Reactiii internationale

Cu exceptia Israelului, anuntul lui Donald Trump privind recunoasterea Ierusalimului drept capitala a Israelului starneste reactii negative / Turcia: Gest iresponsabil

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:04 Actualitate | Internaţional

Recep Erdogan
Foto: pixabay.com
Anuntul facut miercuri seara de presedintele american Donald Trump prin care Ierusalimul este recunoscut drept capitala Israelului a starnit reactii negative atat in randul aliatilor occidentali cat si, asa cum era de asteptat, a lumii arabe. Singura reactie pozitiva vine din Isreal, unde premierul Netanyahu saluta o "zi istorica".

Blocarea procesului de pace. Peter Schechter, strateg de politica externa si prezentator al podcast-ului Altamar,
considera ca eventuala decizie a Statelor Unite de a recunoaste Ierusalimul drept capitala a Israelului a fost luata fara analize, va ingreuna dobandirea pacii si va inversa apropierea Washingtonului de Arabia Saudita. Cu toate acestea, in ciuda unei intensificari a retoricii anti-americane, el nu vede cresteri semnificativa ale riscului de securitate interna din SUA, intrucat de la interzicerea intrarii unor cetateni straini din tari musulmane, acest risc este deja ridicat, conform unui interviu acordat O Globo.

Patriarhi si sefi ai bisericilor locale din Ierusalim au redactat o scrisoare speciala adresata presedintelui american Donald Trump pentru a-si exprima ingrijorarea cu privire la intentia lui de a recunoaste Ierusalimul drept capitala a Israelului si eventual de a muta ambasada SUA de la Tel Aviv la Ierusalim. Scrisoarea, trimisa miercuri, cu cateva ore inainte de asteptatul anunt al lui Trump, ii cere presedintelui sa renunte la potentiala recunoastere unilaterala a orasului ca fiind exclusiv israelian, potrivit Haaretz, citat de Rador.

Miscarea islamista palestiniana Hamas
a afirmat ca decizia presedintelui american deschide "portile infernului pentru interesele americane din regiune".

Ismail Radouane, un inalt oficial al Hamas, a cerut tarilor arabe si musulmane sa "rupa legaturile economice si politice" cu ambasadele americane si sa expulzeze ambasadorii americani.

Secretarul general al ONU a afirmat si el ca statutul Ierusalimului nu poate fi rezolvat decat printr-o "negociere directa" intre israelieni si palestinieni.

"Nu exista alternativa la solutia celor doua state" cu "Ierusalimul drept capitala a Israelului si a Palestinei", a spus Antonio Guterres.

Presedintele francez Emmanuel Macron a calificat decizia lui Trump "regretabila" si a cerut "evitarea cu orice pret a violentelor".

Intr-o conferinta de presa la Alger, unde efectueaza o vizita, Macron a subliniat "atasamentul Frantei si al Europei pentru solutia celor doua state, Israel si Palestina traind alaturi in pace si securitate in granitele international recunoscute, cu Ierusalimul drept capitala a celor doua state".

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a salutat in schimb o "zi istorica".

Netanyahu a precizat ca decizia presedintelui american nu schimba nimic in ceea ce priveste locurile sfinte ale celor trei mari religii monoteiste din Ierusalim, afirmand angajamentul tarii sale de a mentine "statu quo".

Turcia a calificat decizia lui Donald Trump drept "iresponsabila" iar Iordania a denuntat o incalcare a dreptului international.

"Condamnam declaratia iresponsabila a administratiei americane (...) aceasta decizie este contrara dreptului international si rezolutiilor ONU", a reactionat ministrul turc al Afacerilor Externe, Mevlut Cavusoglu, pe Twitter.

Gruparile palestiniene au cerut "trei zile de furie". In Fasia Gaza, sute de palestinieni au ars drapele americane si israeliene si portrete ale lui Donald Trump. Un protest este prevazut joi la Ramallah in Cisiordania, teritoriu ocupat de armata israeliana de 50 de ani.

Si Uniunea Europeana a exprimat ingrijorari serioase legate de decizia presedintelui american.

"Aspiratiile ambelor parti trebuie indeplinite si trebuie gasit un drum prin intermediul negocierilor pentru a rezolva statutul Ierusalimului ca viitoare capitala a ambelor state", a spus sefa diplomatiei europene, citata de Reuters.

Premierul britanic Theresa May nu este de acord cu decizia SUA de a recunoaste Ierusalismul drept capitala Israelului, intrucat este putin probabil sa contribuie la eforturile de aducere a pacii in regiune.  

"Nu suntem de acord cu deciza SUA de a-si muta ambasada in Ierusalim si de a recunoaste Ierusalimul drept capitala israeliana inainte de acordul de stat final. Credem ca este inutil in ceea ce priveste perspectivele pentru pace in regiune", a declarat purtatorul de cuvant al Theresei May.

Germania nu sustine decizia administratiei Trump de a recunoaste Ierusalimul drept capitala Israelului, potrivit declaratiilor oferite miercuri de cancelarul Angela Merkel

"Guvernul german nu sustine aceasta pozitie", a scris Merkel pe Twitter.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5495 vizualizari

  • -11 (31 voturi)    
    Pace (Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:43)

    Joseph18 [utilizator]

    Acum exista sanse mai bune pentru o Pace adevarata.
  • -10 (20 voturi)    
    Oamenii isi propun sa faca, (Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:49)

    unins [utilizator]

    Dar Dumnezeu infaptuieste !!!
  • -10 (46 voturi)    
    ioi ioi (Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:50)

    bancheru83 [utilizator]

    sa vezi deacum toate primatele de musulmani cu spume la gura!
  • -8 (50 voturi)    
    interesant spinningul (Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Primul citat Hotnews este cel dat de sefi ai unei organizatii teroriste ce indeamna la uciderea de civili israelieni.
    Al doilea citat este dat din seful unei organizatii ce condamna Israelul cu orice ocazie, in timp ce ignora crimele musulmanilor sau ale dictatorilor de pe intreg globul. ONU. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_Nations_resolutions_concerning_Israel. Organizatie al carei buget este asigurat in mare masura de catre SUA.
    Al treilea citat este dat din "liderul" francez Macron, presedintele tarii unde a aparut propunerea impartirii teritoriului Frantei in doua: una musulmana si alta nemusulmana.
  • -17 (31 voturi)    
    excelentă reacția (Miercuri, 6 decembrie 2017, 21:54)

    Mazeta [utilizator]

    lui Klaus Iohannis.
    • -1 (9 voturi)    
      va fi primul sef care va anunta mutarea (Miercuri, 6 decembrie 2017, 23:40)

      viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ambasadei la Jersualem!
  • -11 (23 voturi)    
    Si a Romaniei, daca nu va suparati .... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:01)

    newlook [utilizator]

    "Cu exceptia Israelului, anuntul lui Donald Trump privind recunoasterea Ierusalimului drept capitala a Israelului starneste reactii negative..."

    ===================

    Nu am verificat toate tarile ca sa stiu daca Israel e chiar singura axceptie, dar e total clar ca tarisoara Romania NU a avut niciun fel de reactie la problema respectiva Deci Israelul NU e singura exceptie !
    • +19 (35 voturi)    
      ce va mai bucurati... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:17)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      cu prosti ca trump, mai castiga si al 16-lea mandat criminalul de fhurtin...
  • +10 (32 voturi)    
    Trump e cam fraier (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:08)

    un_carnat [utilizator]

    Nu stie el de conflictul dintre Israel si Palestina...
    Pe de alta parte, turcaletii se baga in seama degeaba

    Dar Ierusalim nu era capitala ambelor state? Acum e doar a Israelului? Pai si a Palestinei unde o sa se mute...? Nu v-ati gandit la asta, nu?
    • -5 (43 voturi)    
      Capitala Palestinei? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:44)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Capitala Palestinei?

      Intai, nu a existat niciodata "statul Palestina". Nu exista nici acum, ci doar o administratie denumita "Autoritatea palestiniana" cu capitala in orasul Ramalla.

      In al doilea rand, Ierusalimul a fost capitala statului evreiesc inca acum 3000 de ani.

      In al treilea rand, Ierusalimul ESTE DEJA capitala Israelului, inca din anul 1950, iar declaratia lui Trump nu face decat sa reitereze ideea legea americana din 1995 care recunoaste acest fapt.

      Asa ca declaratia nu spune nimic nou.
      • +8 (24 voturi)    
        acum 3000 de ani?! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 23:39)

        viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Ok, sa ne intoarcem la situatia de acum 3000 de ani. O fi si trump de acord? Cine locuia acum 3000 de ani pe continentul american? Sa-si primeasca capitala inapoi!

        PS.
        dar acum 4000 de ani, exista statul evreiesc? Canaaanenii ce zic?
        • -9 (19 voturi)    
          Acum 1000 de ani Romania unde era? (Joi, 7 decembrie 2017, 6:23)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui viorelvioleta

          Prin urmare statul daco-get si api daco-roman nu are nicio legatura cu Romania de astazi.... sau la noi se pune, dar la evrei nu:)))) Ne place, nu ne place statul lor a existat inca din antichitate, apoi a fost desfiintat si reinfiintat in 1948. Multa lume ii invidieaza, dar raman cu buza umflata. Evreii conduc lumea, fie vreti, fie nu!
      • +10 (24 voturi)    
        Nu e chiar asa (Joi, 7 decembrie 2017, 0:46)

        jam.jam [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Palestina este mentionata inca din antichitate. A fost creata de romani prin unirea Siriei cu Iudeea. Ierusalimul a devenit capitala evreilor dupa ce au fost exterminate populatiile locale.

        Ierusalimul are o lunga istorie care este comuna atat arabilor cat si evreilor, nimeni nu poate confisca Ierusalimul doar pentru sine.

        Statul palestinian exista si este recunoscut de 136 de state membre ONU. Statul palestinian are statut de observator la ONU.
        • 0 (0 voturi)    
          mda, statul palestinian exista (Joi, 7 decembrie 2017, 17:47)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

          din mila UE, US si a tarilor arabe
          Fara banii lor ar ramane o mana de triburi.
    • -5 (45 voturi)    
      am o nelamurire (Miercuri, 6 decembrie 2017, 23:00)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      ce este Palestina de ii trebuie o capitala?
      • -6 (24 voturi)    
        Pai asta... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 23:35)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        Pai asta ma intreb si eu.
        • +10 (18 voturi)    
          de colonii nu te intrebi? (Joi, 7 decembrie 2017, 9:12)

          viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          De ce ii trebuie Israelului colonii?
          • -10 (18 voturi)    
            Oare stii despre ce vorbesti? (Joi, 7 decembrie 2017, 10:04)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui viorelvioleta

            E vorba de asezari evreiesti in Iudeea si Samaria, care si numai dupa nume e clar ca sunt vechi provincii evreiesti.
            Astea se cheama colonii?
            Romanii din Moldova si Muntenia care s-au mutat dupa primul razboi mondial in Ardeal erau colonisti?
            Romanii care s-au mutat in Dobrogea dupa ce a fost atribuita Romaniei Unite in sec. 19 erau colonisti?
            • +7 (11 voturi)    
              Teritoriile alea (Joi, 7 decembrie 2017, 11:51)

              zanax [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

              unde s-au infiintat colonii nu au fost niciodata ale Israelului, le-au ocupat prin forta in urma razboaielor de dupa infiintarea statului Israel. Invocarea istoriei de acum mii de ani e puerila. Amerindienii ar putea invoca si ei ca au fost primii acolo si sa ceara desfiintarea SUA si revendicarea pentru ei a acualului teritoriu.
              • 0 (0 voturi)    
                zau? (Joi, 7 decembrie 2017, 17:49)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zanax

                Ia vezi cine si cum a inceput razboaiele in '48.
                Ia vezi cata vreme au stat teritoriile alea sub iordanieni fara sa zica nimeni nici miau despre Palestina sau poporul palestinian.
                In clipa cand israelul le-a ocupat, gat, au devenit pamant sfant arab.
              • 0 (0 voturi)    
                La ce folosesc razboaiele (Joi, 7 decembrie 2017, 18:53)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui zanax

                Cine a mai auzit de un stat care incepe un razboi, il pierde, si apoi emite tot felul de pretentii de la castigator?

                https://www.youtube.com/watch?v=P42pO96ZEi0
      • +6 (26 voturi)    
        Palestina este statul palestinienilor (Joi, 7 decembrie 2017, 0:48)

        jam.jam [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        si ii trebuie o capitala ca oricarui stat. Solutia de compromis care sa aduca pacea in zona ar fi declararea Ierusalimului drept capitala comuna a celor 2 state, ca un model de convietuire pasnica a celor 2 popoare.
        • -4 (26 voturi)    
          esti sigur? (Joi, 7 decembrie 2017, 2:28)

          freejack [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

          ca Palestina este statul palestinienilor? si unde este situat statul asta de poate sa aiba capitala la Ierusalim? ca locul unde se afla Ierusalimul este teritoriul statului Israel. se pot suprapune doua state pe acelasi teritoriu? gandeste-te bine.
        • -10 (18 voturi)    
          Dar statul ,Palestina... (Joi, 7 decembrie 2017, 9:58)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

          Dar statul Palestina nu exista si nu a existat niciodata. Deci nici nu a avut vreodata vreo capitala.
          Unde ai mai vazut intr-un singur oras capitala a 2 state?
          Si mai ales a doua etnii in conflict existential
          Si pentru ce sa aibe eventual capitala la Ierusalim? Ca sa fie cat mai multe frictiuni?
          E o tampenie din capul locului.
          • +6 (8 voturi)    
            nici Kosovo n-a existat! (Joi, 7 decembrie 2017, 13:44)

            viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

            nici SUA, nici Canada, nici Brazilia pana cand....nah, au inceput sa existe!

            Romania dateaza din 1918, nu exista inainte, nu? Asta nu e un motiv sa ne intaorcem la 1848 sau 1821 sau, de ce nu, 109!
          • +7 (9 voturi)    
            Statul Palestina exista (Joi, 7 decembrie 2017, 13:59)

            jam.jam [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

            asa este mentionat in documentele ONU si este recunoscut de 136 de state. Are in componenta West Bank (incluzand si Ierusalimul de Est) si fasia Gaza.

            Pozitia ONU si a UE este ca trebuie sa existe 2 state si Ierusalimul sa fie capitala ambelor state

            https://en.wikipedia.org/wiki/UN_General_Assembly_Resolution_67/19
            http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/summary.do?id=1215058&t=d&l=en
          • +5 (7 voturi)    
            Multe state nu au existat acum mii de ani (Joi, 7 decembrie 2017, 14:31)

            helvig [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

            Ce facem acum nu mai recunoastem nici un stat in afara de Israel, Grecia si Armenia ?
        • -8 (16 voturi)    
          Numai ca... (Joi, 7 decembrie 2017, 10:05)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

          Numai ca nu exista niciun stat palestinian. Si nici nu a existat vreodata.
  • -1 (29 voturi)    
    Israelul ar trebui sa se extinda (Joi, 7 decembrie 2017, 0:12)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Mergeti in Israel si vedeti cum zicala "omul sfinteste locul' li se aplica prin excelenta- kibutzuri care au reusit performanta unor culturi intensive in desert, plantarea anuala a milioane de copaci,astfel ca Israelul a devenit in mare parte mai "verde" decat Ciprul (la aceeasi latitudine), apa de baut obtinuta prin de-salinizare in proportie de 80 % , plajele si apa marii extrem de curate din Tel Aviv samd. Mergeti in tarile arabe din jur si vedeti pustietatea (de palestinieni nu mai zic, ca zici ca esti intr-un catun de romi din Ro). Concluzia: daca statul Israel ar fi mai mare...bine ar fi pentru acele locuri!
    PS: sa mai adaug si faptul ca e totusi o democratie REALA, ca la ei toleranta e totusi ridicata fata de minoritati (da, e legal parteneriatul civil intre persoane de acelasi sex, ba chiar se mandresc ca au o parada anuala gay!) si culmea, au si o minoritate de 20 % israelieni arabi, cu aceleasi drepturi ca si evreii. Toate insemnele de circulatie si afisele sunt bi sau tri-lingve (ebraica, araba si engleza), deci nu au probleme cu exprimarea arabilor in propria limba. Unde gasiti toate acestea intr-una din tarile arabe/musulmane? Raspuns;in NICIUNA! Deci care e concluzia, cine ar trebui sprijinit?
    • +7 (27 voturi)    
      Dupa logica ta (Joi, 7 decembrie 2017, 1:33)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Romania ar trebui anexata de Gemania ca aici oricum nu e civilizatie si nemtii sunt avansati. Logica de copil de clasa a 6-a. Nu intelegi chestiuni complexe de geopolitica.

      P.S. Du-te in Dubai si o sa fi uimit de ce o sa vezi acolo.
      • +1 (1 vot)    
        dubai vs Israel (Joi, 7 decembrie 2017, 17:54)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kent8

        Mai ai multe comparatii din astea?
        Ia bea un gat de coniac pe strada in Dubai sa vezi comparatie.
        Ia incearca sa extragi un kil de petrol in Israel sa vezi comparatie.
        Cat despre Germania/Romania, da, Romania ar trebui sa intre vreo 20 de ani sub protectorat german, poate asa se rezolva ceva.
  • +4 (34 voturi)    
    Toata lumea le spune ca sunt prosti (Joi, 7 decembrie 2017, 1:01)

    chirul [utilizator]

    lui Trump si Netanyahu, ei nu si nu. Asta-i drama prostului, nu-si da seama ca e prost.
  • +2 (2 voturi)    
    Alianta anti-Trump (Joi, 7 decembrie 2017, 18:50)

    Setalcott [utilizator]

    Previzibila si graitoare companie: Hamas, arabi si state musulmane plus Macron, May si Merkel.