VIDEO Proteste impotriva lui Vladimir Putin in 80 de orase ale Rusiei, in ziua in care liderul de la Kremlin a implinit 65 de ani. Cel putin 100 de manifestanti arestati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 17:00 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Mii de sustinatori ai lui Alexei Navalny, liderul opozitiei ruse aflat in prezent in detentie, au iesit in strada sambata in aproape 80 de orase din Rusia pentru a protesta impotriva lui Vladimir Putin, in ziua in care liderul de la Kremlin implineste 65 de ani, relateaza AFP.

UPDATE: Cel putin 100 de manifestanti au fost arestati.



Inaintea unei parade de amploare programate sambata seara la Sankt-Petersburg, locul nasterii lui Vladimir Putin, in aproximativ 80 de orase ale Rusiei au loc sambata dupa-amiaza proteste.

Politia a facut arestari in orase de provincie, potrivit ONG-ului OVD-Info.

La Moscova, peste 1.000 de oameni, majoritatea tineri, s-au adunat in Piata Puskin din centrul capitalei, in ciuda interdictiei impuse de catre autoritati, care nu au autorizat protestul.

Protestatarii din Moscova au scandat "La multi ani!" si "Putin, rusinea Rusiei".

"Vreau sa opresc actiunile lui Putin", a declarat pentru AFP Maria Antonienko, o tanara de 18 ani care a iesit in strada la Moscova. "Vreau ca Rusia sa fie o tara europeana, vreau sa traiesc liber, nu vreau un regim asiatic sau nord-coreean".

Cu toate ca este considerat adversarul numarul unu al lui Vladimir Putin si a reusit in ultimele luni sa scoata zeci de mii de tineri in strada, este putin probabil ca Alexei Navalny sa poata candida impotriva lui Putin la viitoarele alegeri. Comisia Electorala de la Moscova a anuntat deja ca o condamnare anterioara pentru deturnare de fonduri il va impiedica pe Navalny sa candideze.

Vladimir Putin, aflat la putere in Rusia de la sfarsitul anului 1999, nu a anuntat oficial o noua candidatura, dar nimeni nu se indoieste de faptul ca va candida din nou pentru functia suprema in stat.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2326 vizualizari

  • -21 (29 voturi)    
    stați puțin (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 17:28)

    Mazeta [utilizator]

    Protestele anti-Putin nu dovedesc tocmai libertatea de manifestare în Rusia?
    • +8 (16 voturi)    
      Logica twisted bullshevina (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:18)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca aia protesteaza nu inseamna automat ca ar avea si libertatea de a face asa ceva....ca ar fi zeci de milioane pe strazi. Dar ai putintica rabdare, FSB observa acum, cine-s liderii si la noapte ii umfla cagulistii in clasicul still kafhebist.
    • +12 (18 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:23)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dovedesc doar ca putin nu-i dovedeste. Sunt prea multi.
    • +12 (16 voturi)    
      Îi dedicăm și noi Paraziții- De Ziua Ta. (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:23)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, dar arestările dovedesc și libertatea de exprimare a autorităților.
      De ce te autoridiculizezi cu postările astea? Îți faci singur rău.
    • +3 (3 voturi)    
      "in ciuda interdictiei impuse de catre autoritati" (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:07)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ştii să citeşti, măi nea caisă?
  • -12 (16 voturi)    
    astia care nu suportati mujicii, (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 19:39)

    demaGOCU [utilizator]

    sariti cu declaratii de iubire la adresa poporului rus, caruia ii doiriti "binele si libertate".
    • +3 (3 voturi)    
      că "stalin şi poporul rus, libertate ne-a adus" (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:09)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      nu?
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 19:51)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un KGBist bun, e unul omort...
    • +9 (15 voturi)    
      Deja pe forumuri in SUA e parafrazat Custer (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:24)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Adică A good Russian is a dead Russian.
      • -7 (9 voturi)    
        si invers merge (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:37)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        un neolib sau neocons bun e doar cel mort
      • +11 (11 voturi)    
        meh (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 21:35)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        rusii ar fi aproape ok. Cam ca vasluienii nostri dar pe vodka. Din pacate politicienii lor sunt de cacat. La fel ca ai nostri.
        • +3 (5 voturi)    
          Pai aia e problema (Duminică, 8 octombrie 2017, 3:22)

          Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

          Ca sunt un popor de minioni lenesi si prosti care lasa asemenea abominatii gen Volodea sa ii conduca, in loc sa il arunce la inchisoare.
          Faza cu ei e cam asa: mai tot timpul poti plati jumatate din ei sa omoare cealalta jumatate.
      • +1 (1 vot)    
        asta e mai exagerată pt. că îi include şi pe (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:10)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        opozanţi.
  • +10 (12 voturi)    
    As extrapola (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:23)

    KostasP [utilizator]

    Un rus bun...
    • -10 (12 voturi)    
      no problem (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:37)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      un sorosist bun... :))
      • -1 (5 voturi)    
        un soroşist bun e unul cu creierul spălat... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:12)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        cu mulţi, mulţi dolari...
  • +5 (7 voturi)    
    Ziua ta Putka (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 22:00)

    amanda13 [utilizator]

    Singura consolare - cu fiecare zi de nastere esti mai aproape de finish, Putka. Nimeni nu-i nemuritor, asa ca si tu o sa dai coltul candva. Daca altfel nu te poate da nimeni jos...
    • +3 (3 voturi)    
      O sa moara ca Stalin, (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 22:31)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      singur intr-o balta de urina, cu garzile prea speriate ca sa intre in camera, ceea ce, in mod coincidental, este anul acesta subiectul unei comedii la cinema.
    • +3 (5 voturi)    
      prea mult de aşteptat... (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:15)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      chiar cred că un asasinat bine pus la punct (cia ce naiba păzeşte?) ar fi infinit mai economicos decât toate eforturile nato de apărare împotriva unui autocrat.
  • +2 (6 voturi)    
    Hai, mujicilor, scapati de Kim Jong-put-in! (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 23:28)

    dexpropriat [utilizator]

    Iesiti in strada sa faceti greva foamei, ca in casa nu va vede nimeni!
  • 0 (2 voturi)    
    au si rusii dnaul lor... (Duminică, 8 octombrie 2017, 15:27)

    let_s_twist_again [utilizator]

    "o condamnare anterioara pentru deturnare de fonduri il va impiedica pe Navalny sa candideze"