Bruxellesul propune ca UE sa primeasca cel putin 50.000 de regugiati din Africa si Orientul Mijlociu in urmatorii doi ani

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:02 Actualitate | Internaţional

Comisia Europeana a stabilit miercuri obiectivul de a primi "cel putin 50.000" de refugiati in doi ani din UE direct din tarile Africii, Orientului Mijlociu si Turcia, pentru a oferi o alternativa "sigura si legala" la periculoasa traversare a Mediteranei, scrie AFP.

Executivul european "recomanda un nou program de reinstalare pentru a aduce in Europa cel putin 50.000 de persoane cele mai vulnerabile, care au nevoie de o protectie internationala, in urmatorii doi ani", a precizat Comisia, intr-un comunicat.

Un buget de 500 de milioane de euro a fost alocat pentru a sustine statele care vor accepta sa primeasca refugiatii, respectiv un ajutor de 10.000 de euro pe persoana.

"O atentie sporita va trebui acordata pentru reinstalarea" de persoane din "Libia, Egipt, Niger, Sudan, Ciad si Etiopia", a subliniat Comisia.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

694 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Redefinirea sensului cuvântului “refugiat” (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:20)

    Alui [utilizator]

    “refugee
    rɛfjʊˈdʒiː
    noun
    a person who has been forced to leave their country in order to escape war, persecution, or natural disaster.”
    Care e problema cu cei din Ciad, Egipt, Etiopia?
    • -1 (9 voturi)    
      O problema (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:50)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      De pilda crestini care sunt in pericol de moarte pentru ca autoritatile nu ii apara deloc chiar daca legile se intampla sa nu prevada ca ei trebuie eliminati.
      • 0 (12 voturi)    
        N-ar fi rau! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:50)

        mprodanus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Desi dupa parerea mea birocratii de la Bruxelles nu dau doi bani pe crestini, de oriunde ar fi ei.
  • +1 (15 voturi)    
    Egipt ? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:26)

    Koczka [utilizator]

    Nu inteleg chiar vor sa transforme Europa intr-un azil de lux ?
  • -5 (11 voturi)    
    La țară sunt foarte multe case goale și e nevoie (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:30)

    nick24 [utilizator]

    de forță de muncă.
    De ce primăriile nu cumpără/renovează casele părăsite de la țară și fiecare comună să primească câteva familii pt a fi integrate ?
    Se preferă ca "anumiți" privați, care au spații de cazare, să concentreze toți emigranții la un loc, ca să devină neintegrabili și periculoși și asta numai pt a încasa sume de la UE.
    E o treabă serioasă cu emigranții nu trebuie permis prin corupție concentrarea lor în anumite orașe.
    • +1 (1 vot)    
      Semnal de alarma- la Galați! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 21:15)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      http://m.radiochisinau.md/la-galati-se-cauta-solutii-pentru-suplimentarea-locurilor-de-cazare-pentru-refugiati---56705.html

      Cică "au identificat" ( șpagă mare?) un operator privat care are un cămin bun pt emigranți.
      Deci îi concentrază într-un singur loc= adio integrare, dorință de a munci sau a învăța limba română.
  • +1 (11 voturi)    
    acum sa intelegem (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:41)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''rascoala'' premierului ungar ?
    ''cotele'' nu se vor termina niciodata..
    Uniunea Europeana vrea sa fie bunul samaritean al planetei..dar cu ce pret ?
    • +2 (2 voturi)    
      Austria si Ungaria (Miercuri, 27 septembrie 2017, 21:58)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Aceste doua tari si-au exprimat opozitia fata de primirea imigrantilor musulmani, si au dreptate deoarece ele au experienta luptelor impotriva invadarii tarilor lor de catre Imperiul Otoman [fara Erdogan!}

      Asa incat, prin GRESITA presiunea de la Brussels s-ar putea ajunge - din nou - la o coalitie Austro-Ungara...!

      Se spune ca, atunci cand Dumnezeu vrea sa termine pe cineva, in primul rand 'ii ia mintile"!
      Asta este, oare, ce se intampla astazi in Europa?
  • 0 (12 voturi)    
    Cine decide ? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 15:56)

    Robert M [utilizator]

    Cine sunt cei care decid relocarea unor popoare pe teritoriile altor popoare ?
  • -3 (11 voturi)    
    50.000 ? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 17:59)

    xolv [utilizator]

    Poate 500.000.000, atat insumeaza asistatii sociali musulmani ai petrolului ce se pregatesc sa invadeze Europa.
    • -3 (9 voturi)    
      corect (Miercuri, 27 septembrie 2017, 18:43)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      50.000 e doar primul val
      • +1 (1 vot)    
        Cota (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:03)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        @Mistrelutz
        Aveti dreptate, fiecare VAL va numara 50.000, si daca vor fii NUMAI 12 valuri pe an, asta ne aduce circa 600.000 de cadre 'calificate'.

        Trebuie sa recunoastem ca este mai putin decat VALUL 'Merkel' din 2015 care a avut 1 milion...!
  • -4 (8 voturi)    
    atentie sporita (Miercuri, 27 septembrie 2017, 20:56)

    krampus [utilizator]

    Nu inteleg ce cusur au cei din America latina, Asia, Oceania, Australia... doar pentru ca nu sunt musulmani ?
  • -2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:03)

    vilica [utilizator]

    Europa nu trebuie sa renunte la spiritul umanitar.