​Presedintele catalan destituit Carles Puigdemont refuza sa depuna marturie la Madrid si cere sa fie audiat din Belgia

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 noiembrie 2017, 17:42 Actualitate | Internaţional

Carles Puigdemont
Foto: president.cat
Presedintele catalan destituit Carles Puigdemont nu va raspunde la convocarea sa in fata justiei, joi, la Madrid, si va cere sa fie interogat din Belgia, a declarat miercuri avocatul sau, citat de AFP.

"Nu se va duce la Madrid si am propus sa fie interogat aici, in Belgia. E posibil, au mai existat astfel de cazuri, in trecut, cand suspectul a fost interogat din Belgia", a declarat avocatul belgian Paul Bekaert, la televiziunea catalana TV3.

Presedintele catalan destituit si cei 13 membri ai guvernului pe care l-a condus au fost convocati in aceasta saptamana de un judecator spaniol pentru prezentarea actelor de punere sub acuzare, dupa declararea independentei Cataloniei, a anuntat in urma cu o zi justitia spaniola.

Carles Puigdemont si consilierii sai (ministri), care risca sa fie anchetati pentru rebeliune si incitarea oamenilor la rebeliune, trebuie sa se prezinte joi si vineri in fata unui magistrat al Audientei nationale, jurisdictie insarcinata cu cele mai sensibile dosare.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1647 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    E clar că va fi persecutat de poliția politică (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 17:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă revine în Spania.

    Totuși, putea să aleagă o cale ceva mai onorabilă de a rezista, de exemplu lupta în munți, în Pirinei.
    • +8 (12 voturi)    
      Confunzi Spania (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 18:10)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu Rusia? nu exista o politie politica in Spania, dar exista justitie, care va cere o arestare internationala...
    • +8 (10 voturi)    
      Ştiți cum se repetă istoria?... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 19:21)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cu vreo 50 de ani în urmă, comunistul Santiago Carillo (renumit, printre altele, fiindcă se îmbrățişa cu Ceaşcă al nostru, dar nu se pupa cu el pe gură ca Gaddafi) a trecut granița spaniolă, s-a pozat în piața Cibeles cu ziarul din ziua aceea, după care a trecut înapoi granița şi a publicat poza. Ca să arate că el face ce vrea, sub nasul lui Franco, şi nimeni nu poate pune mâna pe el.

      În zilele noastre, marele luptător pentru independență nu e în stare nici măcar de atât.

      Dumnezeul lui Carillo, Marx, zicea că istoria se repetă, dar a doua oară nu mai e tragică, e farsă :-D
  • +14 (20 voturi)    
    Ce viteaz e Pui de Munte, mare om, mare caracter.. (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 17:54)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    ...
  • +14 (14 voturi)    
    Viteazule! (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 18:55)

    zagado26 [utilizator]

    Ce poate fi mai "frumos" decât să-ţi laşi cetăţenii care te-au votat singuri iar tu să fugi ca să-ţi asiguri scăparea ca ultimul laş.
    Mare om, mare caracter.
  • +7 (7 voturi)    
    isi permite (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 20:12)

    stefan2008 [utilizator]

    ca doar o face pe banii catalanilor
  • +5 (5 voturi)    
    Ce las este marele Carles Puigdemont! (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 21:35)

    bcorina [utilizator]

    Ar fi trebuit sa isi apere ideile si principiile chiar cu riscul de a fi inchis. Oamenii nu ar fi fost dezamagiti de farsa pe care a pus-o la cale.
    Dar sa iti lasi concetatenii si tu sa fugi in alta tara, dovedeste cat de lasi sunt astazi politicienii.
    Poate vi si pe la noi, ca tot ai rude sa te invete politicienii nostrii cum sa te aperi, cum sa te imbonavesti subit fix inainte de termene si cum sa fi pe moarte avand vreo 7-8 boli incurabile care te impiedica sa iti executi pedeapsa.
  • -1 (3 voturi)    
    Asta e din categoria lui Nicusor Dan (Joi, 2 noiembrie 2017, 6:07)

    John M. [utilizator]

    Oamenii si-au pus speranta in ei, dar "conducatorii" s-au speriat si au fugit cand lucrurile au devenit serioase. Mai bine lasati lucrurile cum erau. Cu ce ati facut voi ati nenorocit o multime de oameni...