Presedintele Cehiei propune ca Ucraina sa primeasca o compensatie financiara sau in petrol pentru Crimeea / Petro Poroshenko respinge "ferm" ideea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:03 Actualitate | Internaţional

Milos Zeman
Foto: Agerpres
Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a respins miercuri la Strasbourg ideea unei reglementari a chestiunii anexarii Crimeii prin "compensatii" din partea Rusiei, asa cum propusese cu o zi in urma omologul sau ceh Milos Zeman, scrie AFP.

"Resping ferm propuneri privind 'faptul implinit' care ar fi (anexarea) Crimeii", a declarat Poroshenko, in fata Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, reunita la Strasbourg pentru sesiunea de toamna.

Consiliul Europei "nu a fost inventat (...) pentru apeluri de a schimba un teritoriu pentru bani, petrol sau gaz", a spus acesta. "A fost inventat pentru a prezerva valorile si principiile noastre fundamentale si - cel mai important - pentru a le apara atunci cand e necesar", a adaugat el.

"Doar prin respectarea suveranitatii si a integritatii teritoriale al Ucrainei vom putea ajunge la pace si stabilitate in Europa", a subliniat Poroshenko, fara a-l cita in mod specific pe omologul sau ceh.

Milos Zeman, criticat in tara sa pentru orientarea pro-rusa in dosarul ucrainean, a evocat cu o zi in urma chestiunea ucraineana, cu ocazia unui discurs sustinut in acelasi loc.

"Daca am incerca sa redam Crimeea Ucrainei, am avea un razboi in Europa. Vrem sa ne asumam acest risc? Crimeea a fost anexata, nu exista nicio indoiala, e un fapt implinit", a spus Zeman.

"Daca exista un dialog intre Rusia si Ucraina, cred - si nu e decat opinia mea personala - ca ar putea exista o compensatie pentru Crimeea, sub forma financiara, sau sub forma de gaz sau petrol", a adaugat el.

Crimeea a fost anexata de Moscova in martie 2014 dupa ocuparea peninsulei de trupe rusesti si un referendum calificat drept ilegal de Kiev si de tarile occidentale. Aceasta anexare a atras o serie de sanctiuni europene si americane impotriva Rusiei, care sunt in vigoare si astazi.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1295 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:08)

    Xorciser [utilizator]

    E pacat ca o asemenea pozitie vine tocmai din Cehia, o tara greu incercata de anexari...
    • +3 (5 voturi)    
      Eu zic sa le dea Praga... (Joi, 12 octombrie 2017, 10:33)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      drept compensatie. Si asa o sa fie si Ucraina cu un pas in Europa.
  • +7 (11 voturi)    
    Dar ce pragmatici suntem astazi (Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:15)

    mitg [utilizator]

    Cand s-a propus aceasta solutie in problema Sudetenlandului, dragutul de premier ceh a vomitat chiar la iesirea din hotelul in care s-a intalnit cu trimisul britanic care i-a propus asa ceva.

    Nenea Zeman face pe prostul?
  • +4 (12 voturi)    
    Cehoslovacia a primit (Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:33)

    un domn [utilizator]

    Petrol de la URSS lascindare?
    • 0 (8 voturi)    
      hahaha (Joi, 12 octombrie 2017, 0:43)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Scindarea Cehoslovaciei din anii '90, daca la aia te referi, nu a avut nimic de-a face cu URSS, care deja nu mai exista.
      • +6 (8 voturi)    
        URSS exista, este doar perceptia ta (Joi, 12 octombrie 2017, 6:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Defecta, ieri, Dodonitza Mujiks Dandanache vrea in EurAsia, nah, nume derivat din URSS
  • +6 (8 voturi)    
    Mare ganditor (Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    Agresorul care plateste de bunavoie compensatii victimei. Sigur ca da. Asa se petrece tot timpul in realitate. Mare ganditor mai e si Milos Zeman, presedintele Cehiei.
  • +10 (14 voturi)    
    Deci grasanul s-a desconspirat (Miercuri, 11 octombrie 2017, 22:29)

    cartofil [utilizator]

    Este kgb-ist sadea. Cum dracu il mai tin cehii in fruntea tarii cand stim cu totii cum au intrat rusii peste ei in 68 ???
    • +4 (6 voturi)    
      precum Romania si Cehoslovacia are (Joi, 12 octombrie 2017, 9:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Cozi de Topor !
  • -5 (9 voturi)    
    hei (Joi, 12 octombrie 2017, 0:47)

    john70 [utilizator]

    Sa fim realisti, Crimeea va reveni la Ucraina doar prin razboi. Restul sunt basme.
    Pe acelasi principiu, n-ar fi mai bine ca Romania sa negocieze cu Rusia acordul de reunificare cu Moldova in schimbul Transnistriei (cu transferul de populatie aferent)?
    • +10 (12 voturi)    
      Nu (Joi, 12 octombrie 2017, 1:55)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui john70

      NU. Rusiei, nimic. Nici apa chioara.
    • +6 (8 voturi)    
      Unde ar merge Transnistria? (Joi, 12 octombrie 2017, 9:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Daca ai o solutie poti spune ca ai avut o idee.Deocamdata ai spus o prostie.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnului Zeman ii spun doar (Joi, 12 octombrie 2017, 14:12)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Kunda sem, kunda tam.