Ministrul grec care a aprobat in 2015 gratierea a mii de detinuti recunoaste ca legea trebuie schimbata

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2017, 9:24 Actualitate | Internaţional

Nikos Paraskevopoulos, ministrul grec al Justitiei care a promovat in 2015 gratierea a mii de detinuti, a admis in presa elena ca masura trebuie oprita. El a facut declaratiile in urma valului de recidive comise de multi dintre cei 2.000 de detinuti eliberati inainte de termen.

In primavara anului 2015, guvernul condus de Alexis Tsipras decidea sa elibereze mii de detinuti, argumentand masura prin supra-aglomerarea penitenciarelor.

Scandalul legat de gratierile din 2015 a izbucnit in forta in luna octombrie, cand un albanez eliberat conditionat in urma masurilor luate de guvernul Tsipras l-a asasinat pe un avocat.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2588 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 7 noiembrie 2017, 9:32)

    SoulSearcher [utilizator]

    nici ca vrem sa ne uitam prin jur la ce fac altii...

    lasa ca noi suntem mai destepti si eliberam si noi detinutii care sunt asa de chinuiti la caldurica si papica prin puscarii...

    vine iarna, din toti cei care au fost si vor fi eliberati, peste 80% vor dori sa se intoarca inapoi

    in libertate n-au locuinta, n-au familie, n-au mancare... n-au nimic.. in puscarie are grija statul de ei.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu uita (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:36)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Cand e un proiect de lege care ii favorizeaza iau proiecte din UE, le intorc si rasintorc si rastalmacesc in favoarea lor, bag jumatati de adevar, elimina rezultalele analizelor sau consecintele aplicarilor (sau neaplicarilor) lor si spun "o facem ca asa a facut al stat membru UE" (vezi Split TVA si multe alte exemple).

      Cand e de invatat din greseli in schimb nu o fac. (din nou, vezi Split TVA).

      Cat despre cazul cu detinutii eliberati, cum i-am spus si lui alibaba, daca se intampal ceva rau "UE este de vina". Ei, niciodata.

      Este ironica ipocrizia de care dau dovada cand cer ca multi sa fie responsabili de deciziile date (vezi cazul magistratilor), dar cand ei dau ceva, vor sa aiba legi care sa nu mai fie atacate sau anchetate in cazuri de oportunitate. Iar daca efectul este negativ, nu este vina lor, ei au intentii bune dar fie le-a zis UE, fie Soros ii ataca, fie se baga SUA, fie comenteaza "oile dezinformate care nu cunosc legea" si ies la proteste. PSD este un inger milos care nu greseste.

      Mi se face greata deja, mai ales cand ii vezi cum incearca sa se scoata cand li se atrage atentia. Fara pic de rusine. Nu-si asuma nimic.

      Daca ceva iese bine, sar in fata sa culeaga laurii. Dezgustator.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce ar fi daca (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:57)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    astazi, un detinut eliberat conditionat ar ucide beizadeaua lui liviu, beizadeaua lui tudorel si ar viola beizadeaua lui ciordache?

    Ce ar fi maine?
    • +4 (6 voturi)    
      Ghici (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Simplu: UE este de vina. Ar spune ca ei nu vroiau sa elibereze pe nimeni dar UE i-a fortat sa gratieze pentru ca altfel plateau amenzi.

      Daca cineva punea intrebarea ca de ce dintre toti au selectat violatori si crimimnali o dadeau la intors ca saracii au suferit atata timp si trebuiau eliberati.

      Si daca cineva intreba de ce s-a intamplat ceea ce ipotezezi tu, depindea de cine e respectivul infractor.

      Crede-ma, nu ar recunoaste ca gresesc nici cu dovezi aduse.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu ma refer la scuzele celorlalti neimplicati. (Marţi, 7 noiembrie 2017, 14:52)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Aici am vrut sa pun cate un punct de test pe fiecare dintre ce trei... parinti.
  • +6 (6 voturi)    
    Am crezut ca este vorba.... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:23)

    gigiN [utilizator]

    ...despre tudorel-slugarel !!
  • +5 (5 voturi)    
    Stati voi linistiti ca PSD a luat de la greci numa (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:39)

    Susufler0 [utilizator]

    experienta buna ! :)

    PS. Adica eliberarea borfasilor, sutilor, violatorilor, talharilor, criminalilor !
    • +2 (2 voturi)    
      copierea grecilor (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:22)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si, sa nu uitam, in primul rind ruinarea economiei tarii.
      • +2 (2 voturi)    
        La ruinarea economiei tarii cred ca introduc (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        un puternic accent national, doar s-au clasat pe primul loc la concursul de "patriotism" !

        PS. F.a. PSD !