimile 10 secole de Istorie... cum crezi ca s-a nascut actuala America, de nord sa Sud
    • -3 (3 voturi)    
      Dream on (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:56)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui asd

      "crestinii nu obisnuiesc sa arunce in aer alti oameni pe motive religioase, crestinii nu viseaza la "purificarea lumii" prin razboi sfant."
      Intra pe site-urile astea si mai discutam apoi despre ceea ce fac crestinii....
      http://www.legrandsoir.info/spip.php?article2865
      http://www.rainews24.rai.it/ran24/inchiesta/video.asp

      asa cum bine spunea antonim "RELIGIA ii DEZBINA pe oameni, in timp ce CREDINTA ii UNESTE. religia nu a adus decat ura si dezbinare".
  • +1 (3 voturi)    
    In sfirsit... (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:25)

    loco [anonim]

    un raspuns la filmul Fitna pe masura, adica vreau sa spun ca raspunsul nu a fost animalic cum de obicei se intimpla (vezi desenele din Danemarca).
    Inca ceva, ati vazut la sfirsit cind e facut filmul? 1 Aprilie, gluma?
  • 0 (4 voturi)    
    o mana de prosti (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:36)

    Salbaticu [anonim]

    Tocmai am vazut filmul si pot spune ca nu am vazut ceva mai prost. Ma asteptam sa vad(la cata ura zace in cretinii din est) ceva foarte dur,iar cu d-alea cu moarte voua,tuturor....cacaturi d-astea si cand colo vad o vaca care manipuleaza niste copii-si te intrebi unde maicamasii e asistenta sociala sa ia copiii aia de acolo,apoi niste americani care bat pe unii si ce mai vad niste cacaturi de texte din biblie,din vechiul testament pe care pariez ca 9 din 10 romani nu l-au citit,ba mai mult daca l-au citit l-au gasit absolut absurd.
    Si pe langa asta imi mai pierd si timpul sa citesc niste comentarii la acest film.Numai prosti,niste imbecili cu totii,trantesc acolo tot felul de cuvinte despre religie ,despre dumnezeii astia (care uite cate probleme ne fac!) isi lauda fiecare religia unul altuia...si nu cred ca unul din astia a citit vreo carte.
    Ce sa mai,ala care a facut filmul asta si care a vrut sa dea o " lectie" a facut cacatul praf,a dovedit numai cat il duce capu,daca el cacatul ala pe care l-a facut crede ca l-a facut cu cap.E o ineptie,lipsit de orice logica.
  • +1 (5 voturi)    
    Deschide bine ochii (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:41)

    b09d4n [utilizator]

    Am vazut ambele filme. Atat FITNA cat si SCHISM sunt tendentioase, prezinta anumite citate, extrase din context.

    Ba mai mult, in SCHISM sunt prezente citate din VECHIUL TESTAMENT si nu din NOUL TESTAMENT, carte de capatai pe care s-a fundamentat Crestinismul.

    Nici una din religii nu instiga la uciderea nevinovatilor. Este vorba de regimuri totalitare precum cel din Iran care isi justifica existenta prin crearea unui stari de constanta teroare, similare la un anumit nivel cu teroarea psihologica instituita in America. Ca masura de control a populatiei si de a justifica atrocitatile comise. Interesele sunt de natura economica care vizeaza resursele, resurse care sunt limitate in contextul actual de consum.

    Daca ajungem sa judecam islamul prin prisma unor teroristi care isi asuma puterea de a lua vieti pentru ca asa interpreteaza ei Coranul putem face aceiasi paralela si in cazul castigarii campionatului romanesc de fotbal deoarece Dumnezeu vrea asta. Este cam aceiasi logica si cam acelasi nivel de cultura in ambele situatii.
  • +1 (3 voturi)    
    raspuns la obraznicia islamista (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:43)

    crestinul martin [anonim]

    Dupa ce au cazut ,,gemenii,, ,americanii trebuiau sa stearga de pe fate pamintului meca si dupa aceea celelalte simboluri ale islamului.Cu fanatici numai in forta se poate discuta,se stie ca mohamed a fost epileptic,ce pretentie poti avea de la urmasi?
    • -2 (4 voturi)    
      stai in banca ta cre(s)tine (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:14)

      cthulhu [anonim] i-a raspuns lui crestinul martin

      ca nici cre(s)tinii nu-s mai breji. poate ai auzit de o mica pata pe reputatia lor, numita "inchizitie". si sper sa nu o dai in diverse cu chestii de genu "si ce legatura are cu romania ?" ca imbecilu de mai sus, pt ca nici in fitna nici aici nu zice nimeni nimic de romania la fel cum nici fitna nu face diferenta intre musulmanii din maroc si, sa zicem, din indonezia.

      toti indoctrinatii fanatici religiosi sunt periculosi si ar trebui castrati si apoi aruncati in mijlocul oceanului, ca hrana pt pesti.
      • +1 (3 voturi)    
        iesi din prostia ta, musulmane (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:05)

        "Cthulthu" (asa se scrie:) [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

        crestinii sunt mai breji, sunt mai pasnici, sunt mai toleranti cu libertatea de expresie.

        Crestinii sunt cei care au construit societati libere, prospere, stabile si atat de tolerante incat pana si un analfabet ca tine are dreptul sa se holbeze pe site-uri internet (-inventat de americani-) si sa-si dea cu opinia de coltul tastaturii:).

        Islamicii continua si azi sa se masacreze intre ei, sa produca violenta, ignoranta si regres social, discriminare si intoleranta.

        Chiar crezi ca e intamplator ca europenii crestini au reusit in filosofie, stiinta, arta, tehnologie, progres social, libertate politica si religioasa, in timp ce toate tarile islamice, fara exceptie, sunt mult inapoiate si ostile drepturilor individului?

        Islamul e o otrava si trebuie combatut pana la capat, zice o fosta musulmanca somaleza, Ayan Hirsi Ali !
        • 0 (4 voturi)    
          intii gindeste, dupa aia vorbeste (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:40)

          cthulhu [anonim] i-a raspuns lui "Cthulthu" (asa se scrie:)

          1. daca zic ceva de crestini sau laud o chestie facuta de un musulman, nu inseamna neaparat ca sunt musulman. asta asa, ca vad ca te grabesti cu concluziile ca proasta la p**a.

          2. daca crezi ca tot ce e musulman e rau, atunci inteleg de ce nu prea ai dat pe la scoala:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Algebra
          probabil tot de aia inca numeri pe degete, ca doar cifrele pe care le folosim noi sunt cifre arabe.

          3. aia care sunt pasnici si toleranti sunt in tari SECULARE. care, in ciuda a ceea ce ai putea sa crezi, inseamna LAIC. multi sunt atei sau oricum citesc si alte carti in afara de biblie (daca o citesc).

          4. nu ma invata pe mine sa imi scriu numele:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Cthulhu
          o mica cautare pe google te-ar fi scutit de o cadere in penibil. dar, ca multi compatrioti, iti place sa crezi ca le stii pe toate.


          *******************************************************
          mi-e clar ca nu o sa intelegi nimic din ce ti-am zis eu aici pt ca probabil capacitatile intelectuale nu iti permit, dar eu mi-am facut datoria de a incerca. cum zic americanii, e felul meu de a "give something back to the community". tine de tine ce faci cu ce ti se ofera.

          ca sa fac o paralele: daca eu iti dau boabe de griu sa le plantezi pt a te putea hrani si tu in loc sa le plantezi le maninci pe toate si anu viitor mori de foame ..... e problema ta.
          *******************************************************
    • -2 (4 voturi)    
      Raspuns la obraznicia martinista (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:05)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui crestinul martin

      Dupa acelasi inteligent rationament, dupa ce au facut in Irak, Afganistan, Abu Ghraib, Guantanamo si aiurea, toata america trebuia stearsa de pe fata pamantului.

      Dupa ce au facut in Palestina si in taberele de refugiati din Liban, tot israelul trebuia sters de pe fata pamantului.

      Ti-ar placea? Nu am facut decat sa aplic rationamentele tale.
  • 0 (2 voturi)    
    biblia (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:47)

    cocosila [utilizator]

    texte luate din vechiul testament... acelasi dumnezeu isteric al lui avraam (ibrahim) care incita la violenta cu spume la gura... aceeasi nevroza endemica a orientului apropiat.
    Islamisti isterici versus crestini isterici ...aceeasi isterie cu alta palarie.
    un film despre evanghelismul american : http://video.google.com/videoplay?docid=-7157148037183248346&q=jesus+camp+duration%3Along&total=49&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=3
    • +2 (2 voturi)    
      Coranul (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:59)

      balbaila [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      Spre deosebire de crestinism, ce considera ca Noul Testament e primordial fata de cel vechi (carte a semitilor evrei de altfel), Coranul e considerat ca un bloc monolitic, tot ce scrie acolo nu se discuta, tentativa de a face o critica a textelor coranice e pedepsita cu moartea in toate tarile islamice.

      Niciodata, nici macar pe vremea Inchizitiei (in treacat, "doar" 21.000 victime, mai putin decat face al Qaida intr-un singur an!), statele "crestine" europene nu au avut legi care sa interzica discutiile teologice, dimpotriva, se venea din intreaga Europa in facultati de teologie pt. a dezbate texte biblice si manastirile crestine au depozitat cu grija sute de mii de carti si manuscrise de stiinta, ce contraziceau afirmatiile biblice.

      Incearca azi, in anul 2008, sa dezbati liber despre Coran intr-o scoala coranica! Vei fi omorat pe loc de fanatici.

      Adeptii "traditiei" musulmane, Suna, nu ezita sa decapiteze shiiti, nu ezita sa trimita sinucigasi musulmani contra altor musulmani, in Liban, in Irak, in Pakistan. Si toate crimele sunt justificate pe baza credintei in Allah.
  • -1 (1 vot)    
    pacat (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:51)

    antonim [anonim]

    RELIGIA ii DEZBINA pe oameni, in timp ce CREDINTA ii UNESTE. religia nu a adus decat ura si dezbinare.
  • +1 (3 voturi)    
    "Islamul e o forma de fascism" (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:25)

    ROMAN [anonim]

    "Si Mahomed era un salbatic"!
    Aceste 2 afirmatii sunt considerate legale in Olanda dupa ce un tribunal din Haga, pe 4 aprilie 2008, i-a dat dreptate deputatului olandez Geert Wilders in conflictul cu o organizatie a imigrantilor musulmani instalati in Olanda (peste 1 milion deja, in majoritate turci si marocani)). Justitia olandeza a transat asupra libertatii de expresie si a considerat ca filmul facut de Wilders nu incalca legea si nu promoveaza neadevaruri (nu exista denigrare sau defaimare).

    Autorea face o afirmatie penibila pt. un site de calitate ca Hotnews "musulmanii s-au gandit sa plateasca cu aceeasi moneda"!
    1."crestinii" nu s-au asociat, nu au promovat si nu au instigat la crearea Fitna, asta e o mentalitate extremista de a considera libertatea de opinie, un olandez se exprima deci mecanic "toti olandezii gandesc ca el"! O eroare facuta voluntar de fanaticii lui Allah, uimitoare pt. un ziarist european!
    2."musulmanii" nu au actionat sau reactionat in bloc la Fitna, am prieteni islamici care stiu ca asta e adevarul si sunt si ei foarte jenati de criminalii din al Qaida care omoara anual zeci de mii de musulmani. De altfel, 60.000 de musulmani suniti combat in Irak contra jihadistilor.
    3.Diferenta fundamentala intre un film lansat de un partid politic dintr-o veche tara europeana si un semi-analfabet saudit care traieste intr-o tara cu legislatie de Evul Mediu, nu e doar calitatea realizarii, ci impactul in opinie. Fitna a fost vazut de zeci de milioane de ori pana acum si multi europeni care nu stiau prea multe despre mentalitatea jihadista au fost ingroziti sa descopere adevarul despre cruzimea si agresivitatea unor islamici.

    Una dintre vicleniile cele mai banale la anti-crestini e sa considere ca "fundamentalismul" crestin si cel islamic sunt "la fel". Nimic mai fals, religia crestina nu instiga la razboi sfant si crima in numele lui Isus, citatele arabului saudit fiind special luate din vechiul testament, Torah.
    • -2 (4 voturi)    
      Torah (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:10)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui ROMAN

      "Nimic mai fals, religia crestina nu instiga la razboi sfant si crima in numele lui Isus, citatele arabului saudit fiind special luate din vechiul testament, Torah."

      Asteptam acum ca aviatia israeliana sa bombardeze Arabia Saudita pe motiv de antisemitism.
    • -1 (3 voturi)    
      liber la lecitina, ieftin, cu discount (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:11)

      adi minune [anonim] i-a raspuns lui ROMAN

      ooops, ai uitat de cruciade!!! poate mai iei niste lecitina!!!<br>poate mai iei si cursuri de drept: justitia olandeza a considerat ca filmul nu nu promoveaza neadevaruri !!! puiule, justitia reprezinta parerea catorva oameni(complet de judecata), care judeca pe baza legilor(bune sau rele). ei nu emit judecati de valoare cu privire la adevaruri sau neadevaruri - dar filozofii fac chestiile astea. de asemenea ei pot foarte bine gresi, cum se intampla foarte des in romania. oricum ai un discurs de tip proletcultist, se vede ca ai fost membru de partid - p.c.r. - P.C.R. si ai scoala criticii si autocriticii. Ai o oarecare spoiala si de pregatire. De la teleenciclopedia, bineinteles. Mai bine te duci pe stadion, la fotbal. Spargi seminte, mai injuri arbitrul, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        tu (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:00)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui adi minune

        unde te-ai pregatit, draga mutzulmanule snob de nytimes? Ai citit multe brosurele de la grinpis si humanraigtsvatci? Ai stat in banca cu bucurenci la cursurile de marxism predate de semenii asasinului de copii iliescu? Ca gindesti exact ca el:
        religia opiumul popoarelor, americanii imperialisti care omoara copii inocenti in irak, jidanii nazisti din israel care ucid femei si copii in gaza, cruciadele(?) ,bla , bla, bla, tot tacimul. E foarte interesant cum judecati voi istoria cu standardele voastre de acum, ca si cum faptele respective s-au petrecut ieri, si nu acum citeva sute bune de ani. E uluitoare obraznicia cu care le pretindeti oamenilor care au trait atunci sa fi gindit ca voi acum. Se vede ca esti membru de partid comunist, iar tactica ta de a-l invinui pe altul de ceea ce esti si faci tu, o stim de la mentorul vostru stalin.
        Mare nesimtire si nerusinare, tipic comunista !
        • -2 (2 voturi)    
          Ai avut si tu o data dreptate (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 0:40)

          BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui bec

          Americanii chiar sunt imperialisti. Americanii chiar omoara copii inocenti in irak. Iudeii din israel chiar sunt nazisti. Chiar au au omorat oameni nevinovati si continua sa omoare. Chiar au ucis si violat femei si copii palestinieni si in Palestina si in taberele de refugiati din alte tari.

          In loc sa faci aici propaganda sionista (nu e vina ta, e vina massmediei care ti-a spalat creierul) - mai bine pune mana pe o carte sau macar pe google si informeaza-te.
    • 0 (0 voturi)    
      k (Vineri, 11 aprilie 2008, 22:05)

      dac [anonim] i-a raspuns lui ROMAN

      de data asta sunt de acord cu tine. insa trebuie sa se faca diferenta intre Islam si islamism.
  • -1 (3 voturi)    
    Credinte (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:27)

    BellCross [anonim]

    CIne zicea ca crestini nu se arunca in aer sau decapiteaza pe cineva nu stie pic de istorie.... Cate mii de oameni au murit arsi pe rug ca nu credeau in ceea ce dicta Vaticanul?? Cate minti stralucite a distrus Roma ca nu le convinea ce scria?? Musulmai sunt exact cum eram noi acum 1000 de ani. La ei inca nu a venit Renasterea sau Epoca Lumini ca sa ii destepte...
    Cat despre americani trebuie sa aduc aminte de milioanele de indieni care au murit cand au "colonizat vestul", cand au infectat cu buna stiinta indieni cu pojar si alte boli... si acum se cred mari aparatori ai libertatii si dreptatii "piss off"
    • +1 (3 voturi)    
      Fanatisme (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:52)

      RedCross [anonim] i-a raspuns lui BellCross

      Asta spunea si un deputat olandez ce a fost injunghiat pe strada, inaintea lui Theo van Gogh.

      Il chema Pym Fortuin si era f. popular in Olanda cu afirmatia: "Islamul are 600 de ani de retard fata de religia crestina"!!

      Dificil de discutat, negociat si facut compromisuri cu oameni a caror mentalitate e retardata de o religie venita din Evul Mediu, dar nu oricare ev mediu, ci ala al triburilor nomade semite din desertul Arabiei:))).

      Incearca sa discuti cu musulmani practicanti, vei vedea cat de siguri sunt ca "islamul e superior si mai avansat decat crestinismul". O minciuna grosolana:)).

      Sociolog arab din Tunisia, Abdel Wahab Medeb:
      "Islamul e o boala", cauta-i cartea, el a scris "din interior", nascut si crescut intre arabi islamici, le cunoaste bine ideile, educatie si mentalitatea!
  • 0 (0 voturi)    
    uite cine-i conduce (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:40)

    andrei [anonim]

    ce proasta e tipa .... "vreau ca copiii sa fie dedicati copiii lui Iisus , cum sunt cei musulmani din Pakistan , ISRAEL , Palestina! "

    Inculta , habar n-are pe ce lume traieste .cei din Israel numai musulmani nu sunt ! Oricum , fanatismul de orice fel este periculos !
  • -1 (1 vot)    
    INAPOIATI (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:41)

    ateu [anonim]

    Ati auzit de neuro-psihologie? Stiati ca un creier ia decizia si cu 10 secunde inainte de a constientiza noi ca a luat-o? EU-l este singurul de care suntem constienti dar este infim in comparatie cu tot ce se intampla in creier. Noi nu luam deciziile in mod constient aproape niciodata, desi ni se pare ca e asa. Sincer, suntem atat de inapoiati din punct de vedere spiritual... Starile pe care le ating oamenii in timpul rugaciunilor, meditatiilor, etc. permit cresterea activitatii cerebrale in cortexul frontal. In acea stare am putea analiza problemele mult mai eficient. Am fi capabili de o gandire mult mai complexa. Toate religiile au in comun anumite practici care reprezinta un adevarat antrenament al creierului. Din pacate prea putini observa latura asta, si prea multi au impresia ca exista zei, ca trebuie sa omoare in numele lor si prostii de genul. Suntem EXTREM de inapoiati.
    • +1 (1 vot)    
      Vorbeste pt. tine frate! (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:22)

      Un budist [anonim] i-a raspuns lui ateu

      Foarte multi romani se roaga, procentul e mult mai ridicat decat la popoarele europene din Vest.
      Romanii sunt un popor profund credincios, ei regasesc calea spre Dumnezeu in toate etapele importante ale vietii lor, cu usurinta si recunostinta.
      Eu fac meditatie in fiecare zi, nu mananc carne, nu fumez, nu beau cafea, etc. Asta nu ma face mai bun decat tine, doar mai calm si mai atent (poate).
      Daca tot stii ce inseamna EU, priveste atent ego-ul tau, judeca ceea ce cunosti cel mai bine, pe tine, nu pune egal intre sentimentele tale si restul umanitatii.
      Suntem atat de avansati sau inapoiati pe cat ne permite efortul individual, mentalitatea celor din jur, libertatea societatii in care traim.
      Eu cred ca sentimentul religios e inalienabil identitatii umane, ca a ne aseza putin si a medita la ceva pozitiv in fiecare zi ne ajuta sa fim mai in pace cu noi si cu lumea.
      Insa nu trebuie sa ne rupem complet de anturaj si sa ne multumim doar cu constatari si cu condamnari.
      Intreaba-te ce poti face pt. tine si semenii tai, nu astepta doar ca ei sa se schimbe dupa cum te astepti tu!
      A te apara de violenta (uneori justificata religios de unii) presupune un anume grad de violenta, e inevitabil, altfel esti un resemnat, un condamnat de destin.
      Important e sa te opui la ceea ce e in dezacord cu echitatea, cu bunatatea si bunavointa, cu toleranta si inteligenta. Daca Islamul ataca aceste valori si tu nu raspunzi in nici un fel (sau doar cu un fel de fatalism "umanist") nu faci lumea mai buna, nici pt. tine, nici pt. cei ce te vor urma. In fapt, le pregatesti un infern si nu vrei asta.
      • -1 (1 vot)    
        ISLAM (Vineri, 11 aprilie 2008, 19:01)

        ateu [anonim] i-a raspuns lui Un budist

        In mare suntem de acord doar ca eu nu pun semnul egal intre "rugaciune/meditatie" si "credinta in zei". Nici eu nu fumez si nu beau alcool si cafea, carne mananc ca deh, asta e... biologie... E natural sa te opui la ceea ce te ataca. Cine spune sa te izolezi de anturaj? Eu nu! Oricum nu cred ca ajuta prea mult sa ii explic experimentele de neuro-psihologie lu' Bin Laden. Da, orice individ poate fi mai "evoluat" sau mai putin "evoluat" decat media speciei. Dar nu cred ca un individ poate depasi evolutia speciei. Este ca si cum ai spera ca un om de Neanderthal sa dezvolte teoria relativitatii...
        Cat despre Islam, aia ataca orice, sunt un fel de adolescenti rebeli. Si crestinii au trecut prin etapa aia. Gandeste-te la ei ca la niste frati mai mici, asteapta sa creasca... Evident, pot muri intr-un accident, dar oare nu ne-ar parea rau?
  • +2 (2 voturi)    
    ce tampenie.. (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:59)

    Jazzy [anonim]

    Domnul ala care a facut filmuletul asta e un mare idiot si necunoscator.

    Crestinismul are ca baza principiile NOULUI Testament. Asa ca...nu au ce cauta citate din cartile Vechiului testament ca Samuel etc.

    Crestinismul este religia Noului testament, invataturile crestinismului sunt date de recomandarile sau codul de legi date de Hristos, nicidecum de autorii Vechiului Testament.
    Vechiul testament e pretuit in Crestinism doar pentru ca in el se intrevede Noul testament, adica a prevestit treptat ce s-a intamplat plenar prin Iisus Hristos- adica noua religie - crestinismul ca religie a iubirii.

    Ce fraier e musulmanul ala care a facut filmul....
    • -1 (3 voturi)    
      De acord (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:08)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui Jazzy

      Cu mentiunea ca religia care se conduce dupa Vechiul Testament este Mozaismul. Deci se poate spune ca filmul se refera intrucatva si la iudei.
  • 0 (2 voturi)    
    multi idioti (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:01)

    cap limpede [anonim]

    rezulta din comentariile unora cat de idioti pot fi multi dintre noi. ambele filme sunt pura propaganda, iar unii chiar le iau in serios. mai mult, incultura (rimeaza cu URA) ii da pe unii de gol: au uitat de cruciadele in care luptatorii crestini mancau copii (care nu erau neaparat musulmani) - asta se numeste canibalism, ce-i drept civilizat. orice eligie are extremisti, iar comentariile de mai sus demonstreaza acest lucru!
    • 0 (2 voturi)    
      Cruciadele au fost raspuns la Jihad (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:48)

      Cap de turk [anonim] i-a raspuns lui cap limpede

      Cruciadele crestine au aparut ca fenomen DUPA ce invaziile triburilor de salbatici venite din peninsula Arabiei au devastat Libanul, Palestina, Egiptul, Mesopotamia, Yemenul de azi, Magrebul (nordul Africii, locuit de berberi, crestini timp de 400 de ani inainte sa fie ocupati de arabi).

      Peninsula Iberica a fost atacata in sec.8 de triburi arabe si berbere islamizate, prima cruciada contra invadatorilor a avut loc abia 200 de ani mai tarziu.

      Inclusiv in Arabia saudita de azi, temeiurile unei civilizatii au fost puse de triburi semite evreiesti si altele crestinate (cum erau Ghasanizii).

      Afirmatia musulmanului de pe forum "cruciatii mancau copii" e pe masura IQ-ului si inculturii sale crase:))) si seamana perfect cu afirmatia din "Protocoalele Sionului" (evreii faceau ritualuri in care sacrificau copii si ii mancau) :)).

      Nu ezita sa apesi pe minus, asta si esti:))
      • 0 (2 voturi)    
        (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:59)

        CAP DE OAIE [anonim] i-a raspuns lui Cap de turk

        Probabil nu prinzi decat taraf tv. <br><br>Daca faci un efort si te uiti macar pe Discovery, nu iti pot cere mai mult, ai vedea si marturii istorice ale acestui fapt. <br><br>Nu exista "triburi salbatice"ci triburi SEMITICE.<br><br>Apropo, s-ar putea sa fi urmasul unui astfel de trib salbatic, mai exact sirian, daca ai auzit de legiunile formate din trupe siriene aduse de romani in Oltenia.
      • -2 (2 voturi)    
        Esti hilar (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 0:53)

        BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui Cap de turk

        "invaziile triburilor de salbatici venite din peninsula Arabiei"

        In Orientul Mijlociu au existat state inainte de Imperiul Roman. Triburile de arabi erau cel putin la fel civilizate ca si triburile de europeni: goti, vizigoti, gepizi, huni, unguri, avari, etc.

        "Inclusiv in Arabia saudita de azi, temeiurile unei civilizatii au fost puse de triburi semite evreiesti si altele crestinate"

        Care dracu civilizatie la iudei ca aia erau complet inapoiati?

        I-a dracului si uita-te macar pe wikipedia ca te faci de ras in ultimul hal debitand asemenea ineptii.

        Uita-te pe aici (daca intelegi limba engleza):

        http://en.wikipedia.org/wiki/Arabs

        http://en.wikipedia.org/wiki/Arabic_culture

        http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_mathematics

        http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_Empire
        • 0 (2 voturi)    
          daca nu iti plac prejudecatile (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 3:43)

          cthulhu [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

          fata de arabi/musulmani, atunci ar trebui sa incerci si tu sa te lepezi de prejudecatile fata de evrei.

          eu sunt de acord ca filmul asta e un raspuns pe masura pt fitna. o chestie facuta civilizat care desi initial pare facuta ca un material de contra-propaganda, prin textul de la final se ridica deasupra fitna. poate era mai bine ca textul ala sa fie pus la inceput, sa le fie clar tuturor ca ideea e sa nu asociezi o carte "sfinta" cu toti oamenii de religia respectiva.

          dar daca vrei dialog civilizat, incearca sa scapi de ideile pe care probabil ti le-au bagat altii in cap de mic:

          "Americanii chiar sunt imperialisti. Americanii chiar omoara copii inocenti in irak. Iudeii din israel chiar sunt nazisti. Chiar au au omorat oameni nevinovati si continua sa omoare. Chiar au ucis si violat femei si copii palestinieni si in Palestina si in taberele de refugiati din alte tari."

          da, UNII americani au omorit oameni nevinovati. si UNII evrei au comis fapte teribile in palestina sau in alte parti. dar ce faci tu aici e exact chestia pe care o critici la fitna: generalizarea.

          pt ca unii musulmani au comis atentate, au taiat capetele unor oameni rapiti in irak etc. pe calapodul judecatii tale ar insemna ca e ok sa zicem "musulmanii taie capete si se arunca in aer si sunt fanatici religiosi". ori cum pt mine fanaticii religiosi sunt buni doar sa hranesti pestii cu ei, daca as aplica "rationamentul" tau ar trebui sa spun: "sa-i omorim pe toti musulmanii".

          pricepi ce vreau sa zic ?
          (probabil ca nu, dar ca si in cazul fanaticului crestin spalat pe creier cu prea mult head&shoulders, mai mult decit sa incerc nu pot sa fac)
    • +2 (2 voturi)    
      cap tulbure (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:04)

      mind police [anonim] i-a raspuns lui cap limpede

      De unde ai scos chestia cu "cruciadele in care luptatorii crestini mancau copii"? Cand debitezi asemenea ineptii ar fi bine sa vii cu surse.
      • -1 (1 vot)    
        discovery (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 0:07)

        cap limpede [anonim] i-a raspuns lui mind police

        a fost numai mult de un an un documentar pe discovery.

        era vorba de un oras care s-a aparat cu indarjire si pana la urma a fost cucerit de cruciati.

        e un fapt normal pe vreme de razboi, fara resurse nu puteau trai cu nisip!

        si soldatii romani care au luptat la staligrad, unii dintre ei isi mancau camarazii cazuti in lupta. se deosebeau de ceilalti prin culoarea rozalie a dermei, pe cand ceilalti erau cenusii. marturia bunicului care este veteran.
  • +1 (1 vot)    
    Isi confirma locul pe scara evolutiei umane (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:06)

    goe [anonim]

    Deci se confirma: musulmanii sunt intr-adevar o "rasa" al naibii de... avansata.

    Asta-i ca la copiii prosti:
    - Tu esti prost!
    - Ba tu esti!
    • +2 (2 voturi)    
      Kabilia crestina (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:55)

      Sf. Augustin [anonim] i-a raspuns lui goe

      Numerosi musulmani sunt dezgustati de violenta si cruzimea jihadistilor si predicatorilor islamici fanatici, chiar intre teroristi exista dispute, daca e bine sa nu sa omoare alti musulmani, cati, in ce luni ale anului, etc:)))

      Vestea buna e ca anual zeci de mii de arabi si berberi se convertesc la crestinism. Majoritatea ascund aceasta apartenenta fata de "majoritari", pt. ca societatile musulmane sunt inapoiate si agresive, intolerante cu cei de alta credinta.

      Mahomed afirma in Coran ca cei ce isi schimba religia trebuie omorati, sunt "apostati"! Apostazia (renuntarea la mahomedanism pt. alta religie) e pedepsita oficial in Egipt, Pakistan, Afganistan, Iran, Algeria si toate tarile Golfului.

      Asta e nivelul de "toleranta" al societatilor islamice.

      In 1918, in Turcia noua, kemalista, 20% din populatie erau crestini. 90 de ani mai tarziu ei mai sunt doar 0,8% si chiar si acestia sunt ucisi de turci fanatici.
  • 0 (2 voturi)    
    La atat ii duce capul (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:09)

    lica [anonim]

    Trebuie sa-i intelegem: mai mult nu pot.
    Poate cu timpul or sa evolueze si ei.
    Daca nu, are natura leac pentru toate.
  • +2 (2 voturi)    
    un pas inainte (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:07)

    directia 5 [anonim]

    mai bine ne 'razboim' pe youtube ,decatsa ne bombardam sau sa ne dinamitam.Crestinismul spre deosebire de islamism a reusit sa scape de ,dogmele' razboinice si devine treptat o religie a tolerantei si iubirii.Ori ce intrepretare a Bibliei ca pe un cod al razboiului este tendentioasa,Biblia trebuie intrepretata prin cheia celor '10 PORUNCI,unde prima porunca este clara:SA NU UCIZI.
  • -1 (3 voturi)    
    intrebare intrebatoare (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:36)

    papa puius [anonim]

    Multi sunt din categoria "iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun". Dar unul e din categoria "fiare dezlantuite", prezent pe toate site-urile, pregatit nu sa isi dea - buna sau rea- o parere, ci sa-i injure, sa-i eticheteze si sa-i infiereze pe cei care nu-i plac. Raspunde la numele de bec. Sa fie nebun periculos? Sa fie numai un animal bolnav? Cu ce se ocupa? Cati ani are? De ce are creierii atat de infierbantati? De unde ura asta de animal salbatic? Sa fi fost muscat de vreun caine turabat?
    • -1 (3 voturi)    
      te (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:49)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui papa puius

      deranjeaza, draga? Pai asta era si scopul. Reactia ta ,,turabata" imi dovedeste ca e bine ce fac.Ce dreaq de argumente tot astepti Cu ce argumente se poate raspunde prostiei agresive de tip nou, care isi spune corectitudine politica, dar nu e decit comunism vechi, marxism vulgar de cea mai joasa speta? Reactia ta e perfecta: existenta voastra o justifica pe-a mea, obisnuiti-va cu asta. Am fost prea subtil pt tine? Mi-e ca cam asa e.<br>Cit timp veti bate cimpii verzi ai forumului cu aberatii rosii agresive, veti primi si un raspuns pe masura.<br>Hasta la vista, draga !
    • -1 (3 voturi)    
      Nu e vina lui (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 3:25)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui papa puius

      Atata poate. De ce sa te pui la mintea lui bec? Crezi ca daca ii explici unui caine ceva pricepe? Oricum, se uita la tine, da din coada si face ham-ahm. Asa si bec, face ham-ham.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e un film anti-crestinism, e un film anti-Fitna (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:39)

    Atent [anonim]

    Vad ca nu nimeni nu a observat scopul filmului, care reiese clar din ultimul text ce apare in film; textul spune ca se pot lua parti din ORICE carte sfanta (Biblie, Coran, etc), scoase din context si facute sa para cea mai inumana carte scrisa vreodata; si spune ca asta a facut Geert Wilders cu Fitna pentru a strange mai multi suporteri ai ideologiei sale pline de ura. Mie mi se pare ca scopul filmului e sa arate ca astfel de compilatii de texte puse intr-un film (inclusiv cel de fata) pot manipula usor si pot crea opinii gresite in randul celor ce nu cunosc in profunzime subiectul abordat.
  • +1 (3 voturi)    
    Vechiul testament (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:42)

    adrian m. [anonim]

    asa cum bine scrie cineva mai sus, sunt citate din Vechiul testament, ce e partea evreiasca a Bibliei. Nimic din Noul testament ce-l cuprinde pe Isus. Crestinismul promoveaza azi pacea, in schimb islamul nu "s-a pacificat" si ne vrea pe toti musulmani, ca asa a fost visul lui Mahomed. E o mare diferenta.
  • -1 (3 voturi)    
    to be or not to be tolerant (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:31)

    osama [anonim]

    I think this is a fair response to FITNA. The point here is: what you can say about the Quran, you can also say about the Bible.
    There are other sides to both religions, besides violence.
    It takes a braver heart to be tolerant and forgiving.
  • -1 (3 voturi)    
    White Knights and 9/11 Truth (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:40)

    Noam Chomsky [anonim]

    9/11 was blamed on a man who denied it and who supposedly headed up an organization that high ranking members of the CIA say does not exist. The myriad of connections between Israel and 9/11 is tremendous and no amount of coincidence can account for it. People who have been connected to their countries secret service; ex-presidents and high officials in various lands have said that 9/11 was an inside job and some have laid the blame at the feet of the CIA and Mossad. I tend to believe that MI-6 had some connection to it as well. They certainly were connected to 7/7 in the London tube. The same Israeli security firm was in charge of all 9/11 airports, the London tube and the Madrid train station. I can go on and on about Dancing Israeli's and Odigo... the sheer weight of the evidence is... I can't find a word for it.
  • 0 (0 voturi)    
    war (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:41)

    m [anonim]

    din nefericire nu intelegem ca nu e vorba niciunde de religie ci de bani sau putere.
    unii nu pot trai fara sclavi fie ca se declara crestini, musulmani sau altceva.
    setea de putere sau bani distruge orice fel de societate, fie ea religioasa sau areligioasa.
  • 0 (0 voturi)    
    vechiul testament (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 0:03)

    beniel [anonim]

    Vechiul Testament e parte din Biblia crestina. Nu asta trebuie pus in discutie, ci felul cum citesti / intelegi acele pasaje. Daca Dumnezeul revelat evreilor este singurul Dumnezeu adevarat, Creatorul tuturor lucrurilor si Tatal lui Iisus Hristos, atunci se pune intrebarea daca avea dreptul de a da porunci de genul celor mentionate; atentie insa la context!

    Cat despre doamna aceea americanca, ea sustine necesitatea pregatirii copiilor pentru un razboi de natura spirituala (prietenii stiu de ce). Nefericita poate maniera in care o face.
  • 0 (0 voturi)    
    ciocnirea civilizatiilor (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 0:29)

    jiji [anonim]

    sau ciocnirea idiotilor?
  • -1 (1 vot)    
    o mkzerie (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 3:45)

    costin [anonim]

    nu stiu de ce exista imoreia de exhivalenta
  • -2 (2 voturi)    
    o replica de bun simt (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 4:20)

    Don [anonim]

    Olandezu' ala cu a sa Fitna n-a facut altceva decat sa instige la violenta. Omu' asta saudit, pe care unii il considera deja incult, ca deh, romanu' e mare destept din nastere..., n-a facut altceva decat sa arate prostia olandezului, si sa spuna pe araba lui neoasa: bai fratilor, ba' oameni buni nu va mai lasati prostiti de religie, carti sfinte si altele asemenea...ca suntem mai destepti de atat...Sunt crestin-ortodox, dar nu inghit prostiile fundamentaliste nici ale bisericii romane care pune la zid tot felul de minoritati pe care un barbos ciufut si afemeiat (adica preot) nu le inghite, dar nici ale altor religii...Fundamentalisti (nebuni) sunt multi in toate religiile...Oameni destepti care sa inteleaga multiculturalism, mai rar...Sauditu' asta imi face impresia ca e om cu minte la cap care arata cat de usor e de falsificat adevarul...Da' deh, ce sa ceri Romaniei unde a fii mintit cu televizoru' e sport national...
    • +1 (1 vot)    
      si zici ca esti crestin, ortodox? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 12:18)

      beniel [anonim] i-a raspuns lui Don

      Don, cred ca te joci cu cuvintele. Chiar daca inteleg unde bati, trebuie sa-ti spun - fundamentaliceste - ca nu prea ai habar de sensul adevarat a ceea ce insemna a fi crestin. Te uiti prea mult la proteve si prea putin la Biblie.

      Proclama-te mai bine "liber" cugetator, dar nu crestin-ortodox.
  • -2 (2 voturi)    
    bec (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 8:42)

    papa puius [anonim]

    Daca ai fi inteles o iota macar din marxism, as mai zice. Dar tu esti pleava intelectuala, nulitate patenta.
    Degeaba invoci marxismul si pe comunisti in fiecare postare, nu ajungi nici la glezna lor. Esti calomniator de profesie. Politruc imbrcat in pijama democrata. Dar democratia nu ti se potriveste. Ti-am pus bine diagnosticul: fiara turbata. Dumnezeu sa aiba in paza sufletul tau framantat. Amin!
    • 0 (2 voturi)    
      tu, (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 19:12)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui papa puius

      mai papagal rosu indoctrinat cu o ideologie criminala, ai tupeul sa vorbesti de Dumnezeu? L-ati confiscat si pe El mai nou? Mare tupeu aveti, maimute rosii asasine, tipic pt voi. Nu spuneti niciodata nimic, recitati ca papagalii prost dresati mantre marxiste imbecile si criminale, dar aveti pretentia sa va fie servite argumente. Ca si cum cu criminalii a putut vreodata cineva sa discute. A, pardon, psihiatrii si psihologii, dar nici macar ei nu discuta, va studiaza, draga, cam ca pe insecte.
      Cretin rosu cu creier mononeuronal, vezi-ti de dejectiile intelectuale pe care le produci si lasa sufletele altora in pace. Democratia ce-o fi pt tine, banda rosie de casetofon uzata? Ceva unde oricine poate sa faca orice, este? Chiar si s-o distruga, ca sa instaureze o lume mai buna si mai dreapta, fara exploatatori, americani, Israel, crestini. Doar mase imbecilizate si indoctrinate, conduse de sfertodocti criminali, care sint in posesia adevarului, a binelui si raului. Te recunosti in ceva descris mai sus? Daca tu nu, io da. Si nu mai am nici un chef de asa ceva, nici io si nici altii, dupa cum vad.
      Macar de sufletul meu o avea Dumnezeu grija, dar de al tau, cine? Marx, lenin, iliescu ?
      Asa sa fie, astia sa aiba grija de softul tau, ca suflet e evident ca nu ai. Oricum, e clar ca v-ati ofticat tare de tot. Pai asta era si scopul. Cine stie, un atac cerebral, un infarct e oricind posibil.
      Aferim !
      Hasta la vista, draga maimutica rosie grijulie de sufletele altora !
      • -1 (3 voturi)    
        Cutu? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 23:52)

        BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui bec

        Ham-ham?
  • -1 (1 vot)    
    un film binevenit (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:21)

    ispy [anonim]

    poate parea socant titlul postului meu. da, cred ca filmuletul e binevenit. islamistii extremisti au replicat cu aceeasi moneda de aceasta data, si nu prin taierea unui gat, rapirea unor ziaristi sau prin vreun atentat la metrou.
  • 0 (2 voturi)    
    Mi-a placut (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 10:40)

    Dana [anonim]

    Cand am vazut Fitna, mi-am zis ce e un film facut de vreun batranel frustrat care-si pregateste campania electorala.
    Filmul Schism incepe la fel, daca nu mai rau (bineinteles ca m-a oripilat selectia de versete).
    However, cand ajungem la frame-ul in care Mr AlSaeed spune clar ca Schism e un film care ridica orice pretentie de fidelitate fata de adevar, si recunoaste ca acest fel de abordare face mai mult rau decat bine, aici jos palaria, aici depaseste cu mult Fitna, si as putea spune ca se ghideaza dupa o idee mai occidentala decat filmul parlamentarului olandez.
    • +2 (2 voturi)    
      Un punct de vedere asupra Fitna (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 15:01)

      mind police [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Multi zic ca Fitna e propaganda anti-musulmana gratuita si demagogica. Eu nu il vad asa. Wilders trage un semnal de alarma asupra ideologiei unei parti semnificative, ca numar si importanta, din emigratia musulmana in Europa.

      Folosindu-se de libertatea societatii europene moderne, care nu condamna dizidenta si opiniile minoritare--pe buna dreptate, in general--acestia promoveaza o ideologie care are ca scop final insasi rasturnarea valorilor liberale ale acestei societati.

      Acelasi lucru s-a intamplat deja in Germania in 1933 sau in Rusia in 1917.

      Islamofascism, coloana a cincea, opozitie neloiala, spuneti-i cum vreti, fenomenul e foarte real iar faptul ca societatea secreta anticorpi impotriva lui, sanatos.
  • +1 (1 vot)    
    Ati urmarit ambele filme? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 12:20)

    mihai [anonim]

    Tocmai am urmarit ambele filme si am fost socat de diferenta dintre cele doua. In primul niste soldati idioti bateau niste civili si un si mai mare idiot se bucura de minune... Intradevar o imagine foarte neplacuta, dar nu se compara nici pe departe cu crimele mostruase promovate de islamism.

    In lumea crestina ai LIBERTATEA sa alegi pentru tine in fiecare moment al vietii tale. In lumea lor nu poti decat urmezi orbeste regulile si sa faci ce ti se zice ca e bine, altfel devi esti considerat una cu inamicul.

    TRIST
  • 0 (2 voturi)    
    concluzie... (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 14:15)

    SMD [anonim]

    dupa cum spune si in film, e usor sa iei parti din orice carte sfanta si sa interpretezi....
    totusi, cred si sper ca niciun bun musulman, crestin, sau din alte religii nu ar instiga niciodata la violenta, iar cei care o fac nu sunt musulmani, crestini etc.
  • -1 (1 vot)    
    erata (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 16:01)

    dumitrina galantonu [anonim]

    "dar si un scurt videoclip care prezinta soldatii americani care lovesc niste tineri in Irak."


    d-soara cei de la http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2008/04/12/wmuslim112.xml - zic altceva:

    "The film, entitled Schism, was made by Raed al-Saeed. It splices together Bible verses and Iraq war images - including British soldiers beating civilians."


    puteti a ne spune de unde ati tradus articolul?
  • -1 (1 vot)    
    Zeitgeist (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 16:26)

    goe [anonim]

    http://zeitgeistmovie.com/

    Religia = instrument de manipulare, oricare ar fi ea. Si cu cat e un om mai needucat si mai primitiv, cu atit este mai eficient instrumentul.
    In cazul de fata, sa nu uitam care a invadat pe care (intr-un razboi ilegal pornit de la niste minciuni), le-au distrus tara si le-au omorit familiile. La atita suferinta, nici nu e nevoie de religie pentru ca o ura de moarte sa se nasca. Radicalismul islamic este doar scanteia, butoiul cu pulbere l-au creat americanii. In Irak au murit peste 1 milion de civili de cand a inceput razboiul iar tara aia e complet distrusa, dar americanii au tupeul sa zica "ne urasc pentru ca suntem liberi", sau "ne urasc fiindca suntem crestini". Propaganda ordinara. Ii urasc pentru ca merita. Si sunt multi care au pus botul... inclusiv pe aici. Americanii lucreaza puternic la instigarea "crestinatatii", pentru ca au nevoie de carne de tun in razboiul lor murdar pentru petrol. Mi s-a facut greata cand am vazut cum erau indoctrinati acei copii americani.
    • 0 (2 voturi)    
      propaganda stingista functioneaza (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 17:34)

      costin [anonim] i-a raspuns lui goe

      zeitgeist este un film de propaganda anti religios, andti capitalist si daca te uiti atent anti america. astea insumate dau pro comunism.
      tu chiar crezi ce zici? tu ai stat o secunda sa gindesti cu mintea ta ce spui aici?
      ma deprima foarte tare cind vad oameni ca tine si problema ar fi numai in capul meu daca idiotii utili ca tine nu ar fi din ce in ce mai multi. masina de propaganda functioneaza si furnicutele harnice si fara aparat critic, cum esti tu, inghit mesajul nemestecat, nedigerat.
  • 0 (0 voturi)    
    FITNA cu subtitrari in romaneste (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 17:36)

    costin [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=0AxKT_taS0s#GU5U2spHI_4
  • +1 (1 vot)    
    mde, multumiri hotnews... (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 17:36)

    CP_away [anonim]

    ..pt ca altfel, nu as fi cautat sa vad despre ce e vorba cu Fitna. Ar fi fost bine sa postati ambele filme in acelasi articol, ca sa nu fiu nevoit sa caut pe youtube.
    Eram oarecum indiferent, cand am vazut pe Raed si mesajul sau; mda, "nu e bine sa judeci o religie dupa citate scoase din context".
    Dupa ce am gasit Fitna, despre care credeam ca este numai un film de propaganda, am ramas "speechless".
    Fitna nu prezinta DECAT FAPTE. Iar cand vezi CONDUCATORI islamici INSTIGAND LA URA SI DECAPITARE, cand vezi capetele decapitate si avioanele intrand si omorand 3000 de oameni, chiar si un individ usor ateu ca mine devine "crestin".
    Faptul ca niste soldati trag niste bataie la niste arestati este pur si simplu PARFUM; in fond, anarhistii NATO au luat bataie de la jandarmeria romana pt mult mai putin decat irakienii aia care prb aveau de-a face si cu niste bombe.
  • 0 (2 voturi)    
    Scurt comentariu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 20:22)

    Simion Petre Octavius [anonim]

    Ma doare faptul ca in aproape tot ceea ce vad si la crestini si la musulmani intalnesc fanatism si cruzime... este o prapastie intre credinta mea in dragostea pura si aceste manifestari ale rautatii...
    Am o intrebare pentru cei ce se cred crestini sau musulmani: Credeti ca e moral sa ucizi un om?
    Si atunci de ce voi a-ti ucis? Este oare moral sa arunci in chinurile vesnice ale iadului un suflet pacatos asa cum face Dumnezeu? A fost oare moral Dumnezeu cand instiga la crime? De ce a spus in trecut de exemplu ca in o prostituata trebuie sa arunci cu pietre? E moral lucrul acesta?
  • +2 (2 voturi)    
    film anticrestin??? (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 21:03)

    dorinteodor [anonim]

    "aia" fac o confuzie grava. nu este vorba daca in cartile sfinte exista sau nu indemnuri la crime. este vorba de faptul ca unii islamisti fac crime in numele domnului in timp de crestinii de azi nu...
  • -1 (3 voturi)    
    Mi-e scărbă (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 23:54)

    BlackHack [utilizator]

    Mi-e scârbă când văd atâția îndoctrinați de propaganda sionistă.
    • 0 (2 voturi)    
      Mi-e scarba si mie! (Duminică, 13 aprilie 2008, 10:05)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

      Mi-e scarba si mie de duhoarea nazista pe care o degajezi.
      In orice caz, nazisti si islamo-nazisti din toata lumea, uniti-va sub flamura verde a lui BlackHack!
      Apropo, BlackHack sau BlackJack, mai invata sa scrii romaneste.
    • 0 (2 voturi)    
      @BlackHack: Get a job! Get a life! (Duminică, 13 aprilie 2008, 13:21)

      rebel yell [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

      Cate comentarii ai lasat pe pagina asta! 10? 20? Si nici unul la subiect. Toate delireaza despre sionism, iudei etc., atunci cand nu insulta personal pe alti cititori. Nimic despre ce era de fapt vorba in articol. Cel care face propaganda, si inca propaganda de proasta calitate esti chiar dumneata. Ai prea mult timp liber la dispozitie. Cauta-ti o slujba! Apuca-te sa faci ceva util cu viata ta. Nu mai arunca vina pe altii pentru esecurile tale personale.
      • -2 (2 voturi)    
        Ce sa-ti fac? (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:37)

        BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui rebel yell

        Complexele poți să ți le rezolvi mergând la psiholog, nu aruncând cu insulte aiurea pe hotnews.

        Mai bine nu te mai uita atât la telenovele, la Otv, la știrile de la ora 5 că uite cum ajungi.

        Delir fericit!
  • +1 (1 vot)    
    OK (Duminică, 13 aprilie 2008, 14:04)

    C [anonim]

    De acord ca si In Biblie sunt asemenea citate care incita la ura, dar din cate vad eu s-a citat doar din Vechiul Testament, iar Crestinismul s-a intemeiat pe baza Noului Testament.
  • -1 (1 vot)    
    adevarull (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:27)

    seby [anonim]

    totul porneste de la bani si implicit petrol.nu se tine cont de cadavrele pe care se calca, important este ca unii s-o duca bine.Si ca s-o duca unii bine altii tre sa plateasca .e simplu.Nu conteaza ce religie esti , pt ei esti un simplu consumator , si conteaza ce foloase le poti aduce.Se vb mult de teroristi, dar industria rusa si americana a armamentului prospera, ce ciudat.Mai vedem un film ca fahrenheit 9/11, mai ascultam o dezvaluire a unui ministru francez despre atentate si vedem adev.Americanii care au NORAD, NSA CIA , Pentagon , nu puteau sa previna atentatele???Recunosc , doar imi dau cu parerea dar sunt multe lucruri din culise pe kare nu le stim
  • -2 (2 voturi)    
    Concluzie: (Duminică, 13 aprilie 2008, 18:34)

    BlackHack [utilizator]

    Una peste alta, a fost un răspuns foarte bun la filmul Fitna.
  • +1 (1 vot)    
    raspuns copy-paste (Luni, 14 aprilie 2008, 0:02)

    Gica [anonim]

    Daca musulmanii spun ca acest clip este un raspuns la Fitna, atunci dracu' s-a albit :)) - a da copy-paste la Jesus Camp (http://www.imdb.com/title/tt0486358), si a pune pe ecran citate din Vechiul Testament + imagini dspr Irak, WTC samd este un clip impotriva americanilor, si din pacate nu raspunde nici pe departe celor care au facut Fitna.
    In USA este o exacerbare a liniilor neo-protestante aka neo-conservatori aka nazisti crestini - aceste organizatii sectare de bazeaza pe Vechiul Testament si doar ca imagine pe Noul Testament. Au o problema foarte serioasa in aceasta directie - acest lucru rezulta clar din Jesus Camp - nu trebuie sa fii musulman ca sa vezi asta.
    In ciuda fanatismului de care da dovata conducatoarea taberei Iisus, ideea ei pleaca de la o problema musulmana reala - islamul genereaza cruzimi, fanatici, lucruri pentru care crestinii nu sunt pregatiti - ea vrea sa "realizeze" ceva echivalent.
    Cine a citit "Vietile Sfintilor" si putina istorie stie ca islamul inseamna violentza.
    Crestinii uita faptul ca islamul are ca tinta principala "convertirea" tuturor crestinilor din cauza ca in ultimul timp, in colimatorul violentzei islamice a intrat Israelul.
    Eu nu cred ca in inima musulmana este pace.
    Acest lucru nu este motiv suficient pentru a fi de acord cu doamna din Jesus Camp.
    In vest au probleme cu musulmanii asa cum noi avem cu tziganii - au societati inchise, se judeca ei intre ei, nu se supun autoritatilor statului,etc .
    Daca as trai langa o satra de tzigani sau intr-o zona musulmana m-as asigura ca am o arma semi-automata sub perna - cu acesti oameni nu poti fi in siguranta.
  • 0 (0 voturi)    
    despre neo-protestanti si musulmani (Luni, 14 aprilie 2008, 0:14)

    Gica [anonim]

    Va recomand un documentar destul de explicativ: The Power of Nightmares realizat de BBC (http://www.imdb.com/title/tt0430484/).
    Musulmanii spun ca oricine nu e musulman poate fi omorat. Ei pot omori chiar si alti musulmani totusi daca ei considera ca nu respecta doctrina lor musulmana - fanatici musulmani care se extermina intre ei.

    Neo-protestantii spun ca orice alt crestin care nu este de acord cu ei nu este crestin si trebuie "tratat" prin orice mijloace posibile.

    Sunt mai multe aspecte pozitive totusi (umor negru):
    - neo-protestantii nu au inceput sa taie capetele oamenilor pentru credintza lor;
    - musulmanii sunt mai putini decat crestinii;
    - desi mai puternici financiar, fanaticii neo-protestanti sunt mai putini decat fanaticii musulmani.

    Va intrebati cum s-a ajuns de la Omar Khayam la Osama Bin Laden? Nu stiu cum, dar s-a intamplat...
    Islamul si crestinismul nu sunt rele, dar omul isi face unelte din orice...
  • +1 (1 vot)    
    "the christians are missguided" (Luni, 14 aprilie 2008, 9:24)

    Gica [anonim]

    La un mic search pe youtube:
    http://www.youtube.com/watch?v=Wg3m3t87-dk
    http://www.youtube.com/watch?v=yw2EisVqKZ4&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=nhbHVEGnYD8&feature=related
    si mai sunt destule pentru cei care sunt in dubii.
    Momentan au pata pusa pe evrei, dar nici crestinii nu sunt prea departe .
    Asa cum romanii i-au aparat pe europeeni de turci atatea sute de ani, asa si Israelul ii tine in frau pe fanaticii musulmani.
    Un fanatic musulman omoara tot ce ii iese in cale si nu este musulman cum crede el/ea ca ar trebui sa fie musulman, dar ce ne spun musulmanii dspr fanaticii lor pe care nu ii pot controloa - "vai, nu ii credeti, ei de fapt nu sunt musulmani" - fanaticii "ba noi suntem musulmanii adevarati"/ "vai, nu ii credeti, mai exagereaza si ei :)"/ "bum"
  • -1 (1 vot)    
    heyyy (Luni, 14 aprilie 2008, 12:58)

    subay [anonim]

    draga Gica faci niste afirmatii sarcastice, superficiale,istoria pe care ai citit-o probabil e scrisa de olandezul Geert Wilders.Scopul Islamului este convertirea crestinilor???In Quran este spus 2:256:"Nu este [cu putinta] silirea la credinta!RAzvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire,iar acela care se leapada de Taghut[orice sau oricine este venerat in afara Creatorului] si crede in Allah,acela s-a prins de cea mai trainica toarta,care nu se sparge niciodata.Si Allah este Cel care Aude,Atoatestiutor[Sami,Alim]".De ce nu dai exemple tari ca Emiratele, Sultanatul Bruneiului, Oman , Qatar?Si violenta este privita ca o ultima solutie si atunci doar pt autoaparare,cel mai mare numar de musulmani se afla in Indonesia, care s-au convertit de bunavoie!!
    • 0 (0 voturi)    
      superficial de olandez:) (Luni, 14 aprilie 2008, 16:30)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui subay

      draga "heyyy", reactia ta ma duce la gandul ca oricine isi exprima parerea dspr violentza de natura islamica este olandez, danez, american, etc.
      Daca sunt tzari islamice unde nu esti decapitat - respect!
      Dupa cum ai citat, se pare totusi ca ai o problema...nu este cu putinta silirea la credinta -asa este, musulmanii nu au putut sili poporul roman la "credinta".
      Nu stiam ca istoria Romaniei si Vietile Sfintilor au fost scrise de un olandez:)) - dar na' nu poti sa ma pun eu cu tine.
      Daca vrei sa ma dovedesti olandez sau danez trebuie sa vii cu argumente mai pertinente - citatele din Coran nu cred ca te ajuta :).
      In fine, sa lasam asta la o parte, daca ai bunavointza de a ne impartasi paresile tale, uite, avem aici un clip (http://www.youtube.com/watch?v=nhbHVEGnYD8&feature=related) - te rog, ce parere ai tu dspr acest copil care face niste afirmatii de ti se zbarleste parul, ce parere ai dspr intervievator, dspr familia in care a crescut, si de ce nu, dspr televiziunea care a dat acest "interviu"?
    • 0 (0 voturi)    
      diletantism (Luni, 14 aprilie 2008, 20:40)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui subay

      Am recitit fragmentul din Coran si cu parere de rau...cred ca musulmanii adevarati ar trebui sa iti taie ceva deoarece nu cunosti bine islamul :)) doar o gluma bolnava :)) sarcastica - religiozitatea diletanta nu e motiv suficient pentru a cita din scrierile sfinte - nu este nici o diferenta intre tine si iehovistii/mormonii care te trag de maneca pe strada sa iti demonstreze diverse chestii.
      Primul reflex a unui diletant religios este sa arunce citate din scrierile sfinte - exact asta fac si fanaticii religiosi arunca citate asupra populatiei, iar daca populatia nu reactioneaza atunci pot fi omorati cu totii deoarece li s-au aruncat "obligatiile" de a fi asa cum vor fanaticii si papusarii lor.
      Ca fapt divers - la ultima numaratoare Romania era natie crestin ortodoxa cu o lunga istorie de lupta impotriva musulmanilor - citate din Vechiul Testament nu te vor ajuta in vreo argumentatie.
      Ai fost in Germania, Danemarca si Olanda? Stii cum iti dai seama ca cineva e musulman pe strada? f simplu - ei nu stau la semafor, arunca pe jos tot ce au in mana - nu au auzit de cosuri, sunt foarte agresivi fata de oricine comenteaza.
      Dar in Ierusalim ai fost? Stii ce fac musulmanii care se roaga la moscheea aurita -aia de langa zidul plangerii - arunca in cei care vin sa se roage cu pietre.
      Eu sunt crestin ortodox si cred ca oricat de fanatic ortodox, catolic, protestant, neo-protestant ar fi cineva, nu ar fi in stare sa isi creasca familia asa cum se poate vedea in linkurile de pe youtube.
      Bineinteles ca asemenea copii si familiile lor nu au nici o problema in a se arunca in aer.
      Respect ptr Israel ca ii tine in frau pe nebunii care isi cresc asa copii si rusine Europei ca uita cum de turcii care ciocaneau nu cu mult timp in urma la portile Vienei (si care s-arfi predat dc nu ar fi fost Cantemir).
      In Emirate oamenii sunt decapitati si astazi, la fel in principalele tari musulmane - daca tot voiai sa pomenesc si de aceste state . In ce tzari crestine s-a mai pomenit asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Joi, 3 iulie 2008, 18:55)

    omg [anonim]

    ma cutremur cum poate sa se indoiasca unii....voi credeti ca ceea ce se intampla in filmul asta e cel mai rau lucru posibil?...:|hmmmmmmmm deci voi nu vedeti la TV cand anunta ca au fost omorati nu stiu cati oameni sau nu stiu cate atentate....dupa cum scrie si in apocalipsa ....israelul si toate partile dimprejur...va fi atacata de toate natiunile...asa cum vedem ca toate tarile se aduna si se duc toti in misiuni acolo.....mai cititi biblia si proorocirile sfintilor parinti dupaia dati`va cu parerile ...numai vbiti aiurea dak nu stiti