Ministrul spaniol de Externe sustine ca imaginile violente din Catalonia sunt "fake news" si neaga informatia ca Madridul organizeaza o lovitura de stat

de George Sandu     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2017, 23:14 Actualitate | Internaţional

Politia spaniola combate cu orice mijloace referendumul catalan
Foto: Twitter
Ministrul spaniol al Afacerilor Externe, Alfonso Dastis, a sustinut, duminica, intr-o emisiune, ca  imaginile si filmarile in care politistii sunt violenti cu protestatarii din Catalonia in ziua referendumului sunt "fake news" (stiri false). Dastis a negat informatia ca Guvernul de la Madrid incearca un "puci" impotriva Cataloniei pentru a-si reafirma controlul asupra regiunii, potrivit The Telegraph.

Imagini si filmulete in care se vede agresivitatea politiei spaniole au aparut pe toate retelele de socializare, iar politicieni din intreaga lume au condamnat aceste actiuni. Cu toate acestea, Dastis a respins imaginile brutalitatii spaniole.

"Multe dintre aceste imagini s-au dovedit a fi imagini false. (...) Daca a fost folosita forta, ea a fost una limitata, determinata de faptul ca fortele de ordine au fost impiedicate sa execute ordinele instantelor", a spus ministrul de Externe.

Intrebat de moderatorul emisiunii daca toate imaginile sunt false, ministrul spaniol a adaugat: "Nu spun ca toate sunt imagini false, dar unele dintre ele sunt si au existat multe fapte alternative si stiri false".

Peste 1.000 de persoane au avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ziua votului, potrivit departamentului pentru sanatate din Catalonia.

Ministrul spaniol de Externe, Alfonso Dastis, a negat informatia potrivit careia Guvernul de la Madrid incearca sa reafirme controlul asupra Cataloniei printr-o "lovitura de stat", potrivit BBC.

"Daca cineva a incercat o lovitura de stat, este guvernul regional catalan", a declarat Dastis pentru BBC. "Ceea ce facem este sa respectam cu strictete prevederile constitutiei noastre", a spus el, descriind-o ca fiind "o copie exacta a constitutiei germane". "Daca va uitati la restul democratiilor si mai ales la partenerii din Uniunea Europeana, ei nu vor accepta ca o asemenea decizie  sa fie luata de o parte a tarii", a mai spus ministrul spaniol.

Guvernul de la Madrid a decis, sambata, intr-o sedinta extraordinara, activarea articolului 155 din Constitutia Spaniei, care permite suspendarea autonomiei Cataloniei. Premierul spaniol Mariano Rajoy a anuntat, la finalul sedintei extraordinare a executivului, ca atributiile administratiei catalane vor fi transferate guvernului de la Madrid. Parlamentul catalan ar urma sa fie dizolvat, iar in urmatoarele 6 luni ar urma sa fie organizate alegeri regionale in Catalonia, a declarat Rajoy, citat de Reuters.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2339 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    Sa le fie invatatura de minte miticilor! (Luni, 23 octombrie 2017, 0:12)

    Seby30 [utilizator]

    Sa opreasca exploatarea Transilvaniei, sa nu mai redirectioneze 80% din bugetul ardelenilor ca sa platim moldovenilor asistenta sooiala pt lene. Sa se puna la treaba, altfel nu vor mai primi moca paine ardeleaneasca. Totusi sa nu uitam cine au fost primii; ardelenii care se trag direct de la Burebista sau ceilalti care au fost civilizati de cei din Transilvania? Statul medieval moldovean a fost infiintat de doi ardelen: Dragos si Bogdan, ceea ce nu este intamplator. Toata lumea stie de ce: moldovenii erau preocupati sa taie frunze la caini, iar ardelenii munceau.
    • 0 (16 voturi)    
      Mituri... (Luni, 23 octombrie 2017, 2:53)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Poate cand vei citi, vei inceta cu aceste mituri!!

      ''Bucureştiul primeşte 11 euro pentru fiecare 100 de euro vărsaţi la bugetul de stat

      Municipiul Bucureşti are cel mai slab procentaj în ceea ce priveşte raportul dintre banii primiţi de la bugetul de stat şi banii vărsaţi sub formă de taxe şi impozite, respectiv 11,2%, reiese din informaţiile furnizate de Ministerul Finanţelor.

      "Dacă priveşti din punctul de vedere al Bucureştiului poate, într-adevăr, să pară incorect, puţin frustrant. În acelaşi timp însă, suntem conştienţi că trebuie să funcţioneze principiul solidarităţii între judeţe şi regiuni, pentru a reduce diferenţele de nivel de trai", a declarat pentru gândul Mircea Raicu, viceprimar general al Capitalei (PDL).''
      • -8 (12 voturi)    
        pai.... (Luni, 23 octombrie 2017, 8:45)

        eduard2700 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        Solidaritatea Bucurestiului cu restul regiunilor, exceptie Ardealul, este reala si oarecum fireasca avand in vedere ca au o istorie comuna, identitati, mentalitati si un viitor similar. Tocmai de aceea ar fi bine sa va descotorositi de Ardeal si sa va solidarizati intre voi pana la adanci batraneti.
    • +7 (19 voturi)    
      Mituri vs realitate! (Luni, 23 octombrie 2017, 3:10)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Bucuresti/Ilfov produce 27% din PIB, Sud-Muntenia 11,9% , Nord-Vest 11,4%, Centru 11,2%, Sud-Est 11,2, etc.
      Inceteaza cu miturile si aberatiile, intra si tu pe un ziar economic si citeste datele furnizate de INS!!. Daca ar fi dupa mine, pentru unii ca tine ar trebui ca Bucurestiul sa devina indepenedent si sa vezi tu atunci ''mitici''...;)
      Inca un citat din INS: ''Regiunile Bucuresti-Ilfov si Sud-Est sunt SINGURELE care primesc un procent mai mic din veniturile administratiilor decat procentul contributiilor.Celelalte regiuni primesc un procent mai mare''! Deci Bucurestiul va tine in spate...
      • -3 (9 voturi)    
        Povesti (Luni, 23 octombrie 2017, 6:17)

        luxian [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        O gramada de firme desfasoara activitati in alte locuri, dar au sediul si inregistreaza veniturile in Bucuresti.
        De ex. Romaqua Borsec, care are venituri de aprox. 100 mil EUR anual,si in Borsec plateste doar un impozit minuscul pe teren si niste salarii mici..
      • +4 (8 voturi)    
        Firmele cu sediul în Buc/Ilfov (Luni, 23 octombrie 2017, 9:24)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        dar care desfășoară activitățile în teritoriu?
        Sau crezi că firmele care comercializează ape minerale le scot din izvorul lui Bucur? majoritatea firmelor de import/export - prin intermediul cărora se distribuie marfă în toată țara - au sediile tot în Buc; multinaționalele (să amintim doar hipermarketurile sau companiile de telefonie - 3 din 4 majore) au și ele sediile în Buc; băncile - cu o singură excepție au sediile filialelor în Buc.
        Ia separați-vă de România să descoperiți cât valorează de fapt zona Buc/Ilfov.
        • 0 (0 voturi)    
          Citeste... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 0:03)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Daca esti curios, o sa vezi si ca ce spui tu sunt mituri. Citeste datele oficiale si te vei linisti. S-au facut calcule exact pe locul de productie...asa ca teoria ta pica! ;)
          • +1 (1 vot)    
            Aștept să-mi pui la dispoziție datele (Miercuri, 25 octombrie 2017, 12:12)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Sah

            despre care vorbești, ca să îmi reconsider punctul de vedere.
            Mulțumesc!
            • 0 (0 voturi)    
              Nu pot posta linkul... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:46)

              Sah [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              Cauta in ''analizeeconomice''...te descurci tu! ;) O zi frumoasa! :)
              • 0 (0 voturi)    
                Hai să-ți dau cel mai simplu exemplu (Joi, 26 octombrie 2017, 15:18)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Sah

                ca să înțelegi la ce mă refer eu.
                Cel mai mare trader de cereale din România este ADM Romania Trading SRL, cu sediul în București; acesta cumpără grău cu 50 de bani/kg de la producătorii din Călărași și Brăila (deci PIB Călărași și Brăila - pentru 2 kg - este 50 de bani) și îl exportă cu 2 lei/kg (PIB București - tot pentru 2 kg - 3 lei).
                • 0 (0 voturi)    
                  Hmmm (Joi, 26 octombrie 2017, 19:51)

                  Sah [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                  Pai sa-si vanda ei direct...apoi tu te legi de niste cereale cand Bucurestiul produce peste un sfert din PIB-ul Romaniei...PS. Ardelul nu cred ca vinde cereale, de fapt nici nu stiu ce produce/vinde! ;)
        • 0 (0 voturi)    
          Citeste! (Miercuri, 25 octombrie 2017, 0:19)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          ''Anul trecut Bucuresti-Ilfov era regiunea cu cel mai mare contributie la PIB-ul national: 27,88% din total. Trebuie spus ca PIB-ul la nivel regional se calculeaza prin diseminarea datelor pana la nivel de unitati. Adica. daca o firma are sediul central in Bucuresti si fabrici in alte regiuni ale tarii, PIB-ul din Bucuresti va cuprinde doar activitatea economica de aici nu si pe cele din regiunile unde sunt fabricile sau punctele de lucru.'' Asa ca lasa miturile...si exagerarile care prind doar la cei care nu citesc!!
  • -11 (19 voturi)    
    Sa le fie invatatura de minte miticilor! (Luni, 23 octombrie 2017, 0:12)

    Seby30 [utilizator]

    Sa opreasca exploatarea Transilvaniei, sa nu mai redirectioneze 80% din bugetul ardelenilor ca sa platim moldovenilor asistenta sooiala pt lene. Sa se puna la treaba, altfel nu vor mai primi moca paine ardeleaneasca. Totusi sa nu uitam cine au fost primii; ardelenii care se trag direct de la Burebista sau ceilalti care au fost civilizati de cei din Transilvania? Statul medieval moldovean a fost infiintat de doi ardelen: Dragos si Bogdan, ceea ce nu este intamplator. Toata lumea stie de ce: moldovenii erau preocupati sa taie frunze la caini, iar ardelenii munceau.
    • +5 (9 voturi)    
      Ti-o spune un ardelean din Banat (Luni, 23 octombrie 2017, 8:13)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Esti penibil. Las-o balta. Noi nu suntem in stare (cu mici exceptii, chiar daca notabile) sa gestionam corect, transparent si eficient nici banii pe care ii avem.

      Nu faptul ca nu se intorc bani (cu toate ca cineva dadea niste cifre care te contrazic) e problema, ci cei care ii gestioneaza (fura, mai exact). In Ardeal, Banat, Moldova, Bucuresti, peste tot in tara.
  • +6 (18 voturi)    
    Bun (Luni, 23 octombrie 2017, 0:20)

    Eu123 [utilizator]

    Acum intram in "era" conform careia "noi-adica Madridul- nu am facut nimic, noi am fost provocati, noi am aparat....ceva"

    Conform spuselor lui, nici macar nu au fost atatea batai aplicate de Politie, nu, sunt imagini trucate, stiti voi, pixelul albastru.

    Dar ma intreb, oare cum ramane cu dreptul la libera exprimare, cu dreptul de a face ceva, pasnic.

    In ciuda batailor aplicate de politie, in ciuda faptului ca 1000 de pers au necesitat ingrijiri medicale, au reusit sa voteze 2,26 milioane de oameni din regiune.

    MItingurile din ultima saptamana au strans in fiecare seara in care au existat, peste 400.000 de oameni in Barcelona.

    Cu 3 saptamani inainte de referendum, peste 1 milion de oameni au fost la un mars pentru independenta in Barcelona.

    Totusi, oricum ai intoarce problema, nu poti, ca si guvern central sa ignori vointa a 3 milioane de adulti, din totalul de 7,5 milione de copii si adulti cat are Catalonia, nu ai cum sa te faci ca cei 3 milioane de oameni nu exista.

    Tot ce a facut pana acum guvernul de la Madrid nu a generat altceva decat si mai multa frustrare.

    Daca mergeau pe varianta diplomatica, daca mai puneau pe masa 2 miliarde din cele 10 miliarde rezultati din diferenta banilor platiti de regiune ca impozit si banii alocati de Madrid aceleasi regiuni, poate lucrurile erau mai linistite.

    Dar asa.......nimeni nu cred ca poate sa ghiceasca ce va fi.

    Cei care veti spune ca referendumul este ilegal, poate asa este, dar cum spuneam in alte postari, nicio independenta nu a fost declarata legal. A se vedea SUA, spre exemplu.
  • +4 (14 voturi)    
    Ma intreb si eu (Luni, 23 octombrie 2017, 0:23)

    miss saloane [utilizator]

    Daca votul a fost unul fals, politistii au fost falsi, protestatarii au fost falsi, forta a fost falsa, atunci loviturile pentru ce au fost reale?!?
  • +3 (13 voturi)    
    Independentistii sunt problema (Luni, 23 octombrie 2017, 1:08)

    Vlad-I [utilizator]

    Catalunia nu este o etnie aparte, 25% din populatie este venita din restul spaniei in ultima suta de ani. Ideologia nationalista este mai veche, dar niciodata nu a fost majoritara, in ultimele decade, s-au folosit banii publici locali masiv ca sa indoctrineze populatia. Legea Spaniei spune ca minim 25% din elevi sa invete un minim de ore in spaniola, ei bine , in Catalonia nu se respecta, exista ore in araba sau romana in unele scoli dar in spaniola nu, in scolile publice. Curios ca in scolile private de lux se invata spaniola, acolo unde elita locala catalana isi duc copii. Tendinte totalitare ale administratiei, profesorii au primit o circulara sa vegheze in pausa in ce limba vorbesc copii. Te amendeaza daca la brutaria ta scrii in vitrina doar in spaniola, ba char exista si un app pe telefon unde sa denunti usor magazinul care nu respecta indoctrinarea.
    • +1 (3 voturi)    
      Serios??? !!!! (Luni, 23 octombrie 2017, 14:12)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Si de unde stii dumneata asta? Sa faci o copie dupa "acea circulara" ca sa stim si noi, ca nu de alta.. este stiut ca internetul este plin si de ..buruieni pline de stiinta
  • +2 (6 voturi)    
    Bai (Luni, 23 octombrie 2017, 1:14)

    KostasP [utilizator]

    Cum apar “imaginile” astea la momentul potrivit.
  • -2 (16 voturi)    
    Pixel... (Luni, 23 octombrie 2017, 1:28)

    Sah [utilizator]

    Boala ''pixelului albastru'' s-a extins si prin Spania...Nu este adevarat ceea ce vedeti ci ceea ce va spun eu!!
  • 0 (6 voturi)    
    Interesant (Luni, 23 octombrie 2017, 8:39)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cei ce deliberat incalca o Constitutie ii acuza de puci/lovitura de stat pe cei ce vor sa aplice ad literam acea Constitutie. Televiziunea Franceaza (TV5) a prezentat antrenamentele secesionistilor, inainte de referendum pentru a provoca violenta fortelor de ordine. Sambata la mitingul pro secesiune singurele drapele din piata au fost cele Catalane si cele ale Rusiei (oare ce semnifica acest lucru?) Si in final, separatistii nu au majoritatea in Catalonia, nici macar referendumul penibil (puteai tipari buletine acasa dupa fisere de pe internet, urnele nu au fost supravegheate si au fotata imigranti sialti "catalani" fara nici un control, numararea nu s-a facut transparent si nu s-a inregistrat). Oare cine poate sa creada aceasta penibila batalie de imagine condusa de un "gadea" local si o madama din Vaslui. Penibil, o cauza respectabila de autonomie preluata de pgasca ce manipuleaza pentru propriul interes si in evidentul noninteres a celor multi
  • +4 (4 voturi)    
    Se poate și în mod civilizat... (Luni, 23 octombrie 2017, 10:09)

    periscop [utilizator]

    Cel mai recent exemplu: referendumul din regiunile Lombardia și Veneto, în Italia.
    • +1 (3 voturi)    
      Acolo nu e vorba de secesiune ci (Luni, 23 octombrie 2017, 11:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      de descentralizare. Vor sa ramana in Italia dar mai mult din cota de impozit platit in regiune sa ramana acolo
      • +2 (2 voturi)    
        Si referendumul din Catalonia era consultativ... (Luni, 23 octombrie 2017, 14:15)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ... pur si șimplu guvernul de la Madrid ar fi putut să igonore rezultatul votului. Fără circ, fără violență.