Parlamentul catalan, dizolvat in mod oficial. Presedintele destituit, Carles Puigdemont, s-ar afla la Bruxelles

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 17:42 Actualitate | Internaţional

Carles Puigdemont
Foto: Facebook.com
Parlamentul catalan a fost dizolvat in mod oficial luni, iar presedinta institutiei Carme Forcadell va conduce o comisie parlamentara de tranzitie pana la alegerile regionale de la 21 decembrie, relateaza The Associated Press, citat de News.ro. Carles Puigdemont a parasit Spania si s-ar afla intr-un "loc discret si sigur", la Bruxelles.

Carme Forcadell a anulat o reuniune a conducerii Parlamentului programata de mai de mult in ziua de marti, a declarat luni pentru AP, sub protectia aninimatului, o purtatoare de cuvant a Legislativului.

Presedintele Guvernului spaniol Mariano Rajoy a dispus vineri dizolvarea Parlamentului Cataloniei, in cadrul unor masuri vizand iesirea Spaniei din criza politica.

Parlamentari regionali au adoptat vineri o declaratie de independenta printr-un vot boicotat de opozitie.

Procuratura Generala spaniola a depus plangere cu privire la "rebeliune", "razvratire" si deturnare de fonduri impotriva conducerii Legislativului regional, inclusiv a lui Forcadell, care era deja anchetata cu privire la "nesupunere", dupa ce a permis sa se organizeze dezbateri si voturi in cadrul eforturilor de secesiune.


Presedintele destituit al Guvernului cataln Carles Puigdemont a parasit Spania catre Bruxelles, porivit unor oficiali guvernamentali spanioli, scrie The Independent. El s-ar afla intr-un "loc discret si sigur", potrivit Politico.

Secretarul de stat belgian insarcinat cu Azilul si Imigratia Theo Francken a anuntat in weekend ca liderul separatist catalan poate cere azil in Belgia.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8445 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Doamne-ajuta (Luni, 30 octombrie 2017, 17:50)

    mitg [utilizator]

    Cand il vedem si pe nenea Puideusnac la coada la intrarea in centrul regional de azil din Flandra?
    • +12 (22 voturi)    
      Se scufunda corabia, sobolanii o parasesc primiii (Luni, 30 octombrie 2017, 20:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dupa ce a inflamat aproape in intregime populatia Cataloniei (50% pentru, 50% contra) aceasta coada de topor a piticaniei cracanate de la Moscova se ascunde. Probabil intr-un adapost oferit de stapanii lui asiatici.
    • +1 (1 vot)    
      Separatismul in Belgia (Marţi, 31 octombrie 2017, 10:44)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Premierul francofon al Belgiei e putin jenat de situatia creata de invitatia adresata lui Puigdemont de a veni la Bruxelles dupa debutul represiunii legal ordonate de guvernul de la Madrid.

      Invitatia i-a fost adresata de o Alianta formata din 46 de miscari politice si partide autonomise si separatiste din Europa, cu sediul in capitala belgiana.

      Din aceasta organizatie pan-europeana face parte si partidul flamand NVA, membru al guvernului actual belgian.

      Mai multi ministri flamanzi ai NVA au declarat ca in cazul refuzului premierului de a-l adaposti pe Puigdemont partidul lor va parasi guvernarea si guvernul belgian cade, pentru ca are o majoritate extrem de fragila in Parlamentul federal.

      Belgia, stat-tampon artificial creat in sec.19 dupa o negociere intre imperiile german, francez si britanic, este o federatie, in principal compusa din Valonia (francofona, voteaza majoritar cu stanga si e mai saraca) si Flandra (nerlandofona, voteaza majoritar cu dreapta liberala, crestina si nationalista, e mai bogata), aceasta din urma fiind secesionista in practica si cautand permanent un prilej de a iesi din statul federal.

      Carles Puigdemont a angajat un foarte cunoscut avocat belgian specializat in azil politic, cel care ani de zile i-a ajutat juridic pe liderii separatisti din Tara Bascilor.

      Copiii dlui Puigdemont sunt pe jumatate romani, el fiind casatorit (la Iasi) cu o romanca din Vaslui, Marcela Topor, jurnalista si profesoara de engleza.
  • +18 (24 voturi)    
    Intoxicare sau descalificare (Luni, 30 octombrie 2017, 18:19)

    Koczka [utilizator]

    Daca ar fi adevarat ( trebuie luata sub rezerva informatia) Puigdemont se decredibilizeaza impreuna cu toata miscarea de independenta.
    • +25 (27 voturi)    
      'Republica de la Ploiesti'-varianta catalana (Luni, 30 octombrie 2017, 19:02)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Daca Puigdemont a taiat-o in Belgia, o face conform filozofiei unui personaj caragialesc( Rica Venturiano):"„Ori toţi să muriţi, ori toţi să scăpăm!”
      • +2 (2 voturi)    
        ihi! )))) (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:26)

        suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        next: una noche tormentosa)))
    • +8 (12 voturi)    
      Ha! (Luni, 30 octombrie 2017, 22:22)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Ca pâna acum au fost credibili tare ;-)
    • -6 (6 voturi)    
      Deloc (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:57)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Demonstreaza ceea ce era de demonstrat : Spania este o tara inapoiata, cu legi feudale in care un procuror general acuza tot parlamentul regional de rebeliune si cere condamnarea lor la 30 de ani de inchisoare. Pentru ce ? Ca reprezentanti legali ai cetatenilor Cataluniei au semnat o declaratie de independenta si ca au organizat un referendum. Nimic care sa justifice un astfel de abuz. Belgia in care dialogul sta la baza oricarei decizii politice, ar trebui sa le arate acestor feudali de la Madrid ce inseamna justitie corecta si care nu e subordonata partidului de la putere.
  • +15 (17 voturi)    
    da Marcela (Luni, 30 octombrie 2017, 18:54)

    georghe [utilizator]

    Da Marcela, Marcela unde-i?
    • +10 (12 voturi)    
      La vrajitoare (Luni, 30 octombrie 2017, 19:06)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      :)))
  • +16 (28 voturi)    
    dupa (Luni, 30 octombrie 2017, 18:55)

    nahir [utilizator]

    ce si-a indemnat sustinatorii sa iasa in strada sa-l apere, piutul a taiat-o curajos cu coada intre picioare spre zari mai calme pentru fundul lui.
    o pleca pana la Moscova, sa-i tina companie lui Obelix Depardieu si lui Putin?
  • +11 (17 voturi)    
    Repede a cazut si " steaua " asta (Luni, 30 octombrie 2017, 20:37)

    Plagarus [utilizator]

    Urmariti-i "coada " pe traseul Transiberianului,in drumul spre Lumea de Apoi.
  • +12 (18 voturi)    
    Este și normal (Luni, 30 octombrie 2017, 22:21)

    gorky.park [utilizator]

    Trepădușul a fugit!
  • +7 (9 voturi)    
    HAHA!! (Marţi, 31 octombrie 2017, 8:52)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Se ascunde ca sobolanul? Se pare ca totul a fost un mare fas.
  • +4 (6 voturi)    
    Rezistenta catalana .... (Marţi, 31 octombrie 2017, 10:28)

    KTerinca [utilizator]

    Are coj...es, nu gluma !
    Sau cum s-o spune in catalana.
    lol
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca e denumirea unei deficiente psihice! (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:27)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Iata ca si in Spania, sunt multi cetateni care apreciaza tupeul dar si manifestari ale unor -cel putin-deficiente psihice, drept curaj, impetuozitate !!
    • 0 (0 voturi)    
      Collons se spune, cf. Goagăl Trensleit (Marţi, 31 octombrie 2017, 17:29)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Remarcăm din nou, dacă era nevoie, asemănările cu limba română!

      Și da, Puigdemont s-a dovedit a fi un naiv. O lege nescrisă a politicii este că nu îți declari independența decât dacă:

      a) Ai o forță armată gata să te sprijine;
      b) Sfidezi adversarul mergând la pușcărie precum ca Nelson Mandela sau Mahatma Gandhi;
      c) Îți faci o gherilă și lupți în munți (ca Fidel Castro sau, mai aproape de casă, ETA)