Vladimir Putin a dat de inteles ca Inteligenta Artificiala ne-ar putea “manca”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 22 septembrie 2017, 20:49 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, l-a intrebat, joi, pe seful Yandex, Arkady Volozh, in timpul unei vizite la sediul companiei din Moscova, cand vom fi mancati de Inteligenta Artificiala. Desi Volozh a incercat sa il asigure pe seful statului rus ca si excavatoarele sapa mai bine decat noi, dar nu ne mananca, Putin a raspuns ca "ele nu gandesc". Asta vine dupa ce Putin a subliniat luna trecuta ca in viitor lumea va fi condusa de cine reuseste sa perfectioneze inteligenta artificiala.


"Sper ca niciodata", a raspuns seful Yandex, dupa ce a luat o pauza pentru a-si aduna gandurile. "Nu este prima masina care sa fie mai buna decat oamenii la ceva. Un excavator sapa mai bine decat o facem noi cu o lopata. Dar nu suntem mancati de excavatoare. O masina se misca mai repede decat noi... ", relateaza Russia Today.

Putin nu a parut prea covins, acesta raspunzand: "Ele nu gandesc".

Putin, cand a fost intrebat la inceputul acestei luni de un grup de copii despre cine va conduce lumea in viitor, a spus ca va fi oricare tara care reuseste sa perfectioneze inteligenta artificiala.

Remarca a fost luata ca un semn sinistru de catre unii oameni din Occident, in timp ce Elon Musk, un avocat deschis pentru restrangerea dezvoltarii AI, a avertizat ca concurenta dintre natiuni in acest domeniu poate duce la cel de-al treilea razboi mondial.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1635 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 22 septembrie 2017, 21:01)

    tudorr [utilizator]

    Intre timp, + 50% dintre romani isi fac partie iarna catre wc ul din curte...
    • +5 (7 voturi)    
      exact (Vineri, 22 septembrie 2017, 22:16)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      O masina dotata cu inteligenta artificiala, care sa faca singura partie catre wc ul din curte, ar fi extrem de utila.
    • +2 (2 voturi)    
      ... fiind la adăpost de orice fel de... (Duminică, 24 septembrie 2017, 18:33)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ...inteligență, naturală, artificială, sintetică, ei fiind vaccinați cu un complex de vitamine A3, RoTV... imuniizare completă!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Mancat (Vineri, 22 septembrie 2017, 21:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Pe putin il mananca deja. In fund.
  • -8 (14 voturi)    
    N-ar fi de mirare (Vineri, 22 septembrie 2017, 21:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Ca țara care a trimis primul om în spațiu să dezvolte și prima inteligență artificială.
    • +5 (7 voturi)    
      mda (Vineri, 22 septembrie 2017, 23:48)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai, macar inteligenta artificiala, ca din aia naturala nu prea sunt sanse...
    • +4 (6 voturi)    
      Prostia Artificiala au dus-o la maxim deja (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 2:45)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Totusi nu cred ca niste copiatori de profesie ar putea face saltul de la Prostie la Inteligenta, pt ca e impossible
    • +1 (1 vot)    
      Sigur ca da (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 19:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Stai doar un picut, mai intai sa o fure de pe undeva.
    • +1 (1 vot)    
      Țara respectivă, URSS... (Duminică, 24 septembrie 2017, 18:34)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... nu mai există...Kaput Komunizma!
  • -6 (12 voturi)    
    N-ar fi de mirare (Vineri, 22 septembrie 2017, 21:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Ca țara care a trimis primul om în spațiu să dezvolte și prima inteligență artificială.
  • +9 (13 voturi)    
    rusii se tem de inteligenta in general (Vineri, 22 septembrie 2017, 21:30)

    Adrian_. [utilizator]

    ca e artificiala sau umana, nu conteaza, rusii se te de orice forma de inteligenta.
  • -5 (9 voturi)    
    a copiat desteptul de la Musk (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 0:12)

    demaGOCU [utilizator]

    frica de AI precum in povestea cu drobul de sare. Din pacate postacii il cred pe Musk dar nu pe Putin, chiar daca au aceeasi idee(idioata, dupa cum explica si seful Yandex). Asta nu ii face pe postaci destepti. Unde a tunat de v-a adunat?
    • +6 (6 voturi)    
      Deocamdata AI e SF (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 2:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Se da cu parerea despre cai verzi pe pereti, clampaneala aiurea. E ceva de genul, ce ar face Alienii daca ar veni pe Pamant? Clar, ne-ar manca pe toti.