Președintele Braziliei, Jair Bolsonaro, depistat pozitiv la testul COVID-19

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2020, 18:44 Actualitate | Internaţional


Jair Bolsonaro
Foto: Flickr
​Președintele Braziliei, Jair Bolsonaro, a fost depistat pozitiv pentru COVID-19. Anunțul a fost făcut chiar de el într-un mesaj televizat. „Toată lumea știa că va ajunge la o parte considerabilă a populației mai devreme sau mai târziu. Pentru mine a fost pozitiv", a spus Bolsonaro, referindu-se la testul COVID-19 pe care l-a făcut luni.

Potrivit CNN, biroul de presă al lui Bolsonaro a precizat marți că președintele a fost tratat cu hidroxiclorochină și azitromicină, în timp ce aștepta rezultatul celui de-al patrulea test pentru COVID-19 pe care l-a făcut în ultimele patru luni.

P​reşedintele, care este foarte sceptic în ce priveşte pandemia de COVID-19, i-a declarat, luni, unui jurnalist că are unele simptome ale coronavirusului, inclusiv febră 38 grade Celsius, şi că a făcut o radiografie la plămâni la spitalul militar.

De la începutul pandemiei, Jair Bolsonaro, 65 de ani, a minimalizat boala şi a participat la mai multe evenimente publice fără să poarte mască, criticând în acelaşi timp măsurile de izolare introduse în mai multe state.

Sâmbătă, el a publicat mai multe fotografii pe reţelele sociale în care este cu faţa descoperită însoţit de mai mulţi miniştri şi de ambasadorul american la Brasilia, în cursul unei recepţii cu ocazia Zilei Naţionale a Statelor Unite.

Luni, el a făcut uz de dreptul său de veto la două articole de lege privind utilizarea măştilor în locurile publice cu scopul de a preveni răspândirea pandemiei în Brazilia.

După Statele Unite, Brazilia este ţara cea mai afectată din lume de pandemie, cu 1,6 milioane de cazuri de COVID-19 dintre care 65.487 de decese până în prezent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8840 vizualizari

  • -35 (51 voturi)    
    Sampanie deschisa la Komintern (Marţi, 7 iulie 2020, 18:46)

    xolv [utilizator]

    sa inceapa petrecerea globohomo!!
    • +30 (48 voturi)    
      sa foloseasca tratamentul lui Trump (Marţi, 7 iulie 2020, 19:01)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Injectii cu dezinfectant, fac minuni!
      • -7 (11 voturi)    
        Pai vitamina C dupa metabolizare (Marţi, 7 iulie 2020, 21:09)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        se transforma in dezinfectant. Ce vezi tu rau in asta???
      • +10 (14 voturi)    
        Circar (Marţi, 7 iulie 2020, 21:45)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Adevarul ca omul si-a cautat-o cu lumanarea. Cand esti prost dar mai conduci si o tara , atunci e mult mai grav.
      • +7 (11 voturi)    
        Un coctail (Marţi, 7 iulie 2020, 21:53)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        De ce doar injectii, poate sa faca un cocktail aromat: hidroxi... + bleach
    • +18 (30 voturi)    
      Fascistii se umplu de ridicol (Marţi, 7 iulie 2020, 19:20)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      cand un fascist-sef precum Bolsonaro cade victima unui virus "inexistent".
    • +7 (15 voturi)    
      Dorinta mea (Marţi, 7 iulie 2020, 21:42)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ar fi ca asta sa zaca la pat si sa sufere, nu stiu daca ii doresc sincer mai mult de atat. Dar puterea exemplului este importanta aici. Sa vada el si toti negationisti astia ce inseamna sa minta si sa nu acctioneze atunci cand trebuie.
      Mi-as dori mai mult dar nu stiu daca imi va fi postat mesajul, daca spun ce mi-as dori sa i se intample.
      Mai bine unul decat zeci de mii, ca au murit zeci de mii in brazilia si 130k in US din cauza unor dobitoci. Mai bine ei decat populatia.
      • 0 (10 voturi)    
        Cel mai probabil... (Miercuri, 8 iulie 2020, 4:17)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        ... n-o sa pateasca nimic.
        Se tot spune ca batranii asa si pe dincolo. In realitate, doar un batran din 6-7 face o forma serioasa.
        Bolsonaro nu e chiar foarte batran. In grupa lui de varsta, are probabil sub 10% sanse sa faca o forma serioasa daca s-a contaminat zdravan (improbabil). Habar n-am cat de sanatos e in general, arata bine, asa ca puteti injumatati procentul ala.
        In plus, cu siguranta ca daca gluma se ingroasa va avea parte de cea mai buna ingrijire medicala posibila.
        Estimez ("din burta") sansele ca dorinta dvs. sa se implineasca la sub 2%.

        Asta-i problema cu preotii noii religii Covid (a nu se intelege ca as sugera ca sunteti unul dintre ei) - nu pot pricepe in ruptul capului ca si asta e doar o boala ca multe altele, de fapt mult mai usoara decat multe altele (bine ca nu avem - inca - pandemie de Ebola), n-are nimic magic, nimic divin, nimic apocaliptic sau justitiar in ea.

        Asa ca, imi pare rau, pentru ca Bolsonaro e intr-adevar un tip foarte nociv pentru ai lui si pentru lume in general, dar e practic cert ca peste 2-3 saptamani o sa-l vedeti batandu-se cu pumnii in piept si spunand - V-am zis eu ca nu e nimic serios cu virusul asta?!?
    • +5 (7 voturi)    
      Ultimul aviz psihologic l-ai primit (Marţi, 7 iulie 2020, 22:23)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      cu shpaga grasa
  • +22 (36 voturi)    
    He he! (Marţi, 7 iulie 2020, 18:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Se imunizează și masculul alfa al turmei!
  • +32 (46 voturi)    
    Asta chiar a cautat-o cu lumanarea ! (Marţi, 7 iulie 2020, 18:53)

    Rahan5 [utilizator]

    La cum s-a comportat era o mare nedreptate ca sa nu fi facut si el boala.
  • +42 (60 voturi)    
    sper sa refuze sa fie tratat (Marţi, 7 iulie 2020, 18:54)

    mbembe [utilizator]

    ca a fost unul din cei mai mari adepti a teoriei ca covidul nu exista
    • -6 (12 voturi)    
      Un tratament (Marţi, 7 iulie 2020, 19:35)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Nu poate fi refuzat ca pedeapsa morala. Cu moralitatea si legalitatea unor acte se ocupa altii, nu medicii. Gandeste-te insa ca poate sa moara, poate sa aiba sechele ani de zile sau poate in 5 zile febra sa ii scada si sa nu mai aiba nimic. Djokovic nu a avut nici un fel de simptome pana acum. Toate acestea sunt valabile in ABSOLUT TOATE bolile transmisibile. Tot ce variaza sunt probabilitatile (depinzand de multi, foarte multi factori).
      • +2 (4 voturi)    
        Djokovici nu a avut dar altii pe langa el ? (Marţi, 7 iulie 2020, 21:47)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Daca avea vreo ruda mai in varsta cu probleme ?
        • -2 (6 voturi)    
          Nu am idee (Marţi, 7 iulie 2020, 23:53)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Presa nu a scris despre ei. Insa e clar: unii mor, altii au sechele, pentru altii e o raceala si altii nu au absolut nimic. Difera doar ponderile. Iar aceste lucruri sunt valabile in orice boala transmisibila. Deci si presul Braziliei va fi in una din aceste categorii. Vom vedea in care.
    • -10 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 iulie 2020, 19:50)

      [anonim] i-a raspuns lui mbembe

      • +5 (9 voturi)    
        mereu a spus (Marţi, 7 iulie 2020, 21:38)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui

        Cauta singur ca de aia te lauzi cu cea mai mare viteza la net.
        Dar de aia esti in ultima tara din UE , ca astepti sa iti dea altii. Mai informati-va si singuri.
        V-ati obisnuit sa va dea altii mura in gura nu degeaba e atata teorie a conspiratie in tara asta daca toti cititi ce va dau altii si nu cautati sursele singuri.
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:21)

          [anonim] i-a raspuns lui Adry@n

      • +1 (9 voturi)    
        Iti dau eu o sursa (Marţi, 7 iulie 2020, 23:53)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui

        240 V, 15 A, 50 Hz
  • +39 (55 voturi)    
    sper sa aibe atatea ingrijiri medicale (Marţi, 7 iulie 2020, 19:03)

    mazgalici [utilizator]

    ca si cetatenii de rand din Brazilia care au murit cu zecile de mii din cauza acestui criminal
    • -11 (23 voturi)    
      Cetatenii nu au murit din cauza lui (Marţi, 7 iulie 2020, 19:37)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui mazgalici

      Au murit esentialmente din cauza propriei lipse de educatie. Acum fii sincer: daca stii ca traiesti intr-un focar de infectie, porti masca la indemnul presedintelui statului (care nu are nici macar pregatire medicala) sau porti masca pentru ca asa iti dicteaza ratiunea proprie? Eu unul ma bazez pe cea din urma, nu pe sfatul unui presedinte efemer.
      • +3 (9 voturi)    
        Dar cand ai un prost la conducere (Marţi, 7 iulie 2020, 21:52)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        se vor gasi o gramada de prosti care sa-l urmeze. Si nu e problema ca aia sunt prosti, e problema ca oricat te-ai proteja, din cauza unor prosti creste si riscul pentru tine care esti constient. Deci nu poti sa spui ca nu conteaza cine conduce o tara. Ala trebuie sa dea un exemplu, sa impuna niste masuri. La fel a fost si in Suedia, o decizie proasta si uite ce s-a intamplat. Si nu poti sa spui ca educatia suedezilor e mai scazuta decat a brazilienilor.
        • -7 (9 voturi)    
          In absolut TOATE (Marţi, 7 iulie 2020, 23:59)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Cazurile date de tine drept prostie este evidenta lipsa de educatie. In Suedia e un pic altfel: dupa decenii in care statul le-a spus ce sa faca si a ordonat si cele mai mici detalii ale vietii lor si in care statul a functionat bine, suedezii s-au gandit ca daca isi opresc propriile creiere si se conecteaza la creierul statului prin USB le va fi bine ca si inainte. Ei bine, creierul central a luat o decizie proasta iar cei conectati pe USB la el au propagat-o. Si in Suedia de as fi trait si tot m-as fi protejat cu masca indiferent de ce imi spunea statul. De fapt, in tara in care traiesc (cu exceptii zonale) nu mai e obligatorie masca nici in interior. Ei, guess what: umblu cu respirator. Asta e: nu ma protejaza cei din jur (si nici nu am pretentia) dar ma protejez cat pot eu insumi. Nu mancam la restaurant, mancarea cumparata o preparam termic, etc. TOATE fara ca statul sa ne fi impus nimic. Fiecare isi alege drumul.
          • +2 (4 voturi)    
            ai dreptate (Miercuri, 8 iulie 2020, 0:41)

            ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            dar o viata de om este o viata de om si conteaza, chiar daca sint oameni care iau decizii needucate si/sau influentate de propaganda din diverse surse. trebuie sa incercam sa le deschidem ochii ca sa invete ca nu numai viata si drepturile lor conteaza.

            in final sintem toti mormoloci in aceeasi balta, faptul ca tu te protejezi mai bine acum nu te ajuta pe termen lung daca restul populatiei continua sa ignore gravitatea situatiei. nu exista "survival kit" complet, e numai un fals sentiment de siguranta.
            • +1 (3 voturi)    
              Exista "survival kit complet"? (Miercuri, 8 iulie 2020, 9:55)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

              Cand urci in masina ai risc de accident si moarte. La fel in avion, metrou, etc.

              Cand iesi din bloc ai risc sa iti cada ceva in cap.

              Cand te urci pe scaun poti cadea, lovi la cap si muri.

              Toata viata este un lung sir de compromisuri si de "risk management". Nu exista siguranta completa.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 iulie 2020, 19:05)

    [anonim]

  • +2 (16 voturi)    
    A patit ca Boris Johnson (Marţi, 7 iulie 2020, 19:19)

    animatron [utilizator]

    E inevitabil ca din cand in cand sa nu auzim de vreun lider politic contaminat cu Sars-Cov2, coronavirusul provenit din China.

    Reactiile la infectia cu coronavirus sunt foarte diferite de la un individ la altul si se pare ca exista o puternica componenta genetica ce influenteaza reactia organismului nostru la aceasta "pneumonie de Wuhan" (boala Covid19).

    Studii facute comparativ pe populatii din USA, UK si Franta au aratat ca populatiile "caucaziene" (albe) par sa reziste mai bine la formele severe ale bolii Covid19 si dezvolta mai rar aceste forme care necesita spitalizare.

    Foarte afectate par a fi populatiile de origine africana din USA, UK si Franta.

    Iata un link catre un articol in franceza care da si cifre, se afirma ca in timp ce pentru "persoanele nascute in Franta" (Franta interzice studiile "rasiale", asa ca ercetatorii folosesc aceasta sintagma pt francezii "albi" desi nu e intru totul precisa) supramortalitatea a fost de 22%, pt cele nascute in magreb (origine arabo-berbera) a fost de 54%, iar pentru cele nascute in Africa subsahariana a fost de 114%.
    Pt asiatici a fost de 91%.

    https://fr.news.yahoo.com/covid-19-france-limpressionnante-surmortalit%C3%A9-064500811.html?guccounter=1

    Brazilia are o foarte importanta minoritate de persoane de origine africana, studiile de pana acum avertizeaza ca aceste persoane vor fi cele mai lovite de coronavirusul chinez sii de boala Covid19.

    Din 210 milioane locuitori, circa 8% sunt de origine africana si alte 43% sunt metisate, albii fiind o majoritate relativa de circa 48%.

    Albii au votat majoritar cu Bolsonaro, un presedinte cu idei nationalist-conservatoare, in timp ce negrii au votat in masa cu partidele de stanga.

    Presedintele brazilian se adreseaza deci electoratului sau "alb", electorat pentru care protectia in fata coronavirusului e mai putin importanta decat relansarea economica.

    Aceeasi situatie politico-demografica o regasim in USA sau in UK.
    • -4 (12 voturi)    
      aia cu 114% e mortalitate e mortala ,,, (Marţi, 7 iulie 2020, 21:43)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      adica din 100 persoane infectate, au murit 114 ...nici un virus n-a indraznit sa viseze asa vis in realitate, nici macar cu ochii deschisi si vaccinu in vena,, mortal nu alta...
      • +3 (11 voturi)    
        Faptul ca erai in rigor mortis (Miercuri, 8 iulie 2020, 0:06)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui richter

        La ora de statistica te face ca acum sa fii in livor mortis cand vezi astfel de numere. Dar iti dau un hint: procentele se exprima fata de ceva ce se numeste "nominal". Iar faptul ca acel nominal il iei "un intreg" este alegerea ta. Daca eu am o vaca si tu ai trei, inseamna ca ai 300% cate vaci am eu si asta pentru ca nominalul este vaca mea, nu cireada ta. Stai sa vezi bomba acum: daca tu ai 33 de vaci si eu 2 vaci, eu am 6,06% vaci din cate ai tu. Iti dai seama cum traieste pulpa aia de vaca ce reprezinta 0.06%, fara parti digestive, doar topaind de bezmetica din colt in colt? Deci just: mortala treaba!
        • -1 (7 voturi)    
          ineresant aparatul asta matematic: (Miercuri, 8 iulie 2020, 4:22)

          richter [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          vorba lui Ian Sewart putem calcula caderea unei picaturi de apa, dar daca picatura este o substanta de un anumit grad de vascozitate, nu ne mai ajuta matematica actuala, dar e buna in continuare pe post de bata psihologica..cand nu-i elevul prezent fizic-
          cine si despre cine spune ca ramane in mortis, si e mortis chiar vivre fiind? sau de cata matematica ai neoie sa amani 1min mortis? dar sa amani idefinit? ei, aici e alta stiinta, mai umana-
          • +1 (3 voturi)    
            Comentariul al tau al doilea (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:03)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui richter

            Spune tot referitor la coerenta aparatului matematic pe care il ai la indemana.

            PS: pentru picaturi de o anumita viscozitate (vascozitatea este ceva legat de planta numita vasc, aia parazita) se efectueaza modele numerice. Cu alte cuvinte se creeaza sisteme de ecuatii care descriu miscarea punctelor din interiorul picaturii in functie de niste parametri si legi de baza, la o anumita rezolutie. Apoi aceste modele se ruleaza pe calculatoare puternice si variabilele sunt reglate pana cand se gasesc cele mai apropiate de ce se intampla in mediul natural, intr-un timp "rezonabil", ca sa nu imbatraneasca personalul. Fireste, totul cu o limita de precizie (niciodata 100% precizie).

            Iar daca crezi ca metoda e primitiva am o veste proasta: avioanele sunt testate aerodinamic la fel. Iar "modelul natural" este intai un model in tunelul aerodinamic, apoi machete si apoi prototipuri in dimensiune 100%. Modelul matematic va da apoi rezultate de la sine care apoi sunt testate in realitate pentru validare. Va dorim zbor placut.

            Se numesc "calcul numeric" si "modelare matematica".
            • 0 (0 voturi)    
              nimic despre ultima parte a coment-ului meu ? (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:46)

              richter [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              ma bucur cand am de a face cu cineva care stie ; pt.mine matematica a ramas un hobby, ca si astronomia, teologia, muzica. Da am mai citit si eu pe Steven Weinberger, Cecil Folescu, Eugeniu Toma, Vasile Ureche, Adrian Restian, Dumitru Constantin Dulcan, Francisc Schaffer, Lary Crab, Lee Smolin, Stepen Hawking,filozofi si teologi nu mai scriu...eu stiu unde sunt aproximativ, mi-a spus un profesor care a studiat dar nu pot fi impanat usor in nici un domeniu; cu privire la aviatie, am zburat cu planorul, am reparat ceva aparate de bord de la avioane, am colaborat cu instructori de la aeromodelism, am lucrat in Italia, Austria si Elvetia (mecanica fina)...mai tin prelegeri teologice celor in viata "El prinde pe cei intelepti in viclenia lor..
              • +1 (1 vot)    
                Incercati atunci (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:21)

                Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui richter

                Sa mentineti coerenta din al doilea text nu pe cea din primul (unde e eliptica). Si aplicati mereu logica si relatiile de cauzalitate. My two cents.
            • +1 (1 vot)    
              minusul nu-i de la mine; (Miercuri, 8 iulie 2020, 11:09)

              richter [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              pentru continut aveti + si pt. ton ...mai asteptam, omul se mai indrepta inainte de "marele salt in necunoscut" pt unii sau "plecarea acasa" pt altii
              • +1 (1 vot)    
                Plusurile si minusurile (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:22)

                Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui richter

                Sunt ca in viata: nu poti fi pe plus mereu si nici nu apreciezi plusul la fel de bine fara sa mai ai si cate un minus.
    • -2 (2 voturi)    
      animatroane (Miercuri, 8 iulie 2020, 0:45)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ai dat cu filozofia-n balta
      "E inevitabil ca din cand in cand sa nu auzim"

      la mai multe "inevitabile" :)

      ps: iar ai lasat secretara de la savushkina sa-ti scrie postarile.
  • -4 (10 voturi)    
    Te queremos.. (Marţi, 7 iulie 2020, 19:31)

    Sarmat [utilizator]

    Presidente Bolsonaro!
  • +6 (18 voturi)    
    un tampit (Marţi, 7 iulie 2020, 19:34)

    ember [utilizator]

    asta a negat existenta virusului, apoi a spus ca e o simpla gripa si indemna oamenii sa nu respecte masurile preventive iar in ultima vreme lua hidroxiclorochina preventiv:))
  • +5 (11 voturi)    
    sper ca in 3 saptamani (Marţi, 7 iulie 2020, 20:05)

    revo [utilizator]

    sa se cante "Ole!Ole!" pe strazile Braziliei!
  • +7 (15 voturi)    
    Tremura si pigmeul politic Ciolacu & psdeii ? (Marţi, 7 iulie 2020, 20:14)

    Plagarus [utilizator]

    Selectie naturala pe baza de IQ,noua paradigma -nume de cod CoVid 19 ?
  • 0 (24 voturi)    
    Multa dezinformare (Marţi, 7 iulie 2020, 20:32)

    wintershadow [utilizator]

    Nu a spus niciodata ca nu exista Covid, ci a fost impotriva masurilor drastice, care nu au facut decat sa intarzie raspandirea in masa, distrugand totodata si economia.
    • +3 (9 voturi)    
      Stau asa (Marţi, 7 iulie 2020, 21:55)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      Treaba cu economia e una, faptul ca omul pur si simplu la fiecare iesire in public nu purta niciun fel de masca si ca considera ca virusul nu reprezinta nicio problema, asta e cu totul altceva. Dupa cum ai vazut, majoritatea tarilor europene au redeschis economiile dar au facut-o intr-un mod coerent si in trepte.
    • +7 (11 voturi)    
      vb prostii (Marţi, 7 iulie 2020, 22:53)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      A incercat sa ascuda datele despre bolnavii covid.
      A trebuit sa vina curtea constitutionala a lor sa spuna ca nu au dreptul sa ascunda acele date.
      Cum zici tu ca masurile drastice nu faceau decat sa intarzie raspnadirea... Masurile drastice nu faceau decat sa salveze zeci de mii de vieti, ete fas...
      Bai moscovitule tu te asculti sau suna eco eco eco in your brain?
      Ce mare lucru faceau acele masuri, nu? asa cum zici tu. Dar asta e doar o minciuna, pentru ca realitatea este ca a negat virusul si l-a cataloga drept inofensiv. Sa spuna zecilor de mii de decedati ce inofensiv este.
  • +9 (15 voturi)    
    Oare?! (Marţi, 7 iulie 2020, 20:37)

    Filbert [utilizator]

    Nu m-ar mira sa fie doar o facatura ca sa apara peste citeva zile bine-merci si sa zica iar ca e 'doar o simpla raceala'....Geamanu' lu' tromp e in stare de asa ceva.
    • +2 (6 voturi)    
      asa ar putea sa faca (Marţi, 7 iulie 2020, 22:54)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Dar ce ar putea sa zica rudelor celor decedati?
      • +2 (2 voturi)    
        ei, ce sa zica... (Miercuri, 8 iulie 2020, 0:54)

        Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        C-au murit de raceala....
        • -2 (4 voturi)    
          Imensa majoritate... (Miercuri, 8 iulie 2020, 4:34)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

          IMENSA majoritate a celor care mor "de Covid" (nu intram aici in amanunte cat de credibila e afirmatia ca X a murit "de Covid" versus "a murit de AVC, dar daca tot era infectat cu Covid, am zis ca...") sunt oameni cu varste respectabile SI cu co-morbiditati majore - si adesea nu doar una.
          Cum spune cu seninatatea specifica taranilor autentici matusa mea de 83 de ani si cu cancer - "eu sunt baba de murit".
          Asta o sa le zica, in esenta, si Bolsonaro rudelor celor decedati.
          Si, culmea, are in mare masura dreptate. Pentru ca asta-i de fapt realitatea, pe care nu o schimba cateva cazuri, de genul acelui biet actor american, al fostului fotbalist irakian de varsta medie etc. Cei care mor sau fac forme extrem de grave sunt in covarsitoare majoritate oameni batrani si cu probleme grave de sanatate pre-existente infectiei cu Covid.
          • +2 (2 voturi)    
            asta crezi tu? (Miercuri, 8 iulie 2020, 11:19)

            Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Tu crezi ca un om bolnav de diabet care putea sa isi traiasca restu vietii bine merci, poate fi trecut la oameni destinati sa moara? Sunt oameni cu alte boli care au decedat, dar oamenii aia nu mureau daca nu era virusul asta asa ca nu mai vorbi aiurea.
            Iar acel batran care evident are o sanatate subreda datorita inaintarii in varsta chiar trebuie sa moara? Asta e intrebarea, nu ca ve zi doamne oricum mureau. Toti vom muri la un moment dat dar hai sa murim mai tarziu nu cand zice presedintele. Care e diferenta intre el si hitler? Amandoi au trimis oameni la groapa, si amandoi au facut-o cu buna stiinta!
            Dupa mintea ta poti cauta in statistici si in lagare sa vezi cati au fost bolnavi cati erau batrani si sa ii mai scazi din numar si aluia.
            Nu ne e pic de jena, vorbim de vietile oamenilor ca de niste muste destinate sa moara. Cum ar fi sa iti moara din rude asa, aia mai batranii ca erau batrani oricum (chiar de puteau s-o mai duca ani buni) aia bolnavii ca oricum avea niste boli, care poate nu erau fatale si putea-au sa ii mai tina pana la batranete...
            • 0 (0 voturi)    
              Da, cam asa ceva cred (Joi, 9 iulie 2020, 1:01)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

              Un om cu forme serioasa de diabet nu traieste "bine merci".
              Oricat v-a bagat in cap individualismul exacerbat modern ca toate vietile sunt la fel de importante, si ca e ok, ba chiar recomandabil sa fie facute "orice sacrificii" (preferabil de altii) ca sa mai traiesti o zi sau un an, asta NU e adevarat.
              Viata mea, de om in pragul batranetii, NU e la fel de importanta ca viata nepotului meu de patru ani.
              Si da, batranii mor la un moment dat. Toti murim; daca vreti, se poate intr-adevar spune ca suntem destinati sa murim, desi nu asta-i viziunea mea asupra vietii. Obisnuiti-va cu ideea ca o sa vi se intample si dvs. la un moment dat, cat mai tarziu, sper. Important e ce faceti in timpul pe care-l aveti si e de sperat ca faceti ceva mai mult decat sa va paziti cu strasnicie inestimabila viata, eventual in dauna altora.
              Mi-as dori sa vad la un moment dat o statistica a mortalitatii infantile si a copiilor foarte mici in aceasta perioada. Daca ea va arata o crestere, sa stiti ca ati prelungit cu un an sau doi vietile unor oameni foarte batrani si foarte bolnavi, cu pretul unor vieti de copii, pentru care n-au mai existat locuri in spitale sau resurse pentru tratamente scumpe pentru ca, nu-i asa, totul trebuie pompat in razboiul anti-Covid, nimic altceva nu mai conteaza.
              Dar sunt linistit. N-o sa vad niciodata asemenea statistica. Poate macar pe-aia a mortilor de cancer.
              In alta ordine de idei, sa stiti ca insultarea interlocutorului nu e dovada de inteligenta. Dimpotriva.
  • +4 (8 voturi)    
    Hai ca mai trebuie sa-l ia si Trump (Marţi, 7 iulie 2020, 21:40)

    kokos [utilizator]

    si cu ciolacul nostru!
  • -6 (12 voturi)    
    mare lucru (Marţi, 7 iulie 2020, 22:20)

    gelu antigelu [utilizator]

    Se va imuniza in cteva zile exact ca Boris Johnson. Sa moara de necaz Antifa de pretutindeni!
  • 0 (10 voturi)    
    Scrie și în Biblie (Marţi, 7 iulie 2020, 22:26)

    Mazeta [utilizator]

    Necredinciosii vor fi pedepsiți.
    • +1 (1 vot)    
      si mai zice una: (Miercuri, 8 iulie 2020, 10:15)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      cine va ridica sabia , de sabie va muri.