Rusia se implica in criza din Spania: Un politician al republicii pro-ruse Osetia de Sud a vizitat Catalonia

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 10:17 Actualitate | Internaţional

Un politician din republica autonoma Osetia de Sud, cunoscut pentru afinitatile sale cu presedintele Vladimir Putin a vizitat Barcelona saptamana trecuta, cu scopul de a stabili legaturi intre cercurile de la Kremlin si o ipotetica regiune independenta Catalonia, potrivit unor surse spaniole, relateaza El Pais.

Dmitri Medoyev, ministrul de externe pentru republica Osetia de Sud, care si-a proclamat independenta unilateral in 1991 fata de Georgia, a fost, saptamana trecuta, in vizita oficiala in Catalonia. 

In timpul vizitei sale el s-a intalnit cu lideri economici si a deschis un birou “pentru a promova relatiile bilaterale pe probleme umanitare si culturale”, potrivit unor stiri din media ruseasca, precum Sputnik.


In timpul vizitei sale  acesta a trasat un paralelism intre Catalonia si republicile teoretic independente precum Osetia de Sud si Abhazia.

“Acum 26 de ani, locuitorii Osetiei de Sud au facut aceiasi pasi politici decisivi pe drumul spre crearea unui stat al lor”, a spus Medoyev, potrivit organizatiilor de stiri ruse.


Reamtim ca la inceputul lunii octombrie, potrivit El Pais, diversele conturi pro-Kremlin active in reteaua Twitter si-au multiplicat cu 2.000% mentiunile referitoare la criza catalana, astfel incat sa influeteze votul la referendumul pentru independenta regiunii. Iar aceasta a beneficiat de acoperire larga nu doar din partea canalelor finantate direct de guvernul rus, ci si a canalelor ce distribuie teorii ale conspiratiei si care l-au ajutat pe Donald Trump sa ajunga presedinte.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3966 vizualizari

  • +38 (54 voturi)    
    nah, ca s a identificat cine a Finantat (Luni, 30 octombrie 2017, 10:20)

    un domn [utilizator]

    Revolta Galbena a Barcelonei
    • +8 (16 voturi)    
      L-au prostit rusii pe Puidgemont (Luni, 30 octombrie 2017, 12:50)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa le fie "acar paun" acolo, acum rusii se duc sa puna sare pe rana.

      De ce e toata lumea care are de-a face cu rusii atat de naiva? Chiar nu-si dau seama ca nu va iesi nimic bun din relatia lor cu Rusia?
    • -9 (15 voturi)    
      Europenii au drept la "autodeterminare" ?! (Luni, 30 octombrie 2017, 13:24)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acest drept e unul recunoscut pentru orice populatie de pe planeta, tarile occidentale nevand nici o ezitare sa aplice acest principiu recunoscut de ONU inclusiv pe teritoriul Europei, cand au incurajat si sustinut militar si politic secesiunea minoritatii albaneze din Kosovo (tot o autonomie si acea regiune a Serbiei).

      Cum de data asta e vorba de un stat UE si vestic, s-a observat imediat jena generala si tacerea ipocrita a capitalelor europene in fata situatiei din Catalonia. Inca o criza in UE..

      Stanga "progresista" are obiceiul sa urle pavlovian in favoarea acestui "drept inalienabil" imediat ce apare vreo ocazie prin Birmania, Africa sau Balcani.
      Nu si in vestul UE, ca drepturile astea se pare ca nu sunt chiar pentru toti.

      Cel mai vehement avocat al separatismului catalan e un partid local de extrema stanga, dar nu si-a gasit mare sustinere la alti extremisti de stanga din UE, nesiguri daca chestia asta e o lovitura de "libertate" anti-capitalista sau un "fascism nationalist".

      In principiu, in Europa civilizata, orice etnie, orice popor, ar trebui sa dispuna de suveranitate, sub forma de stat national sau asociat intr-o federatie-confederatie.

      Minoritatile etnice care au deja state nationale nu pot pretinde la separatisme de acest tip, sunt ilegitime, nefunctionale si conduc la anarhie in Europa.

      Rusii, ungurii sau italienii au state nationale, asa ca "nistrenii", "secuii" sau "corsicanii" nu au legitimitate in a cere asa ceva.

      Dar bascii, catalanii sau scotienii sunt popoare fara stat suveran national si au dreptul firesc sa isi decisa singure soarta, fara aprobare de la foste imperii.

      Spania nu e un stat national, e unul federal cu 17 autonomii regionale.
      O mare eroare aceste autonomii care sunt de fapt intotdeauna prima treapta spre secesiune.
      Imnul Spaniei nu are cuvinte, nu exista acord pt asta.

      Sondaj iunie 2017, presa spaniola:
      -doar 14% din cetatenii Spaniei se considera "numai spanioli"
      -doar 42% sunt "mandri de a fi spanioli"
      • 0 (2 voturi)    
        Ce le mai ametesti! (Luni, 30 octombrie 2017, 17:53)

        Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Ce bulibaseala de sofisme si chichite avocatesti ca sa-ti iasa cumva pasienta cu Transilvania!

        Zici ca popoarele au dreptul la stat national, apoi, doua rinduri mai jos, zici ca e o mare eroare sa li se acorde autonomie.

        Ce ai vrea? Ethnic cleansing, ca sa dispara cu totul? Sau asimilare fortata? Sau diluare prin importul masiv de imigranti?

        Se stie din istorie ca dreptatea e totdeauna de partea celui mai puternic. Iar puterea, vorba lui Mao, vine pe teava pustii.

        Restul sin vorbe de claca.
      • 0 (0 voturi)    
        Animatron... (Luni, 30 octombrie 2017, 20:40)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Beleaua cu Kosovo a venit de peste ocean ;-)
    • +7 (13 voturi)    
      Pai și ce e de mirare (Luni, 30 octombrie 2017, 13:34)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Oriunde e scandal și revolte, in spate e nația asta fara wc in curte care visează să cucerească lumea.
  • +29 (35 voturi)    
    Când ai tâmpenii în cap, (Luni, 30 octombrie 2017, 10:21)

    revelare [utilizator]

    poți decade atât de jos încât nici nun îți dai seama și nu te mai poți opri.
  • +44 (58 voturi)    
    Ce sa vezi :-) (Luni, 30 octombrie 2017, 10:33)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum apare o miscare separatista, hop ca iti dai seama ca este si ciolovecu' prin preajma si are ceva de-a face cu miscarea respectiva.

    Ce coincidenta naibii, domnule! Si atunci cum sa nu te gandesti ca ciolovecu' vrea o Europa faramitata? Cum sa nu iti dai seama ca o Europa divizata este manusa pe interesul mujicstanului de a domina si de a nu permite dezvoltarea?
  • +43 (49 voturi)    
    divide et impera... (Luni, 30 octombrie 2017, 10:36)

    qwerasdf [utilizator]

    cum altfel? Ei sunt maestri ai manipularii. Stiri false, foloase materiale. Sunt in stare de orice, rusii, numai sa vada o Europa dezbinata. O prada usoara.
    • 0 (6 voturi)    
      Normal că vor asta pentru că următorul pas (Luni, 30 octombrie 2017, 13:37)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      după o Europa unită, va fi Ucraina în UE și Rusia împărțită între China și UE. E inevitabil și realizează și ei asta. Ultimele zvârcoliri ale mafiei pe moarte.
  • -40 (54 voturi)    
    si bula (Luni, 30 octombrie 2017, 10:36)

    levierul [utilizator]

    Bula e din Bucuresti ca daca era din Ploiesti ...
    Ce mizerie e treaba asta cu rusii implicati in orice negativ de oriunde. Pe Trump il cheama Trumpov si e din Crimeea. Ce mizerie.
    • +21 (25 voturi)    
      cred (Luni, 30 octombrie 2017, 12:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      ca ti-ai dat singur cu levierul in cap.
      sau iti inchipui ca Soros, ca sa-i compromita definitiv pe Putin si pe Dragnea, l-a pacalit pe Medoyev sa zboare pan' la Barcelona unde acesta a si deschis birouri “pentru a promova relatiile bilaterale pe probleme umanitare si culturale” cu Osetia de Sud (maine-poimaine si cu Abhazia?)?
  • +15 (35 voturi)    
    Dupa Osetia de Sud (Luni, 30 octombrie 2017, 10:48)

    Altiro [utilizator]

    urmeaza, probabil, un reprezentant al secuilor din Harcov care le spuna catalanilor ca inca de acum o suta de ani ei se lupta pt independenta s.s.m.d..
  • -24 (56 voturi)    
    inca o dovada evidenta (Luni, 30 octombrie 2017, 11:05)

    tahomir [utilizator]

    Si eu vad o parelela clara intre Osetia de sud si Catalonia. Singurele elemente lipsa sunt granita cu Rusia, prezenta popualtiei ruse, istoria si armata rusa, dar se rezolva.
    Oricum inca o dovada clara ca Putin e in spatele miscarilor separatiste din Catalonia. Inca de acum cateva sute de ani.
    Si Rusia in mod cert este interesata de faramitarea Europei , nu de alta, dar ca sa aiba un bun exemplu nenumaratele lor republici autonome.
    De fapt Rusia vrea o Europa puternica si unita si care sa-si urmeze propriile interese si nu cele ale USA.
    Dar ca sa pricepi asta trebuie ca sa ai un QI pozitiv ceea ce din start elimina majoritatea rromanashilor.
    • +15 (23 voturi)    
      Rusia s-a mai amestecat in istoria Spaniei (Luni, 30 octombrie 2017, 11:16)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      si anume in razboul civil din anii '30, cand practic in Spania a fost un razboi intre ei (sustinand miscarea comunista) si nemti(nazisti) (care au sustinut miscarea franchista) prin interpusi (fix ce se intampla acum in Siria).
      Deci, nimic nou, doar reactiveaza aceleasi chestii de atunci....
      • -12 (16 voturi)    
        Si atunci a crescut activitatea pe Twiter cu 2000% (Luni, 30 octombrie 2017, 13:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Si atunci a crescut activitatea pe Twiter cu 2000%, ca si acum.

        Azi, e mai grav. E bagata si Noua Zeelanda de partea Rusiei; am citit eu ca niste analisti au observat o crestere cu 10.000% a twit-urilor din zona aia.
        • +4 (8 voturi)    
          fara sare si piper - varanul NU mai plateste ? (Luni, 30 octombrie 2017, 14:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          inteleg ca NU te bucuri de "heliberarea" Varanului, lumea spune ca Latrina 3 are o atitudine soft..ca Varnu e suparat...si va prelua linia editorial digi24
    • +14 (18 voturi)    
      Sau nu... (Luni, 30 octombrie 2017, 11:31)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Cred ca gresesti. Rusii vor ca USA sa fie singura, orice lovitura aliatilor este binevenita. Deci un vest divizat este binevenit.
    • +16 (22 voturi)    
      Rusia vrea o Europa puternica ? (Luni, 30 octombrie 2017, 12:28)

      marius67 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Da...sigur....De aia Putin face orice sa faramiteze Europa. De unde veniti mai trolilor ?
  • +16 (16 voturi)    
    Pas cu Pas (Luni, 30 octombrie 2017, 11:11)

    danen [utilizator]

    Primul pas a fost facut (declararea independentei). Urmatorul pas e sa se organizeze rapid un referendum de alipire la Rusia, in care peste 90% sa voteze pentru.

    Modelul e deja patentat si functioneaza (vezi Crimeea).
  • +11 (17 voturi)    
    Osetia de Sud, Abhazia si Catalonia (Luni, 30 octombrie 2017, 11:30)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Osetia de Sud si Abhazia sunt ceea ce sunt in urma unor varsari de sange si atrocitati sprijinte de Rusia.
    Asta se vrea in Catalonia, in inima UE? Razboi, sange,morti, nici macar Puigdumont nu vrea asa ceva. Dar Rusia incearca .....Eu, pe reprezentantul Rusiei care s-a dus la Barcelona unul din pricipalele orase ale UE, l-as declara persoana non grata in UE.
  • +12 (18 voturi)    
    sa te (Luni, 30 octombrie 2017, 12:05)

    nahir [utilizator]

    tii acum dezvoltare economica in Catalunia. un stift or sa fie astia din UE, pe langa ce fericire ii asteapta pe catalunezi in perspectiva colaborarilor economice fructuoase cu Osetia de Sud, Abhazia si binenteles Rusia.
    deh, cand te mananca in cur de prea mult bine si ai un conducator tembel si inept ca un puiut.
  • +13 (19 voturi)    
    Separatismul (Luni, 30 octombrie 2017, 12:16)

    Celbland [utilizator]

    Este metoda aplicată de ruși după căderea imperiului sovietic, adică sprijinirea Transnistriei să se separe de Moldova, apoi Osetia de Sud și Abhazia, după care estul Ucrainei. Toate au dus la războaie civile și multă suferință pentru localnici.

    Nu m-ar mira ca și Catalonia să fie sprijinită de ruși pentru a distruge UE, devenită cea mai mare putere economică a lumii.

    Totul este să găsești cozi de topor.

    Va urma Transilvania?
    • -6 (6 voturi)    
      Ma tem ca da (Luni, 30 octombrie 2017, 16:21)

      Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Ma tem ca urmeaza Transilvania. Ma tem ca Putin o sa i-o dea lui Orban. Iar ardelenii, satui de guvernarile abjecte ale sudistilor, n-o sa miste un deget.

      Daca te uiti la comentarii, teama asta de Putin e nota dominanta, chiar daca vorbele par vitejesti si belicoase.

      Vom sarbatori, oare, 100 de ani anul viitor?

      P.S. Dupa deschiderea canalului de comunicare cu Putin prin Patriarhi, acum citesc ca se deschide un al doilea, prin conducta Iohannis - Dodon. Si, cu siguranta, inainte s-au deschis canalele subterane (despre care vor afla stranepotii nostri).

      Am auzit ca Trump i-ar fi zis lui Iohannis sa incerce sa se inteleaga cu Putin (!!!).

      Ingrijoratoare situatia, ca sa nu zic mai multe.
      • +3 (3 voturi)    
        ai TOATA sansa sa ajungi marfa Caroli (Luni, 30 octombrie 2017, 16:58)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gyuri Davidovici Bronstein

        ca e la moda in pauzele publicitare, acel produs caroli de pus pe gratar !
  • +8 (14 voturi)    
    in sfarsit! (Luni, 30 octombrie 2017, 12:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    isi da si vestul ochelarii de cal jos si intelege cine-l roade ca un vierme la radacina , neincetat , cu tot rozboiul rece , cica , terminat!