Premiera in Europa: Germania este obligata sa voteze legalizarea unui "al treilea sex", pana la sfarsitul lui 2018

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 8 noiembrie 2017, 14:58 Actualitate | Internaţional

Curtea Constitutionala a cerut miercuri Camerei Deputatilor sa voteze, pana pe 31 decembrie 2018, legalizarea unui "al treilea sex" in registrele nasterilor, alaturi de mentiunile "masculin" si "feminin", relateaza AFP.


Instanta ii invita pe deputati sa includa in registrele de nastere o referinta precum "inter", "divers" sau orice alta "denumire pozitiva a sexului". 


Intre timp, autoritatile germane nu vor putea sa forteze persoanele intersex sa aleaga sa se identifice ca persoane de sex masculin sau feminin, precizeaza Curtea.

Pentru judecatori, dreptul general al personalitatii include si "identitatea sexuala", inclusiv persoanele care "nu pot fi clasificate in mod durabil ca barbati sau femei". Ei considera ca legea existenta este "discriminatorie", subliniind "importanta extrema a clasificarii (sexuale) pentru identitatea individuala".

Pana in prezent, in Germania era posibil, din mai 2013, sa nu se completeze campul referitor la sex si sa fie lasat gol, iar cei vizati puteau, ulterior, in decursul vietii, fie sa aleaga sexul masculin ori feminin, fie sa lase mentiunea sexului necompletata.

Insa Curtea Federala de Justitie, o instanta inferioara, a refuzat in august 2016 sa mearga mai departe si sa recunoasca existenta juridica a unui al treilea sex, apreciind ca "nu ar fi legal". Ea a respins o cerere a unei persoane intersex, nascuta in 1989 si inregistrata ca fiind de sex feminin.

Sprijinita de o asociatie care sustine introducerea celui de-al treilea sex, aceasta persoana s-a adresat, ulterior, Curtii Constitutionale.

Persoana reclamanta le-a prezentat judecatorilor supremi analize cromozomiale care arata ca nu este nici barbat si nici femeie.

In cazul in care deputatii valideaza cererea judecatorilor constitutionali, acest lucru va face din Germania prima tara din Europa care va recunoaste in mod oficial un al treilea gen.

In mai, Franta a respins mentiunea "sex neutru", respingand astfel cererea unei persoane nascuta fara penis si fara vagin.

In afara Europei, mai multe tari, inclusiv Australia, Noua Zeelanda, India si Nepal, au recunoscut un al treilea sex, respectiv "sex neutru" sau "intersex".

In Statele Unite, primul caz de persoana inregistrata ca intersex in registrul nasterilor a fost in New York in 2016. 


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3532 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    In trecut oamenii astia erau considerati (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:16)

    xcalibur [utilizator]

    monstri, marginalizati si chiar ucisi. A trecut ceva timp pana cand ei sa fie considerati fiinte umane si drepturile lor sa fie aparate.
    • -4 (20 voturi)    
      si oamenii care se nasteau (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:52)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui xcalibur

      cu un handicap, erau marginalizati, monstri sau chiar ucisi. dar nu inseamna ca acum trebuie sa facem o categorie separata pentru fiecare si sa le spunem tuturor ca sunt normali. Asta e , aberatii apar, toti sunt oameni si trebuie tratati ca atare. Dar sa se ajunga la nebunia la care s-a ajuns e peste poate. Nebunie. De ce nu se fac categorii si pentru autisti, oameni care se nasc fara o mana, fara un picior, cu handicap mintal, etc etc... sa se faca categorii pt toti, de ce doar pt cei cu aberatii sexuale (fizice sau la cap ? ). Asta e intrebarea. Si raspunsul e ca asta loveste in familie si familia e ultimul bastion inainte ca statul sa decida ce sa faca cu copiii, cum sa-i creasca , ce sa inete, etc. Controlul total asupra umanitatii. Oare invatam ceva din istorie ? Nu asta s-a intamplat mereu, ca un ciclu ? Un grup de oameni mici sa forteze alt grup de oameni foarte mare sa faca ce vor ei ?
      • +2 (14 voturi)    
        Cu ce te deranjeaza acesti oameni pe tine ? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:44)

        carvil [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        Nu mai poti sa te casatoresti sau sa faci copii ? De unde atata ura impotriva lor ? Las-i nene sa traiasca si ei, e loc destul sub soare pentru toti.
      • +3 (5 voturi)    
        E o diferenta (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:00)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        Problema este că în cartea de identitate este trecut sexul. Apoi, în funcție de sex, au voie sau nu au voie niște lucruri, deși discriminarea în funcție de sex este interzisa.
        Comparațiile tale sunt total pe lângă ...
    • -2 (8 voturi)    
      Mi se pare că germanii (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:30)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui xcalibur

      Oricum aveau 3 genuri: der, die, das.
      Deci oricum nu e nici o schimbare; ar trebui să o lase cum e acum.
    • +1 (13 voturi)    
      Bai (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:36)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui xcalibur

      Voi sunteti tampiti?
      Pe pamant exista oameni impartiti in doua...sex feminin si masculin...ATAT!

      Iar un lucru e clar nu poti sa le ai pe amandoua o data...natural.

      Ce e asa greu de inteles?

      Dar sigur...in ziua de azi fiecare poate fi ceea ce vrea! Femeia pisica, femeia care se considera mobilier, barbatul care se considera femeie, doar Sambata cand bea un pic mai mult...etc uitativa pe net ca nu de la mine le spun.

      Inteleg ca Romania a trait in comunism vreo 50 de ani dar aici nu e vorba de 'open minded' ci luciditate.
      • +3 (11 voturi)    
        Da? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:53)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        articolul l-ai citit? explica-ne si cum e posibil ca persoana aia sa aiba ADN care nu e nici de barbat nici de femeie. (dovedit clinic).

        Hai explica retrogradule.
        • -1 (7 voturi)    
          Simplu (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:23)

          Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

          Anomalii ale naturii.
          Ca siamezii sau oile cu doua capete.
          • 0 (6 voturi)    
            asta am inteles (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:54)

            Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

            intrebarea era in contextul prostiei exprimate prin: "Pe pamant exista oameni impartiti in doua...sex feminin si masculin...ATAT!"

            Se pare ca natura tine sa contrazica retrograzii.
          • -1 (1 vot)    
            Daca persoanele cu handicap (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 21:19)

            voltaj [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

            sunt recunoscute si protejate de lege, de ce nu ar fi si aceste persoane ? Daca asa se naste nu poate fi bagat cu forta intr-o categore sau alta.
  • -10 (24 voturi)    
    e bine (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    valul prabusirii se rostogoleste mai departe.
    • +1 (17 voturi)    
      lol (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:55)

      chillbill [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      da, nu iti imaginezi ce prabusire e aici! bine ca e in romania bine
  • +14 (22 voturi)    
    Nimic deosebit (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:33)

    samy19 [utilizator]

    doar o recunoastere a situatiei speciale in care se afla anumite persoane.
  • -2 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:43)

    a.nonim [utilizator]

    "importanta extrema a clasificarii (sexuale) pentru identitatea individuala" - atat de importanta e incat ba nu stii ce esti, ba ai nevoie de 50 de ani ca sa-ti dai seama, ba te mai razgandesti pe parcurs...
  • -2 (14 voturi)    
    Cand civilizatia loveste (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:15)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Ma uitam ieri la stiri la niste ministri de pe acolo ,ziceai ca sunt o colectie de trasaturi atavice. Vai de genul lor...
  • 0 (8 voturi)    
    Practic (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:34)

    Setalcott [utilizator]

    Bazat pe acest precedent, ar trebui ca desemnarea oficiala ca apartinand la al treilea sex sa se faca cu dovada la nivel cromozomial. Dar asta ar fi o infranagere pentru propagandistii transgenderismului.
    • -1 (1 vot)    
      Propaganda ruseasca (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 22:01)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Chestii cromozomi procesoare astea vin de la Kremlin contra democratiei