FOTO VIDEO 60.000 de nationalisti au marsaluit in Polonia de Ziua Independentei

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 noiembrie 2017, 14:19 Actualitate | Internaţional

Zeci de mii de nationalisti au manifestat sambata de Ziua Independentei Poloniei, aruncand bombe de fum si purtand pancarte cu mesaje precum "Rugati-va pentru un Holocaust islamic" si "Polonia pura, Polonia alba", relateaza presa internationala.


Unii dintre manifestanti au purtat masti si au flutural steaguri rosii-albe poloneze, cantand "Moartea dusmanilor patriei" si "Polonia catolica, nu seculara".

Marsul, organizat de catre grupurile de extrema dreapta din Polonia, este un eveniment dedicat initial pentru a marca independenta Poloniei, din 1918. 

De asemenea, unii au purtat steaguri poloneze, iar altii au afisat steaguri cu simbolul falanga, simbol al unei miscari politice de extrema dreapta din 1930.

Politia a estimat ca 60.000 de oameni au participat la demonstratia nationalista.




Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

928 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    vai de capul lor... (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:42)

    bancher [utilizator]

    S- a ridicat si Polonia putin, dupa aderarea la UE, si acum se cred superputere....
    Vor pozitie privilegiata in UE, vor holocaustul musulmanilor, arboreaza steaguri naziste....pai daca UE si NATO isi iau mana de pe ei, maine ii mananca Rusia.
  • +3 (21 voturi)    
    cam asta a fost si cu polonia (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:53)

    Itsoc [utilizator]

    Noapte buna, rumburak! Mergeti la Maica Rusia sa va hraneasca de la sanul ei!
    • 0 (12 voturi)    
      Gogomanule, (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:14)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      de când simpatizează naționaliștii polonezi cu rușii?
      • +5 (11 voturi)    
        Nu simpatizeaza (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:46)

        canavaro [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        dar, paradoxal, le fac jocurile. Rusia foloseste tactica dezbina si cucereste, exploatand vulnerabilitatile UE, iar Polonia a inceput sa se distanteze de valorile europene si sa se contreze stupid cu institutiile si liderii UE, desi acum e nevoie de solidaritate in fata asaltului Rusiei.
        • -1 (1 vot)    
          E islamizarea o "valoare europeana"?! (Luni, 13 noiembrie 2017, 19:28)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

          Ce alte valori europene resping polonezii?!
  • +6 (16 voturi)    
    Au luat-o si astia pe aratura (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:19)

    ganz [utilizator]

    Tocmai ei care au fost victimele nazismului striga acum dupa Holocaust. Ce rusine !
    • -3 (9 voturi)    
      Extrema stanga isi expune viziunea pe hotnews (Luni, 13 noiembrie 2017, 18:12)

      Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      Nu puneti botu' la propaganda antifa, pentru ei toti care sunt la dreapta lor sunt nazisti. Chestia e ca sunt atat de la stanga incat toti sunt la dreapta lor. Cind aud de patrie sau familie urla ca au gasit nazisti si sar la bataie. Au cuib la hotnews.
      • +1 (1 vot)    
        Care stanga ? Care dreapta ? (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:41)

        marius33 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

        Care nationalism ? Aici e vorba de niste primitivi exaltati si fanatici care cer uciderea in masa a unor semeni de-ai lor. Nu erau si nazistii la fel ?
  • -1 (1 vot)    
    In era post-adevar (Luni, 13 noiembrie 2017, 21:23)

    Setalcott [utilizator]

    Un nazist isi face aparitia la in mars patriotic, neinvitat de nimeni, oroarea ororilor. Profesorii universitari comunisti indeamna la genocid, nici o problema: semnam scrisoare de solidarizare in numele libertatii academice si de exprimare.

    http://www.thecollegefix.com/post/38304/

    http://www.foxnews.com/us/2017/11/10/70-cornell-professors-pledge-support-for-drexel-teacher-suspended-over-controversial-tweets.html

    http://dailycaller.com/2017/09/20/antifa-professor-called-for-killing-police-officers/