VIDEO Barcelona: Sute de mii de persoane, la o manifestatie contra secesiunii de Spania. Fostul lider al Cataloniei risca inchisoarea

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 octombrie 2017, 14:03 Actualitate | Internaţional

Sute de mii de persoane manifesteaza, duminica, la Barcelona pentru unitate si impotriva declararii independentei Cataloniei, informeaza abc.es, citat de news.ro. Manifestatia are loc la apelul Societatii Civile Catalane, sub sloganul "Toti uniti - Catalonia este Spania".

UPDATE 18.21: Guvernul spaniol a spus ca fostul lider catalan, Carles Puigdemont, ar putea fi incarcerat in urmatoarele doua luni, din cauza rolului sau in declararea unilaterala a independentei Cataloniei.


UPDATE 14.49 La demonstratia ce a inceput la pranz, organizata de Societat Civil Catalana, sunt prezenti sute de mii de oameni. 

Demonstratia vine a doua zi dupa cea de la Madrid, de sambata, din piata Colon din Madrid, tot pentru unitatea Spaniei si apararea Constitutiei.




Membrii Parlamentului regional al Cataloniei au adoptat vineri - cu 70 de voturi la zece si doua abtineri - o motiune prin care infiinteaza Republica catalana. 

Dupa adoptarea motiunii de catre parlamentul catalan, premierul spaniol Mariano Rajoy a destituit Guvernul regional, a dizolvat Parlamentul catalan si a convocat alegeri regionale anticipate la 21 decembrie.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3992 vizualizari

  • -39 (53 voturi)    
    E clar (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Cele câteva mii pro-uniune sunt expresia democratică a catalanilor, spre deosebire de cei pro-independență care nu au reușit să strângă decât vreo 100.000 de oameni la manifestația de sărbătorire a independenței de alaltăieri.

    Pe cât punem pariu că cele câteva mii sunt aproape în totalitate spanioli, migranți economici veniți din alte zone ale Spaniei?
    • +22 (34 voturi)    
      Nu asa? (Duminică, 29 octombrie 2017, 14:59)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Probabil, pe ''logica'' ta, sunt niste ''venetici'', care ar trebui sa stea acasa! Dar, cele 4 milioane care n-au votat? ce sint?...stiu, stiu, i-au impiedicat aia, dar, care a vrut, a votat! Hai sa -i sustinem pe aia care vor sa faca fiecare tinut tara(auzi si motiv, ca vor sa plateasca taxe doar pt ei, ca ei sunt bogati si, pana lor, li se ''rupe''), ca o sa ajungem ''bine''...exact ca-n Evul Mediu
      Orice regiune care e bogata, e bogata pt ca sunt altele sarace...gandeste-te asta! Bogatie fara saracie(salarii mici, forta de munca, exploatare de resurse, etc), nu se poate..!
      • +10 (12 voturi)    
        dle Nyk1 (Duminică, 29 octombrie 2017, 18:07)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        pe CNN spuneau ca sunt aproape UN MILION de persoane in manifestatia PRO UNITATEA Spaniei si IMPOTRIVA independentei Cataloniei,
        acolo in Barcelona !!

        deci nu in Madrid ! in Barcelona !!

        Acum poate nu o fi aproape un milion de persoane, dar sunt multe sute de mii - si chiar mi se pare mai multe decat cele pro-independenta !
        • -8 (8 voturi)    
          Astia... (Duminică, 29 octombrie 2017, 21:01)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Sunt viniturile...
    • +12 (24 voturi)    
      da (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      toarsu' gradu', i-a adus dragnea rajoy cu autobuzele, cum facea nen'tu iliescu ilici in anii 90.
      • -10 (16 voturi)    
        Asta ai inteles tu? (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:32)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ''tovarasu'' esti tu si cu Puidgemont, ala!
        • -8 (12 voturi)    
          nyk1, (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:50)

          loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          am auzit ca toti cainii de la expozitia chinologica din barcelona au iesit la adunarea asta.
          iau cam 0.5 EUR/kg, deci un Saint Bernand e f bine platit!
        • +11 (15 voturi)    
          cred (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:26)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          ca suferi de analfabetism functional, mai citeste o data ce i-am raspuns nyk -ului sovietic. Altfel, pui de monta e un smecher comunist, ca toti comunistii.
    • +12 (22 voturi)    
      Nu convine lui Putin & PSD toarase nu-i asa (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:34)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      O Europa slaba, convine de minune interlopilor internationali Putin, PSD & Putin.....si BOR carevasazica!

      Hmm poate si lui Trump.
      Ba Nimeni, faina gasca ti-ai ales!
    • +5 (5 voturi)    
      Lasa (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:58)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Intre timp au iesit si sutele tale de mii, sa fie.
    • 0 (0 voturi)    
      Statisticile indica undeva la 50% pro si contra (Luni, 30 octombrie 2017, 9:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In conditiile astea nu fortezi si faci ce vor cei 50% ai tai, ca ajungi la razboi civil. Da, din acest motiv Puigdemont ar trebui sa intre fara indoiala la puscarie. Nu mai suntem pe vremea migratorilor, cand popoarele erau obligate sa-si schimbe tarile din care faceau parte in functie de cine avea puterea. Sa vedem cui foloseste aceasta secesiune. Catalanilor, in mod evident nu, tulburarile care urmeaza ii vor face sa traiasca mult mai prost decat in prezent vreo 15-20 de ani de acum incolo (se duce viata in timpul asta). Europa Unita nu are decat de pierdut. A, da am uitat, este un pitic frustrat la Moscova care se uita cu bucurie la ce se intampla in Spania. Sa ne reamintim: rusii s-au amestecat in alegerea lui Trump, in Brexit si in alegerile din diferite state europene - cu succes. Cred ca peste cateva luni o sa apara si dovezile care o sa arate implicarea statului medieval asiatic rus in aceasta poveste.
  • +17 (33 voturi)    
    ! (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:10)

    tudorr [utilizator]

    La aneta 3 au dat ca sunt vreo 1000 si toti platiti de Soros :))))
    • -9 (21 voturi)    
      nu (Duminică, 29 octombrie 2017, 16:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      dragutule, evreul antisemit il plateste pe pui de monta si restul smecherilor leftisti. Poate si pe tine, cine stie.
      • +3 (7 voturi)    
        Incepuse (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:25)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        sa mi para rau c-am gresit ''adrisantu'' in comentariul de mai sus! Dupa o repica ca asta, cred ca ce mi-ai zis mie mai sus, ca-s ''analfebet...''e un compliment!
        '
  • -22 (28 voturi)    
    Adusi cu autocarele (Duminică, 29 octombrie 2017, 17:58)

    A78 [utilizator]

    Toti sunt adusi cu autocare si trenuri din toata Spania sa manifesteze la Barcelona .
    Parca si la noi se practica mizeria asta .....
  • +5 (7 voturi)    
    Urgent un elicopter pt. PuiDeMunte (Duminică, 29 octombrie 2017, 19:23)

    Plagarus [utilizator]

    Russia,RPDK,Belgia si lista ....ramane deschisa.