Theresa May, avertisment dur pentru Rusia lui Vladimir Putin: Stim ce faceti. Si nu veti reusi

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:48 Actualitate | Internaţional

Theresa May
Foto: Agerpres/AP
Premierul britanic a denuntat luni seara actele "ostile" ale Rusiei, acuzand Kremlinul ca foloseste presa de stat pentru a difuza stiri false cu scopul de a semana discordia in Occident si a prezentat masurile avute in vedere de Marea Britanie pentru a-si asigura securitatea, scrie AFP.

"Stim ce faceti. Si nu veti reusi. Pentru ca subestimati rezistenta la socuri a democratiilor noastre, atractia durabila a societatilor libere si deschise si angajamentul natiunilor Vestice fata de aliantele care ne leaga", a spus Theresa May, la adresa liderilor rusi, in cadrul unui dineu organizat de primarul City-ului londonez, centrul istoric si financiar al capitalei britanice.

Afirmatiile sale, noteaza BBC, sunt in contrast flagrant cu cele ale presedintelui american Donald Trump, care a spus saptamana trecuta ca il crede pe Vladimir Putin cand neaga interventia ruseasca in procesul electoral american din 2016.

Premierul britanic a denuntat "anexarea ilegala a Crimeii de catre Rusia", sustinerea rebelilor din Donbass, violarea "in mai multe randuri" a "spatiului aerian al mai multor tari europene", campaniile de spionaj cibernetic, "ingerinta in alegeri", "piratarea ministrului apararii si a Bundestagului" german.

"Rusia incearca sa faca din informatie o arma, prin desfasurarea mediei de stat pentru a difuza informatii false si (...) cu scopul de a semana discordia in Occident si de a submina institutiile noastre", a continuat May. "Marea Britanie va face ceea ce trebuie facut pentru a se apara si va lucra cu aliatii pentru a face acelasi lucri", a adaugat ea.

Printre masurile necesare, ea a citat "reformarea NATO" pentru a "descuraja mai bine si a contracara activitatile ostile ale Rusiei", intensificarea" sprijinului militar si economic al Regatului pentru Ucraina, dar si "intarirea" politicii Marii Britanii in materie de securitate.

"Vom face actiunile necesare pentru a contra activitatile rusesti", insa "nu ne dorim o revenire la Razboiul Rece nici o confruntare permanenta" cu Moscova, a explicat premierul britanic, exprimandu-si speranta ca Rusia va alege o "cale diferita".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6996 vizualizari

  • +7 (29 voturi)    
    Ce nu vor reusi? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:51)

    Picsius [utilizator]

    Mai sunteti in UE? Poate trebuia sa ziceti asta inainte de BREXIT
    • +3 (11 voturi)    
      Exact (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:13)

      vladR [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

      Au reusit deja. :)
  • 0 (22 voturi)    
    Rusia? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:59)

    Lok [utilizator]

    Are PIBul mult sub al Italiei sau Frantei sau Germaniei sau Micii Britanii. Dar in Rusia PIBul pe cap de locuitor este apropiat de al Romaniei.
    Cum reuseste Rusia sa faca probleme unei uniuni de tari ce o depasesc financiar de 5 ori? Italia la propriu isi permite sa cumpere influenta politica in Rusia la acelasi ritm cu Rusia, dar nu o face? Este uimitor.
    Este probabil cea mai mare eficienta de resurse ale servitziilor inteligente din lume. Un exemplu de urmat.
    • -1 (5 voturi)    
      Raspunsul e simplu... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:43)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      sunt multi! Unde sunt multi, sunt si multi prosti, dar, evident, ca sunt destui si destepti! Mai multi decat intr-o tara mica, ca Romania sau Olanda - nu stiu!
      • -5 (9 voturi)    
        Multi? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:39)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Vad stiri cu firme de propaganda Rusieasca pe net cu sute de Mazete in timp ce pe partea cealalta a planetei da MOFO USAirforce are propriile ei Mazete in numar de apoape 1000. Stai si te intrebi la ce utilizaeaza USAF postaci? Si e doar o parte a USA, restul sunt exact le fel.
        Ce vreau sa zic este ca propaganda Rusiei si influenta ei este puternic corelata cu finantele, si e un fleac de contracarat pentru orice alta tara dezvoltata indiferent de nr de locuitori. Asadar Rusia "capu rautatilor" nu bate cu realitatea.
    • +9 (11 voturi)    
      Westul inca mai doame (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:25)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      dar stii cu ce se ocupa asa zise servicii secrete in interiorul rusiei ? cu agresarea si urmarirea opozitiei care aproape nu mai exista, cu arestarea si batjocora protestatarilor pasnici care nici nu au implinit 15 ani(vezi protestele din 26 martie 2017). cu preluarea fortata a oricarui business, in rusia nu exista concurenta si business, totul este transformat in monopolii care nu stiu cei asta concurenta. daca este nevoe de a prinde, a duce in padure si a impusca vreun concurent politic/jurnalist/critic atunci intervine fsb-ul lui putin. in Italia mafia incearca sa corupa politicieni, sa infiltreze oamenii sai in functii cheie, in rusia conducerea insasi este mafia(ceva asemanator e in RO)
    • +1 (1 vot)    
      Pai da ce ? Bin Laden a avut (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:07)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      de mii de ori mai putin ,,PIB" decat SUA, si a facut atata paguba.
      Pentru a face rau, nu-ti trebuie multi bani.
      Daca este un exemplu de ,,eficienta", Bin Laden este exemplul. 5 teroristi + 5 cutite - distrus un zgarie nori +avion + pasageri+ oamenii din cladire+ cheltuit miliarde $ in Afganistan pentru fugarirea lui Bin Laden.
      Ce ,,eficienta" vrei mai mare ca asta ?
  • -27 (35 voturi)    
    ce mai (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    bate cimpii babuta asta incompetenta, care isi numara zilele in fruntea partidului, rusia e problema ei. Exact ca baba penala clinton.
  • +14 (24 voturi)    
    din pacate (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:10)

    razeshu [utilizator]

    in ce ii priveste pe Britzi se pare ca le-a reusit totul rusilor. doar ca le e jena sa recunoasca asa ca ii dau inainte cu Brexit Brexit :)
  • +22 (30 voturi)    
    brexit (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:12)

    DrIon [utilizator]

    Din pacate prin iesirea din UE , Marea Britanie face exact jocul pe care Rusia si-l doreste!
  • +3 (11 voturi)    
    Rusia profita de criza sistemica din UE (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:29)

    animatron [utilizator]

    Regimului dictaturii kgbiste "soft" din Rusia nu are la dispozitie suficiente mijloace militare sau financiar-economice pentru a-si impune puncte de vedere in fata Occidentului, chiar daca acesta din urma e intr-o profunda criza "identitara".

    Era inevitabil, mai ales dupa instalarea la putere a grupului venit din serviciile de informatii, ca instrumentele specifice "campului tactic" informational sa devina instrumente ale politicii de stat a Rusiei in raport cu tarile vestice.

    Rusia foloseste activ toate deficientele civilizatiei occidentale, de la coruptia nascuta din lacomia consumerista pana la separatismele si autonomismele nascute din haosul "descentralizarii si regionalizarii", trecand prin laxismul politicilor europene de securitate si imigratie.

    Nici macar nu e nevoie ca agentii rusi sa provoace revolte, manifestatii cu blocaje economice, conflicte pentru independente sau atacuri teroriste.
    Astea se intampla din motive interne occidentale.

    Iar incapacitatile si mediocritatea dovedite de liderii europeni in gestionarea multor astfel de crize aduc la exasperare o mare parte din electorat, care voteaza masiv anti-sistem, contra partidelor traditionale.

    Ceea ce profita miscarilor marginale, extremiste, dintotdeauna sustinute discret de servicii ostile Occidentului, mai ales cele rusesti (mai nou si China se implica).

    Fiecare stire trebuie verificata in privinta sursei, pentru a vedea daca originea e vreo agentie sau site legate de Rusia-China sau vreo instutitie privata, fundatie, ONG, miscare politica rusofile sau sponsorizate de Rusia.

    S-a ajuns ca lideri politici din tari importante din UE sa sustina fatis anexari teritoriale ale Rusiei.

    Seful extremei stangi din Franta, parlamentar, a declarat public ca "toate frontierele din Europa ar trebui renegociate", o pozitie revizionista extrem de pro-rusa.

    UE are nevoie de o resetare, in jurul unei identitati care sa o apropie de popoarele europene si sa o intareasca in fata Rusiei sau Chinei.
    • +3 (7 voturi)    
      . (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:35)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      nu exista nici un fel de parteneriat china-rusia, rusia este vasalul chinei. acuma dupa ultimele sanctiuni impuse de congresul american China nu va incalca textul acestor sanctiuni deorece va pierde piata americana care e cea mai mare piata de export a Chinei si cifra de afaceri e cam 500miliarde $/an. China sa dezis de constructia gazoductului cu rusia si a semnat contract cu Trump privind livrarea gazului lichifiat din Alaska, vezi ultimele evenimente la sumitul din Vietnam. povestea aia despre prietenia ruso-chineza este o istorie cindva nascocita de propaganda rusa.
  • +4 (10 voturi)    
    tupeu (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:30)

    cugetatorul [utilizator]

    Ca Rusia nu va reusi asta e clar, ei nici nu reusesc
    sa asigure un trai decent cetatenilor lor, dar tupeul
    Marii Britanii se bazeaza pe ce, ei nu mai sunt in
    structurile de decizie dupa Brexit
  • +5 (13 voturi)    
    I would not even point out the irony here.. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:37)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Pozitita in care e ea acum e consecinta a actiunilor Rusiei. Daca nu erau aia, cu portavocele lor Farrage si Johnson, cu troli, cu minciuni, cu whatever, Brexit-ul nu se intampla si ea nu era prim ministru!
    • -4 (6 voturi)    
      sigur (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      vreo 17 milioane si jumatate de englezi sint timpiti.
      In timp ce voi, postacii evreului antisemit soros, stiti clar ce e mai bine pentru toata lumea. Imi produceti o greata infinita. Numai un imbecil poate crede ca o tara ca uk, cu istoria si institutile ei, atitea cite mai exista, va sta la remorca unor tari de kk ca franta si germania.
      Iar baba incompetenta may va disparea in curind la ''lada gunoi a istoriei'', cum zicea marele vostru preot lenin.
      • +2 (6 voturi)    
        Esti penibil (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:35)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        foarte penibil. Si fie nu pricepi, fie te faci. Ambele nasoale.
      • -1 (1 vot)    
        Auzi, bre (Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:01)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        baroane.?..asa e ca te trece ,asa, o fierbinteala, un fior placut cand il vezi pe Dragnea la TV?.Cred ca zici in sinea ta: ''tztztz...ce baiat, ce mustata! Si uite ca gandim la fel; Soros, alea-alea''..hai, recunoaste :)),,si pe urma faci pe oricine ''comunistule'', ca ai probleme de constiinta :))) (asta inseamna ca rad) astept raspuns! O sa mi zici ca-s ''analfabet functional''...sau, surpriza...''comunist'' :))) (iar rad, ca sa pricepi si tu) Imi pare rau de cine incearca sa-ti aduca tie vreun argument! Mi-ai mai zis la un coment ca sunt ''analfabet functional''...ei, bine..tu esti analfabet NEfunctional :))))))))
  • +1 (11 voturi)    
    Tarziu d-na May, foarte tarziu (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:42)

    opinius [utilizator]

    va treziti acum sa condamnati distribuirea de stiri fals


    Comentariu
    e...

    Si nici nu spuneti tot, in continuare ascundeti gunoiul sub pres. Realitatea este ca ati stiut intodeauna ca aveti si in presa britanica oameni aserviti intereselor rusesti, dar cata vreme raspandeau stiri false despre est europnei nu v-a deranjat...

    Faceau si si jurnalistii / patronii din presa britanica un ban, va dadea si voua guvernelor occidentale si marja de negociere cu est europenii mai mare (vezi doamne trebuia sa adoptati decizii politice ostile trendurilor din presa...).

    Castiga si Rusia ca putea sa arate in continuare pisica est europenilor (genul: "vedeti bai, vesticii nu va vor si zic despre voi ca mirositi urat - in caz de razboi nu va greu pentru guvernele occidentale sa renunte la estul europei contra pace, pt ca britanicul, francezul, olandezul, spaniolul va uraste si nu vrea sa curga sange pentru voi nespalatii").

    Ei bine, raul odata patruns in sistem greu mai poate fi controlat si mai greu poate fi extirpat fara a devoala toate legaturile...
  • +5 (9 voturi)    
    . (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:05)

    Ingwar [utilizator]

    problema e ca UE singura l-a primit pe putler cu bratele deschise, putin a intrat prin Germania si Anglia prin bancile lor. miliardele furate sunt spalate prin Deutsche Bank si prin Abramovici(pusculita lui putin), in asa fel s-a legiferat un regim criminal in West, ceea ce nu era posibil in timpul razboiului rece. USA a inghetat banii lui putin in tara sa de asta el umbla ca un catelus dupa Trump sa i se intoarca banii insa conform sanctiunilor din 2 august 2017 acuma putin tre sa justifice ca banii sunt legali, ceea ce nu e posibil deoarece sunt bani furati facuti pe baza preturilor mari la hidrocarburi(tineti minte cind barilul costa 110$?). acuma e si rindul UE+Anglia sa aresteze banii mafiei rusesti(mafia ruseasca=guvernul rus)
  • +1 (9 voturi)    
    Stim (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:11)

    IP90 [utilizator]

    Mie mi-ar fi rusine sa mai deschid gura daca as fi in locul acestei doamne. Propaganda ruseasca are mult succes si in continuare nu are adversar in vest. FSB rusesc isi bate joc de vest folosind armele democratiei. Au cam obosit politicienii din vest. Nu au idei si nici cunostinta de cauza in ceea ce priveste lupta impotriva propagandei rusesti.
  • +2 (10 voturi)    
    Rusia in spatele raului (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:03)

    levierul [utilizator]

    Ai spune ca e Mordor, ca Putin e Sauron. Tot ce se intampla negativ in lumea democratica este cauzat de Rusia. Pe bune? Sunteti spalati pe creier? Atat de rau?
    Vanatoarea asta de vrajitoare este sustinuta tocmai de cei care vor sa profie cu adevarat. Brexit, Catalonia, Trump, toate sunt dictate direct de Sauron si puse in practica de marea putere media cu sediul central in Kremlin? Pe bune? Adica imbecilul ala de catalan, nu e imbecil, rusii si-au bagat coada. Toti cei care au votat Trump sunt spalati pe creier sistematic de catre KGB? Brexitul nu e dorit de nimeni in UK, dar RT a masluit rezultatul. Nu vedeti ca problemele astea toate exista? Ca oamenii au votat Trump pentru ca asa au vrut ei, nu Putin. Catalanii vor independenta, iar catalanii nu sunt rusi. Sunt doar probleme cu un puternic impact negativ, dar refuz sa cred ca Rusia trebuie acuzata de orice este negativ pentru ca in final sa spunem ca nu vrem revenirea Razboiului Rece. Apropo, cand s-a incheiat Razboiul Rece?
    • -2 (4 voturi)    
      cind (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      au vrut saxofonistul dezertor si degraba fumator de trabuce umede plus bronzatul nascut in hawaiul numit kenia. Basca baba supercorupta care isi numara zilele cind va intra la puscarie.
  • +1 (5 voturi)    
    Bre, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:26)

    Ciprian1979c [utilizator]

    astia, asa zisi de dreapta(republicani,libertarieni si bla-bla) care dati minusuri pe aici: se pare ca doctrina voastra coincide in linii mari cu doctrina lui Putin! Putin va sustine idolii, Putin e impotriva liberalismului wilsonian (Wilson, presedinte democrat, ''stramosul'' celor corecti polic, al alora pe care-i urati voi :)) ) adica impotriva UE... de ex, sa intelegeti si voi! May+Putin = Love! Trump+ Putin = LOVE(si mai mare) :))) Cred ca...cu ''siguranta'' la asta s-au gandit von Mises, Buchanan si Ann Randt - la Trump si la May :))))))),,,pe voi, nu va bufneste, asa, rasul, cateodata?!?..sincer??? Cand sunteti numai voi in camera :))))
    • -3 (5 voturi)    
      asa (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      se pare, ma, asa scrie in carticica ta rosie. Hai noapte buna. Noaptea mintii,
      • 0 (4 voturi)    
        Moama (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:09)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ce ''argumentat'' esti! Ba, comunist esti tu! Cum ti-am mai zis :)))) Acum confirmi :D!
  • +1 (5 voturi)    
    Dupa ce le-a reusit Brexitul sub nasul vostru (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:31)

    Maniu [utilizator]

    ce ar mai trebui? Sa sparga Spania... numai ei se cred monolitici...