Guvernul catalan: 90% dintre participantii la "referendumul interzis" au votat pentru independenta Cataloniei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 2 octombrie 2017, 1:56 Actualitate | Internaţional

Guvernul catalan a anuntat luni dimineata ca aproximativ 2,26 milioane de cetateni au votat duminica in cadrul referendumului pentru independenta Cataloniei, iar 90% dintre acestia (2,02 milioane) au votat in favoarea separarii de Spania, potrivit Reuters. Referendumul a fost marcat de violente dupa ce politistii spanioli au navalit duminica in sectiile de vot, confiscand urnele si buletinele de vot pentru a opri referendumul.

Participarea la referendum a fost de aproximativ 42,3% din totalul de  5,34 de milioane de alegatori din Catalonia.

Liderul separatist catalan Carles Puigdemont a declarat, duminica seara, inainte de anuntarea rezultatelor, ca "In aceasta zi de speranta si suferinta, cetatenii Cataloniei si-au castigat dreptul de a avea un stat independent, sub forma unei republici" , el adaugand ca va trimite, in urmatoarele zile, Parlamentului Cataloniei, rezultatele inregistrate la referendumul de duminica, "pentru a actiona in conformitate cu rezultatele referendumului", potrivit Reuters.

La randul sau, premierul spaniol Mariano Rajoi declarase, duminica seara, ca regiunea Catalonia nu a reusit sa organizeze, duminica, referendumul pentru independenta.

Rajoi le-a multumit fortelor de ordine pentru faptul ca "au respectat legea si si-au facut treaba", dupa ce 761 de oameni au fost raniti intre ciocnirile dintre politie si participantii la votul pentru independenta Cataloniei.

Declaratiile lui Rajoi au venit, duminica seara, intr-un moment in care mii de protestatari au ocupat Plaza del Sol din Madrid si cer demisia premierului: "Pleaca, Rajoy. Noi suntem anti-fascisti!".

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6847 vizualizari

  • +18 (48 voturi)    
    Participanti fara buletine (Luni, 2 octombrie 2017, 2:49)

    Vlad-I [utilizator]

    Se putea vota fara buletine, si emigrantii no UE votau fara sa demonstreze vechimea in spania. Usor se putea vota de mai multe ori, urnele nu erau transparente. . Zona puternic industrializata a primit milioane de emigranti din interiorul spaniei, trist este ca majoritatea catalanilor au cel putin un bunic venit din restul spaniei. Curios este ca veneticii sunt cei mai independentisti.
    • -17 (47 voturi)    
      Asa, si? (Luni, 2 octombrie 2017, 2:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Asa, si?

      Vorbele tale spala autoritatile spaniole de marlania de a nu-si lasa proprii cetateni sa-si spuna vointa?
      • +5 (31 voturi)    
        Ce (Luni, 2 octombrie 2017, 3:39)

        CodrutzaN [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        te-a sculat cracanatu si ti-a zis sa dai cu "candel" in ventilator?
        @newlook - trolu de serviciu in schimbu 3
        • +3 (7 voturi)    
          PSD se joaca cu focul! (Luni, 2 octombrie 2017, 11:24)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui CodrutzaN

          PSD a apasat puternic pe pedala nationalismului pentru castig electoral. De azi incolo insa, se pot trezi oricand cu coada greblei lovindu-i drept in frunte. Tot electoral.
          Ne putem trezi, pe modelul Cataloniei, cu regiuni din Romania ce nu vor mai dori oficial sa finanteze din veniturile lor regiuni sarace pline de asistati sociali, cum sunt cele conduse de PSD.
          Parca il vad pe Dragnea rugandu-se de liderii UE, atat de "dragi" PSD-ului, sa nu gireze independenta Cataloniei...
      • +7 (25 voturi)    
        federatia rusa! (Luni, 2 octombrie 2017, 7:37)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        far calauzitor!
      • -1 (31 voturi)    
        „Democratia” dictata de la Bruxelles (Luni, 2 octombrie 2017, 8:03)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Esti ok atata timp cat joci cum ti se canta. In momentul in care vrei altceva, „incalci statul de drept”, esti un „penal” care trebuie dus in puscarie cu bastoane peste cap.
        • -2 (20 voturi)    
          modelul evocat de tine este functional la (Luni, 2 octombrie 2017, 9:43)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Kremlin, mai mult justitia din URSS este Mult Mai Avansata la Capitolul Pedepse : ceai cu poloniu, acid verde in fata..si..cireasa de pe tort Asasinat Public la zidul Kremlinului - cazul Nemtzov - or URSS cred ca a inceput Pufoiaka Harvest Day recunoscand Segregarea Spaniei; URSS sustinut fatit de tine, de niuluk aka guristi din Latrina 3 arata o preocupare ferfenta bazata pe atitudini mercenare de a da satisfactie destramarii UE - ce vis are URSS dupa destramarea UE (Daca s ar intampla vreodata...) sa infiinteze pe ruinele UE Uniunea Eur Asiatica..europeana ? cu sediul la Kremlin ? adica..ceva mai Groaznic decat domnia lui Ivan !, ma rog actualmente nepotul acestuia numit Vladimir Putin !
      • +7 (17 voturi)    
        nu spala cu nimic... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:53)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ce a facut politia spaniola...
        imi mentin parerea ca spaniolii au gresit GRAV!!!
        eu pun pariu ca rezulatul nu era atat de dramatic daca nu intervenea politia... + ca la ce haos a fost... nimeni nu stie cum s-au numarat voturile...

        DAR o ilegalitate si o greseala a spaniei, nu scuza o frauda la un referendum.
        • -1 (1 vot)    
          nu-i chiar asa simplu (Luni, 2 octombrie 2017, 21:34)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Daca politia nu intervenea, ramanea imaginea internationala a unui referendum aparent normal, unde castigau intependentii, doar ei l-au organizat iar cei care nu vor independenta nu s-au prezentat. Degeaba explicai presei internationale, ca legal este zero, ramanea imaginea unui referendum aparent legal. 2. Reprezentantii de la madrid puteau fi acuzati din oficiu ca nu si-au indeplinit functia. Imagineaza-ti ca in tinutul secuiesc fac un referendum si cei de la buc. nu misca un deget, desi legea le spune clar din oficiu sa intervina si sa se autosesizeze.
      • +8 (22 voturi)    
        care proprii cetateni? (Luni, 2 octombrie 2017, 9:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu intelegi ca votul este ilegal?
        Ce, daca la mine la tara in Olenia se face un referendum pentru independenta judetului Olt, il ia cineva in considerare?
        Este fix acelasi lucru si cu Catalonia.
        In plus, pe mine ma intriga parsivitatea guvernului catalan: in 2008 au primit miliarde de euro din partea Bancii Spaniei, ca sa nu intre in colaps, si acum vor independenta..
        • -1 (9 voturi)    
          Nu despre asta-i vorba (Luni, 2 octombrie 2017, 10:43)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Probabil ca nu, n-ar lua nimeni in seama un referendum in Olt. Dar asta nu inseamna ca ar trebui impiedicat cu mijloace violente.
          In plus, nu sunt chiar convins ca jud. Olt (sau oricare alt judet) are nivelul de autonomie al Cataluniei, asa ca paralela e cam fortata.

          In sens mai general, e vorba de dictatura majoritatii. Majoritatea spaniolilor nu vrea independenta/secesiunea catalanilor, asa ca hai sa-i luam cu batele la omor ori de cate ori deschid gura despre asta, necum sa mai si miste vreun deget.
          Si, pentru ca tot veni vorba de majoritati si ce pot face ele, ce-ar fi sa reincriminam noi homosexualitatea, sa bagam tiganii in ghetouri si sa mai facem vreo 2-3 manevre de-astea care, aproape cert, ar fi aplaudate de o larga majoritate?!?

          E o interpretare primitiva a democratiei, interpretare de care, iata, nici tari chipurile avansate in aceasta privinta nu-s ferite.
        • -1 (7 voturi)    
          serios? vot ilegal? (Luni, 2 octombrie 2017, 12:10)

          un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          adica e ilegal sa-ti exprimi punctul de vedere? sau e "ilegal" atunci cand subiectul nu convine "autoritatilor"? sau trebuie sa intelegem dracului odata ca democratia nu-i pentru catei - respectiv "autoritatile" sunt "luminate" si stiu ele mai bine ce si cum, nu-i asa? observ ca "indicatiile pretioase" sunt hulite masiv (si foarte bine ca's hulite) dar doar cand acestea vin cu iz de pufoaica si vodca, cu timbru de kremlin de la oligarhia putinista - daca insa le zice "directive", daca au parafa cu "statul de drept" si sunt impachetate frumos, infasurate in albastru cu stele galbene cu moaca lui merkel in filigran atunci sunt bune si trebuie negresit indeplinite "intocmai si la timp"? sa inteleg ca daca maine (sau peste 5 ani) onor statul "de drept" legifereaza ca mersul pe strada e legal doar daca sari intr-un picior si respiratul e legal doar pe nara stanga atunci toata clica de inchinatori la sintagma cretina "unde-i lege nu-i tocmeala" va topai pe strazi intr-un picior spre centrele de betonat nara dreapta?

          in rest ramane cum am vorbit:
          cainele moare de drum lung
          si
          aceeasi mizerie
      • +1 (1 vot)    
        Ce nu intelegi ? (Luni, 2 octombrie 2017, 21:26)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Legea este lege pt. toti. Autoritatile spaniole ca si cele romane sau ruse trebuie sa respecte constitutia, daca constitutia si curtea constitutionala a spus ca nu se poate vota ruperea unei parti din teritoriul tarii, statul are monopulul violentei. Este democratic sa puba pastonul pe tine ca sa intelegi.
    • +6 (20 voturi)    
      Sunt doar prosti (Luni, 2 octombrie 2017, 8:55)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Sunt doar prosti, nimic mai mult.
      Au dat in benganeala de la prea mult bine si prea mult timp liber
      • -2 (6 voturi)    
        eu zic (Luni, 2 octombrie 2017, 11:36)

        Keni [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        sa iti masori cuvintele. habar nu ai despre ce vorbesti. spargi seminte de pe margine, neavand nici macar bunul simt de a citi putina istorie. romanul, comentator si atotstiutor!
        • 0 (4 voturi)    
          nu poti sa ceri unor.. (Luni, 2 octombrie 2017, 19:33)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Keni

          imbecili fara creier si frustrati cu o mentalitate de rahat sa aiba bun simt sau si sa gindeasca...inloc sa rezolve mizeria umana din tara lor fac comentarii pe tema democratiei pe care majoritatea nici nu stiu ce inseamna..
    • +1 (11 voturi)    
      nu vezi padurea de copaci (Luni, 2 octombrie 2017, 9:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      N-are nici o relevanta cine a votat, cum s-a votat, etc. Separatistii nu doreau sa vada altceva decit ceea ce s-a vazut la TV. Din pacate guvernul spaniol a reusit sa se faca de ris in ultimul hal cu interzicerea referendumului. Puteau sa-l lase sa se desfasoare si sa-l declare nul. S-ar fi vorbit despre el o saptamina si gata. Si nici scorul n-ar fi fost de 90%.
    • 0 (4 voturi)    
      conform (Luni, 2 octombrie 2017, 11:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      legislatiei spaniole, cat o fi minimum necesar ca prezenta la vot pentru ca un referendum sa ppoata fi considerat valid si cu ce procent se castiga referendumul (50%+1?)?
  • +25 (41 voturi)    
    ... (Luni, 2 octombrie 2017, 3:24)

    John.Doe [utilizator]

    Nimeni nu o sa bage in seama o noua tara precum "Catalania". Probabil Rusia, doar ca sa ne enerveze pe restu :).
    Daca Catalania primeste independenta, celelalte tari se vor asigura ca va duce o existenta grea. Nimeni nu vrea sa puna benzina pe foc altor miscari separatiste in propria ograda.
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:23)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      parerile "expertilor" ...

      Catalonia e un fel de Irlanda si Scotia in UK. Sunt saturati de mizeria clasei politice.

      In a 1/10 din teritoriul Spaniei, produce 25 % din PIB-ul Spaniei, Madrid-ul plin de tigani lenesi si coruptie, pierde sanul de supt...
      • -1 (3 voturi)    
        cu ce oameni? (Luni, 2 octombrie 2017, 16:01)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        nu cumva cu oameni veniti din tot restul Spaniei, deci datorita faptului ca sunt parte dintr-o tara mai mare, Spania?

        La fel si la noi, cu Bucurestiul, Clujul.. oamenii care muncesc aici sunt veniti din toata tara. Asta e, s-au format poli de dezvoltare economica, care duc la polarizarea societatii, ceea ce nu prea e in regula, ca astia bogati cand se vad cu banii in buzunar nu mai vor sa dea si la slugi, uita cine le-a produs bunastarea.
    • -1 (15 voturi)    
      Nu fii asa sigur (Luni, 2 octombrie 2017, 9:23)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      ca vor putea sa o ignore. Analistii spun ca aceasta "noua tara" ar avea a patra economie din UE. Ar fi extrem de complicat de administrat increngatura de relatii economice in directia sugerata de tine.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce analisti spun chestia asta?!? (Luni, 2 octombrie 2017, 10:46)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Un link, ceva?

        Pare cu totul neverosimil.
  • +5 (15 voturi)    
    90 la suta (Luni, 2 octombrie 2017, 5:03)

    Kepler [utilizator]

    din 42.3% sint cam 38%.
    • +2 (10 voturi)    
      majoritate (Luni, 2 octombrie 2017, 8:43)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      pe o tema de genul asta prezenta la vot ar trebui sa treaca de 2/3, sau 65% iar majoritatea cam la fel
    • -4 (10 voturi)    
      90 la suta (Luni, 2 octombrie 2017, 9:20)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      din cei lasati sa voteze. Dupa ce politia si garda au inchis sedii de votare si au confiscat buletine de vot, sa vii sa spui ca au votat doar 42% inseamna cinism fascistoid.
      • 0 (2 voturi)    
        si cine a numarat? (Luni, 2 octombrie 2017, 16:02)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        avand in vedere ca referendumul a fost organizat de separatisti?
        Adica noi centram noi dam cu capu ia uite ce buni suntem. Interesant e cine le promoveaza agenda acestor agitatori.
    • +2 (6 voturi)    
      tot cu procentul asta (Luni, 2 octombrie 2017, 9:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      a castigat si Firea alegerile in Bucuresti, si acum o avem toti pe cap...
      am spus acest lucru ca sa accentuez ca se pot castiga alegerile si cu 38%, totul depinde de legislatia tarii respective. Nici la noi nu mai este conditia ca referendumul este valabil daca se prezinta cel putin 50% la vot.
    • +1 (3 voturi)    
      si...? (Luni, 2 octombrie 2017, 13:10)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      care ar fi concluzia? ca numai 38% s-au pronuntat pentru independenta... iar restul de 62% sunt impotriva? NICIDECUM!!! restul de 62% si-au asumat prin neprezentare sa traiasca conform rezultatului...
  • -7 (9 voturi)    
    Nu mai rămâne (Luni, 2 octombrie 2017, 7:53)

    Nyk1 [utilizator]

    decât să dea cu „We the people...” sau, după caz, „Nosaltres el poble...”
  • -11 (25 voturi)    
    PP partid de dreapta (Luni, 2 octombrie 2017, 8:18)

    xanti [utilizator]

    A aratat ce poate ,a calcat lumea in picioare .
    Asa stiu astia #rezist sa faca lucrurile .
    Traiasca Catalunia libera.
    • +2 (16 voturi)    
      muijicule NU te bucura prematur ! (Luni, 2 octombrie 2017, 9:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      atat vreme cat Pravy Sektor NU a capitulat, vom coagula astfel de Initative si le vom lultiplica in UE la adresa platitorulilor tai din URSS !
    • +2 (6 voturi)    
      harasho (Luni, 2 octombrie 2017, 11:11)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tavarisci xanti!ai un loc asigurat in conducerea de partid si de stat.plus bilete gratuite la baile termale!

      din siberia
      • 0 (4 voturi)    
        ca de obicei: (Luni, 2 octombrie 2017, 13:29)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Point

        cine nu-i cu noi e... "dusmanul de clasa"... si merita siberia.... hmmm... parc'am mai auzit asta... era acu' vre'o 70 de ani... cine'o fi fost primul? stalin sau hitler?

        in rest ramane cum am vorbit:
        cainele moare de drum lung
        si
        aceeasi mizerie

        dar mai ales: nu mor caii cand vor javrele...
  • -7 (15 voturi)    
    Pai (Luni, 2 octombrie 2017, 8:19)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Arestati-l pe separatist si trimiteti-l in Rusia pachet :)) Nu e asa greu! Doar ca spaniolii nu mai au demult “balls”, au ajuns niste fetite.
    • -4 (12 voturi)    
      vorbesti de Johannis? (Luni, 2 octombrie 2017, 8:45)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Sunt de acord cu tine.
  • 0 (12 voturi)    
    Deci abia 25% (Luni, 2 octombrie 2017, 8:23)

    adfox [utilizator]

    Deci 2.26 de milioane din 7.51 milioane de locuitori au votat si nici aia nu au avut 100% .
    E clar ca daca ar vota toti ar iesi cu chiu cu vai 25% pentru separare...............
  • +3 (9 voturi)    
    pun pariu ca daca politia spaniola nu intervenea.. (Luni, 2 octombrie 2017, 8:35)

    liviu_ [utilizator]

    procentu nu era atat de dramatic...
    oricum a fost un referendum care nu a fost luat in serios si la care toti cei caer nu vroiam sa devina independenti puteau sa nu se duca...

    oricum... politia spaniola a actionat prosteste si nu face sa puna decat paie pe foc...

    daca se asigura DOAR ca votul este ok (eventual nu era numarat de organizatori .... dragnea stie d c) aveau o prezenta de kko si se stingea tot... actiunile politiei nu or sa faca decat sa aprinda si mai mult flacara revolutiei...
    pentru ca acum s-au comportat ca niste asupritori.
  • +6 (12 voturi)    
    Spania ramane MARE ! (Luni, 2 octombrie 2017, 8:36)

    Plagarus [utilizator]

    Nu se faramiteaza o tzara pe toane separatiste, fara acoperire constitutionala.
    • 0 (6 voturi)    
      ... ramane MARE daca (Luni, 2 octombrie 2017, 14:18)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      exista acoperire / vointa POPULARA in acest sens si in catalonia... in caz contrar va ramane MARE - dar nu atat de mare cat era... aaa... si sa nu uit: va ramane ceva mai mica DAR se va impaca lecturand de 2-3 ori pe zi minunea de constitutie....

      in rest ramane cum am vorbit:
      cainele moare de drum lung
      si
      aceeasi mizerie
      .
  • -11 (17 voturi)    
    e o chestiune de timp (Luni, 2 octombrie 2017, 9:08)

    eduard2700 [utilizator]

    mai devreme sau mai tarziu catalanii isi vor atinge scopul. Iar in curand va veni si randul Transilvaniei de a deveni autonoma, e ceva firesc, natural...
    • +2 (8 voturi)    
      firesc? (Luni, 2 octombrie 2017, 10:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      cand e vb de orice curent separatist in UE, toti trolli pro rusi se aduna ca mustele la ceva proaspat.
      oare la fel o sa vorbiti si cand o sa se pomeneasca de de dezmembrarea iubitei vioastre federatii ruse?
      s-a gasit cine sa vorbeasca de democratie.
  • +4 (10 voturi)    
    vot multiplu (Luni, 2 octombrie 2017, 9:10)

    DSS [utilizator]

    fb e plin de poze cu oameni care au votat de 4-5 sau chiar 7 ori si sunt chiar mandri de asta.
    Votul a fost anuntat ca in Crimeea cu cateva saptamani inainte.
    legitimitate zero
  • -2 (12 voturi)    
    Urmeaza Ardealul! (Luni, 2 octombrie 2017, 9:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sigur vor incepe provocari in acest sens si pe fondul catastrofalei guvernari de 28 de ani in Romania, posibil ca provocarile sa prinda. Clar Rusia va castiga din asta si Ungaria va mustaci de multumire.
    • 0 (12 voturi)    
      Unde Gaterszag Kerestoy a defrisat (Luni, 2 octombrie 2017, 10:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ministerul Apararii al Statului Roman TREBUIE sa construiasca de urgenta Unitati Militare care sa aiba arborat la fiecare metru de gard Steagul Romaniei,asa vom descuraja Jobbik si IUDEMERE sa mai tina sezatori cu mesaje de segregare Statala!
      • +2 (6 voturi)    
        Si cine? (Luni, 2 octombrie 2017, 11:37)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si cine o sa stea planton in acele unitati militare, zi si noapte? Tu si cu baietii de la bloc care acum spargeti semintze si o frecati pe gratis?
        • +1 (5 voturi)    
          Dorele, Este Posibil ! (Luni, 2 octombrie 2017, 12:16)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

          nu mi ar fi rusine, insa hoaspele de la seminte le adun sa ti le trimit prin posta !
  • -4 (16 voturi)    
    Este si a fost tara lor (Luni, 2 octombrie 2017, 9:37)

    aniod [utilizator]

    Dupa cum bine s-a observat: timp de 1000 de ani spaniolii i-au oprimat pe catalani. Nu i-au oprimat in ultimii 40 de ani.
    Se poate uita istoria asa de usor?
    Ceea ce au facut spaniolii ieri, a fost un remember indulcit.
    Nu uitati comportamentul spaniolilor in America de Sud. Spune multe.
  • 0 (10 voturi)    
    Au si ei . . . (Luni, 2 octombrie 2017, 10:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . un Dragnea al lor care vrea neaparat sa fie sef suprem! Si pentru asta, la fel ca si al nostru, da foc tarii numai sa isi atinga scopul!
  • -2 (10 voturi)    
    Pe mine nu m-ar interesa să particip la un astfel (Luni, 2 octombrie 2017, 12:13)

    hic sunt leones [utilizator]

    de referendum, dacă s-ar desfășura în regiunea în care aleg să locuiesc, însă dacă aș vedea că jandarmii îi lovesc pe cetățenii care aleg să se exprime democratic, aș ieși imediat la vot și m-aș poziționa împotriva unui stat care își tratează cetățenii cu violență.
  • -1 (9 voturi)    
    pacat !!!! (Luni, 2 octombrie 2017, 12:28)

    asada [utilizator]

    Se vor gasi peste tot fel de fel de cioflingari care sa isi doreasca sa fie in capul gloatei in chip de presedinti ,conducatori de state (indiferent de marime,soi sau mai stiu eu ce inventii )!!!! Se gasesc peste tot amaratii din gloata care pun botul la toate balivernele celor insetati de putere si cascaval.Elocvente imaginile cu niste balabuste tarate de politie cu chilotii in vine in chip de mari patrioate si secesioniste Le dadea independenta afara din casa !!!!!!Va dati seama de marea valoare a ilustrului conducator catalan incurcat cu o moldoveanca aciuata prin Spania in interes de "serviciu ". Apropo daca politia a confiscat buletinele de vot ,a inchis sediile si a facut inoperabil sistemul de numarare ,cum or fi stabilit cele 90 % pentru. Astia iau avut pe comunisti si pe Ceausescu in comisia de numarare .Putea fi 89% sau 91% .dar nu au stabilit ca au fost exact 90%.Te umfla rasul !!!!