Rex Tillerson despre Coreea de Nord: Diplomatia va continua "pana cand va cadea prima bomba"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 octombrie 2017, 20:30 Actualitate | Internaţional

Rex Tillerson
Foto: Flickr/ U.S. Department of State
Secretarul de stat american Rex Tillerson a declarat ca presedintele Donald Trump i-a cerut sa continue eforturile pentru a tempera tensiunile legate de Coreea de Nord, seful diplomatiei americane asigurand ca "aceste eforturi diplomatice vor continua pana cand va cadea prima bomba", informeaza duminica agentiile Reuters si EFE, citate de Agerpres.

Tillerson a facut aceste afirmatii in timpul unei emisiuni la postul CNN si a minimalizat totodata mesajele postate de Trump pe Twitter, in care acesta ii transmitea ca isi pierde vremea incercand sa negocieze cu "Micul Om-Racheta", referire la liderul nord-coreean Kim Jing Un.

Trump "mi-a transmis clar sa continui eforturile diplomatice", a precizat duminica secretarul american de stat.

Declaratiile sale survin in contextul relatarilor despre un posibil nou test nord-coreean cu racheta, care ar putea fi efectuat inainte de manevrele navale comune ale Coreei de Sud si SUA care incep saptamana viitoare.

Ar putea fi vorba de o racheta balistica intercontinentala Hwasong-14, a carei raza de actiune ar permite atingerea teritoriului Alaska, sau de Hwasong-12, pe care Phenianul a amenintat ca o va lansa spre teritoriul american Guam, in Pacific.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2567 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    pierdere de timp? se pare ca nu! (Duminică, 15 octombrie 2017, 20:51)

    king david hotel [utilizator]

    "I-am spus lui Rex Tillerson, minunatul nostru secretar de stat, ca isi pierde timpul incercand sa negocieze cu Micutul Om-Racheta"
  • -9 (19 voturi)    
    Sper ca e o ironie..... (Duminică, 15 octombrie 2017, 21:16)

    lasa [utilizator]

    NU VA MAI EXISTA OMENIREA!
    Un razboi nuclear inseamna sfarsiitul umanitatii. Presupun ca USA face studii de impact, local si la nivel mondial, daca ar riposta. Cum ar iesi nivelul de radiatii in atmosfera? Dar miscarile placilor tectonice? Dar eventuale tzunami-uri? Accidente similare ca la Fukushima, nu Hiroshima din 45?
    NU exista varianta razboi, aveti si alte metode de lupta anti terorism, dle Presedinte Trump!!!!!
    • +6 (16 voturi)    
      Rusii sa nu mai dea tehnologie nucleara la nebuni (Luni, 16 octombrie 2017, 0:52)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Ca daca e sa dea cineva primul bumba, nu e greu de ghicit cine o va face.
      • -2 (6 voturi)    
        corect, cine a facut, va mai face! (Luni, 16 octombrie 2017, 8:53)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        .
    • +2 (4 voturi)    
      confunzi un război nuclear între două mari puteri (Luni, 16 octombrie 2017, 10:55)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      cu un bobârnac pe care l-ar putea da us coreei de nord dacă sare prea mult calul...
      vor fi bineînţeles victime colaterale nevinovate, la fel ca în orice alt război, nuclear sau nu, dar a vedea în asta o catastrofă planetară este cam exagerat.
      • 0 (0 voturi)    
        daca o bomba nucleara e un bobarnac... (Luni, 16 octombrie 2017, 21:55)

        lasa [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        ......atunci esti total nedocumentat si naiv.
        Te rog, sa raspunzi la intrebarile posibile ale unui studiu de impact. N-am luat in considerare nicio alta replica din partea altui stat, cu armament nuclear! Acum pot sa-ti inaginezi proportiile unui gest imbecil?
  • 0 (2 voturi)    
    or sa faca aceeasi greseala... (Luni, 16 octombrie 2017, 5:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    pe care au facut-o cu Pearl Harbor? or sint interese gen ping pong?
  • -1 (1 vot)    
    dacă ai fi urmărit documentarele despre ww2 (Luni, 16 octombrie 2017, 11:00)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    de pe posturile disponibile pe cablu, ai fi aflat că de fapt americanii au început războiul atacând pe japonezi cu câteva zile înainte de Perl Harbour, unde a fost de fapt un răspuns al japonezilor.
    iar asta o spun americanii, nu japonezii.
  • 0 (2 voturi)    
    Minunat la Tillerson ! (Luni, 16 octombrie 2017, 11:13)

    Rahan5 [utilizator]

    Ar trebuii sa primeasca premul Nobel pentru Pace pentru aceasta sintagma-inventie :
    ,,Diplomatia continua pana cada prima bomba"
    Ar trebuii sa si-o scrie pe frunte pentru a fi mai convingator !
    Sa vedem in viitor cum va functiona cu Rusia aceasta sintagma.
    Rusia are 5000 de focose nucleare, si material sa mai faca maxim inca 10-15.000 de focoase. Ceea ce este un pericol de netagaduit la securitatea SUA. Deci, dupa ce se termina cu Koreea de Nord, ar fi cazul ca sa inceapa Tillerson si negocieri pentru denuclearizarea Rusiei. Probabil ca in cazul Rusiei se poate negocia (la inceput) un plafon de cam 1000 de focoase nucleare pentru Rusia si inspectii de catre Agentia de Neproliferarea a Armelor Nucleare, AIEA -cu sediul la Viena, la toate bazele militare rusesti, pentru ca rusii sa nu ascunda alte focoase pe acolo.
    Cam pe la sfarsitul acestui secol se poate negocia si eliminarea completa a armelor nucleare de pe teritoriul Rusiei si Chinei.
    Ce minunat suna ! : ,,Denuclearizarea Asiei si a Europei ". Doua continente care vor fi libere de arme nucleare.
    Negocierile vor continua, asa cum ii place lui Tillerson, pana va cadea prima bomba a SUA asupra Rusiei si Chinei. Asta in caz ca Rusia si China vor refuza acordurile propuse de SUA si inceteaza negocierile.
    Pe de alta parte, teritoriile imense detinute de Rusia, valoreaza mult mai mult dacat toate pagubele pe care le pot face rusii intr-un razboi nuclear. Deci, chiar ca merita cel mai mult, astfel de negocieri cu Rusia