VIDEO Atac armat la o biserica baptista din Texas: 26 de morti si 20 de raniti

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 5 noiembrie 2017, 22:12 Actualitate | Internaţional

Un barbat a deschis focul intr-o biserica baptista din Sutherland Springs, Texas, duminica, ucigand 26 de persoane si ranind alte 20, anunta AFP. Autoritatile locale au anuntat ca atacatorul a fost impuscat. Potrivit unui martor, printre victimele atacului se numara si un copil de doi ani.



Un alt martor a declarat pentru CBS News ca a auzit aproximativ 20 de focuri de arma.

Cel putin sase elicoptere s-au deplasat la fata locului pentru a-i transporta pe raniti la spitalele din zona.



Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7959 vizualizari

  • -6 (32 voturi)    
    . (Duminică, 5 noiembrie 2017, 22:17)

    Maiganditifratilor [utilizator]

    Cea mai importanta stire de azi. Ce tragedie... :(
    • +18 (18 voturi)    
      o zi trista, ca multe altele (Luni, 6 noiembrie 2017, 1:52)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Maiganditifratilor

      Sa omori un copil de 2 ani este totusi o tragedie, ca fel cum este sa omori si un om mare.

      O comunitate de cca 50 de oameni. Au murit mai bine de jumatate.

      Gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca era prezent un astfel de nebun la Iasi cu sarbatoarea .......
      • +2 (14 voturi)    
        @Armadilo (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:04)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Scadea numarul votantilor PSD ? Crestea nivelul de inteligenta... (ca sa pupi cadavre...)
  • -19 (25 voturi)    
    ce prostalau (Luni, 6 noiembrie 2017, 0:24)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai ala nu stia ca astia se nasc din nou? Sa vezi ce si-o ia cand cresc aia mari din nou si vin dupa el!
  • -26 (38 voturi)    
    vai.. (Luni, 6 noiembrie 2017, 0:42)

    TopCat [utilizator]

    pai dumnezeul lor unde era?
    • +27 (37 voturi)    
      Intrebare fara sens (Luni, 6 noiembrie 2017, 1:48)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      Tot acolo unde era si cand ai pus tu intrebarea......

      Oameni fara minte pun intrebari fara minte.

      Tot acolo unde a fost si cand au murit cei de la Colectiv, tot acolo unde era si cand au murit cei din Siria sau de oriunde altundeva.

      Dumnezeu ramane acelasi, si nu are de dat explicatii nimani.
      • +10 (18 voturi)    
        ... (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:55)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        da, nu are cum sa dea explicatii, pentru ca nu exista.
  • -8 (12 voturi)    
    Ceva de motivatie? (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:28)

    BEDE [utilizator]

    Sa fie vreo ideologie asociata cu nebunia asta? Sa fie ceva care tine de rasism? Sa fie ceva care tine de islam?
    Asteptam cu interes informatii cu privire la ce fel de persoana a fost criminalul si cam ce motivatie sa fi avut.
    • +7 (7 voturi)    
      alb (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      fost militar in aviatia sua.
      impuscat de un cetatean care a ripostat.
      politia l'a gasit mort.
      se pare ca era suparat pe viata, pe lume...
      nici macar nu era localnic in oraselul ala unde era biserica.
    • +6 (10 voturi)    
      Mai important decat motivatia (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:30)

      carvil [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      e ca a avut arme de foc la dispozitie in mod legal cu care sa ucida oameni. Armele ar trebui interzise.
  • -13 (15 voturi)    
    Dar cata compasiune (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:34)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    la poporul asta plin de oameni deschisi, moderni, plini de valori europene iubitoare de imigranti si curcubeu.
  • +10 (10 voturi)    
    Tragedie (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:38)

    DrDorel [utilizator]

    Ce te poate impinge sa faci asa ceva? Sa iei o arma si pur si simplu sa tragi la intamplare in oameni indiferent de locul unde se afla (concert, biserica, piata etc.) Mergi si tu la biserica, la piata, la o plimbare.. si vine un scelerat si te impusca pentru ca te-ai aflat la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.
    Traim intr-o lume nebuna de tot.
    Nu mai aduc in discutie problema armelor in SUA, e o discutie interminabila.
  • +12 (16 voturi)    
    Atacurile vor continua atat timp cat (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:10)

    OmulNou [utilizator]

    SUA nu instituie un regim al armelor si munitiilor suficient de riguros cat sa nu ajunga arme la fanatici si dezaxati.

    Dreptul de a detine arme si de a muri impuscat sunt aparent mai importante decat dreptul la viata.
    • -9 (11 voturi)    
      tot un detinator (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      de arma, cum ii numesti, l'a terminat, limitand numarul victimelor.
      • +5 (5 voturi)    
        asa zise si trump (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:27)

        comehe [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        scor: 26 la 1. daca era orice alta arma era mai mica diferenta. Si daca era unul cu explozibil tot asa era replica ta ?
        • -5 (5 voturi)    
          e bine ca oamenii au cu ce se apara (Luni, 6 noiembrie 2017, 13:36)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui comehe

          de teroristi, de nebuni, sau de nebunii ale nebunilor ce conduc tzara....
          • +4 (4 voturi)    
            Cum s-au aparat victimele ucise ? (Luni, 6 noiembrie 2017, 14:14)

            ankido [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Cum se apara miile de morti anual din SUA ucisi cu arme de foc ?
  • +14 (14 voturi)    
    Lasi arme la liber (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:29)

    ganz [utilizator]

    si apoi te miri ca nebunii le folosesc.
  • +8 (8 voturi)    
    Alti zeci de morti ucisi cu arme de foc (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:45)

    zanax [utilizator]

    Cand vor invata americanii din greselile lor ? Cati oameni mai trebuie sa moara pana cand aceste arme vor fi interzise ?
  • -5 (5 voturi)    
    Interzicerea armelor? (Luni, 6 noiembrie 2017, 14:02)

    BEDE [utilizator]

    Daca armele ar fi fost interzise, cred ca omul ar fi putut impusca 50 sau chiar mai multi, pentru ca, in acel caz, nu s-ar fi gasit in biserica nimeni care sa aiba arma si sa-l impuste. Si daca armele sunt interzise, cine e nebun si vrea neaparat sa-si procure o arma, persistand in nebunie, sigur reuseste sa faca rost de arma.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e asa (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:24)

      marius67 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      la noi sunt interzise armele, da totusi nu avem mass shooting ca in USA. Oare de ce ?
  • +3 (3 voturi)    
    Inca o dovada ca Trump e un bou (Luni, 6 noiembrie 2017, 17:31)

    Metec [utilizator]

    Masura care ar fi trebuit sa opreasca terorismul a avut zero rezultate. Ma refer la interdictia stupida pentru imigrantii, cu viza sau fara, din cele 7 tari ale Orientului Mijlociu. In schimb, avem atentate pe banda rulanta savarsite de americani get-beget, precum cele din Las Vegas si acesta din Texas. Trump si republicanii se fac ca nu vad adevarata problema a SUA: controlul detinerii armelor de foc de catre cetateni!