Expert in programe anti-racheta: NATO are o problema cu rachetele Rusiei si trebuie sa gaseasca o solutie la zonele A2/AD unde Rusia controleaza spatiul aerian chiar si peste teritoriul aliat

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 19:58 Actualitate | Internaţional

Zonele A2/AD instituite de Rusia
Foto: CSIS.org
NATO trebuie sa recunoasca faptul ca are o probleme si cu rachetele Rusiei, asa cum a recunoscut oficial in 2016, la summitul de la Varsovia, ca Rusia e o problema, a apreciat profesorul Thomas Karako, director in cadrul Centrului pentru Studii Internationale si Strategice de la Washington. Karako sustine ca tarile NATO trebuie sa continue cu implementarea de sisteme impotriva rachetelor balistice, dar sa mute accentul catre o aparare integrata anti-aeriana si anti-racheta (Integrated Air and Missile Defence). In plus, NATO trebuie caute solutii sa contracareze zonele A2/AD (Anti Access/Area Denial) unde Rusia a adus sisteme antiaeriene si echipamente militare pentru a controla spatiul aerian, zone ce se suprapun peste teritoriul unora dintre tarile aliate din Europa.

Intr-o prezentare facuta in cadrul Adunarii Parlamentare NATO desfasurata la Bucuresti, Thomas Karako, profesor si director pentru Proiecte de aparare anti-racheta din cadrul Centrului pentru Studii Internationale si Strategice de la Washington, a apreciat ca NATO ar trebui sa recunoasca faptul ca are o problema cu rachetele Rusiei, iar programele de aparare anti-rachete balistice ar trebui sa se indrepte spre un tip de aparare integrata anti-aeriana si anti-racheta.

"NATO a recunoscut, in urma summitului de la Varsovia din 2016, ca are o problema cu Rusia, insa cred ca a venit momentul sa recunoasca acum ca are o problema si cu rachetele rusesti", a spus Karako.

"Tarile aliate trebuie sa-si mentina cursul pentru sporirea apararii impotriva rachetelor balistice, insa accentul ar trebui sa se mute si spre o aparare integrata anti-aeriana si anti-racheta (IAMD - Integrated Air-Missile Defence)", a spus Karako.

Potrivit profesorului american, azi atat rachetele Nord Coreene, cat si cele din Iran pot fi o amenintare pentru statele membre, iar o politica de aparare aeriana integrata, care combina elemente ofensive cu cele defensive pentru a elimina amenintarile, e cea mai buna solutie.

Karako a apreciat ca Romania face pasi inainte prin achizitionarea de sisteme de aparare aeriana Patriot, mai puternice si interoperabile, dar si prin faptul ca si-a aratat interesul si pentru sistemele de rachete sol-sol HIMARS.

Aliatii ar trebui sa caute solutii pentru a elimina cat mai mult dintre punctele slabe, elementele vulnerabile care pot pune in pericol sistemele de aparare anti-aeriana si anti-racheta. Karako a dat ca exemplu incidentul din 9 iunie cand o drona Nord Coreeana s-a prabusit in Coreea de Sud, iar la bordul sau au fost gasite imagini cu sistemul de aparare anti-aerian american THAAD. "Ce s-ar fi intamplat daca acea mica drona era inarmata cu explozibili si ar fi tintit radarul THAAD sau alte elemente ale scutului? Astfel de vulnerabilitati regasim in multe componente si zone unde alianta este prezenta", a spus profesorul american.

O alta vulnerabilitate pentru care statele membre ar trebui sa gaseasca solutii eficiente de contracarare sunt rachetele de croaziera, din ce in ce mai performante, care zboara la altitudini foarte mici si care pot ocoli zone supervizate de radar.

In opinia sa, profesorul american Karako sustine ca Statele Unite si restul aliatilor din NATO trebuie sa ia masuri pentru a contracara amenintarile regionale iminente, cum ar fi spatiile unde Rusia a instalat sisteme si echipamente menite sa controleze spatiul aerian.

"Aceste zone A2/AD (Anti Access/Area Denial) patrund puternic si peste teritoriul aliat si impreuna cu posibilitatea lansarii unor atacuri precise cu rachete formeaza un factor care inhiba orice plan de aparare si descurajare", a spus Karako.





Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

9163 vizualizari

  • -28 (46 voturi)    
    am numărat (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:15)

    Mazeta [utilizator]

    Profesorul Kakaro a folosit de 7 ori cuvântul „trebuie”.
    • +20 (34 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:28)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu folosesti de mii de ori pe zi : ii pup pe rusi in dos ,dar nu se stresseaza nimeni de asta
    • -25 (41 voturi)    
      Chapeau bas, Mr. Expert! (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:41)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Give US your money... and we will protect you! All your money! It's a must!

      Sperietoarea Rusia aduce ceva bani bugetului US. Perfecta campanie de marketing.
    • +24 (34 voturi)    
      timpulatrecut (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:01)

      Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mars inapoi in grota
    • +13 (23 voturi)    
      :D (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Hopaaa... cineva a servit psiho sau motivationale :D
    • +21 (33 voturi)    
      mazeto (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:32)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti previzibil si plicticos.
    • +17 (29 voturi)    
      ai numarat in ruseste? (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:42)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      adin dva tri..Mazeto esti un trol sovietic de mult dovedit.
      Hai sik....tir la mujicii tai
      • -15 (19 voturi)    
        du-te la celalat articol (Duminică, 8 octombrie 2017, 0:44)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        si proclama iubirea ta fata de mujici si felul in care le doresti binele cand spumegi impotriva lui Putin. Marsh!
    • +6 (8 voturi)    
      cred că a spus must, nu trebuie... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 22:34)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :)
    • +3 (7 voturi)    
      mai numara (Duminică, 8 octombrie 2017, 10:29)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in curand va spune "nu mai trebuie".

      sunteti terminati, rusii nu mai indura la nesfarsit.
      regimul dictatorului si oligarhului putin este aproape de final.
      nu prinde primavara anului viitor.

      atunci vedem noi cum o sa-ti "trebuie" copeici sa poti supravietui.
  • -17 (31 voturi)    
    alea ruginite si vechi, (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:41)

    king david hotel [utilizator]

    manuite de betivani nepriceputi?
    Nu pot sa cred! Ce zic cunoscatorii HN despre asta?
  • +17 (25 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:00)

    Adrian_. [utilizator]

    Rusia este o problema.
  • +12 (22 voturi)    
    La rachete ne pricepem, noi oamenii, (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:08)

    OmulNou [utilizator]

    fiindca n-am scapat de egoism, lacomie si trufie.

    Fara Putin, Kim Jong-Un, ISIS si restul maniacilor violenti, am mai avea nevoie de rachetele astea?
    • +9 (21 voturi)    
      ticăloşi apar mereu... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 22:39)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      au fost: stalin, mao, pol pot, cei 2 kim, ceauşescu, miloşevici, saddam, gadafi, etc. etc. etc.
      sunt: putin, lukaşenko, al 3lea kim, erdogan, fanaticii musulmani, etc. etc. etc.
      şi vor mai fi şi alţii, din nefericire...
  • -14 (20 voturi)    
    _ (Duminică, 8 octombrie 2017, 0:07)

    Bullino [utilizator]

    Tarile din estul Europei trebuie sa fie zid de aparare pentru vest. Tare de tot strategia !
  • +5 (7 voturi)    
    solutii exista deja (Duminică, 8 octombrie 2017, 0:25)

    Ciprian2020 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=JtxwT6PQIw8

    https://www.youtube.com/watch?v=dL9_Tldmrhs

    teste din 2010 / 2013. cum si pe rachete tot apar probleme de zeci de ani, solutiile sunt la ingineri.

    ar fi interesant ce s-ar intampla cu injectii de fonduri la Magurele si dePCR-izare/depolitizare acolo.

    sau cu o echipa MAI care sa fi asistat la desfasurarea de rachete Patriot in Japonia, cand s-a dat alarma koreeana. sau, macar o informare pe problemele aparute.

    dar asta e, coruptia a ucis deja
  • -12 (26 voturi)    
    gogosi pentru necunoscatori (Duminică, 8 octombrie 2017, 0:47)

    demaGOCU [utilizator]

    1) La fel functioneaza orice alt sistem, de ex. NATO controleaza si teritoriu rusesc
    2)E adevarat ca Rusii si-au mutat tara langa bazele militare NATO si le-a inconjurat. Sau poate gresesc eu? Nu, eu nu gresesc niciodata, sunt mainstreeam media si fac propaganda "corecta politic", deci am voie si chiar sunt obligat sa mint cu nerusinare.
    • +2 (14 voturi)    
      Nu gresesti in minciuna tavarase (Duminică, 8 octombrie 2017, 3:10)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Nu ai cum. Ca sa gresesti trebuie un nivel minim de inteligenta, care la tine e ZERO.
    • +3 (13 voturi)    
      Nu gresesti in minciuna tavarase (Duminică, 8 octombrie 2017, 3:10)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Nu ai cum. Ca sa gresesti trebuie un nivel minim de inteligenta, care la tine e ZERO.
    • +1 (9 voturi)    
      MUJICULE (Duminică, 8 octombrie 2017, 9:50)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      ESTI TROL SOVIETIC DE MULT DOVEDIT.
      Otreap(t)a putinista.Marsh sa-i spui mujicei care te-a fata(t).
      • 0 (6 voturi)    
        de mult sau demult? (Duminică, 8 octombrie 2017, 10:29)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        ? Grea problema, mai grea chiar si decat problema rachetelor.
    • +1 (5 voturi)    
      la ce raspunsuri argumentate ai primit (Duminică, 8 octombrie 2017, 10:28)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      , sigur ai dreptate.
  • +1 (5 voturi)    
    unii are,alții n-are (Duminică, 8 octombrie 2017, 9:16)

    baligosul [utilizator]

    Rusia e în criză,Rusia este sancționată economic pe motiv de ocupat Crimeea,Rusia e afectată de prețul petrolului...Și experții NATO consideră că și în astfel de condiții Putin are cu ce,că rachete balistice,că rachete de croazieră tot mai precise,în timp ce alianța nu prea are cu ce combate.La avioane nu mai face nimeni referire,că parcă ar fi confecționate din hîrtie și nu reprezintă nici un pericol?!
    ,,Șpioni"are NATO?Are!!!
    ,,Șpioni"a avut NATO.A avut,dar au cam tăiat frunze la cîini și nu prea s-au uitat peste gard,în curte la unchiul Vania,s-au poate în loc să se uite după puștile lui Ivan,s-au uitat mai mult după puștoaicele bine calibrate de care Măicușa Rusie mustește.
    Parcă și România a avut un consul la Chișinău care în loc să,,consuleze” a fost filmat cînd el vrea și artista doar îl ațîța.Pentru neinițiați consulul este oficial polițistul ambasadei și uneori șeful „curioșilor” dintr-o ambasadă.
    • 0 (6 voturi)    
      Nato o fi citit HN! (Duminică, 8 octombrie 2017, 10:30)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      si o fi crezut postarile alea cu mujici, Phutin, betivani etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Care A2/AD ? (Duminică, 8 octombrie 2017, 9:58)

    spysoby [utilizator]

    Si vad culmea ca inca apare SIRIA ca A3/AD .Pai n-au intrat ca prin briza rachele americane de croazieraca S-400 nu le vede.Iar S-300 nu vede avioanele f-16 Israelului
  • +1 (3 voturi)    
    dupa harta atasata, solutia ar fi ca (Duminică, 8 octombrie 2017, 15:00)

    let_s_twist_again [utilizator]

    Germania sa isi ceara inapoi Konigsberg (acum Kaliningrad) iar Ucraina Crimeea - 2 din cele cateva probleme vadite de pe harta.
    iar daca rusia refuza sa le restituie, sa le recupereze prin forta. si vom vedea atunci cata forta are.
    amanarea unei confruntari cu un inamic ireconciliabil este mai mereu paguboasa (a se vedea exemplul coreei de nord)
    • +1 (1 vot)    
      viteazul tastaturii (Luni, 9 octombrie 2017, 20:41)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Esti erou cand trebuie trimisii altii la razboi. Pun pariu ca si tu "te-ai duce", dar dintr-un motiv penibil "nu poti". Dar pe noi ne poti minti oricum ca tu mergi in linia intai si dobori avionae din partzuri si impusti tancuri cu degetul. E o minciuna care nu te costa nimic si o poti imparti in stanga si dreapta mai usor decat cartile de vizita.