Autorul atacului de la New York, uzbekul Sayfullo Habibullaevic Saipov, era casatorit, avea doi copii si lucra ca sofer pentru Uber

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 1 noiembrie 2017, 7:07 Actualitate | Internaţional

Suspectul in atacul de la New York soldat cu moartea a opt persoane si cu ranirea altor 11, uzbekul Sayfullo Habibullaevic Saipov, era casatorit, avea doi copii, lucra pentru Uber si locuia in prezent in New Jersey, scrie The Guardian.

Saipov, care a intrat in SUA in 2010, a locuit pe rand in Ohio, Florida si apoi in Patterson, New Jersey.

Dilfuza Iskhakova, care locuieste in Cincinnati, Ohio, a declarat pentru The Guardian ca barbatul a stat cu ea timp de catva luni, in urma cu sase ani, la sosirea din Uzbekistan., potrivit news.ro.

"Parea un baiat amabil, dar nu vorbea prea mult", povesteste Iskhakova, adaugand ca tanarul doar pleca si venea de la serviciu, el lucrand la un depozit.

Iskhakova a mai sustinut ca, la momentul la care l-a cunoscut, Saipov depusese cererea pentru obtinerea cartii verzi, care ii asigura drept de rezidenta permanenta in SUA.

Dilfuza Iskhakova a precizat ca familia sa pierdut legatura cu Saipov si ca acesta s-ar fi mutat din Ohio in Florida si apoi in zona New York si ca in prezent este casatorit si are doi copii.

Uber a confirmat ca barbatul trecuse de verificarile pentru a putea deveni unul dintre soferii sai si a anuntat ca i s-a blocat accesul la aplicatie. De asemenea, compania a spus ca a luat legatura cu echipa care investigheaza atacul de la New York, pentru a furniza toate datele necesare, declarandu-se totodata oripilata de acest atac.






















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2923 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Nume Sonor Sovietic NU Real musulman (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 8:45)

    un domn [utilizator]

    URSS insista ca pe Fondul Prostiei Globale sa isi impuna Brandul Bolshevik
    • +1 (1 vot)    
      Ghiveci (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 15:35)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu exista nume sovietic - la fel cum, de exemplu, nu exista nume republican.
      Nu exista nici nume musulman.
      In rest, aveti dreptate.
  • +8 (10 voturi)    
    Un pic ridicol?! (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 9:22)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    "Uber a confirmat ca barbatul trecuse de verificarile pentru a putea deveni unul dintre soferii sai si a anuntat ca i s-a blocat accesul la aplicatie. "

    Uber nu are nici-o vina, insa suna a umor negru: daca cineva comite un atentat in care mor mai multi oameni, este pedepsit cu blocarea contului de FB!!!!
    • 0 (8 voturi)    
      iliterat (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 10:17)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Unde vezi tu ca se scrie ca i s-ar fi blocat contul de FB? Nu pricepi sensul literelor si al cuvintelor pe care cu greu le recunosti?
      • +1 (5 voturi)    
        Iliterat, OK! (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 12:09)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Desi pe romaneste s-ar zice mai degraba "analfabet"!
        Am dat citatul in care Uber spune clar ca " i s-a blocat accesul la aplicatie".

        Asa ca am zis ca mi se pare complet INADECVAT ca unul care se comite un act terorist in care mor mai multi oameni sa fie sanctionat cu ... blocarea aplicatiei Uber, a contului de FB, de Twitter, de Instagram sau de WhatsApp sau orice similar!
        Cum nu m-am facut inteles din prima, cred ca este potrivit calificativul "iliterat", si o sa mi-l asum!
        Multumesc de sugestie!
  • -8 (12 voturi)    
    Inca o dovada ca UBERul nu este de ancredere (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 10:48)

    Miky60 [utilizator]

    Am folosit la anceput UBERul pentru ca lam considerat o aplicatie anti-psd si un serviciu de transport anti-psd cind taxi-ul este o demostratie a ceea ce face psd, totul rau. Dar acum nu voi mai folosi nici UBERul ci voi alege s-a merg pe jos sau cu bicicleta, pentru a ramine anti-psd!
  • +2 (2 voturi)    
    a (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 15:23)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    intrat cu diversity green card, alt dezastru marca ubamba.