Trump sustine ca Putin i-a spus ca Rusia nu s-a amestecat in campania electorala din SUA. Partea rusa neaga ca subiectul ar fi fost abordat

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:31 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin si Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
Presedintele SUA Donald Trump a declarat sambata ca liderul rus Vladimir Putin, cu care s-a intalnit de trei ori cu ocazia participarii la Summitul APEC, i-a transmis ca Rusia nu s-a implicat in campania electorala prezidentiala din Statele Unite, scrie News.ro. Trump a sustinut ca Putin se simte foarte jignit de aceste acuzatii. Contactat de CNN, secretarul de presa al lui Putin a negat ca acest subiect ar fi fost abordat.

"A spus ca nu s-a amestecat. L-am intrebat din nou", le-a spus Trump jurnalistilor aflati la bordul Air Force One, mergand de la Da Nang, unde a avut loc summitul, la Hanoi.
 
"De cate ori ma vede, imi spune: Nu am facut asta", a afirmat Trump, adaugand: "Si cred, chiar cred, ca atunci cand imi spune asta, asa e".
 
"Cred ca se simte foarte jignit", a mai afirmat presedintele SUA, conform CNN.
 
Dupa ce Trump a plecat de la Da Nang, Putin a vorbit si el in cadrul unui briefing de presa, spunand ca relatiile SUA - Rusia raman intr-o stare precara.
 
"Relatiile dintre Rusia si SUA nu au depasit inca starea de criza", a spus el, adaugand ca partea rusa este pregatita sa depaseasca momentul si sa caute solutii pentru rezolvarea problemelor care sunt in interesul cetatenilor celor doua tari.
 
Secretarul de presa al lui Putin, Dmitri Peskov, a declarat pentru CNN ca Putin si Trump nu au discutat despre implicarea in alegerile prezidentiale din SUA. Intrebat de CNN daca cei doi lideri au discutat acest subiect, raspunsul lui Peskov a fost: "Nu".


Citeste mai multe despre   





















823 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Oho (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:43)

    mitg [utilizator]

    Pai daca asa a zis Trump ca asa a zis Putin, atunci inseamna ca sigur asa e ...
    • -1 (3 voturi)    
      Nu am fost de față,deci nu știu. (Duminică, 12 noiembrie 2017, 9:25)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Despre Trump și Putin se spun multe trăsnăi.Incep să cred că,dacă sefii celor două state,SUA și Rusia,a fi cum îi prezintă unii jurnaliști,lumea dispărea de mult.Deci,dacă nu vrei să te sperii,citește și zâmbește de imaginația unora.În cazul de față,Tump și Putin au trecut unul pe lângă altul și si-au adresat câteva cuvinte de curtuoazie.Restul sunt pure speculații.
  • +12 (20 voturi)    
    Serios? (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:50)

    Venier [utilizator]

    El crede ca noi credem tot ce spune probabil.
    Comisiile de ancheta vor spune adevarul, oricum este o chestiune de afacere interna a USA.
  • +13 (21 voturi)    
    Trump ăsta e cam prostănac (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru standardele noastre e în regulă, dar aveam pretenții de la americani...
  • +12 (18 voturi)    
    Nu cred ca poti intelege ceva... (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 16:04)

    gigiN [utilizator]

    ..atunci cand un mincinos relateaza ceea ce a spus un alt mincinos !!
  • +10 (18 voturi)    
    Dialog (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 16:08)

    deville2010 [utilizator]

    Phutin-Dumbo
    Dumbo : Draga Phutin ai vreun amestec in alegerile prezidentiale din USA in 2016?
    Phutin: Dumbo ..nici vorba despre vreun amestec.Cu siguranta nu.
    Dumbo: Vedeti ba deplorabililor ca Phutin nu are nici un amestec?..a zis-o chiar el!
  • -2 (6 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 17:20)

    Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator]

    "Presedintele SUA Donald Trump a declarat sambata ca liderul rus Vladimir Putin, cu care s-a intalnit de trei ori cu ocazia participarii la Summitul APEC..."

    Eu tocmai am sosit pe Pamint dintr-o lunga calatorie interstelara si nu sint la curent cu ultimele evenimente. Poate sa-mi dea cineva detalii despre cele trei intilniri Trump - Putin? Ma intereseaza:
    - locul unde s-au intilnit
    - durata discutiilor
    - subiectele abordate
    - daca discutiile au fost cu usile inchise / publice
    - daca au fost doar ei doi sau cu asistenti
    - ce au declarat la conferintele de presa dupa fiecare din cele trei intilniri
  • +9 (11 voturi)    
    Si cum amandoi (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 20:19)

    zanax [utilizator]

    nu mint niciodata, asta e adevarul-adevarat :)
  • +2 (2 voturi)    
    Aha (Duminică, 12 noiembrie 2017, 11:27)

    seby19 [utilizator]

    Santajatul afirma ca santajistul e OK.
  • +2 (2 voturi)    
    Prietenie (Duminică, 12 noiembrie 2017, 12:27)

    naftuli [utilizator]

    Ce bine era dacă Russia era condusă de un președinte gen Elțîn sau cel puțin Gorbaciov. Acum erau prieteni cu americanii și lumea era mai liniștită sau cel puțin se muta mai departe de noi un eventual conflict.